M4t3usz

Ochrona i nawożenie rzepaku

Polecane posty

M4t3usz    31

Cześć wszystkim, zasiałem rzepak, i potrzebuje waszej pomocy

- jakie opryski stosować i kiedy

- nawozy, jakie,ile i kiedy

Czy gdybym ciął kombajnem bez przystawki to by byly duże straty?

Edytowano przez M4t3usz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Denison    1

Z tego co pamietam ze szkoly to rzepak potrzebuje duzo azotu nastepnie fosforu i potasu


" Zapamiętaj ... miedza to święta rzecz ... i naucz sie tego bo inaczej znów cie kosa naucze ... "


Sprzedam siano zbelowane, magazynowane pod dachem. TANIO!!! Wiecej informacji udzielę przez prywatne wiadomosci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszjarm    4

kombajn bez stolu i kosy bocznej gubi okolo 400 kg z 1 ha

ja stosuje saletre 34% w 2 dawkach

1 ruszenie wegetacji 400 kg

2 za 2-3 tygodnie 200 kg

opryski

1 samosiewy gramman 1L/ha

2 chwasty jak po siewie nie byly opryskane to galera 0.35 L/ha ( mozna razem z srodkiem na samosiewy)

3 oprysk na grzyba tebu 1L + na skracanie antywylegacz plynny 1L + jesli trzeba na owady nowy Bi + odrzywka Wuxal Top N

4 w tym roku 1 raz biostymulator ASARI 0,6L/ha

5 gdy rzepak kwitnie oprysk na grzyba + Bormax + owadobujczy na slodyszka ale nie moze pszczolom szkodzic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Denison    1

A to prawda ze gdy ocena łanu wykaze ze na 1 m2 jest mniej niz 30 roslin plantacje nalezalo by sie zaorac??


" Zapamiętaj ... miedza to święta rzecz ... i naucz sie tego bo inaczej znów cie kosa naucze ... "


Sprzedam siano zbelowane, magazynowane pod dachem. TANIO!!! Wiecej informacji udzielę przez prywatne wiadomosci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszjarm    4

czasami taki rzadki rzepak sypie lepiej niz za gesty ale to wszystko zaley co przyniesie lepszy zysk rzadki rzepak czy ponownie siana roslina

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
M4t3usz    31

Czyli myslisz ze bez stolu sie nie opłaca? Bo ja to zasialem w polon i chce sie dowiedziec czy moglbym to zostawic, a jak bym mogl to bym chcial to sciac swoim bizonkiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka31    31

kombajn bez stolu i kosy bocznej gubi okolo 400 kg z 1 ha

ja stosuje saletre 34% w 2 dawkach

1 ruszenie wegetacji 400 kg

2 za 2-3 tygodnie 200 kg

opryski

1 samosiewy gramman 1L/ha

2 chwasty jak po siewie nie byly opryskane to galera 0.35 L/ha ( mozna razem z srodkiem na samosiewy)

3 oprysk na grzyba tebu 1L + na skracanie antywylegacz plynny 1L + jesli trzeba na owady nowy Bi + odrzywka Wuxal Top N

4 w tym roku 1 raz biostymulator ASARI 0,6L/ha

5 gdy rzepak kwitnie oprysk na grzyba + Bormax + owadobujczy na slodyszka ale nie moze pszczolom szkodzic

 

Panie fachowiec, jak dajesz tebu to po co antywylegacz? co to jest to ASARI?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
trebor33    0

kombajn bez stolu i kosy bocznej gubi okolo 400 kg z 1 ha

ja stosuje saletre 34% w 2 dawkach

1 ruszenie wegetacji 400 kg

2 za 2-3 tygodnie 200 kg

opryski

1 samosiewy gramman 1L/ha

2 chwasty jak po siewie nie byly opryskane to galera 0.35 L/ha ( mozna razem z srodkiem na samosiewy)

3 oprysk na grzyba tebu 1L + na skracanie antywylegacz plynny 1L + jesli trzeba na owady nowy Bi + odrzywka Wuxal Top N

4 w tym roku 1 raz biostymulator ASARI 0,6L/ha

5 gdy rzepak kwitnie oprysk na grzyba + Bormax + owadobujczy na slodyszka ale nie moze pszczolom szkodzic

 

gdy rzepak kwitnie to słodyszek jest traktowany jako owad pożyteczny (zapylacz)

Edytowano przez trebor33

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalosik    0

Pokrótce sprawa wygląda następująco. Z moich doświadczeń skuteczna ochrona herbicydowa udaje się w przeważającej części na jesień. Chyba najbardziej znaną i najczęściej stosowaną jest mieszanina metazachloru i chlomazonu (subst. aktywne), wszelkiej maści Butisany i drogie Colzory. Jeżeli tego nie zrobiłeś to czeka Cię wiosenna przygoda pt:,, jak zwalczyć skutecznie przytulię w niskiej temperaturze". Najcześciej ŚOR to: galera, tomigan, starane. Wiosenne odchwaszczanie bywa uciążliwe i mało skuteczne. Do tego powinien być wykonany zabieg na rośliny jednoliścienne. Najlepiej jesienią. Jeżeli nie zdążyłeś musisz to zrobić wiosną. Zastosowanie jesienią chlomazonu znacznie redukuje ilość roślin jednoliściennych. Jesienią również w razie potrzeby powinien być zastosowany zabieg fungicydowy i insektobójczy oraz nawozy mikro i makro. Jeżeli chodzi nawożenie zakłada się średnio że na wygenerowanie 1 tony plonu nasion należy wnieść ok 50kg N ,25kg P, 65kg K, 60 CaO, 20kg S, 70g B. Znając swoje pola i realne możliwości uzyskania plonu, przelicz te wartości w odpowiedni sposób. Zakłada się że plon 3ton/ha to próg opłacalności produkcji rzepaku. W tym roku pewnie będzie inaczej :). NPK powinieneś zastosować już jesienią. Wiosną trzeba pilnować szkodników i grzyba. Co jeszcze mogę dodać..... powodzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BlackMamba    1

Ja nie rozumiem po co zakładać temat, na który można napisać książkę? Na rynku jest kilka poradników, książek, podręczników wyczerpujących od A-Z wiedzę jaką powinien posiadać rolnik rozpoczynający przygodę z rzepakiem. Na forum co najwyżej można zapytać o detale, a nie o gotowy przepis, nie mając o uprawie zielonego pojęcia. Najprościej jest nic nie robić i zażądać gotowego schematu, ale niestety to błędne myślenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszjarm    4

Panie fachowiec, jak dajesz tebu to po co antywylegacz? co to jest to ASARI?

 

panie specjalisto antywylegacz stosuje po to aby jeszcze bardziej skrucic rzepak po to by byl niski .

.a ja nie mowie ze jestem fachowcem tylko napisalem jak ja staram sie dbac o rzepak i nikogo n ie namawiam na te srodki

 

jak juz kwitnie to slodyszek jest pozyteczny ale ja nie napisalem ze na slodyszka pryskam gdy jest w pakach kwiatowych . wtedy jest szkodliwy

 

bez stolu mozna kosic rzepak ale jak ty nie kosiles jeszcze nigdy to bedziesz mial problemy .

a jak poplon chcesz zostawic ??

Edytowano przez Lukaszjarm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    837

W zeszłym roku u nas w okolicy zniszczyli rzepak bo, dali oriusa, ccc i mocznik, okazało sie że mocznik tak wzmocnił działanie ccc że rzepak do żniw mial wysokość 50-70cm, nawet go nie kosili a bylo tego około 30ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka31    31

kolega probuje obniżyć podaż rzepaku na rynku :blink: jak rzepak plonuje po takiej dawce ccc? jaka wysokość? a co to jest ASARI?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszjarm    4

mi rzepak plonuje roznie zalezy od roku od 3-4,5 tony z ha w tym roku byla tragedia tylko 2,5 tony z ha . ale tak wszyscy mieli a kto na opadanie nie pryskal to mail 1 tone z ha .

wiec nie narzekam bo ogolnie plon jest przyzwoity

wyskosc rzepaku to ok 1,5 metra . zalezy jeszcze od odmiany ale kazdy stosuje u mnie w okolicy tebu + antywylegacz

Edytowano przez Lukaszjarm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Odmiana jest bardzo ważna. Przynajmniej u nas tak było. Odmiana Bellevue dała w tym roku ze 4 a na tym samym polu jakaś inna z 3. Jeszcze ładnie w tym roku plonowała Adrianna podobnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BlackMamba    1

W jakim celu stosujesz dwa razy środek skracający?? Celowo obniżasz plon, bo tylko tak to można tłumaczyć? Rzepak rozwija sie bardzo szybko a dwukrotny zabieg skracania to o 2 razy za dużo czynnika stresowego. Rzepak nie jest zbożem i jak jest zadbany, to nie położy sie do ziemi, a jedynie pochyli się, co w moim mniemaniu jest na korzyść, bo można ograniczyć straty poprzez podniesienie motowidła. W poprzednim roku moje rzepaki nie zostały ani razu skrócone, z racji niekorzystnych warunków pogodowych. Rzepak sięgał do 2 metrów i nie miał problemów z ustaniem do zbioru.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magda1713    0
Napisano (edytowany)

Teraz są przecież odmiany karłowe albo przynajmniej półkarłowe.

Z tego co mi wiadomo, dają większe plony niż tradycyjne, ale nawet przy najlepszej odmianie, bez odpowiedniego nawożenia i ochrony przed patogenami, nie mamy co liczyć na jakikolwiek plon.

BlackMamba, a równomiernie dojrzał u Ciebie ten rzepak?? Czy stosowałeś jakieś desykanty??

www.pirol.pl

Edytowano przez magda1713

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gm18    5

pytanie czym pryskać rzepak na wiosnę od chwastów?? dodam ze na jesień nie był wykonany żaden zabieg przeciw chwastom:P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel6485    242

W tym roku mało kto zdołał wykonać zabieg herbicydowy jesienia, pare lat praktykujemy Fusilade0,5l+ Galera 0,2l

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

paweł, ale to chyba na jesieni 0.2galery bo na wiosnę to trochę za mało jak na jeden zabieg chwastobójczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel6485    242

Tak taka dawna idzie na jesieni :) W takim razie na wiosnę pełną dawke galery 0,35?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekgizio    4

Paweł --> dlaczego mało kto mógłby wykonać oprysk od chwastów?

Pryskając po siewie ZAWSZE da się zrobić oprysk. Skoro da się zasiać to i opryskać.

U mnie po siewie był Butisan + Command, potem na samosiewy pszenicy był Leopard po dwu krotnym ubiciu ziemi na ścieżkach udało się zrobić mimo mokrej ziemi i trzeci oprysk na jesieni - na grzyba Pictor + odżywka Yara Rzepak + Mocznik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel6485    242

Z powodu ciągłych opadów deszczu i zimna mimo tego, ze rzepak został posiany w optymalnym terminie beznadziejnie rósł potraktowanie go herbicydem doglebowym tym bardziej zahamowało jego wigor jesienny, przynajmniej tak zachowywały się rzepaki w moim rejonie te potraktowane i nie potraktowane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jaką macie strategię nawożenia i ochrony rzepaku w sezonie 2023/2024? Macie już zakupione środki?
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez slonju77
      Jak w temacie,nie mogłem ubezpieczyć w listopadzie,czy macie jakiś namiar na firmę która ubezpieczy rzepak po 1 grudnia?
    • Przez jarekvip99
      Mam 1.5 ha rzepaku na dzialce bez melioracji i zastanawiam sie czy da sie go ubezpieczyc w sensowny sposob aby w razie dlugiej i mokrej miosny cos z tego ugrac. Pszenica zazwyczaj tam wytrzymuje i daje w miare dobry plon ale rzepak to zalezy od roku. raz bylo lepiej a raz wygnilo calkiem jak wiosna byla zimna i dlugo mokra. czy da sie jakos ta dzialke ubezpieczyc zeby w razie co dostac jakieś ubezpieczenie?
    • Przez yacenty
      O co najczęściej rolnicy pytali w minionym sezonie w kontekście uprawy rzepaku.
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy rzepaku Najlepsze nawozy i odmiany rzepaku dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne dla rzepaku i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony rzepaku Jakie są najlepsze metody zbioru rzepaku i przechowywania zbiorów Jakie są najlepsze praktyki uprawy, aby zwiększyć wydajność i jakość nasion rzepaku.  
      Kontynuacja dyskusji dotyczącej sezonu 2022
       
    • Przez bortys2001
      Witam, chce ze względu na prowadzona pasiekę przeznaczyć 3 ha na rzepak ozimy, na jakie odmiany zwracać uwagę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj