marcinostry

uprawa tymianku

Polecane posty

koma666    162

dlaczego ? jeżeli trzeba to samochodem dostawczym zawsze mozna zawiesc towar gdzies dalej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek3773    230

zgadza się ,jak jest cena dobra to i towar się dowiezie, mam jeszcze pytanie ile się srednio zbiera z 1h, a co do suszenia to chyba suszarnia???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel89pl    43

zgadza się ,jak jest cena dobra to i towar się dowiezie, mam jeszcze pytanie ile się srednio zbiera z 1h, a co do suszenia to chyba suszarnia???

no jeżeli masz taka możliwość to pewnie że tak .ile sie zbiera ? a to zalezy od wagi tymianku bo np koszony na przełommie sierpnia/września jest dość lekki bigbak takiego tymianku waży ok 200-250kg a koszony w październiku bigbak waży od 300 do ponad 400kg tylko w październiku jak wiadomo pogoda jest niestabilna i wysuszyć na polu nie jest łatwo , Suszy się oczywiscie w suszarni w większości skupów w okolicy jest suszarnia i młockarnia

.

W tamtym roku miałem słaby tymianek bo był przesiewany i wyszło pod 2tony z h a normalnie daje u nas 3tony +

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek3773    230

no cóż, wszystko do zrealizowania :rolleyes: , gorzej z suszarnią nic nie ma w okolicy a moja przerobiona na spichlerz :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panol    1

Czy ktos moze widzial takie suszarnie polowe do tymianku? Czy sa to suszarnie z siatek, blachy perforowanej? Jak one naprawde wygladaja? Jakie maja oczka? Czy sa tylko do tymianku czy mozna rowniez na nich suszyc miete, rumianek etc.? Mam duze pomieszczenie...i chcialbym je zabudowac suszarnia. Dzieki za porade.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panol    1

 

Troche się z tym nie zgodze . Co do wysiewu 2kg na 1ha wystarczy

Co do zbioru w 2011 było kiepsko sucho i mała wydajność u mnie ok 4tony z 3ha . W 2010 wydajnośc byla ok 3ton z 1ha . Na dobrych ziemiach 3tony jest osiągalne .

Co do oprysków oczywiście trzeba na jesieni wyrandapować ściernie (najlepszym stanowiskiem będzie przenica zimowa ) dawka ok 5l/h + mocznik . Na wiosne bezpośrenio po zasianiu afalon dawka 1l/h . Na chwasty 1 liścienne są tanie opryski także z tym nie ma problemu . Na chwasty 2 liścienne są też opryski typu basagran portugan tylko tu juz trzeba uważać żeby nie zatrzymać tymianku . Jeżeli jest pole wcześniej odpowiednio opryskane to z chwastem nie powinno byś większych problemów . Plewienie 1h w 3osoby to 2-3dni góra . Takie plewienie trzeba zrobić co 3-4tygodnie . Pryskanie od grzyba 2-3 razy nie więcej bo w ubiegłym roku właśnie przed nadmiar tego środka był wstrzymanu skup tymianku także nie ma co przesadzać a najlepiej pryskać srodkami zalecanmi przez wdr bądz odbiorce tymianku (w moim przypadku to Lopiennik i pan Domański ;p) Jeszcze jedna ważna sprawa pendrak . Najlepiej pryskać na wiosne przed sianiem tak zeby wymieszać tą ziemie agregatem bo jednak potafi on zrobić szkody .

Kosić tymianek najlepiej jest w pażdzierniku po 2 połowie gdyż we wrzesniu on jest po prostu lekki (dla przykładu bigbak z wrzesnia 2011 ważył 250kg , bigbak z pażdziernika ważył 350kg a bigbak z początku listopada ważył prawie 400kg) Cena była ok 7zł za kg + vat + umowa kontraktacyjna .

 

Mam pytanie co do round*powania...czy jezeli zbieralem pszenice to powinienem po niej round*powac pole? Czy wystarczy zaoranie....bo tak wlasnie zrobilem....i afalon przedsiewnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malmax    0

Witam a czy ktoś probował przed siwem Round*pem zajac sie chwastami?

Czyli 3-5 dni przed siewem Roundup Max2 albo trans energy( ważne aby o szybkim dzialaniu) następnie juz przed siewem agregat, badz brona wirnikowa z wałem dogniatającym i juz normalny siew?

 

Moze macie doswiadczenia z innymi ziołami wlasnie w taki sposob uprawianymi? Chetnie dowiadział bym sie praktycznych wad i zalet takiej uprawy;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maruda87    0

ja w tym roku mam zrobic w ten sposob.

1. wyrobic pole agregatem

2. poczekac minimum dwa tygodnie i potem opryskac rundapem energy

3. nastepnie znowu odczekac tydzien i siac tymianek

mozna tez bezposrednio przed siewem znowu agregatem pole przeleciec

4. tydzien po siewie afalon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel89pl    43

Ja już posiałem A co do postu marudy87 to za długo to będzie trwać a tydzień po siewie afalon to chyba zły pomysł w zeszłym roku po 3 dniach już tymianek kiełkował a po tygodniu trafiały się pierwsze listki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panol    1

Zbior nasion tymianku (oregano, majeranku, czabru etc.)

Wielu uczestnikow tego forum jest z regionow gdzie uprawia sie tradycyjnie tymianek Fajslawice, Krasnystaw - czy mozecie podpowiedziec w jaki sposob zbiera sie nasiona tymianku? Czy robi sie to kombajnem? Czy sa jakies specjalne maszyny do tego....Czy na pokos i dalej kombajnem? Jakim? I czy uwazacie ze to samo stosuje sie przy innych podobnych ziolkach? Ciekawi mnie bo mam dostep do taniej sily roboczej i jezeli jest to reczna praca to moze moglbym sie tym zajac. Dzieki, Leszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bert1985    0

Witam,

u nas w okolice Sandomierza z tego co rozmawiałem z zielarzami to młockarnia Lubelka kilka razy różne sita na nasienie. (dokładnie nie opisze co i jak bo sam nie robiłem) Zioło w odpowiedniej fazie skoszone i wysuszone oczywiście.

No i później jeszcze czyszczenie tych nasion.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panol    1

Czy moze wiecie czy Petkus (konkretnie model k541) nadaje sie do czyszczenia tymianku ziela, ewentualnie nasion? Bedziemy siac tymianek w tym roku po raz pierwszy a akurat pojawila mi sie mozliwosc zakupu Petkusa....bardzo bylbym wdzieczny za porade...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panol    1

Dzieki - to tak zeby miec jasnosc to czy wszyscy czyszcza lubelkami ziele tymianku czy sa jakies bardziej nowoczesne urzadzenia do czyszczenia ktore sa dostepne....to w ramach planowania na ten rok.


Chodzi mi o to jakich maszyn uzywa sie do ostatecznej obrobki tymianku po zbiorze. Czyszczenie rozdrabnianie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel89pl    43

Lubelkami to wgl sie nie młuci jak już to warmanki ale to tylko młucą czyli obijają liście z łodygi . Czyci  sie czyszczarkami do tego przystosowanymi ciezko to tak opisać ;d

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panol    1

Lubelka z takich czy innych względów jest za dużym urządzeniem dla mnie, jakby ktoś znał jakie urządzenia trochę mniejsze by się nadawały do młócenia, czyszczenia to byłbym bardzo wdzięczny za nazwy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
    • Przez bortys2001
      Czy jest coś powschodowo na ostropest
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj