marcinostry

uprawa tymianku

Polecane posty

a jeśli bym wyspawal taka skrzyneczkę jak w siewniczku ręcznym tylko większa żebym w środku umieścił 6 szczoteczek i na zewnątrz otworki tylko jak zrobić napęd bo musiał bym dać łańcuch i aż do kolka tylko jak dobrać koło i zębatkę żeby dobre obroty były?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Edin    27

kolego Edin dlaczego kolka musza zostać dla równomiernego wysiewu ? kolka nie beda dawać za duzo nasion?

 

Jeśli zrobimy otwory w czy to w samej skrzyni, choć to wydaje się złym rozwiązaniem bo możemy w zasadzie zrobić tylko jeden i nie będziemy mieli żadnej regulacji, czy pójdziemy w stronę tarcz z otworami to niepotrzebne będą na kółka. Jeśli chcemy korzystać z systemu zapadek to kółka są potrzebne właśnie dla równomiernego wysiewu, bez nich ciężko wysiać określoną ilość a oto przecież nam chodzi. Szczotki wysypywały by nam za dużo nasiona ze względu na ułomnośc systemu zapadek czyli duży skok. Chyba że poprawiać skok zapadek wtedy mamy prostokątny otwór przez który moim zdaniem wysiewa się dokładniej niż przez okrągłe otwory. Kółka występują w kilu rodzajach. Jeśli miało by się dostęp do drukarki 3D to już by była bajka bo można by zrobić kółka pod każdy rodzaj nasion. 

 

a jeśli bym wyspawal taka skrzyneczkę jak w siewniczku ręcznym tylko większa żebym w środku umieścił 6 szczoteczek i na zewnątrz otworki tylko jak zrobić napęd bo musiał bym dać łańcuch i aż do kolka tylko jak dobrać koło i zębatkę żeby dobre obroty były?

 

Zobacz jak wyglądają siewniki precyzyjne taśmowe od weremczuka a szczególnie system przełożeń z koła  napędzającego do sekcji wysiewającej oparty na kilu złączonych zębatkach. Majstersztyk w swojej prostocie. 


HerbFarm.pl - uprawy zielarskie, sprzedaż nasion i surowców zielarskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panol    1

Czy ktoś może mi podpowiedzieć co do koszenia tymianku w listopadzie. Mam male poletko testowe - 20 arow. Ladnie dosyc ten tymianek porosl, ale jesien okropelnie deszczowa i sie zastanawiam jak to czym to kosic. Jak kosiarką to będzie jednak sporo piachu i to mokrego w tym wszystkim. Moze kosą....jak byście robili. Pierwszy raz uprawiam. Mam suszarnię. 

A drugie pytanko, nie to że chcę zostać milionerem z moim tymiankiem, ale jak to teraz wygląda z cenami? 5,6,7, 7.50?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal12    9

Czy ktoś może mi podpowiedzieć co do koszenia tymianku w listopadzie. Mam male poletko testowe - 20 arow. Ladnie dosyc ten tymianek porosl, ale jesien okropelnie deszczowa i sie zastanawiam jak to czym to kosic. Jak kosiarką to będzie jednak sporo piachu i to mokrego w tym wszystkim. Moze kosą....jak byście robili. Pierwszy raz uprawiam. Mam suszarnię. 

A drugie pytanko, nie to że chcę zostać milionerem z moim tymiankiem, ale jak to teraz wygląda z cenami? 5,6,7, 7.50?

 

 

najszybciej i najprościej wykosić kosiarką rotacyjną ,ziemi i piach da się odczyścić , cena w lubelskim 5-6 zł  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zieleniak    5

Hej. Ile kilogramów wysuszonego tymianku sprzedajecie? Ile suszu wychodzi z hektara i czy jest jakaś granica wilgotnościowa w skupie. Bo ,,suche" to pojęcie względne. I jaka cena jest w skupie za ,,suche" a ,,bardziej suche". Chętnie kupię również nasiona na przyszłoroczny siew. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal12    9

Hej. Ile kilogramów wysuszonego tymianku sprzedajecie? Ile suszu wychodzi z hektara i czy jest jakaś granica wilgotnościowa w skupie. Bo ,,suche" to pojęcie względne. I jaka cena jest w skupie za ,,suche" a ,,bardziej suche". Chętnie kupię również nasiona na przyszłoroczny siew. Pozdrawiam

 

plon ziela tymianku waha się w przedziale 2-3 ton z hektara ,wilgotność max 12 % ,niema żadnych dopłat za mniejszą wilgotność .najczęściej taki prosto wyjęty z suszarni ma  poniżej normy (około 7-8 %)  dlatego skupy najchętniej wolą żeby u nich suszyć i młócić bo  nie dość że zarabiają na usłudze to jeszcze im kilka % naciągnie jak postoi na magazynie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zieleniak    5

A można wymłócić wysuszony tymianek przy pomocy kombajnu zbożowego typu Bizon Z056? Próbował ktoś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal12    9

A można wymłócić wysuszony tymianek przy pomocy kombajnu zbożowego typu Bizon Z056? Próbował ktoś?

 

 

jak najbardziej można

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zieleniak    5

no wlasnie jak bizona ustawic ? jak do mięty? konieczna wymiana sit czy na dwa razy zmieniajac ustawienia wiatru i mlocarni? sprzedawal ktos ziola bezposrednio za granicę,np do Niemiec? w tym roku sprobuje tak czosnek sprzedac zobaczymy co z tego wyjdzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej jak tam zebraliście tymianek z pola czy jeszcze nie wszyscy w tym roku jest ciężko pogoda nie dopisuje , a jak tam cena na skupie czy ktoś wie?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal12    9

z tego co widać po polach to  prawie wszyscy zebrali ,osobiście zebrałem i wysuszyłem 9 ha ,teraz pozostaje tylko sprzedać .

co do ceny to według moich orientacji cena tymianku na zachodzie wedle ubiegłego roku spadła o 0,25 euro ,czyli za tymianek w tym roku powinni płacić jakieś 7 zł netto ,a obecnie cena w lubelskim to 5 zł i ciężko sprzedać .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WiLLy06    1

Cena i skup jak na wszystko w tym roku, czyli poniżej krytyki.... potwierdzam 5- 5,5zł, a ostatnio jedna osoba wyskoczyła, że 6zł/kg lecz termin płatności 180dni... Nawet na zioła w tym roku nie ma zainteresowania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakie zioło można jeszcze uprawiać oprócz tymianka chodzi mi żeby zbiór wychodził w innym terminie niż tymianek czy może ktoś coc doradzic czekam na odp.

 


Z tym magazynowaniem to chodzi ci o wysuszony i wymłócony czy przechowujesz taki z pola bo omłotowi nic się nie dzieje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hardkor113    637

Chodzi mi o zwieziony prosto z pola.

Jesli chodzi o inne ziola to rumianek,czaber i wydaje mi sie ze szalwie tez sie zbiera w innym terminie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panol    1

No i stało się. Czyli nie zebraliśmy naszej próbki tymianku na jesień. Cały czas to to wygląda ładnie. Tylko kolor się zmienił .... sporo bordowego. Jak myślicie ma sens taki tymianek kosić teraz...chcielibyśmy zobaczyć ile tego jest. No a może, jak on tak ladnie się zachował to ma sens zostawić na drugi rok? Jak zostawić to i tak chyba trzeba teraz skosić...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jogi7137    0

Jak zostawić na drugi rok w tym roku w czerwiec-lipiec to on już będzie miał nasiona. Jak chcesz na liść to musisz go zebrać wcześniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal12    9

Witam. Mam pytanie czy zaprawiacie jakąś zaprawą tymianek?

 

 

 

zapraw czymś takim bedzie tanio i skutecznie

Zaprawa Nasienna T 75 DS/WS

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
johnyw    0

Witam Kolegów.

 

Czy ktoś z Was mógłby mi podpowiedzieć jaki ustawić mniej więcej otwór w siewniczku taczkowym (siewnik zrobiony ze szczoteczkowych siewników taczkowych- 4 rzędy co 30 cm), tak aby wysiać 3-4 kg tymianku na ha?

 

Z góry dziękuję za podpowiedź. Nie siałem tym sprzętem, a chciałbym jutro ruszyć i nie spartaczyć połowy pola.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
    • Przez bortys2001
      Czy jest coś powschodowo na ostropest
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj