MarcinC360

Ile byków dam radę utrzymać?

Polecane posty

Tigon    1484

"Myślę nad instensywnym "wykorzystaniem" ziemi tzn zyto na kiszonke przed kukurydzą,poplony itp."

Raczej słaba strategia, nie wiemy jakie masz ziemie bo z 1 ha można utrzymać i 2-3 szt bydła a z innego hektara  jedną. Ogólnie nie rzucaj się z motyką na słońce jak będziesz miał styczność po raz pierwszy z produkcja zwierzęcą bo to dość pracowity temat i lepiej podzielić sobie to na 2-3 lata

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Pi razy drzwi 90szt. Bydla powinienes utrzymac :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DANDYS    3229

Jest osoba  co na nazblizonych  24 ha łak i 12ha pola utrzymuje bydło ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ezekiel    0

Dzień dobry, ile zasiać hektarów kukurydzy na kiszonkę (4-5klasa) dla 15 sztuk byków? Myślałem nad 2 hektarami mało, dużo? Ile grochu lub łubinu mógłbym dawać dziennie na jedną sztukę nie używając śruty sojowej?  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

Ciężko powiedzieć. Przy takiej suszy to na pewno nie. Zależy od roku. Najlepiej zasiej i sam zobaczyć ile da się uchować byków. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek28_28    2095

15 sztuk bydła nie zje 2ha kukurydzy w normalnym roku. Z opasami jest tak ze najpierw nosisz widłami, pozniej wiaderkiem, następnie taczka pozniej kilka taczek a jak juz są spore o wozisz ciagnikiem z turem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kizak    2185

 15 szt.dużych,czy to wszystko od wypierdka 40 kg,czyli tak ok.30  - 45 szt. nic nie wspominasz o innych paszach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ezekiel    0

W pierwszym roku 15szt od około 100kg, a w drugim roku 15szt podrośniętych i 15 od 100kg. Czy w pierwszym roku wystraczy 1-1,5 hektara kukurydzy a w drugim 3 hektary? Dodatkowo dostawały by śrutę około 3kg na sztukę. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AgroLis    1

Witam.

W tym roku przejąłem po teściach gospodarstwo rolne (7 ha). Kupiłem 6 byczków i chce dojść do 12 szt. 

Daje im śrut i wysłodki a także buraki i kukurydzę. Od przyszłego roku planuje jednak trzymać je na ziemniakach . Co o tym sądzicie i co radzicie .

Jakie rasy bydła polecacie ? Ja posiadam w swoim inwentarzu 2 HF, 2 MM, 1 Limusine i 1 Simentala. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rewolwer    1

Witam

Z racji tego ze zlikwidowałem krówki bo była to dla mnie zbyt czasochłonna  hodowla bo dorabiam poza gospodarstwem. Zresztą kuj-pom obszar mleczarski słabo płacił.

Teraz trzymam trochę trzody trochę bydła mięsnego . Posiadam 14ha i tak sie zastanawiam nad ta hodowla. 

czy jest sens  co lepiej

a:    trzymać ok 40szt byków i oprawiając zboże kukurydze trawe  lub tez mix  z trzoda chlewna

b:   uprawiać pole bez hodowli

c"  pole dać w dzierżawę i jeszcze lepiej wykorzystać czas na zarobek poza gospodarstwem.

 

klasa ziemi 3i 4 sprzęt i budynki sa jako takie

dzierżawa w mojej okolicy to 1.7-2,3tys zł

dochód poza gospodarstwem 2.5tys na mc obecnie

ale o tysiac byłby wiekszy jakbym  był w opcji c

Do produkcji mlecznej nie wróce na pewno aby bylko udział mi wypłacili

 

co byście mi poradzili

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kizak    2185

 odpowiedzi masz wyżej ,mając 7 ha  zostaw to w piz.. dla tych co siedzą po uszy w długach ,chyba że masz zamiar do nich dołączyć  ... Podjedż do mleczarza a on wytłumaczy ci jak i co i pokaże ,póżniej podjedż do mięśniarza, i tylko weż czapkę ,bo jak pier**l..... o ziemię to muchy u sąsiada się poderwą ,a psy w budy się nie powyrabiają😐

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez dziku
      Jakie są ceny bydła w waszych rejonach?
       
      Dyskusja o najbardziej aktualnych cenach bydła przeniesiona tu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/72443-ceny-bydla-rzeznego-2014//page__view__getlastpost
       
      Wątek o cenach w 2013 i dyskusja z tym związana dostępna tu: http://www.agrofoto....-rzeznego-2013/
       
       
       
       
      Witam. Mam do sprzedania 3 byki i juz po nie przyjechali i oferowali mi 4,60zł za kg. ale mówili zebym sie wstrzymał jeszcze tydzien bo prawdopodobnie troche cena podskoczy. To nie szprzedałem ich i czekam. A u Was jaka jest cena ??. I piszcie o jakim regionie piszecie. Pozdrawiam.
    • Przez SIEWCA
      Jak u Was z tym problemem? Czy obsługujący waszą oborę weterynarz radzi sobie ze zdiagnozowaniem i leczeniem operacyjnym?
      Czy leczy skutecznie? W mojej oborze były 4 takie przypadki i wszystkie interwencje chirurgiczne były trafne i skuteczne.
      Jak macie pytania to chętnie odpowiem.
    • Przez dex
      po czym opasy najszybciej przybierają na wadze?
    • Przez koma666
      Witam jak w temacie
      zastanawiam sie nad tym ile musiałbym miec słomy aby utrzymac stado 20 byków w oborze wolnostanowiskowej na głebokiej sciółce, stado podzielone by było na 2 kojce a w kazdym po 10 szt i powiedzmy 10 byłoby z jednego roku powiedzmy 2013 a pozostałe powiedzmy o rok starsze czyli 2012 po to zeby 10 sztuk sprzedac co roku.
    • Przez fioletowy
      Witam wszystkich, od jakiegoś czasu zastanawiam się nad rozpoczęciem hodowli byków opasowych. W tej chwili trzymamy kilka krów i po kilka jałówek i byków, ale ja rozmyślam nad poważnym podejściem do hodowli, więc te kilka krów nie wystarczy, żeby się utrzymać. Na krowy nie ma zbytnio warunków (żadnych pastwisk blisko obory)
      mamy stodołę o wymiarach 12.5 x 10 metrów przebudowaną w 2003r. (wcześniej była to starodawna stodoła) i oborę uwięzieniową ze sklepieniem o wymiarach 8.40 x 10 metrów. Jest to w zasadzie jeden budynek oddzielony od siebie ścianą. Wydaje mi się, że przebudowa stodoły na oborę wolnostanowiskową nie będzie kosztowna, ale jest kilka kwestii o które muszę spytać.
      Przede wszystkim ile byków da radę trzymać w takim budynku? Dodam tylko, że zakładam dobudowanie niewielkiego wybiegu ( mniej więcej 4x12.5 metra)
      Niektóre ściany w stodole są z drewna, czy dla hodowli byków trzeba będzie to zmienić i zrobić normalne murowane albo blaszane ściany?
      Czy bykom w takiej stodole nie będzie trochę zimno w zimę?
      Czy przebudowanie obory uwięzieniowej na wolnostanowiskową będzie zgodne z warunkami ue ? Chodzi o to, czy nikt nie będzie robił problemów, że najpierw zwierzęta w tej samej oborze były uwiązane, a ja miałbym je teraz trzymać wolno?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj