marcinostry

uprawa tymianku

Polecane posty

panol    1

Siewnik do tymianku jest dla mnie wielkim wyzwaniem. W ubieglym roku obsialismy siewnikiem zrobionym z pieciu siewniczkow taczkowych i mielismy problem ...kola nam "SKWADRACIALY" po kilkuset metrach...Problemem byla na pewno jakosc siewniczkow taczkowych chinskich...blacha z jakiej sa zrobione jest cienka i slaba jak papier. 

 

W zwiazku z tym posialismy w tym roku tylko mala probke siewniczkiem recznym pojedynczym starszej generacji...i wschody byly idealne. Teraz myslimy znowuz o przyszlym roku - co robic...jak mamy sie bawic w to jakos powazniej to albo gdzies trzeba kupic normalne dobre siewniczki taczkowe, albo powycinac kola z rur jakichs...albo gdzies dokupic kolka ale nie blacho-papierowe a normalne, mocne. Mamy poza tym dwa siewniki - Nodet 4m i Vaderstada 4m...ale mysle ze nie sa do tego ze wzgledu na to ze chyba nie sieja po wierzchu i rozmiarami nie podchodza do kultywatora do miedzyrzedzi jaki mamy. 
Czy mozecie mi cos poradzic...moze gdzie kupic mozna normalne kolka...albo siewniczki...? Wielkie dzieki, Leszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MlodyFarmer    0

Witam, mam kilka pytan odnosnie plantacji tymianku, jestem poczatkujacym plantatorem tego ziola i moje pytanie oprocz basagramu i goltixu sa dostepne jeszcze jakies srodki na chwasty dwuliscienne ?? Jak do tej pory plantacja byla pryskana afalonem zaraz po sianiu od mszycy, 2x odzywka i raz od jednolisciennych, zastanawiam sie teraz nad opryskiem na chwasty dwuliscienne poniewaz juz zaczynaja sie pojawiac.Plantacja raz oplewiona od skrzypu polnego bo niestety mam go sporo ale na to nic nie poradze narazie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stud-Nick    0

,,na chwasty dwuliścienne", Lontrel, obecnie zwany Cliophar 300 sl. Niszczy mlecze, rumiany, rdesty, także skrzypowi szkodzi, najlepiej małe, na powyżej 10 cm może w pełni nie zadziałać, ale napewno powstrzym rozrost chwastów na tydzień, dwa. Dawka to 300cm/ha. W ubiegłym roku na nasienny dałem powtórkę na części pola, szkody niewidziałem, ale też chwastom wcześniej pożółkłym już takjakby nie zaszkodził. Możliwe, że lepiej za jednym razem większa dawka (400-450cm/ha) byłaby lepsza jeżeli na większe chwasty.
Zauważyłem dzisiaj, że bardzo dużo pól, około 3/4, było obsiewane powtórnie, na nich dopiero wschodzi tymianek. Wiem że kilku ludzi siało nawet trzeci raz, :/ .
A melisa na kilku polach ... tylko pozazdrościć, chyba wcześnie siana była.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MlodyFarmer    0

Mi sie cale szczescie udalo ominac te ulewy ktore przeszly nad fajslawicami i tymianek zszedl dobrze poniewaz pole mam troche dalej ale niestety walka z skrzypem trwa, chyba jakis urodzaj na niego na moim polu nastal w tym roku niestety. Jak z pryskaniem od mszycy ja sie juz szykuje 2 raz pryskac bo wydaje mi sie ze znowu sie pojawila, za pierwszym razem byla opryskana mospilonem teraz planuje kupic cos innego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panol    1

,,nasiona z tymianku", kosi się normalnie na jesieni, ale nie orze pola, tylko zostawia na drugi rok. Lepiej skosić, bo może wymarznąć, a wtedy ani ziela ani nasion, tylko orka wiosenna. Afalonu jaknajmniej, max. 1l, bo nasion będzie mało, afalon nasiennemu szkodzi, albo i 0,6-0,7 l/ha, albo i wcale. Ze skoszonego jesienią nasion będzie około 1kg z ara, możebyć więcej ale i mniej. Czasem odrasta bardzo dobrze nawet skoszony w listopadzie, a czasem słabo nawet ten z września, azotu oszczędnie. Z oprysków Lontrel, Leopard (Targa). Młócić można kombajnem, jak dużo, cząber tak młócą, tylko na chwast max. uważania już rok wcześniej, przytulia piaskowa, wykopać z korzeniem, i wynieść z pola. Także ryzyko że kombajn może być nim zapaskudzony, pszenicę przedtem kosić wysoko, i w innych koszonych żeby go niebyło.

K'woli ścisłości - rozumiem, że pozostawiam tymianek na drugi rok, wtedy, o ile nie przemarznie na drugi rok zakwitnie. Wtedy trzeba poczekać do jesieni (mam nadzieję, że nasiona się nie obsypią i zebrac i zmłócić kombajnem. Rozumiem, że wtedy zbieramy tylko nasiona a zioło odpada. Czyli żadnych desykantów a nasionko trzyma się do jesieni. Do kiedy tak właściwie...do września, października....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stud-Nick    0

,,poczekać do jesieni", nie, nie, :) , tak jak wcześniej napisał Paweł89pl zakwitnie w czerwcu, a zbiór nasion po paru tygodniach. Opryski na ,,zaklejenie" szypułek podobno jakieś są, niewiem jakie.
To co napisałem ,,kosi na jesieni" to aby zauważyć, że w przypadku mroźnej zimy może wymarznąć, wtedy ani ziela ani w drugim roku rośliny nasieniodajnej. A ze skoszonego a zostawionego na drugi rok nasiona będą, mniej, ale chociaż napewno ziele się zbierze.
Ciekaw jestem tych preparatów sklejających, pytałem paru znajomych, twierdzili że to nic nieda, inna biologia rośliny, podstawa - rzepak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jaro1234    6

witam warto teraz pryskać tymianek od chwastu czy lepiej motykol? ziółko tak z 10 cm wysokości ładnie rozchodzi się na boki. Pryskany był basagranem i raz motykol już był żeby te większe chwasty zniszczyć co basagran nie zwalczył, a teraz widze sporo jednoliściennych się pojawia. co doradzicie w tym temacie


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panol    1

Jednoliścienne trzeba zwalczać i tyle. Jest tyle herbicydów od jednoliściennych z róznymi substancjami aktywnymi i działanie uboczne na tymianek jest chyba niewielkie. Agil, Tadra, Leopard...ja bym pryskal i tyle.

 

Do kolegi Stud-Nicka - czy wiesz może jakie sita należy używać do kombajna i jak jego ustawić...mam jeszcze sporo czasu:) bo rok cały:) ale warto by już wiedzieć na przyszłość.

 

Dzięki,


Ach jako, że mam gospodarstwo na Ukrainie (parę km od Hrebenne) i mamy tutaj parę innych herbicydów niż w Polsce ...czy wiecie może czy można stosować Treflan w tymianku? Stosowałem tutaj i Treflan i Lontrel w innych uprawach (mięta) i super się sprawdza ale nie słyszałem opinii co do stosowania w uprawie tymianku. Jak Afalonu zabraknie po wycofaniu trzeba będzie czymś go zastąpić....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stud-Nick    0

,,treflan do tymianku", około 10 lat temu był w użyciu, ale zabronili, raczej nikt nie stosuje, ryzyko że nieda się sprzedać, trzeba by studiować składniki. W Heliplancie może coś by powiedzieli, tel 81 5853018.
Na kombajnie znam się ,,tyle o ile", wiem że czomber młócą z ziemi, wcześniej skoszony kosiarką, lepiej podrzucić na większy zwał. Z tymiankiem też tak wykonywalne, tylko może się sypać.
A młócić to wystarczy oddzielić plewę od słomy, można otworzyć pokrywę ślimaka dolnego, i łapać plewę z ziarnem pod spód kombajnu, na folię, jeżeli w miejscu. A na polu to tak jak czomber, ale czy się nie wysypie, i ile, niewiem. Za 1000 zł można kupić trzy rolki grubej folii, i na folii suszyć, zwieźć delikatnie, z pół hektara zmieści się, i małe straty ziarna.
Ziarno może się wymłócić już na kombajnie, ale może być że na bukowniku poprawić trzeba, i to ze dwa razy, różnie z tym bywa.

Edytowano przez Stud-Nick

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panol    1

Oj to widzę, że chyba lepiej zająć się uprawą tymianku na ziele a nie od razu rzucać się na zbiór nasion. Ciekawe czy w drugim roku jak zbiera się nasiona to ziele jest po prostu odpadem czy też się je wykorzystuje. W przeciwnym razie w drugim roku zarabiasz na nasionach ale nie masz ziola czyli plus minus to samo...tak sobie mądrze myślę:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stud-Nick    0

,,uprawą na ziele", w pierwszym roku się sieje i zbiera liść -ziele, około 1,5-2 tony z ha, a potem nie orze się pola po tymianku, tylko zostawia na drugi rok, (zero uprawy, zero siewu, tylko nawozy i afalon, ale lepiej jaknajmniej), na wiosnę odrasta nowy, można skosić także na ziele, w czerwcu, przed kwitnieniem, a potem jeszcze taz w pażdzierniku. Dwuletni na liść jest lżejszy. Tylko że ze sprzedarzą może być kłopot, trochę się różni od zwykłego, chyba nikt tak nie robi. Info w Heliplant wskazane.
Przy zbieraniu na nasiona liścia-ziela niema prawie wcale, tylko plewa, czasem bywa skupowana, ale bardzo żadko.
Z zostawionego bez koszenia na drugi rok może być 2-3 kg z ara, a ze skoszonego 1-1,7 kg z ara. Może być też mniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal12    9

Pryskaćie już od grzyba ? ,co powiecie o środku Dithane przy pełnej dawce czyli 2kg na/ha wychodzi 60zł a zamiennik amistaru przy dawce 0,8 około 130zł . amistar lepszy czy pryskać na przemian ?

 

 

post-2983-0-08236200-1468446422_thumb.jpg

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal12    9

co ile cm masz siany ten tymianek na zdjęciu?

 

 

siany w rozstawie co 45 cm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal12    9

a wysiew na hektar jesli mozna wiedziec bo widać ze gęsty,piekny tymianek

 

 

równo 3 kg na hektar wyszło 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam zapytanko czy ktos z was uprawia cząber potrzebuję troche wiadomości na temat tego ziółka , dokładnie kiedy go się zbiera proszę o odp. jak ktoś sie orientuje w temacie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stud-Nick    0

,,cząber", wiem tyle, że sieją raczej jaknajwcześniej, ale jak reaguje na przymrozki to niewiem. Chyba z redliczką sieją, nasiona w ziemię parę milimetrów. Afalonu podobno nawet 1,5 litra/ha, ale odradzam aż tyle, karencja, itp. Wschodzi bardzo ładnie, nasiona roczne, dwuletnie słabsze są. Ostatnio koszą kosiarką, aby pogoda słoneczna była! (jeden mały deszczyk bardzo nie zaszkodzi) zgarniają ręcznie grabiami do zwału 3-4 pokosy, i po kilku dniach kombajnem podbiera i młóci raczej wolno. Koszą jeszcze przed żniwami zbożowymi.
Tylko ceny skaczą, i ze zbytem różnie bywa, czasem nawet wogóle skupu niema rok-dwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

OK dzięki a dokładnie nie wiesz kiedy go kosić jedni mówią że w połowie kwitnienia drudzy że na początku . Przed kwitnieniem był jasno zieloniutki teraz kwitnie i trochę zciemniał różnica z tymianem że  ma mniej listków wysiew też różnie mówią jedni 8 inni 16 tak że nie wiadomo

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stud-Nick    0

,,kiedy kosić", aż tak dokładnie to niewiem, najlepiej telefon do Heliplant, oni chyba skupują, to powini coś podpowiedzieć. 81 5853018.
Jak roślina kwitnie to liść zanika, w tymianku znacząco, w innych pewnie też, możliwe, że nasiona mogą zepsuć ziele. Najprościej, to jak kwitnie to kosić, aby pogoda była.
,,wysiew 8-16“, jeżeli normalnie co 40 cm to osiem, a jak co 20 cm, to 16.
Na jednym polu widuję czomber, jeszcze rośnie, kwiatu chyba niema.

Edytowano przez Stud-Nick

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stud-Nick    0

,,czomber" chyba już koszą, jeden skosił i zabrał do suszenia, drudzy szybko plewią i na polu kombajnem obrobi, pogody wygląda słonecznej, podobno ma być.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panol    1

Czy ktoś z Was może podpowiedzieć jaka jest proporcja ziela tymianku skoszonego i wysuszonego z pola do tymianku oczyszczonego, przetartego jaki sie oddaje do skupu? Nie mamy takiego sprzętu i chcielibysmy ewentualnie sprzedac ziolo nieoczyszczone (w naszym wypadku nie ma prawie innego wyjscia)...ale trzeba najpierw sprawdzic czy to co zbieramy z pola to jest jakis logiczny plon (w tym roku posiane 20 arow na probe). 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stud-Nick    0

,,proporcja", pół na pół napewno, ale powinno być omłotu więcej, 60%, a nawet 70% z całego suchego, słoma jest lekka.
Można tymianek skoszony przetrzymać na polu nawet kilka dni, nawet na deszczu - ale potem na mokrej ziemi ciężko schnie, można poskładać w kopy jak siano, tylko mniejsze trochę, nakryć folią i niech podsycha parę tygodni. Na kozłach suszą, takie rusztowanie jak mały dach, i nakryte folią przez całą zimę nawet, jak podsuszony to można gruuubo składować, pół metra warstwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
    • Przez bortys2001
      Czy jest coś powschodowo na ostropest
    • Przez DarekGrzebyk
      Witam czy ktoś siał słonecznik ozdobny na kwiaty . Chodzi mi w jakich odstępach między rzędami i czy w czystym siewie czy zmieszane np z saletra . Siewnik zwykły do zboza 3 m 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj