lamborghini105

czy obornik jest szkodliwy dla gleby

Polecane posty

Mam tyle obornika że co 2-3 lata jest gnojone pole ok 40ton na hektar, w tym roku jak zawsze chcę nawieźć pod buraki ale to pole już było gnojone w tamtym roku czy nie zaszkodzi ponowne nawiezienie obornika na nie??


Chce kupić windę (przekładnie łańcuchową) do podnoszenia, o udźwigu powyżej jednej tony. Proszę o kontakt na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mateusz1995    3

Co za dużo to nie zdrowo. W top agrarze czytałem ze jak da się za dużo pod ziemniaki to mogą gnić w ziemi i źle się przechowują.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Orientacyjnie podaje sie ze roczna dawka obornika nie powinna przekroczyc 40 t na ha,jesli pola gnojone sa co 2-3 lata a raz sie trafi ze dasz corocznie to niezaszkodzi. Sam chcialbym miec tyle obornika kasa na nawozy zostala by na inne przyjemnosci :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Challenger    4

Tez bym chcial miec duzo obornika :) Co do Twojego pytania to mozesz dac pod buraki bez problemu.Raz na jakis czas mozna zastosowac rok po roku obornik.Ale nie wolno stosowac wiecej razy juz na tym samym polu rok po roku(po 3-4 latach znowu mozesz tak zrobic).

Edytowano przez Challenger

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
simon72    0

Przyłączam się do głosu "za". Obornik nie zaszkodzi. Tym bardziej pod buraki. A co to nadmiernych dawek pod ziemniaki - może się tak stać jeśli przesadzimy z dawką, damy obornik dość świeży nieprzefermentowany lub jeśli damy go zbyt późno np. na wiosnę 2 tygodnie przed sadzeniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szatek    3

My obornik pod kukurydzę dajemy rok w rok, zazwyczaj 30-40 ton/ha. Przerwy są tylko, gdy pole jest wapnowane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

racja broń boże wapno z obronikiem na raz. a co do obornika przy normalnych opadach dawka 40 ton nie zaszkodzi. Są dwa przypadki gdzie niewskazane jest takie prowadzenie uprawy a mianowicie rok s suszą lub drugi przypadek obornik obornikowi nie równy, jeden może być przepalony a drugi może być świeży i słomasty, który zdecydowanie wolniej się rozkłada w glebie. Poza tym lepiej niech ktoś nawozi co roku ale mniej niż raz na półwiecze.


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalkom555    13

Co do obornika pod ziemniaki to wpływ na większy plon ma obornik bydlęcy, obornik świński w tym miejscu gdzie był(bo zabrakło bydlęcego) to ziemniaki były dużo mniejsze od tych na bydlęcym B)

Co do zaszkodzenia to nie mam pojęcia, ale przydało by się pole co jakiś czas po wapnować przy takiej ilości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
filip94lemken    122

ale to ma tez znaczenie jaki obornik, jak ja widze jaki na yt woza to prawie sama sloma, a po 2 jak zabierzesz slometo musisz dac cos w zamian

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
simon72    0

Obornik podobno najlepszy taki przelasowany mocno. Niemal jak kompost. My stosujemy taki na użytki zielone i pod zboża a efekty są dobre. I łatwiej przyorać. A słomiasty najlepiej dać na zimę- zdąży się trochę rozłożyć. Zresztą, ważne żeby dawać- w szczególności na lżejszych glebach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Challenger    4

Ja obornik po kazdym wywaleniu z obory na pryzme ubijam ciagnikiem.Wtedy jest taki jak maslo ;) No i do tego nie ucieka z niego azot i inne skladniki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
filip94lemken    122

Ale nigdy nie mozna powiedziec ze obornik jest szkodliwy chyba ze ktos kurskiego obornika nawali w holere to popali uprawy, ale tak normalnie to nigdy nie szkodzi, a zawsze beda gadac bo zalezy im na sprzedazy slomy na biomase

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, można co roku. Mój znajomy ma 100 krów mlecznych i czasem gnoi 3 lata pod rząd to same pole, mineralnych stosuje tylko troszkę i rośnie wspaniale. Ale co naturalne to naturalne. Mi wystarcza tylko obornika, aby pole nawieźć raz na 3-4 lata, ale to i tak dobrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawomir    0

ja sie chciałem dołączyć do tematu ale mam pytanie jak to wygląda z nawożeniem gnojowica od świń??

stosuje praktycznie co roku gnojowice pod zboża w dawce ok.40 m3 w 2 dawkach a nieraz jeszcze po zbiorze na ściernisko gry zostaje rozdrobiona słoma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka31    31

Ale nigdy nie mozna powiedziec ze obornik jest szkodliwy chyba ze ktos kurskiego obornika nawali w holere to popali uprawy, ale tak normalnie to nigdy nie szkodzi, a zawsze beda gadac bo zalezy im na sprzedazy slomy na biomase

to ten kurski z pisu? to on już swoj obornik sprzedaje? :lol: BMKe to wiem że sprzedał :D jego moze zaszkodzić :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a ile można dać m3 gnojowicy na hektar lucerny po zbiorze?


Chce kupić windę (przekładnie łańcuchową) do podnoszenia, o udźwigu powyżej jednej tony. Proszę o kontakt na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

to ten kurski z pisu? to on już swoj obornik sprzedaje? :lol: BMKe to wiem że sprzedał :D jego moze zaszkodzić :lol:

Bo polityka jest jak kupa gnoju gdziekolwiek ruszysz to smierdzi

Jesli dajesz gnojowice na scieta slome to tez dawke mozesz przekroczyc przyspieszy to rozklad slomy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
filip94lemken    122

to ten kurski z pisu? to on już swoj obornik sprzedaje? :lol: BMKe to wiem że sprzedał :D jego moze zaszkodzić :lol:

 

 

wiedzialem ze ktos to napisze, bo sam o tym pomyslalem, ale co do Kurskiego to spoko gosciu, wiele innych gorszych gnoi jest z tego co ja wiem to bmw jest dalej jego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawomir    0

po prostu boje sie ze kiedyś przesadzę ś z ta gnojowica ale mam np. kawałek ze już 5 lat tam nie było nawozu tylko gnojowica i ostatnio rozdrobniłem słomę po kombajnie nawiozłem gnojowicy zasiałem poplon i później znów gnojowica i miałem problem zaorać tak wyrosło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będziesz stosował optymalną dawkę to tylko się musisz cieszyć, że masz co na pole wylać. Inni by bardzo chcieli, a nie mają i muszą dać tylko mineralne. A więc Ty jesteś w lepszej sytuacji. Co do rozlewania na słomę to jest najlepszy sposób na rozkład słomy, pewnie dlatego masz takie efekty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

A właśnie, im niższa klasa ziemi tym można dać więcej obornika nie szkodząc jej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez Szymon11231
      Witam posiadam do sprzedazy podany w linku humus najwyzszej jakosci, 100% oryginalny. Chętnych zapraszam do zapoznania się z ofertą. https://m.olx.pl/905511601/?bs=olx_pro_listing
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj