MarcinC360

Ile byków dam radę utrzymać?

Polecane posty

LeonOr    1

Zainteresował mnie temat hodowli opasów na 10-12ha, mam 5ha ornej, 3ha łąki i ok 3-4nieużytków które jeszcze 10lat temu były łąkami, teraz szuwar i trzcina rośnie. Mam zamiar pobudować oborę o powierzchni około 200m2 tylko muszę znaleźć odpowiedni kierunek hodowli.

Poradźcie czy jest sens w opasy inwestować, czy może krowy mleczne albo mięsne dadzą godziwsze życie. Dodam, że mam możliwość wypasu na wspólnocie wiejskiej o powierzchni około 50ha, lub części tej powierzchni ale to jeszcze nie potwierdzone. Obecnie mam jedną krowę i byczka lub jałówka na wychowanie i muszę szybko się zdecydować co dalej robić.

 

Czekam na podpowiedź i w miarę możliwości uzasadnienie.


KUBOTA M6040 2 sezony zaliczone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeonOr    1

A jak na dzień dzisiejszy wygląda sprawa ze sprzedażą mleka? Jakieś specjalne wymogi, czy może do mleczarni tylko zgłosić i niech zabierają?


KUBOTA M6040 2 sezony zaliczone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeonOr    1

A jak wygląda sytuacja w przypadku hodowli bydła mięsnego/byków? Jakieś specjalne umowy trzeba podpisywać, czy może warunki weterynaryjne? Cielaki kupować, czy może jednak zacielone krowy?

Proszę o radę.


KUBOTA M6040 2 sezony zaliczone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
powerShift    0

Ja mam 3 jałówki i byka i 20 ha ziemi z czego mój zbiór to 130 ton przy maksymalnym nawożeniu. Poza tym mam około 70 świń o masie około 130 kg w tym 6 loch zarodowych i knura o masie 280 kg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dworek    0

witam wszystkich.Mam 4ha ziemi.Mam pytanko czy na tym skrawku ziemi utrzyma się jakiegoś byka.Prosze o pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darek16    25

no pewnie ze jakiegoś się utrzyma;p ale napisz coś więcej co chcesz się dowiedzieć i nam więcej danych podaj.


AF - to Jest To:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinPykuS    68

Jakie to ziemie? Byczki chcesz kupować małe i opasać do dużych wag? Masz jakieś maszyny zielonkarskie? W ogóle jakiś ciągnik, przyczepę?

 

Może by tak zasiać 3ha trawy, z czego najlepiej 1ha na siano, a z 2 robić sianokiszonkę, a pozostały 1ha przeznaczyć na kiszonkę z kukurydzy. Zboże kupować i robić śrutę, dodawać koncentraty. Poza tym możesz zasiać przed kukurydzą mieszankę zboża na kiszonkę. Zawsze to trochę paszy więcej.

 

W okolicy są jakieś cukrownie, żebyś mógł kupić wysłodki z buraków?

 

Co do ilości sztuk-z 10 byś pewnie uchował. Wszystko zależy ile uda Ci się zebrać pasz. No i czy Ci się to będzie opłacać, nie mając własnego sprzętu.

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darek16    25

Ja np mając do niedawna około 4ha z łąkami i ornego, hodowałem tak 10-12szt bydła, tylko ze sporo kombinacji przy tym. Np łąki 3 pokosy, a na części ornego łubin słodki a po nim rzepa ścierniskowa. Trzeba dopilnować odpowiednio a z kilku ha można wyprodukować spore ilości paszy. Zboże często kupowałem zaraz po żniwach i do tego jakieś tam koncentraty, rzepak oraz soje. Na zimę zamawiam zawsze kilka ton marchwi odpadowej i jakoś się uchowało to bydło. Wyniki tez w miarę dobre bo 17miesieczne byki po 600kg i więcej. Nie tam jakieś mięsne ale mieszance czarno-białe.

@dworek przeczytaj temat od początku na pewno Ci on pomorze!

@MarcinPykuS a o słomie zapomniałeś? heh chyba ze na matach by trzymał;p


AF - to Jest To:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinPykuS    68
Napisano (edytowany)

Fakt-zapomniałem napisać. Oczywiście też kupować, najlepiej prosto z pola i prasować we własnych zakresie :) .

Edytowano przez MarcinPykuS

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dworek    0

klasa ziemi 4 troche 5 maszyn zielonkarskich nie mam ale mam możliwość pożyczenia ciągnik i przyczepy w domu są.chciałem kupować małe byczki HF dwu trzy tygodniowe u nas chodzą po 500 złotych sztuka.trzeba im kupować mleko zastępcze chciałem wiedzieć co zasiać.cukrowni blisko nie ma ale wujos kupuje wysłotki płaci za 30 ton 1600 złotych z tego co mówi jeśli możecie doradzcie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darek16    25

@dworek lepiej daj sobie spokój z bykami, większość rzeczy byś musiał pożyczać, albo kogoś nająć i płacić za usługę, przy takim areale to morze lepiej jakieś warzywka? to ciągnik masz wlasny czy byś pożyczał?


AF - to Jest To:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinPykuS    68

Z tego co rozumiem to ciągnik i przyczepę ma. Poza tym główne pytanie, które powinniśmy zadać-masz pieniądze, aby dokładać do tych byków przez jakieś 2-3 lata?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dworek    0

musiałbym nająć sieczkarnie do kukurydzy ewentualnie orkana nic więcej

 

a ile trzeba dołożyć?jakieś tam fundusze zawsze są.ja pracuje 8 godzin dziennie i resztę czasu chciałem poświęcić gospodarstwu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol012011    1
Napisano (edytowany)

Na 4ha niewiem ile utrzymasz.Ja na 2ha mam 10sztuk HFxNRF 200-300kg i sprzedaje je w tym tygodniu dla gospodarza do dalszej hodowli.Siana zjadły mi 15 bel,sianokiszonki 5 bel,śruty 800kg, i dotego słoma.Wszystko pasze kupywałem wyszło mi ok.1800-2000zł.A pole przeznaczyłem na pastwisko.Tylko ja kupywałem małe (80-100kg) w czerwcu-lipcu całe lato na polu ,dla takich małych 2Ha trawy starczyło do października. :)

Edytowano przez karol012011

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dworek    0

dzięki za pomoc myśle że mi pomogliście.Mam jeszcze jedno pytanie odpowiedzcie szczerze czy idzie na bykach zarobić?Bo co do świń chyba wszyscy wiemy jak jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol012011    1

Jak te pytanie do mnie, to zarobić można,sprzedam je 200kg po 1500zł a 300kg po 1800zł więc wychodzi 16000zł,odjąć 2000zł pasza,cielęta 3500zł, i reszta 500zł to wychodzi 16000-6000=10000zł na czysto,dlamnie to się opłaca bo tanio kupuję cielaki.W tym roku mam zamiar wziąć 20sztuk. Wrazie pytań pisz ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol012011    1

Jak te pytanie do mnie, to zarobić można,sprzedam je 200kg po 1500zł a 300kg po 1800zł więc wychodzi 16000zł,odjąć 2000zł pasza,cielęta 3500zł, i reszta 500zł to wychodzi 16000-6000=10000zł na czysto,dlamnie to się opłaca bo tanio kupuję cielaki.W tym roku mam zamiar wziąć 20sztuk. Wrazie pytań pisz ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol012011    1

Jak te pytanie do mnie, to zarobić można,sprzedam je 200kg po 1500zł a 300kg po 1800zł więc wychodzi 16000zł,odjąć 2000zł pasza,cielęta 3500zł, i reszta 500zł to wychodzi 16000-6000=10000zł na czysto,dlamnie to się opłaca bo tanio kupuję cielaki.W tym roku mam zamiar wziąć 20sztuk. Wrazie pytań pisz ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marti565    2

dzięki za pomoc myśle że mi pomogliście.Mam jeszcze jedno pytanie odpowiedzcie szczerze czy idzie na bykach zarobić?Bo co do świń chyba wszyscy wiemy jak jest.

zarobić można jeśli masz jakis sprzęt swoja pasze trafisz w cenę no i wszystko będzie szło po twojej myśli to jest ok ale jak paszy mało bydło tanie musisz jeszcze sprzęt nająć i ewentualnie koszty leczenia bo często pojawiają się znienacka to ciężko ci będzie.

p.s spróbować zawsze można :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mleczniak    0

Cześć ile da rade utrzymać byków kupionych w kwietniu do wagi 350 kg max, na 15 ha łąki bo ornych nie mam zboże i śrutę rzepakową bym dokupował na okres jesienny a okres letni bym im kosił trawę i dowoził bo nie mam pastwiska obok wiaty.

Żywienie: lato koszona trawa woda siano

zima kiszonka z trawy siano woda śruta jęczmienna i rzepakowa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lewy12    0

Witam

Chcemy za pół roku przejść na opasy mamy 13ha z tego 1,5ha łąk ale bendziemy dokupywać w przyszłym roku (2012) 2ha łąk w tedy bendziemy mieć 3,5ha łąk i chcemy chodować opasy tylko ile sztuk na tym utżymamy ziemie średnie łąk w dzierżawę mogli byśmy wziąć z 1,5ha bo kołomnie dużo łąk do oddania i wszystko ok ale ile sztuk wyżywimy tak żeby z tego wyżyć ziemie średnie od gliny po 5klase i zastanawiamy sie nad sianiem poplonów po żniwach i robienie z tego kiszonki kołomnie dużo z tego robi ludzi wiec odpowiedzcie bo chcemy z tego żyć. :)

Udanego Sylwestra.

 

A i jak oddacie odpowiedz to napiszcie czy mi słomy wszystkiej z 11,5ha starczy na proponowaną waszą ilość czy jeszcze zbierać od somsiadów

Edytowano przez lewy12

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

Proponuje skończyć podstawówkę i zainwestować w słownik ortograficzny.

A jak to już zrobisz później gimnazjum, następnie jakiś zawód i praca.

Bo z tych ha. nie można żyć tylko wegetować

 

ps. jak to można oszpecić co nie które wyrazy to sie w głowie nie mieści

sąmśiadów :o

Edytowano przez janczar810

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez dziku
      Jakie są ceny bydła w waszych rejonach?
       
      Dyskusja o najbardziej aktualnych cenach bydła przeniesiona tu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/72443-ceny-bydla-rzeznego-2014//page__view__getlastpost
       
      Wątek o cenach w 2013 i dyskusja z tym związana dostępna tu: http://www.agrofoto....-rzeznego-2013/
       
       
       
       
      Witam. Mam do sprzedania 3 byki i juz po nie przyjechali i oferowali mi 4,60zł za kg. ale mówili zebym sie wstrzymał jeszcze tydzien bo prawdopodobnie troche cena podskoczy. To nie szprzedałem ich i czekam. A u Was jaka jest cena ??. I piszcie o jakim regionie piszecie. Pozdrawiam.
    • Przez SIEWCA
      Jak u Was z tym problemem? Czy obsługujący waszą oborę weterynarz radzi sobie ze zdiagnozowaniem i leczeniem operacyjnym?
      Czy leczy skutecznie? W mojej oborze były 4 takie przypadki i wszystkie interwencje chirurgiczne były trafne i skuteczne.
      Jak macie pytania to chętnie odpowiem.
    • Przez dex
      po czym opasy najszybciej przybierają na wadze?
    • Przez koma666
      Witam jak w temacie
      zastanawiam sie nad tym ile musiałbym miec słomy aby utrzymac stado 20 byków w oborze wolnostanowiskowej na głebokiej sciółce, stado podzielone by było na 2 kojce a w kazdym po 10 szt i powiedzmy 10 byłoby z jednego roku powiedzmy 2013 a pozostałe powiedzmy o rok starsze czyli 2012 po to zeby 10 sztuk sprzedac co roku.
    • Przez fioletowy
      Witam wszystkich, od jakiegoś czasu zastanawiam się nad rozpoczęciem hodowli byków opasowych. W tej chwili trzymamy kilka krów i po kilka jałówek i byków, ale ja rozmyślam nad poważnym podejściem do hodowli, więc te kilka krów nie wystarczy, żeby się utrzymać. Na krowy nie ma zbytnio warunków (żadnych pastwisk blisko obory)
      mamy stodołę o wymiarach 12.5 x 10 metrów przebudowaną w 2003r. (wcześniej była to starodawna stodoła) i oborę uwięzieniową ze sklepieniem o wymiarach 8.40 x 10 metrów. Jest to w zasadzie jeden budynek oddzielony od siebie ścianą. Wydaje mi się, że przebudowa stodoły na oborę wolnostanowiskową nie będzie kosztowna, ale jest kilka kwestii o które muszę spytać.
      Przede wszystkim ile byków da radę trzymać w takim budynku? Dodam tylko, że zakładam dobudowanie niewielkiego wybiegu ( mniej więcej 4x12.5 metra)
      Niektóre ściany w stodole są z drewna, czy dla hodowli byków trzeba będzie to zmienić i zrobić normalne murowane albo blaszane ściany?
      Czy bykom w takiej stodole nie będzie trochę zimno w zimę?
      Czy przebudowanie obory uwięzieniowej na wolnostanowiskową będzie zgodne z warunkami ue ? Chodzi o to, czy nikt nie będzie robił problemów, że najpierw zwierzęta w tej samej oborze były uwiązane, a ja miałbym je teraz trzymać wolno?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj