Skocz do zawartości
MarcinC360

Ile byków dam radę utrzymać?

Polecane posty

DANDYS    16

siemka , chciałym sie poradzić czy na łakach torfowych 5,5 ha  dam rade wyzywić 10 matek wraz z cielakimi bo chciabym zeby sie cieliły wisona a jesienia sprzedaż , 3 ha bym zostawił na siano i kiszonke, na zime matki by stały w zagrodzie . Zimą by były karmione a w czasie wypasu dostawały by siano . 

soltys48    491

zapomnij chyba,ze siano będziesz dokupowal

KOLOR POTĘGI JEST TYLKO JEDEN............................NIEBIESKI!!!!!!!!!!!!!!

3000 postów

mam nadzieję, że  chociaż w części z nich pomogłem

DANDYS    16

o siano sie nie martwie , zawsze u brata moge zrobić pokos , ale mniejsza z tym , czy krowy z cielakami nie zadepcza te 5,5ha w czasie wypasania ? 

Wiadomość z agroFakt.pl

soltys48    491

raczej nie ale to nie będzie dokarmianie ale karmienie

KOLOR POTĘGI JEST TYLKO JEDEN............................NIEBIESKI!!!!!!!!!!!!!!

3000 postów

DANDYS    16
Napisano (edytowany)

no wlasnie gdyby reszte łak było w kupie bylo by łatwiej , i z 4 lata pewnie trzeba czekać zeby zarabiać coś tam . 

I mam parę byków i chyba przy tyym lepiej zostać . 

Chodzi mi po głowie co sie lepiej opłaca odsatki kupować czy cielaki małe .

mam 8 ha łak  i 9 ha pola   i od 30 km mam cukrownie i zawsze jest mozliwosc kupna wysłodek .

Dałbym rade sprzedać rocznie 30-40 bykow rocznie ?pozdro

Edytowano przez DANDYS

soltys48    491

kwestia jak do tego podejdziesz , ja kupuje różnie ale przeważnie mniejsze

3000 postów

DANDYS    16

no dobra kupując cielaki takie np  miesieczne musisz czekac dwa lata zeby go sprzedać , zeby sprzedawać rocznie 20 szt i była ciagłosc musisz trzymać 40 szt ,a kupując 20 odsatków trzymasz rok i sprzedajesz bierzesz drugie . i tak cały czas mysle na czym lepiej wyjdzie , i tak chu... ze nie ma zkim pogadac i zaczerać informacji . 

soltys48    491

kupując odsadka szybciej masz towar na sprzedaż ale zaczynając hodowlę walisz mnóstwo kasy od ręki

żeby sprzedać ok 20 rocznie to trzeba trzymać ok 60 sztuk żeby mieć ciągłą rotacje

Pamietaj jedno karmić trzeba tak żeby było jak najtaniej a prz tym jak najlepiej rosły^_^

3000 postów

ozzborn    219
Napisano (edytowany)

na łancuchach czy luzem ? 

jezeli na łancuchu to możesz kupowac jak popadnie

jezeli luzem to musisz wstawiac jednolite partie 5 czy 10 szt 

zeby kupic 10szt odsada musisz wyłozyc od razu ze 30 tys 

ile chcesz tych byków trzymac wkoncu ? bo widze ze sam nie wiesz ...

Edytowano przez ozzborn

soltys48    491

30 to takie minimum a to już kasa a niech sie nie daj Bóg noga powinie i padnie cóś , małe zdechnie mała strata duże zdechnie duża strata

• Like 1

3000 postów

DANDYS    16

Sołtys ma racje , przy małych trzeba uważać a to kaszel a to biegunka stale trzeba pilnować ,a przy duzych to skaczą po sobie i o uraz szybko .

Posiedze pomysle, tym bardziej ze łaki plywaja  , a przy tak małym areale sie liczy kazdy ar , nie zrob o jeden za mało pokos to leżysz . 

ozzborn no tak zeby nie przesadzić i paszy było akurat ,  wziaść partie i zwiekszać co roku . 

Bo mysle ciezko bedzie wyzyć z tych moich ha . Ale krowy najbardziej mysle by pogodził i isc jescze do roboty do robić .  troche zboza sprzedać i jakoś by sie moze żyło . 

ozzborn    219

wstaw ze 20 byków i do roboty

w trakcie bedziesz widział czy dasz rade wiecej utrzymac, jezeli tak to bedziesz zwiekszał obsade ...

tak bedzie najlepiej 

soltys48    491

na dzię dobry bał bym sie bez doświadczenina tyle wstwiać wg mnie max 10

3000 postów

ozzborn    219
Napisano (edytowany)

z tym ze 20szt odsada to juz ładna kwota ....

odchowane cielaki 150kg też słono kosztują

a wiec wszystko rozbija sie o kapitał jakim dysponuje dandys :) 

małych cielaków bez doswiadczenia lepiej niech nie wstawia bo to najwieksze ryzyko upadków ...

Edytowano przez ozzborn

DANDYS    16

soltys48 -  spokojnie styczność z tym mam , w tamtym roku poszło 13 byków z moich rak i wiem jak ciezko meczyć sie w takiej grupie z kaszlem i biegunka , teraz mam 4 roczne  , i stoje przed wyborem jakie wziac  odsatki czy cielaki male,  

ozzborn ile na odsatku mozna + - wyjsc ? 

ozzborn    219

odsadek 3 tys 

2 tys koszt utrzymania srednio

a to ile wezmiesz to temat rzeka ..

za tego samego byka mozesz wziasc 5500 albo 6500, wszystko zalezy czy sprzedasz handlarzowi czy na wbc, w jakiej cenie itd

DANDYS    16

Dzieki widzialem bardzo fajne , ale pierwsze co idzie nawoz i materiał a reszte co zostanie byki 

gustaww    1

Witam Panowie.

Obrabiam 30ha pola ornego oraz posiadam 2 ha łąki ( koszona co rok lecz nie zbierana). Klasa ziemi od 2 do 3a. Zbieram rocznie około 30 t rzepaku i 130 zboża.

Posiadam zaplecze mechaniczne do traw i do cięcia QQ no i oczywiście do zboża, doświadczenie z krowami miałem w dzieciństwie gdy rodzice trzymali 10 szt.  Sytuacja się zmieniła i gospodarstwo prowadzę ja a krów już z 15 lat jak nie ma. Tata już zapomniał jak to się chowa stado, stąd mam do Was pytanie odnośnie bydła mięsnego:

1. Ile bel słomy liczycie na 1 dorosłą sztukę ? belka w wadze około 250-300kg

2. Ile zasiać QQ na 10 sztuk dorosłych byków?

3.ile bel siana liczyć na 1 dorosłą sztukę?

4. ile ton odpadów z cukrowni zamówić na 10 sztuk.

Chciałbym wypełnić trochę wolny czas na hodowlę bydła mięsnego, moim celem jest 10 szt. na uwięzi bo tylko na tyle pozwalają mi warunki. Jak zbilansować  kiszonki tzn. ile qq i wysłodków zakisić w jakich proporcjach? Przed posianiem QQ chciał bym posiać żyto na kiszonkę. Do całości paszy będę miał około 40T marchewki odpadowej.

Obora uwięziowa na 10 szt kanał do podawania paszy 1,2 m kanał do zgarniania obornika turem około 2,5 m. Kasa na zakup cielaków jest i planuję zakupić takie w wieku do 1 miesiąca, rasa czysto mięsna.

Nie pytam czy się opłaca, zawsze coś grosza zostanie i jest zastrzyk pieniędzy. Przy 30 ha ciężko znaleźć pracę stałą na dobrych warunkach więc chciałbym zacząć hodowlę . Czekam na Wasze odpowiedzi i sugestie.

Edytowano przez gustaww

szymon09875    147

Po pierwsze nie kupisz mięsnych cieląt do 1 msc

Na 10 sztuk 40 ton marchewki do tego wyslodki i siano to ja bym nie sial kukurydzy już. Poza tym takich tematów jest milion.

filip02    0

witam panowie moje pytanie jest tez podobne ile byków dam rade wyhodować  . posiadam 6.5 ha ziemi ornej nie posiadam łąk . planuje założyć hodowle bydła opasowego.  

do dyspozycji miał bym kiszonkę z liści  buraków wysłodki  słomę z pszenicy i śrutę. Z sianem bym coś kupił,

mogę coś zmienić co zasiać zęby to miało sens . jeśli i możecie to pomóżcie.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez dziku
      Jakie są ceny bydła w waszych rejonach?

Dyskusja o najbardziej aktualnych cenach bydła przeniesiona tu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/72443-ceny-bydla-rzeznego-2014//page__view__getlastpost

Wątek o cenach w 2013 i dyskusja z tym związana dostępna tu: http://www.agrofoto....-rzeznego-2013/

Witam. Mam do sprzedania 3 byki i juz po nie przyjechali i oferowali mi 4,60zł za kg. ale mówili zebym sie wstrzymał jeszcze tydzien bo prawdopodobnie troche cena podskoczy. To nie szprzedałem ich i czekam. A u Was jaka jest cena ??. I piszcie o jakim regionie piszecie. Pozdrawiam.
    • Przez SIEWCA
      Jak u Was z tym problemem? Czy obsługujący waszą oborę weterynarz radzi sobie ze zdiagnozowaniem i leczeniem operacyjnym?
      Czy leczy skutecznie? W mojej oborze były 4 takie przypadki i wszystkie interwencje chirurgiczne były trafne i skuteczne.
      Jak macie pytania to chętnie odpowiem.
    • Przez dex
      po czym opasy najszybciej przybierają na wadze?
    • Przez koma666
      Witam jak w temacie
      zastanawiam sie nad tym ile musiałbym miec słomy aby utrzymac stado 20 byków w oborze wolnostanowiskowej na głebokiej sciółce, stado podzielone by było na 2 kojce a w kazdym po 10 szt i powiedzmy 10 byłoby z jednego roku powiedzmy 2013 a pozostałe powiedzmy o rok starsze czyli 2012 po to zeby 10 sztuk sprzedac co roku.
    • Przez fioletowy
      Witam wszystkich, od jakiegoś czasu zastanawiam się nad rozpoczęciem hodowli byków opasowych. W tej chwili trzymamy kilka krów i po kilka jałówek i byków, ale ja rozmyślam nad poważnym podejściem do hodowli, więc te kilka krów nie wystarczy, żeby się utrzymać. Na krowy nie ma zbytnio warunków (żadnych pastwisk blisko obory)
      mamy stodołę o wymiarach 12.5 x 10 metrów przebudowaną w 2003r. (wcześniej była to starodawna stodoła) i oborę uwięzieniową ze sklepieniem o wymiarach 8.40 x 10 metrów. Jest to w zasadzie jeden budynek oddzielony od siebie ścianą. Wydaje mi się, że przebudowa stodoły na oborę wolnostanowiskową nie będzie kosztowna, ale jest kilka kwestii o które muszę spytać.
      Przede wszystkim ile byków da radę trzymać w takim budynku? Dodam tylko, że zakładam dobudowanie niewielkiego wybiegu ( mniej więcej 4x12.5 metra)
      Niektóre ściany w stodole są z drewna, czy dla hodowli byków trzeba będzie to zmienić i zrobić normalne murowane albo blaszane ściany?
      Czy bykom w takiej stodole nie będzie trochę zimno w zimę?
      Czy przebudowanie obory uwięzieniowej na wolnostanowiskową będzie zgodne z warunkami ue ? Chodzi o to, czy nikt nie będzie robił problemów, że najpierw zwierzęta w tej samej oborze były uwiązane, a ja miałbym je teraz trzymać wolno?