marcinostry

uprawa tymianku

Polecane posty

Pawel89pl    43

Basagram ok ale w dawce 1l/h i po 7 dniach powtórka . Prawdopodobnie lontrel w dawce 0.3l/h jest bardzo skuteczny tyle że na większy tymianek , na mały to raczej goltix buracyl

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel89pl    43

nie przytrzymuje tylko tymianek powinien mieć 2-3cm praktycznie co rok tym pryskam i efekt jest dobry ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nieznajoma    0
Napisano (edytowany)

   

Stosowałem kiedyś Goltix w szalwi, ani na szałwi, ani na chwaście efektów nie widziałem, może dlatego, że bratki miały już ze dwa-trzy centymetry.

Znany jest Afalon, w dawce 0,2-0,3 l/ha tymiankowi nie szkodzi, (szałwię nalistnie niszczy ! ), po dawce 0,3 l/ha tymianek w ciągu tygodnia podrósł z 2-4 listków na 4-6 listków, żadnych przebarwień, a dwólistkowe bratki i i jednolistkowa trawka zniknęły.

 

 

,,czy ktoś tak pryskał", czasem pytałem  ludzi o gramoxone, inne , to byli zrażeni na takie preparaty, może przedawkowali, a wielu stosowało właśnie afalon. Przy dawce 0,2 na h efekt wątpliwy, chwastki takjakby wstrzymane, najmniejsze, ledwo widoczne, (tuż po wzejściu) raczej zniszczone, dawkę 0,5 na ha, tymianek odczuwa, i to całkiem poważnie, (tylko powschodowo, bez oprysku wcześniejszego, doglebowego). Jak ziemia mokra to działa klasyczny oprysk posiewie,  przedwschodowy, (którego możnaby nawet nie stosować). W tym roku było sucho, chwastki pojawiły się, ale spadł deszczyk, i afalon w ziemi się uaktywnił, więc poprawianie narazie zbędne. Stosowałem nawet opryskiwanie jedynie 0,3 l na hektar, wlaśnie jak wyżej napisałem, i wystarczało, chyba nawet można było poprawić, ale po dwóch-trzech tygodniach dopiero. Dawka taka działa tylko na chwastki małe, tuż po wzejściu, myślę że do max. 1-2 cm wysokości, także trawkę niszczy, i lepiej przy suchej pogodzie.

 

Dzięki za odp my zawsze pryskamy basagramem o afalonie powschodowo pierwszy raz słyszę , a tak wogóle to nie każdy chce powiedzięc jaki środek stosuje . My co roku próbujemy , goltix w ubiegłym roku tez ale jakos nie zdał egzaminu nie wiem może za małe dawki? Teraz nie wiem czy pryskać afalonem czy basagramem?

Basagram ok ale w dawce 1l/h i po 7 dniach powtórka . Prawdopodobnie lontrel w dawce 0.3l/h jest bardzo skuteczny tyle że na większy tymianek , na mały to raczej goltix buracy  

A próbowałeś lontrelem pryskać ?

Edytowano przez nieznajoma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel89pl    43

Ja nie próbowałem lontrelem pryskać tymianku to jest jednak mocny środek widząc jak działa na chwasty duże w truskawce to ja jednak wole ten basagram który jest już stosowany kilka lat i jest ok tylko że on nie bierze wszystkich 2-liściennych . W sumie to głównie zależy kto jakie chwasty ma na polu także trzeba próbować i tym  i tym ;)  To prawda z tym że ludzie nie chcą mówić czym pryskają tak jak i ile wysiewają na hektar hah :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bert1985    0

Ja tyle powiem że afalon powschodowo nawet w minimalnej dawce jest wykrywany w próbach zależy kto to ma później odebrać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stud-Nick    0

Właśnie w ostatnich tygodniach zastosowałem Lontrel na tymianek dwóletni z liściem, plus Leopard. W dwóch dawkach, łącznie ok. 0.9-1 litr na ha. a na kawałku próbnym ze trzy razy tyle, Leoparda też, wszędzie rośnie tak samo, zagęszcza się normalnie.
Na melisę w dwóch dawkach łącznie ok.0.6-0.7 chyba też nie szkodzi, tylko na poprzeczniaku gdzie poprawiaiane i cofane parę razy to efekt szkodliwy jest, słabo rośnie i liście ponadpsuwane takjakby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel89pl    43

Chyba roczny ten tymianek jest :P Z nasiennym tymiankiem jest tak że bezpośrednio na nim nie widać efektów działania oprysków ale potem na nasionach to się odbija siłą kiełkowania która jest słaba  :wacko:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nieznajoma    0

Ja nie próbowałem lontrelem pryskać tymianku to jest jednak mocny środek widząc jak działa na chwasty duże w truskawce to ja jednak wole ten basagram który jest już stosowany kilka lat i jest ok tylko że on nie bierze wszystkich 2-liściennych . W sumie to głównie zależy kto jakie chwasty ma na polu także trzeba próbować i tym  i tym ;)  To prawda z tym że ludzie nie chcą mówić czym pryskają tak jak i ile wysiewają na hektar hah :lol:

No właśnie u nas średnio na 1 ha wychodzi 2.5 kg a pryskaliśmy basagramem od dwuliściennych chwastów tradycyjnie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel89pl    43

Po kilku deszczach i ciepłych nocach już chyba 100% tymianku powschodziło jak to tej pory u mnie bez zlew ale z tego co słyszałem stronami w lubelskim poszły zlewy i coś tam troche poniszczyło . Teraz to chwasty ruszą jak szalone :unsure: 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adrian72550    1

Jestem tutaj nowy. Tymianek zasialiśmy pierwszy raz w tym roku, zaraz po siewie opryskane było afalonem w dawce 1l/ha. Teraz zamierzamy opryskać fusilade forte i basagramem. Jakie dawki najlepiej zastosować? I czy można zmieszać te środki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel89pl    43

Jak wyżej po 1l/h ale fusilade jest dość drogie coś koło 140zł litra a przykładowy elegant czy supero działa tak samo przy cenie ok 45zł/litr . Nigdy nie mieszałem takich oprysków i raczej nie warto :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adrian72550    1

Fusilade już kupiłem, ale na drugi rok pewnie zastosuje te tańsze środki. A czy zamiast basagramu może być buracyl i w jakiej dawce?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel89pl    43

Sąsiad tydzień temu pryskał goltix+ betanal i ładnie wzięło dwuliścienne ale o dawkę to muszę się go zapytać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jacek2302    0

Poradźcie czym teraz opryskać tymianek od dwuliściennych chwastów. Z góry dziękuję za rady

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stud-Nick    0

,,odstęp pomiędzy fusilade a basagran", chyba najpierw basagran, a potem od jednoliściennych. Trzy dni chyba wystarczy. Jak wyżej napisał Paweł, tak też słyszałem, że basagran w dwóch dawkach, w rozstawie tygodnia, po litrze na ha, łącznie dwa litry w dwóch dawkach.
U siebie miałem tak; w sobotę tymianek dwa listki, chwast też, w poniedziałek tym. dwa-cztery listki, chwast cztery, a więc szybko afalon 0,3 l na ha. (Trzeba było pryskać w sobotę, pomimo
małego tym.). We środę tym. cztery listki, chwast takjakby rośnie, tylko trawka była na sto % zatrzymana. A więc znów afalon, tym razem 0,25 l/ha. Dzisiaj tymianek cztery-sześć listków, a chwast przeważnie zlikwidowany, zwłaszcza trawka, (dwa-listki, 3-4 cm. wysokości), bratki, jakieś inne też, także czterolistkowa przytulia.
Trafia się tymianek takjakby mniejszy, cztery listki, ale kolor ma raczej normalny. Czasem tym. bywał zdecydowanie pożółknięty, i rósł, ale to przy dawce 1l /ha. doglebowo, przed wschodami, w deszczowym czasie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZielarzLu    0

Poradźcie czym teraz opryskać cząber od chwastów dwuliściennych głownie chodzi mi o fiołka polnego. Z góry dziękuję za rady

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bert1985    0

Jak tam Panowie uprawy? jak do tej pory pogoda  można powiedzieć dopisuje wczoraj niezła pompa poszła a tak to super

post-110808-0-01684200-1433061383_thumb.jpg

post-110808-0-97338600-1433061388_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panol    1

Bardzo ładne wschody i pięknie posiane. I okropelnie rowne pole. Na tyle na ile się znam:) Czym ty siejesz, jezeli mozna wiedzieć? Bo ja zrobiłem skladaka z malych siewniczkow recznych...ale cos niestety za cienka blacha na tym wszystkim i widzę, że trzeba bedzie albo przerabiac albo po prostu kupic specjalny siewniczek.

 

Niezależnie pytanka do forumowiczów? Posiałem, pierwszy raz 2ha tymianku...wzeszedl OK, ale niestety okazalo się ze jest mnóstwo skrzypu. Więc, zastanawiamy sie czy tego nie zaorac i nie posiac soi:) Ale jezeli to zostawimy (bo mamy tania sile robocza do motyki) to ciekawe czy moznaby to zostawic na nasiona w drugim roku..czyli:

 

1. Jezeli ziolo skrzypu sie zaplata to mysle ze trudno to bedzie oddzielic? Co radzicie, bo ludzie mi motyczka to zdziobia (mam gospodarstwo na Ukrainie km od polskiej granicy:) Zalezy mi na tym aby sie nauczyc uprawiac tymianek...

2. Jak sie zbiera nasiona tymianku? Czy ktos wie? Czy to robota dla normalnych smiertelnikow czy tylko dla ludzi z doktoratem, i 20letnim doswiadczeniem?:)

 

Pozdrawiam, Leszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel89pl    43

Jak ładnie powschodził to raczej nie ma co likwidować . Skrzypu nie da sie wyplewić w tymianku :)  Tzn proces bez końca :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stud-Nick    0
Napisano (edytowany)

,,nasiona tymianku", można zostawić cały, (ryzyko że wymarznie, strata ziela), można też skosić, lepiej wcześniej, we wrześniu. Czasem już na młocarni nasiona wypadają wszystkie, (nawet już na polu się sypie), ale przeważnie na bukowniku przerobić trzeba, i to ze dwa razy.

Edytowano przez Stud-Nick

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stud-Nick    0

Mam nadzieję na podpowiedż-informację. Chciałbym ,,bezpiecznie" zebrać tymianek nasienny, chodzi o wysypywanie, okruszanie się nasion. Czy jest sens zastosować jakiś preparat, np. sklejający łuszczyny w rzepaku, chyba polinix.
Na próbę zastosuję, zobaczę, czy coś da.

Edytowano przez Stud-Nick

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szumek    0

Witam,czytałem ten post co do uprawy tymianku i mam kilka pytań,mam 3 hektary pola które dzierżawię rodzinie i w tym roku posiana jest gryka.W przyszłym roku chciałem zająć się ziołami i myślałem właśnie między innymi o tymianku.Może jakaś podpowiedź co do założenia plantacji(na początek na pewno mniej niż 3 hektary),gdzie by można nabyć nasiona i oczywiście sprzedać towar,jestem z podkarpacia od Zamościa ok 100km,Lublin 75km.jakaś podpowiedź mile widziana,pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez bortys2001
      Czy jest coś powschodowo na ostropest
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
    • Przez DarekGrzebyk
      Witam czy ktoś siał słonecznik ozdobny na kwiaty . Chodzi mi w jakich odstępach między rzędami i czy w czystym siewie czy zmieszane np z saletra . Siewnik zwykły do zboza 3 m 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj