Ovca

Jaka chlewnia

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Ovca    29

Witam :rolleyes:

Razem z ojcem zastanawiamy sie nad budowa chlewni...na jakies 150 - 200 tuczników.

Tu pojawia sie moje pytanie...jakie wymiary...czy lepiej na rusztach czy na głebokiej sciółce ?

Prosiłbym tez o jakies np. plany...moze ktos z Was wczesniej stawiał taką "mała" chlewnie...?

 

z góry dziękuje i oczekuje na odp :lol:


drink ---Trzy małe swiniki---ja +2 kolegów i transporter wódki:)

"wyprzedzanie na podwójnej ciagłej + przejscie dla pieszych + przekroczenie predkosci =350zł+5pkt ;-\

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jan2130    17

Witam ja wtym roku stawiałem taka chlewnie na 250 sztuk na głęboką ściółke skontaktój sie zemną to wysle ci foty i pogadamy moj numer gg 6621660


Kto nie inwestuje ginie!!!!!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ovca    29

dobrze :rolleyes: ale wieczorkiem bo teraz zagoniony jestem praca...prasuje słome u wuja...proxima:]

 

to koledzy czekam na dalsze odpowiedzi :lol:


drink ---Trzy małe swiniki---ja +2 kolegów i transporter wódki:)

"wyprzedzanie na podwójnej ciagłej + przejscie dla pieszych + przekroczenie predkosci =350zł+5pkt ;-\

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karuś    5

Najtaniej będzie na głęboką ściółke. 2 lata temu remontowałem (prawie jak budowa nowych) 2 budynki na 200 szt. Jakie chcesz zrobić duże kojce?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ovca    29

no raczej tak na 30 tuczników...w tym by były dwa pasniki...zeby nie była duza kolejka :rolleyes: ale tak na 100% to nie wiem....moze własnie wy mi doradzicie :lol:


drink ---Trzy małe swiniki---ja +2 kolegów i transporter wódki:)

"wyprzedzanie na podwójnej ciagłej + przejscie dla pieszych + przekroczenie predkosci =350zł+5pkt ;-\

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ovca    29

aha...a to moze macie jakies plany takich budynków....i ile kosztuje 1m2 ruszt ?


drink ---Trzy małe swiniki---ja +2 kolegów i transporter wódki:)

"wyprzedzanie na podwójnej ciagłej + przejscie dla pieszych + przekroczenie predkosci =350zł+5pkt ;-\

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karuś    5
no raczej tak na 30 tuczników...w tym by były dwa pasniki...zeby nie była duza kolejka :) ale tak na 100% to nie wiem....moze własnie wy mi doradzicie :)

 

Mam kojce od 50 do 150 szt. W kojcu na 150 szt jest 5 automatów paszowych, a w kojcach na 50 szt jest 1. Teraz żałuje, zę robiłem kojce po 50 szt, bo mniejsze sztuki zostają i zawadzają, bo nie można ich spędzić z resztą. Jak kojec jest duży to nie ma takiego problemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ovca    29

no własnie znam ten ból...ze jak zostaje 1-2 swinie to cały kojec jest "niedostępny"...


drink ---Trzy małe swiniki---ja +2 kolegów i transporter wódki:)

"wyprzedzanie na podwójnej ciagłej + przejscie dla pieszych + przekroczenie predkosci =350zł+5pkt ;-\

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertus21    1

ja bym ci proponował chlewnie na głębokiej ściółce i odrazu taka gdzie byś usuwał obornik turem poszukaj w necie napewno znajdziesz wiele projektów takich chlewni.

Zyczę powodzonka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ovca    29

hehe no napweno sie przyda :]....


drink ---Trzy małe swiniki---ja +2 kolegów i transporter wódki:)

"wyprzedzanie na podwójnej ciagłej + przejscie dla pieszych + przekroczenie predkosci =350zł+5pkt ;-\

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ovca    29

thx pierwszy link juz widziałem...

 

 

a moze ktos cos podbnego budował...całkowity koszt w przyblirzeniu ?


drink ---Trzy małe swiniki---ja +2 kolegów i transporter wódki:)

"wyprzedzanie na podwójnej ciagłej + przejscie dla pieszych + przekroczenie predkosci =350zł+5pkt ;-\

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kon23    0

siema, ej ja budowałem chlewnie na 200szt na płytkiej sciulce i koszty budowy nie były duże bo to dobudówka była i robilismy wszystko sami.Wypychamy co 2 dni gnój turem ganek gnojowy jest uzytkowy bo kojce na czas wypychania gnoju sa zamykane a po wypchnieci i rozwinięcu balota słomy są otwierane więc cała powieżchnia jest uzytkowana przez zwierząta.Kojce sa po 15-25szt i bardzo mało zdazaja sie sztuki niedoraśnięte czy majase mniejsza wage od pozostałych.Pracy w tej chlewni jest bardzo mało ale przydał by sie jeszcze paszociag , którego nie posiadam.Jak był byś zainteresowany tym projektem napisz mi na gg mój numer jest na profilu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamyk514    2

Jak mam chlewnie na około 100-150 sztuk (Oboro-stodoła) mam pieć klatek na około 30 tuczników w jednej i 15 na maciory

obora jest do połowy wjazdowa od przodu i do połowy od tyłu na drugą połowę na środku jest korytarz paszowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Seb@    0

Moim zdaniem lepsza jest głęboka ściółka. Co prawda jest więcej roboty bo trzeba najpierw słomę zwieść a później jeszcze ścielić ale świnie mają co przegryzać i nie interesują się swoimi ogonami czy uszkami. A po za tym one chyba tej słomy potrzebują bo trochę zawsze zjedzą, tata twierdzi że to dobrze wpływa na trawienie paszy jak sobie od czasu do czasu coś innego przekasną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty
Mam kojce od 50 do 150 szt. W kojcu na 150 szt jest 5 automatów paszowych, a w kojcach na 50 szt jest 1. Teraz żałuje, zę robiłem kojce po 50 szt, bo mniejsze sztuki zostają i zawadzają, bo nie można ich spędzić z resztą. Jak kojec jest duży to nie ma takiego problemu.

 

a ja mam kojce po max 20 sztuk(tuczniki) i przy odstawie mniejsze ze wszystkich skojców są oddzielane do jednego i zostają do dalszego chowu i niema żadnego problemu ze skojcami....

i polecam ruszta gdyż jest to ogromna wygoda zarówno w trakcie chowu jak i wywożeniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

W zakładzie do którego sprzedaje (możliwość uboju 150sztuk/h) nie chcą świnek z rusztów. Właściciel zakładu mówi że poznaje które świnie są z rusztów bo często maja wrzody, dodatkowo bardzo trudno jest obrobić stópki, różnice widać także po płucach, często są też sprzedawane w niższych wagach bo do 100kg najprawdopodobniej by nie dożyły.

Ja chowam na ściółce a obornik usuwam codziennie moim zdaniem jest to najlepsze rozwiązanie jeśli chodzi o zdrowotność bo codziennie 90% nieczystości jest usuwane z chlewni.

Jeśli jednak nie chcesz usuwać obornika codziennie zostaje głęboka ściółka, która z pewnością jest najtańszym rozwiązaniem jeśli chodzi o budowę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adammm    0

vvojtas 1 wydaje mi się że zupełnie nie wiesz o czym piszesz. Przepraszam ale napisałeś że na ruszcie świnki nie urosną do 100kg. To jest kompletna bzdura, skąd ten pomysł??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

adammm

widziałem kilka chlewni na rusztach i świniaki 100kg. Piszę to co powiedział właściciel sporego zakładu mięsnego. nie chodzi o to że nie urosną, ale o to że ponoć często zdarza się że trzeba sprzedać mniejszego bo pewnie nie urósł by do 100kg

ja na 600-700 tuczników w roku mam 5-10 takich świniaków, a na rusztach zdaniem tego kolesia jest tego sporo więcej.

zresztą napisałem że zdaniem tego kolesia to się często zdarza, a nie że na pewno nie urosną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adammm    0

Mi się wydaje że nikt by tych chlewni w tak duży sposób nie rozpowszechnił gdyby stwarzały tak złe warunki... ja na 1800 w roku nie zauważam takich objawów jak brak przyrostów przy 100kg. Często sprzedaje mniejsze bo potrzebne mi są pomieszczenia na następne świnki...(cykl zamknięty) Naprawdę status zdrowotny stada bardziej zależy od organizacji prowadzonej przez hodowce niż od zastosowania ruszt. Jednocześnie na pewno istnieją jakieś tendencje... jednak ja osobiście nie zrezygnował bym za nic z ruszt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mareknh    40

A ja na Discovery Channel oglądałem jak świnki w Ameryce hodują I tam mieli chlewnie na rusztach i na ściółce. W lato świnie wypuszczali na wybiegi i te z rusztów nie mogły chodzić, drżały im nogi, a te ze ściółki biegały jak szalone, ja nie zastosował bym rusztów, wiadomo, że mniej pracy, ale świnie nie mają wygodnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adammm    0

Pod kamerę można wiele... poza tym hodowla amerykańska to inna bajka. Zwierzęta rosną w 4.4 miesiąca, podaje im się stymulatory hormonalne i w takich warunkach może być problem ze stawami większy na ruszcie, to fakt. Do utrzymania na ruszcie w różnym stopniu nadają się konkretne rasy, warto także wzbogacić dawkę w wapń. Ja utrzymuje naima x p76. Moje świnki potrafią biegać ;) i wykazują się bardzo dobrą wydajnością. Chciał bym przeczytać opinie osoby która ma chlewnie na ruszcie, najlepiej jeśli mogła by porównać ruszt ze ściółką... Osoby które maja ściółkę i nie bardzo maja kontakt z rusztami są mniej wiarygodne. Dodam że pamiętam jak u nas była ściółka, było dobrze ale na ruszcie jest równie dobrze i mniej pracy:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rabin    0

Nie chcę zakładać nowego tematu dlatego podepnę się tutaj.

Jak rozmieścić korytarze paszowe i korytarz gnojowy w chlewni o szerokości 9,37?

Lepiej jeden węższy kojec na całą szerokość i korytarze przy ścianach czy lepiej dwa szerokie kojce i korytarze paszowe przy ścianach a gnojowy przez środek?

Dodam że kojce mają być na ok 30 tuczników ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, w związku z przepisaniem na mnie siedziby stada weterynaria wymaga by sporządzić ,,spis,, tzn żywienie ile kg czego przypada na 1 sztukę tucznika np i bydła, robił ktoś coś takiego? ma jakieś dane orientacyjne? ile czego zawiera opcjonalna mieszanka paszowa dla 1 byka/ 1 tucznika? na dobę.
    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez Młodyrolnik16
      witam Mam taki problem że oprośiła się 2 maciory jedna 4 dni wcześniej od drugiej ale ta druga ma tylko 1 prosię i chciałbym połączy do wcześniejszej maciory która ma 12 prosiąt ,ale kiedy daje tego 1 prosiaka to ona chce go ugryźć i nie wiem co zrobić PS: Maciory są utrzymywane bez kojców
    • Przez Tatka
      Witam, locha rodziła pierwszy raz, urodziła 3 martwe prosiaki, wyglądają jak na zdjęciu. Druga locha też urodziła dwa, martwe lub "zgniłe" . Co może powodować taki rozwój płodu ? 

    • Przez Slawusslawus
      Witam podpowie ktos jak to jest teraz z przepisami hodowli trzody na wlasny uzytek chce kupic prosieta ktore są zarejestrowane i co dalej z tym zrobic
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj