marcinostry

uprawa tymianku

Polecane posty

hardkor113    637

Wlasnie kolega wyzej ci wyjasnil dlaczego nie warto kontraktowac.
Na kontraktach zarabia najwiecej kupujacy a nie producent.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, a możecie jeszcze napisać coś odnośnie oprysków. Ponieważ przejeżdżając często w okolicach Fajsławic i Łopiennika na polach widziałem tymianek, zero chwastów i to przez cały okres wegetacji aż do jesieni a nigdy nie widziałem żeby ktoś dziabał, nie wiem może akurat tak trafiałem że było po dziabaniu, ale wyglądało mi to na solidnie pryskane, oraz jeśli są te małe skupy, to każdy z nich ma aparaturę i każdą przywiezioną ilość tam badają? 


Chciałbym jeszcze dopytać ze zbytem, ponieważ jak byłem w Krautexie na wiosnę tego roku powiedzieli mi że nie kontraktują już tymianku, ponieważ mają bardzo dużo zakontraktowane i nie wiadomo czy później kupią bez kontraktacji bo w zeszłym roku było tak że pierszeństwo mieli Ci co kontraktują, i że za zakontraktowany jest wyższa cena, tak mi powiedziała Pani w biurze. Chodzi mi o to, żebym po zasianiu później nie został z tymiankiem, bo nikt go nie zechce kupić.. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie mam problemu z dowiezieniem towaru na skup, tylko czy bez kontraktacji kupią mi tymianek właśnie w okolicach Fajsławic, jak pisałem wyżej przy dużej ilości zasianych pól tymiankiem, będzie go dużo do sprzedania, a bez kontraktacji czy nie będzie problemu ze sprzedażą? oraz jak jest z badaniami w tych małych skupach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie do forumowiczów, czy ktoś się orientuję się co dzieje się z tymiankiem z krautexu, polskich ziół, czy tych małych skupów, kto to od nich kupuje później jakiś herbapol, czy sprzedają gdzieś indziej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZielarzLu    0

Nie sprzedawajcie tymianku za 6 zl ta cena i tak jest nie oplacalna ludzie szanujcie swoja prace nie dajcie sie dorabiac firma skupujacym na waszej ciezkiej pracy pozdrawiam zielarzy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hardkor113    637

A co mamy trzymać i sprzedać za jakiś czas po 4 zł?

Co nie zmienia faktu że podobno tymianek ma drożeć także ja trzymam jak narazie przez przynajmniej 2-3 tygodnie aż bedzie wiadomo czy badania przeszedł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hardkor113    637

Widzie że jest mało i ten co jest to jakoś fantastycznie nie wygląda

Edytowano przez hardkor113

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panol    1

Mam do sprzedaży ziele tymianku - około 400kg w big bagach. Tymianek jest ładny i naprawdę czysty. Ziele nie jest przetarte a to ze  względu na to że nie mamy stosownego sprzętu. Tymianek jest naprawdę ładny i szkoda żeby się zmarnował. Co do ceny się na pewno dogadamy.  Dowieziemy wzdłuż trasy Zamość Lublin.  Mam nadzieję, że nie naruszam zasad forum. Naprawdę nie chodzi o jakiś biznes tutaj tylk o logiczne wyjscie z sytuacji. Albo moze ktos podpowie czy jest jakis skup jaki moglby wziąśc taki tymianek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kajetan    0

Witam kolegów.

Czy ktoś może podpowiedzieć jak wymłócić tymianek Bizonem? Jak ustawić sita i jak ewentualnie przezbroić kombajn?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Witam wszystkich zielarzy!  Powiedzcie jaka najlepsza przyczepa samozbierajsca do zbioru tymianku? Jak wiadom róznie z nim jest i czasami wozi sie dośc mokry!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hardkor113    637

Podejrzewam że każda się nada ważne żeby nie miała noży i rotora.No i sporo pomieściła bo jak wiadomo tymianku objetościowo jest dużo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal12    9
1 godzinę temu, nikejanek napisał:

Witam wszystkich zielarzy!  Powiedzcie jaka najlepsza przyczepa samozbierajsca do zbioru tymianku? Jak wiadom róznie z nim jest i czasami wozi sie dośc mokry!

najlepsza do zielonek na pół rotorze  i z nożami 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hardkor113    637

Czy aby napewno przecież jak ma noże to tnie rośline a jeśli chodzi o tymianek to raczej nie wskazane?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal12    9
3 minuty temu, hardkor113 napisał:

Czy aby napewno przecież jak ma noże to tnie rośline a jeśli chodzi o tymianek to raczej nie wskazane?

posiadam 2 przyczepy samozbierające : polską  Agromet do siana 41 m3 i do zielonek Deutz Fahr 23 m3 z  nożami  ,na tą mniejszą wchodzi tyle samo tymianku przez to że ma noże, tymianek  jest bardziej "sypki" i ładnie rozchodzi się po całej przyczepie i dobija do samej góry ,polska zwija kłęby ze ciężko  to na suszarnie potem wrzucić ,nie dobija do samej góry a do tego jeszcze nie czysto zbiera ,także polskich przyczep  do ziół nie polecam 

 

co do ciecia to jak potnie trochę łodygi to się nic nie stanie ,przynajmniej mi to nie przeszkadza (tnę na jednym rzędzie noży 16 sztuk  ,wszystkich jest 32 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panol    1

A czy próbowaliście zbierać przyczepą kosząco zbierającą?  Bo akurat o takiej myślimy do koszenia ziół.  Jak to jest z afalonem stosowanym przedsiewnie...czy jest to problem czy raczej przechodzi...czy są takie skupy dla jakich nie jest to problemem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hardkor113    637

Jak dało by sie w przyczepie kosiarke  pochylić na siebie to można próbować ale ja bym tak nie robił jak skosisz i poleży na polu to zawsze troche podeschnie co za tym idzie krócej sie bedzie suszył więc nie warto. Afalon to raczej posiewnie stosowałem i nie ma problemu na skupie,tyle że wiem afalon(linuron)został w tym roku wycofany także trzeba bedzie coś szukac nowego albo tylko i wyłocznie plewić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
Dnia 16.01.2018 o 16:22, rafal12 napisał:

najlepsza do zielonek na pół rotorze  i z nożami 

..i z noźami??? Panie kolego! Zastosowanie w przyczepie nozy do zbioru tymianku TYLKO POWIEKSZA STRATY, BO JAK WIADOMO gdy tymianek przejdzie przez rząd noźy jest drobniejszy to jednoczesnie pewna jego ilosc spowrotem wroci na podbieracz i na ziemię!!  

Druga sprawa:  im bardziej rozdrobniony, lub krotki niewyrosniety, tym dłuzej schnie na suszarni bo dlugo nie moze go przedmuchać wentylator w komorze!! Tymianek dlugi szybciej schnie w suszarni, ladnie go zbiera kazda przyczepa nawet polska T010! 

Przyczepy z nozami tylko sa przydatne do zbierania TRAW NA KISZONKĘ!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hardkor113    637

Też tak uważam ale widać że kolega ma inne zdanie nawet po rotacyjnej podnieść pokos to widać ile listków lezy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
Dnia 16.01.2018 o 16:22, rafal12 napisał:

najlepsza do zielonek na pół rotorze  i z nożami 

..i z noźami??? Panie kolego! Zastosowanie w przyczepie nozy do zbioru tymianku TYLKO POWIEKSZA STRATY, BO JAK WIADOMO gdy tymianek przejdzie przez rząd noźy jest drobniejszy to jednoczesnie pewna jego ilosc spowrotem wroci na podbieracz i na ziemię!!  

Druga sprawa:  im bardziej rozdrobniony, lub krotki niewyrosniety, tym dłuzej schnie na suszarni bo dlugo nie moze go przedmuchać wentylator w komorze!! Tymianek dlugi szybciej schnie w suszarni, ladnie go zbiera kazda przyczepa nawet polska T010! 

Przyczepy z nozami tylko sa przydatne do zbierania TRAW NA KISZONKĘ!

Dokladnie!  Jak sie sieje cos takiego jak tymianek ktory nisko rosnie to trzeba i kosic go umieć! Trzeba lat praktyki aby się nauczyć wykosić ,  a nie zostawić w pół skoszone, a to co sie wykosi w dodatku zostawic na WYSOKO SKOSZONY TO STRATY!  wielu nowicjuszy  kosi go jak trawę, w pół ! NIE POTO IDZIESZ Z GRACKA W POLE W NAJWIEKSZY UPAŁ ZEBY PÓZNIEJ ZMARNOWAĆ SWOJĄ PRACĘ!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal12    9
6 godzin temu, nikejanek napisał:

..i z noźami??? Panie kolego! Zastosowanie w przyczepie nozy do zbioru tymianku TYLKO POWIEKSZA STRATY, BO JAK WIADOMO gdy tymianek przejdzie przez rząd noźy jest drobniejszy to jednoczesnie pewna jego ilosc spowrotem wroci na podbieracz i na ziemię!!  

Druga sprawa:  im bardziej rozdrobniony, lub krotki niewyrosniety, tym dłuzej schnie na suszarni bo dlugo nie moze go przedmuchać wentylator w komorze!! Tymianek dlugi szybciej schnie w suszarni, ladnie go zbiera kazda przyczepa nawet polska T010! 

Przyczepy z nozami tylko sa przydatne do zbierania TRAW NA KISZONKĘ!

Dokladnie!  Jak sie sieje cos takiego jak tymianek ktory nisko rosnie to trzeba i kosic go umieć! Trzeba lat praktyki aby się nauczyć wykosić ,  a nie zostawić w pół skoszone, a to co sie wykosi w dodatku zostawic na WYSOKO SKOSZONY TO STRATY!  wielu nowicjuszy  kosi go jak trawę, w pół ! NIE POTO IDZIESZ Z GRACKA W POLE W NAJWIEKSZY UPAŁ ZEBY PÓZNIEJ ZMARNOWAĆ SWOJĄ PRACĘ!

 

przyczepy z nożami są tak zbudowane żeby nic się nie cofało , po pocięciu nie będzie żadnych strat .

rozładunek z przyczepy na suszarnie mam zmechanizowany także i tu nie mam żadnych strat .

noże będą zbędne jeżeli ktoś suszy tymianek  w stodole , na zwyżkach itp ,bez użycia gorącego powietrza.

 

 co do suszenia to tylko kwestia doboru odpowiedniej wydajności i ciśnienia dmuchawy do suszonego towaru.

kolejna sprawa to jak sam piszesz  że polskie przyczepy do siana z długim ,wyrośniętym tymiankiem sobie dobrze radzą ,tak już z krótkim i w dodatku mokrym niekoniecznie ,dlatego polecam typowe przyczepy do zbioru traw dla których nie będzie problem krótki czy długi tymianek a także podeschnięty czy świeżo wykoszony 

 

niech kolega się jeszcze pochwali ile będzie  takich przyczep T010 z hektara przy plonie 3 tony ?

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hardkor113    637

Co ty gadasz że nie będzie strat przy cięci nożem napewno są tak samo jak jest rotor to straty będą większe mniejsze ale będą.

Wolał bym pojeździć nawet dwa trzy razy więcej z polską bez noży jak z nożami.Straty trzeba minimalizować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
    • Przez bortys2001
      Czy jest coś powschodowo na ostropest
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj