robercikj100

Czy żona musi być ubezpieczona w krusie

Polecane posty

robercikj100    1010

Czy ktoś orientuje się jak to jest z ubezpieczeniem żony, to znaczy czy jak gospodarstwo jest tylko na mnie to czy żona także musi być ubezpieczona w krusie. Znalazłem taki tekst z ustawy o ubezpieczeniu rolników:

"Art. 5.

Przepisy ustawy dotyczące ubezpieczenia rolnika i świadczeń przysługujących rolnikowi

stosuje się także do małżonka rolnika, chyba że ten małżonek nie pracuje w

gospodarstwie rolnika ani w gospodarstwie domowym bezpośrednio związanym z

tym gospodarstwem rolnym."

Co o tym myślicie , można przeciesz powiedzieć że żona nie pracuje w gospodarstwie.

Edytowano przez robercikj100

AndrzejRo vel Anetka1 vel AleksanderX vel AndrzejLewoc to forumowy transwestyta!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszjarm    4

oczywiscie ze musi byc ubezpieczona chyba ze pracuje i oplaca ZUS po slubie masz 2 tygodnie aby zglosic zmiane stanu cywilnego i wpisanie zony do ubezpieczenia . radze sie nieociagac bo krus sobie policzy odsetki i kupe kasy trzeba wtedy zaplacic . bylo u nas kilka takich przypadkow ze musieli placic po kilka tysiecy za zony :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

A jest ubezpieczona w Zusie? Bo jeśli nie to nie będą jej przysługiwały żadne świadczenia socjalne (leczenie, emerytura itp)


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz612    0

Czy ktoś orientóje się jak to jest z ubezpieczeniem żony, to znaczy czy jak gospodarstwo jest tylko na mnie to czy żona także musi być ubezpieczona w krusie. Znalazłem taki tekst z ustawy o ubezpieczeniu rolników:

"Art. 5.

Przepisy ustawy dotyczące ubezpieczenia rolnika i świadczeń przysługujących rolnikowi

stosuje się także do małżonka rolnika, chyba że ten małżonek nie pracuje w

gospodarstwie rolnika ani w gospodarstwie domowym bezpośrednio związanym z

tym gospodarstwem rolnym."

Co o tym myślicie , można przeciesz powiedzieć że żona nie pracuje w gospodarstwie.

Żona musi być ubezpieczona w Krusie chyba,że pracuje w jakimś zakładzie pracy gdzie pracodawca opłaca za nią ZUS to wtedy nie musi płacić ubezpieczenia KRUS. KRUS nie toleruje rozdzielczości majątkowej i nie ważne czy gospodarstwo jest na ciebie czy na żonę oboje małżonków muszą płacić KRUS.Miałem taki sam problem jak ty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robercikj100    1010

nie nie jest nigdzie ubezpieczona i nie pracuje. Tylko właśnie zastanowił mnie tekst tej ustawy, nie isze tam że musi buć ubezpieczona w zusie czy gdzieś indziej tylko żeby nie pracowała w gospodarstwie.

Na jakiej podstwaie więc krusowi można udowodnić że żona nie pracuje w gospodarstwie????


AndrzejRo vel Anetka1 vel AleksanderX vel AndrzejLewoc to forumowy transwestyta!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marek1977    1299

Jeśli żona pracuje poza gospodarstwem i opłacany jest ZUS to wystarczy w KRUS-ie przedstawić zaświadczenie o zatrudnieniu i po sprawie.Tak jak u mnie żona pracuje w mieście ,a ja u siebie w gospodarstwie i wszystko gra!.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz612    0

żona nie musi pracować w gospodarstwie wystarczy,że jest twoją żoną i tak zwanym domownikiem i dlatego trzeba płacić KRUS za żonę.Ja nie płaciłem za swoją żonę to po roku musiałem zapłacić zaległe składki plus odsetki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
weronika    0

Ja jestem teraz w Zusie i jestem bezrobotna czyli jak za miesiąc wyjdę na mąż mój mąż od razu musi mnie przenieść do Krusu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Ja jestem teraz w Zusie i jestem bezrobotna czyli jak za miesiąc wyjdę na mąż mój mąż od razu musi mnie przenieść do Krusu?

Zeby byc w ZUS to musisz gdzieś pracować, jak wyjdziesz za mąż za rolnika to twój mąż bedzie musial cie ubezpieczyc w KRUS, jeżeli pójdziesz do pracy i bedą za ciebie opłacac ZUS to wtedy to zgłaszasz w KRUS i juz nie trzeba opłacac za ciebie składek w KRUS.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

Odświeżam temat - czy ktoś miał taką sytuację że prowadzi gospodarstwo ale jest zatrudniony na umowę o pracę więc ubezpieczony w ZUS I co wówczas z bezrobotną żoną? Musi się rejestrować w KRUS-ie mimo że mąż który faktycznie prowadzi to gospodarstwo sam jest ubezpieczony w ZUS? Ewentualnie jakie są te stosowne dokumenty dzięki którym KRUS uzna że żona nie prowadzi gospodarstwa rolnego i nie musi płacić składek?

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

Krus zawsze będzie szukał kasy i zmuszał do płacenia składek wzamian za nic ,jest sposób na obejście tego ,ale trzeba mieć gospodarstwo na siebie ,a zona na innym adresie np u teściów i obowiązkowo rozdzielność majątkowa tylko po to abys mógł ja podpiąć pod swoje ubezpieczenie zdrowotne z ZUS u

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

Mi nie chodzi o dziś tylko o to że kiedyś tam przez 11 dni żona była jako bezrobotna bez zasiłku Teraz to wyszło bo coś tam w KRUS-ie załatwiałem i się zdziwili że nie zgłaszałem u nich faktu że się ożeniłem i kazali donieść dokumenty W ZUS-ie też każą przedsiębiorcy płacić składki za swoją żonę? 

 

 

Edytowano przez maroon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hejka Rolnicy!!

 

Takie pytanko mam.

Mój mąż wyjechał za granicę. Jesteśmy ubezpieczeni w KRUS. On jako rolnik na podstawie posiadanego pola, a ja po ślubie jako rolnik małżonka. Oboje opłacamy tą samą wysokość składki na ubezpieczenie społeczne rolników.

 

Moje pytanie.

Jeśli on ze wzgl. na to że przebywa za granicą, musi zawiesić krus, to czy ja automatycznie zostaje zawieszona razem z nim?? Czy nadal ja opłacam składkę a on że tak powiem "wisi" :P

 

Proszę o jakieś szybkie i mądre odpowiedzi ;)

 

Kasiaaa :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

Będzie raczej tak jak piszesz czyli nawet jak mąż się wyrejestruje z KRUS to żona o ile nie przedstawi jakichś dokumentów umożliwiających zawieszenie KRUS-u będzie płacić składkę za siebie Co mnie rozłożyło jak przerabiałem to w KRUS-ie to nawet to że żona prowadzi gospodarstwo domowe upoważnia ich do pobierania składki I tu uwaga totalny absurd jaki usłyszałem brzmiał tak że gdybym chciał to ominąć to musiałbym przedstawić im między innymi zeznania świadka że żona NIE PRACUJE w gospodarstwie bądź NIE PROWADZI gospodarstwa domowego Ktokolwiek który by przyjął takie zeznanie do  jakiejkolwiek dokumentacji tym samym podważyłby swoją inteligencję i logikę Jak bowiem można przyjąć zeznanie świadka który zezna że dana osoba czegoś NIE robiła i to przez dłuższy czas? Świadek może zeznać ze ktoś coś robił w danym momencie ale nie na litość boską że ktoś czegoś NIE robił? Przecież to przeczy logice 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mironeks    6

Zależy co mąż robi za granicą , jak jest na wczasach to powinien dokupić ubespieczenie podróżne . Jak pracuje legalnie i pracodawca opłaca ubespieczenie to musi zrezygnować z płacenia krusu bo nie można być podwójnie ubezpieczonym a do krusu trzeba zanieść umowe o prace . A jak pracuje na czarno to powinien dalej opłacać krus , zawsze to jest jakieś ubezpieczenie .
A Ty nadal musisz opłacać krus .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mąż pracuję legalnie, na umowę. Jest tam ubezpieczony. I własnie troche problemu z KRUS-em mamy bo obowiązek zgłaszania że jest się za granicą chyba wszedł w życie  jakoś w ostatnich latach. A mój mąż nie wiedział nic i od wrześna 2015 normalnie opłacał składki do dzisiaj. I jak to teraz będzie wyglądało z wyjaśnieniem tej sprawy. Jeśli poda że jest od września 2015 r za granicą to dadzą jakąś kare, mimo tego że nie wiedział o tym obowiązku zgłaszania?? W naszym mieście to kobiety pracujące w KRUS to chyba z łapanki z ulicy są. Nic nie można się dowiedzieć, a jeśli już to czytają z jakichś informatorów... Masakra...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mironeks    6

Nie żadnej kary nie nałożą a nadpłacone składki ubezpieczenia zwrucą . Do krusu mąż musi zanieść umowe o prace i napisać krutkie oświadczenie . Powinien też powiadomić urząd skarbowy o dochodach z pracy za granicą , żadnego podatku nie zapłaci .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to w Urzędzie Skarbowym rozliczał się z dochodów z Polski i z zagranicy. Więc z US jest ok. Tylko z tym KRUS nie wiedzieliśmy jak zrobić..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

To nie chodzi wcale o zgłoszenie wyjazdu za granicę Trzeba zgłaszać każdą umowę o pracę czy to w kraju czy za granicą Kar nie powinno być jeśli się nie korzystało z żadnych profitów z ubezpieczenia w KRUS

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

A istnieje takie? Może źle pamiętam ale chyba wystarczy donieść im odpowiedni dokument (umowa o pracę itp.) oni to kserują i przychodzi pocztą decyzja o zawieszeniu

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie przedstawię sytuację "PO".

Mój mąż zadzwonił do KRUS i telefonicznie powiadomił o tym że jest za granicą. Kobieta tam pracująca prosiła o przesłanie kopii umowy o prace, a gdy mąż bedzie na urlopie to ma się zgłosić do nich.

Ja jako rolnik małzonka zostałam na KRUS-ie i dalej bede opłacać składkę.

 

Bardzo dziękuję za Waszą pomoc :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj