marcinostry

uprawa tymianku

Polecane posty

Pawel89pl    43

U mnie już tradycja że tymianek sie sieje 2-3 razy do roku bo zlewy niszczą bo jednak teren nierówny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bert1985    0

Nie no co ty, jutro to jeszcze nie ale przez weekend to ma coś nadejść nad Polskę.. No i oby tylko nie za mocno :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jacek2302    0

U mnie już tradycja że tymianek sie sieje 2-3 razy do roku bo zlewy niszczą bo jednak teren nierówny

 

Skąd ja to znam ;[

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel89pl    43

Tylko teraz nie mam juz nasion na rezerwe a chcieć kupić to drogi gips dzisiaj dobre nasiona prawie 400zł :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jacek2302    0

Tylko teraz nie mam juz nasion na rezerwe a chcieć kupić to drogi gips dzisiaj dobre nasiona prawie 400zł :D

 

Ja zazwyczaj miałem swoje nasiona, ale ostatnie dwa lata tak mi niszczyło uprawę, że nie pasowało mi zostawić nasiennego i niestety trzeba kupować i słono płacić ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jacek2302    0

A bo do nasion to jednak trzeba troche szczęścia :wacko:

 

Trzeba trafić na dobrą pogodę i w jednym dniu go z pola zabrać a później troche zabawy aby uzyskać to nasionko :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stud-Nick    0

Słyszałem o Afalonie powschodowo w tych dawkach ale jakoś nie miałem odwagi go zastosować. Czy w próbach ziela później go nie wykaże?

 

Terminy karencji po coś są, ale w przypadku Afalonu jego pelna dawka to 3 l/ha, (kartofle), myślę,że karencja właśnie maksymalnych dawek dotyczy. Albo kosić trzeba jaknajpózniej, listopad-gródzień nawet, wagi przybywa.

Dwa razy pryskalem 0,3 l/ha, raz wcześniej przedwschodowo było dane 0,8 l/ha, koszony pózno.

Z tym cofaniem z powodu oprysku, to może być tak, że oprysku w roślinie niema, ale i olejków eterycznych też, z powodu choroby rośliny, od chorób to pryskac trzeba 2-3 tygodnie wcześniej, ziemię, nawet wiosną, albo przewietrzyć ziemię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel89pl    43

Na dzień dzisiejszy wygląda to tak jak na zdjęciu ale nie jest tak wszędzie nie wiadomo dlaczego przecież siewniki wysiewały tak samo kwestia chyba wilgotności ziemi P1050522.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jacek2302    0

U mnie również nie równo powschodził


Macie może sposoby na chemiczne zwalczenie "trawki" w tymianku? Zapewne jest to śmiałek darniowy widzę, że miejscami sporo go jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel89pl    43

W tymianku nie pryskałem ale w truskawkach tak środkiem na chwasty jednoliścienne o nazwie select super i działa bardzo dobrze praktycznie wszystko co miał wziąć to wziął nawet wichlinę to coś jak trawa takie kępy rosną .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bert1985    0

A to chyba norma z tymi nierównymi wschodami, siewniki niby równo wysiewają ale gdzieś nasionka powpadają miedzy bryłki a tymianek na to wrażliwy.

a naprzykład Fusilade Forete załóżmy że tymianek jest w podobnej fazie jak u Pawła ( 4 liście ) Czy można już pryskać? Pryskał ktoś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal12    9

A to chyba norma z tymi nierównymi wschodami, siewniki niby równo wysiewają ale gdzieś nasionka powpadają miedzy bryłki a tymianek na to wrażliwy.

a naprzykład Fusilade Forete załóżmy że tymianek jest w podobnej fazie jak u Pawła ( 4 liście ) Czy można już pryskać? Pryskał ktoś?

 według mnie można

 

 

 

a czy ktoś z was stosował w tymianku herbicyd np Powertwin 400 + goltix 700 lub inny z substancją aktywną :      fenmedifam    i         etofumesat,   ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel89pl    43

Chyba to jest kwestia tego że jedna redlica pójdzie głębiej i nasiona są schowane ciut głębiej przez co ma wilgoć a to które było na ziemi to będzie schodzić dłużej ale to w każdym roku inaczej wychodzi raz lepiej po wierzchu raz trochę schować .

A jaki masz już ten chwast jednoliścienny że już chcesz pryskać fusialade ? Z praktyki widze że ten rodzaj chwastu można spokojnie pryskać jak ma nawet i powyżej 10cm a nawet i większy i nawet zwykły oprysk typu supero na niego działa w dawkach 0.8-1l/h .

Ten chwast to teraz będzie stopniowo wychodził i czy jest sens pryskać jak za tydzień wyjdzie kolejny ?

Tymianek nie jest az tak  wrażliwy na te opryski także można pryskać jeżeli już ma 2 i więcej listki też już to testowałem .(chodzi o jednoliścienne)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bert1985    0

No nie jest tragedia koło 2-3 cm. I tu się z tobą zgodzę, że wyjdą następne to sobie odpuszczę nie ma tego aż tak wiele

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nieznajoma    0
Napisano (edytowany)

   

Stosowałem kiedyś Goltix w szalwi, ani na szałwi, ani na chwaście efektów nie widziałem, może dlatego, że bratki miały już ze dwa-trzy centymetry.

Znany jest Afalon, w dawce 0,2-0,3 l/ha tymiankowi nie szkodzi, (szałwię nalistnie niszczy ! ), po dawce 0,3 l/ha tymianek w ciągu tygodnia podrósł z 2-4 listków na 4-6 listków, żadnych przebarwień, a dwólistkowe bratki i i jednolistkowa trawka zniknęły.

Witam czy stosowanie środka Afalon powschodowo jeżeli tymianek ma 4 listki nie uszkodzi go ,czy na pewno mozna tak pryskac 0.3l/ha prosze o odpowiedz czy ktos tak pryskał ?

 

A to chyba norma z tymi nierównymi wschodami, siewniki niby równo wysiewają ale gdzieś nasionka powpadają miedzy bryłki a tymianek na to wrażliwy.

a naprzykład Fusilade Forete załóżmy że tymianek jest w podobnej fazie jak u Pawła ( 4 liście ) Czy można już pryskać? Pryskał ktoś?

Fusilade jak najbardziej mozna pryskac my pryskamy jak tymian w wiekszości ma 4 listki, 

Edytowano przez nieznajoma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stud-Nick    0
Napisano (edytowany)

Witam czy stosowanie środka Afalon powschodowo jeżeli tymianek ma 4 listki nie uszkodzi go ,czy na pewno mozna tak pryskac 0.3l/ha prosze o odpowiedz czy ktos tak pryskał ?

 

Fusilade jak najbardziej mozna pryskac my pryskamy jak tymian w wiekszości ma 4 listki, 

 

,,czy ktoś tak pryskał", czasem pytałem  ludzi o gramoxone, inne , to byli zrażeni na takie preparaty, może przedawkowali, a wielu stosowało właśnie afalon. Przy dawce 0,2 na h efekt wątpliwy, chwastki takjakby wstrzymane, najmniejsze, ledwo widoczne, (tuż po wzejściu) raczej zniszczone, dawkę 0,5 na ha, tymianek odczuwa, i to całkiem poważnie, (tylko powschodowo, bez oprysku wcześniejszego, doglebowego). Jak ziemia mokra to działa klasyczny oprysk posiewie,  przedwschodowy, (którego możnaby nawet nie stosować). W tym roku było sucho, chwastki pojawiły się, ale spadł deszczyk, i afalon w ziemi się uaktywnił, więc poprawianie narazie zbędne. Stosowałem nawet opryskiwanie jedynie 0,3 l na hektar, wlaśnie jak wyżej napisałem, i wystarczało, chyba nawet można było poprawić, ale po dwóch-trzech tygodniach dopiero. Dawka taka działa tylko na chwastki małe, tuż po wzejściu, myślę że do max. 1-2 cm wysokości, także trawkę niszczy, i lepiej przy suchej pogodzie.

Edytowano przez Stud-Nick

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel89pl    43

Właśnie w takiej małej dawce to afalon raczej nic nie zrobi chwastom ;p Jest kilka innych skutecznych oprysków na 2-liścienne sprawdzone ;p

W mnie w okolicy większość już pryskała teraz od 1 i 2 liściennych bo się boją plewienia hah ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
    • Przez bortys2001
      Czy jest coś powschodowo na ostropest
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj