marcinostry

uprawa tymianku

Polecane posty

Pawel89pl    43

Towar najlepiej sprzedać w okolicach Fajsławic jest tam kilka firm skupujących jest to tak po środku na trasie Lublin-Zamość . Nasiona można u nich kupić są drogie ale pewne . Na początek jak posiejesz sobie hektar i sobie obrobisz to będzie dobrze ;p A do tego proponował bym z 30-40ary truskawek ;p Jak coś będę miał sporo ładnej sadzonki w dobrej cenie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szumek    0

A masz może jakiś namiar na skupy?W necie znalazłem tylko firmę KRAUTEX,to też okolice Fajsławic,a co do truskawki to zamiast niej myślałem o nagietku,ale jeszcze niby sporo czasu,do wiosny jeszcze się może pozmieniać myślenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel89pl    43

Wiesz co Krautex jest chyba największym odbiorcą ziół w tych okolicach reszta to mniejsze firmy .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stud-Nick    0

,,nabyć nasiona", ogłoszenia na OLX/Tablica, sezon sprzedaży nasion to luty-marzec, inne terminy też realne, ważne jednak jest ,,żródło" nasion, (jak dobrze się zbierze, to kilka kilo będę miał na zbyciu, także szałwia i melisa), bywa w tymianku tzw. przytulia piaskowa, wielki kłopot jak dużo, wydziabuje się z ziemi koniecznie łącznie z korzeniami, i jeżeli będzie co pięć cm. to już po zielu. Można próbować zwalczać afalonem pryskając małe dawki (dwie-trzy setki na ha), kilka razy, co kilka-kilkanaście dni, jak chwast mały, to może zlikwiduje. Do innych chwastów też się to stosuje, aby tylko jak najmniejsze były.
,,sprzedać towar", w Fajsławicach trzech kupuje, ; Heliplant, firma, Fornal M i Kozioł R(?), w Łopienniku też parę skupów jest, Krautex- Kol. Łopiennik, W Piaskach chyba Herbost.
Jedno ziele posiać to może być monotonne, wielu sieje tymianek, bo skupowanie jego jest raczej stabilne, (nie mylić z ceną), szałwię, melisę, tych skupowanie bywa ,,urozmaicone", skoki cen większe, (zdaża się że na wielki plus), i bywa że trzeba przetrzymać rok albo i dwa, przy cenie niskiej.
Suszyć można zaraz po zbiorze na suszarni, koniecznie trzeba się zapisywać na kilka miesięcy wcześniej, ale to są koszty także. Myślę, że lepiej wysuszyć u siebie pod dachem, albo na kozłach i nakrywać folią. Wówczas przed młocką dosuszanie to dwie-trzy godziny a nie 10-15. Młócić można lublinianką. Po skoszeniu można zostawić na polu na dwa-trzy dni, dla wstępnego podsuszenia, jak wcześniej jest sucha pogoda, to podsycha bardzo wydajnie. Z przyczepy zrzucić jaknajszybciej, albo obserwować czy się grzeje, jak podsuszony, to można zrzucać następnego dnia. Kosić jaknajpóżniej, wagi przybywa, pazdziernik, listopad.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szumek    0

Dzięki za szczegółowy opis i namiary na skupy,myślę że przyszły rok trzeba będzie spróbować coś koło hektara z tymiankiem i ze 20-30 arów myślałem o nagietku.Wszystko wyjdzie w praniu,pozdrawiam

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szumek    0

Jakaś podpowiedź co konkretnie masz na myśli?Bo jestem na etapie wysłuchiwania wszelkich podpowiedzi i propozycji tak że każdy pomysł mile widziany  :)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stud-Nick    0

Mając na uwadze konieczność prac ręcznych przy uprawie ziół, podaję pomysł bardzo przydatnej motyczki. Praca taką motyczką jest lżejsza, ponieważ nie trzeba się schylać, lepiej się oddycha, mniej zginania pleców. Wydajność uważam za dużą, ok. 20-30-40 ary na dzień, zależnie od ilości chwastów, porównywalną z tzw. turtałką, opielaczem, itp. Przy takiej wydajności daje się zachować precyzję likwidacji chwastów. Nóż najlepiej od Nuci z Fajsławic, (od strony Lublina, naprzeciwko pomnika-kolumny), sklepowe są za gróbe i ciężkie. Szerokość noża ok. 10-15 cm, lepszy częściowo zużyty, płaski, z małym wygarbieniem.

post-151755-0-61053200-1434901667_thumb.jpg

Edytowano przez Stud-Nick

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel89pl    43

Zauważyłem że niektóre krzaki tymianku zaczynają kwitnąć ktoś wie co może być przyczyną ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stud-Nick    0

,,zaczynają kwitnąć", za wcześny siew. Można zapodać azot dolistnie, do ziemi, może ograniczy kwitnienie, (kwitnący-lekki, z ha nie 1700 tylko 1200). Ale jeżeli da się zebrać nasiona, to straty wyrównane. Jak pryskany afalonem, to nasiona mogą być bezwartościowe, albo wcale ich nie będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel89pl    43

U mnie zawsze wychodzi ponad 3000 kg  z ha nigdy nie było mniej . Jak by miało być 1700 to byśmy tego wgl nie sieli . Siew nie byl wczesny bo koniec kwietnia i do tego dość późno powschodził .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adrian72550    1

kiedy pryskać tymianek od grzyba? W sklepie polecili mi Ascom 250SC. W jakiej dawce go użyc? Czy może być 0.8l/ha? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stud-Nick    0

,,kiedy od grzyba", zawczasu, prewencyjnie, bez czekania na objawy, nasiona zaprawiać czymsięda. Jak są objawy, to już zapóźno. Na wiosnę trzeba przewietrzyć ziemię, także wówczas możnaby opryskać ziemię, i przemieszać, choroba jest w ziemi. Powierzchownie może niewiele podziałać. Albo ochroni ziele, ale składników bedzie zamało, opryskiem zakamufluje się wizualne objawy choroby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal12    9

jak tam zielarze wasze tymianki rosną ? jakie odzywki  stosujecie ? i czy pryskaliście już od grzyba (stosujecie tylko Amistar czy może jest coś tanszego i sprawdzonego ?) ,cos widze że słabe plony tymianku w tym roku bedą .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel89pl    43

Tymianek tam gdzie posiany gęściej to jest dość ładny a gdze rzadko to on jest słaby jak na tą porę . Ja pryskałem od grzyba amistarem w dawce 0,6l/h . Plony być może będą niższe niż zwykle ale może cena będzie wyższa ,

Tymianek siejemy siewnikiem 5-6 rzędowym zrobionym z typowych siewników taczkowych do warzyw/zioł .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

sam zrobiłeś taki siewnik? czy kupiłeś specjalny do tego? Planuję większą inwestycję w tego typu maszyny, bo chciałbym się nastawić na tą działalność 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel89pl    43

Ja akurat kupiłem gotowy koszt ok 1600-2000zł. W okolicy robi kilku takie na sprzedaż i dobrze sie to sprawdza tylko troche delikatne są trzeba troche uwazać :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piatek44    0

U mnie zawsze wychodzi ponad 3000 kg  z ha nigdy nie było mniej . Jak by miało być 1700 to byśmy tego wgl nie sieli . Siew nie byl wczesny bo koniec kwietnia i do tego dość późno powschodził .

 

Z tymi 3 tonami to masz na myśli pierwszy czy drugi rok uprawy??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piatek44    0

To mam rozumieć, że nie tniesz tymianku w pierwszym roku tak jak można spotkać w zaleceniach w okolicach sierpnia tylko czekasz tak jak pisałeś kilka stron wcześniej do września/października czy kosisz dwa razy w pierwszym roku? Zostawiasz potem plantacje na następne lata czy co roku siejesz na nowo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bert1985    0

Czy orientuje się ktoś czy Goltix weźmie mi Ciecierzyce, bo masakra  tego dziadostwa nie idzie wyplewić  Basagram nie bierze (no chyba że zaraz jak wzejdzie) ostatnio przygapiłem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
    • Przez DarekGrzebyk
      Witam czy ktoś siał słonecznik ozdobny na kwiaty . Chodzi mi w jakich odstępach między rzędami i czy w czystym siewie czy zmieszane np z saletra . Siewnik zwykły do zboza 3 m 
    • Przez Moryc
      Witam chciałem się dowiedzieć czy ktoś otrzymał odszkodowanie za uszkodzoną agrowłokninę lub folię np. w uprawie ziemniaków wczesnych, truskawek?
       
      Plantacje zabezpieczane białą agrowłókniną bywają uszkadzane czasami zimą truskawki cebula ozima przez zwierzęta kopytne, szczególnie groźne są jeleniowate, które ostrymi kopytkami dziurawią agrowłókninę ale także zające.
       
      Zastanawiam się nad wniesiem sprawy do sądu za powstałe uszkodzenia. Miał już ktoś styczność z taką sprawą?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj