MarcinC360

Ile byków dam radę utrzymać?

Polecane posty

endrju00711    11

A ja mam takie pytanie, ile byków bym utrzymał na 10 ha samych łąk, oczywiście swojego zboża mi zostaje, ale można zawsze kupić :) Pytam, bo może i bym miał do wydzierżawienia 10 ha na dobry początek, później nawet z 100 i więcej, jakie jest wasze zdanie ?? A i pragne dodać, że łąki są zapuszczone, dawno nawozu nie widziały, a wapna tym bardziej. Przy suchym roku liczę na 10 bel z ha, bo tak do tychczas zbierają :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Damian na 3 ha nei dostaniesz MR. Na 8 tez nie. Musi być co najmniej średnia krajowa (10,2 ha - czy jakoś trak)

No chyba ze mieszkasz na południu polski to tam są 4 województwa co 3 ha wystarczy.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k0b    33

Średnio województwa, a jak średnia województwa jest mniejsza od średniej krajowej to średnią krajową, czyli wychodzi na to że poniżej średniej krajowej nie przyznają MR, a średnia krajowa to tak jak Andrzej napisał 10 z hakiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Apista    6

Obecnie 13,5 ha chyba

A co do wywaru, to chciałbym nawet przywozić ten wywar ale miałbym za daleko. We wiosce to ja mam najwięcej sztuk bydła (9szt). W innych wioskach gdzie jest gorzelnia to bydła jest więcej jak mieszkańców wsi.

Gorzelnia ułatwiała rolnikom hodowle bydła.

 

Na 10 ha można utrzymać i 10 i 50 byków. Wszystko zależy od tego jak zasobna jest ziemia i jak jest wykorzystywana. Teoretycznie na 3ha wypasie, 5ha łąki kośne i 2ha zboża na słabych ziemiach można utrzymać około 10-15 sztuk. Zaś na zasobnych ziemiach można utrzymać 3-4 razy tyle.

Tak na oko kalkulowałem.

W starej książce "Nowoczesna hodowla zwierząt" (chyba ten tytuł) było opisane dokładniej lecz teoretycznie kalkulacja opłacalności hodowli. Również wiem że było napisane:"Bardziej opłaca się hodować jedną krowę dającą 21 litrów mleka dziennie niż 3 krowy dające po 7 litrów mleka dziennie."

Teoria czasami ma się nijak do praktyki, lecz potrafi udzielić wielu cennych wskazówek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matys89    1

Mój wujek jezdzi po wywar 10 km w jedna strone i mu sie to opłaci bo jezeli jest w miare gesty to juz stanowi jakas tam pasze a krowy mleka tez wiecej po nim daja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorek12    0

A mój sąsiad a 4,5 ha i hoduje 16 sztuk bydła razem z młodzieżą i taż jeździ po wywar około 20km w jedna stronę


ŻyJ SzybKo, Umrzyj Młodo..Zostaw Atrakcyjne Zwłoki :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BigKamil    0

Koledzy z może podpowiecie mi ile byków mógłbym obsadzić?

Otóż tak, mam na dzień dzisiejszy mam 9ha ziemi ornej oraz ok. 2,5 ha łąk ( z czego 70 arów nadaje się do przeorania i posiania nowej trawy - łąka nie była koszona przez kilka lat). Co do maszyn mam C-360, większość sprzętów do przygotowania siana i uprawy pól oraz Bizona ZO-56. Ziemie głównie 5-6 klasa, raczej piach. Chciałbym zacząć od 10-15 sztuk, w wadze do 100kg. Ile mógłbym trzymać rocznie, gdybym co 6 miesięcy kupował cielęta, co 16-18 sprzedawał byki? Co do pół łąki kosiłbym 2X do roku, z czego miałbym jakieś 15 przyczep siana (kalkuluje na oko), oprócz tego z 2ha przeznaczyłbym na koniczynę, lucernę lub coś podobnego, do tego z 2ha kukurydzy na kiszonkę, reszta to byłyby zboża, głównie mieszanka zbożowa i pszenica. Plon przy dobrym nawożeniu z tych pół myślę że oscylowałby ok 15-18 ton.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W hodowli to zawsze myślałem że chodzi o brak miejsca na większa obsadę a nie o pole czy łąkę, jak piszesz że masz 5-6 klasę to i wydzierżawić by nie było problemu jaką łąkę albo pole, obsadź ile możesz reszta to pikuś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

No raczej nie pikuś bo nie sztuka nastawiać nie wiadomo ile ale sztuka jest to wykarmić odpowiednio. A z tymi dzierżawami to nie zawsze da się wydzierżawić ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście 100 byków nie obsadzi na 9ha ornego i 2,5ha łąki ale z takiego areału jak pisze BigKamil to 20 lekko może wstawić tylko niech napisze jakie ma budynki jak je można zagospodarować jakie wymiary i stan techniczny. Bo co z tego że się opiszemy o on na przykład ma 3 stanowiska po 120cm i 2 na cielaki. Dla mnie najważniejsza sprawa to budynki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BigKamil    0

Dziękuje Panowie za tak szybki odzew :-).

Właśnie jak napisał @mickas092 nie sztuką jest mieć dużo, ważne żeby wykarmić te byki i nie martwić się o zapas paszy.

A co do budynków - obora, stanowisk uwięziowych bodajże 16, oprócz tego mniejsza chlewnia, gdzie mogłyby stać cielaki po powiedzmy 3-4 sztuki w 4klatkach. Oprócz tego miałbym miejsce na konkretną wiatę ok. 40m2 i do tego wybieg. Wydaje mi się że mógłbym wydzierżawić jeszcze 6 ha ornego i 2 łąki ( ktoś mi kiedyś mówił że tyle ma i może dać za dopłatę).

Oczywiście po roku czy dwóch musiałbym powoli modernizować gospodarstwo, kupić kilka nowych maszyn, z ciągnikiem na czele.

Powiedzcie mi jeszcze koledzy bo się nie orientuje, ile trzeba mieć tak przypuszczalnie pasz ( ile siana, QQ, zboża i sianokiszonki) na np. 30 sztuk i ile tak +/- jeden byk zje przez rok, ew. cały okres tuczenia (16-18 miesięcy).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lemysz1    97

Ja np mając do niedawna około 4ha z łąkami i ornego, hodowałem tak 10-12szt bydła, tylko ze sporo kombinacji przy tym. Np łąki 3 pokosy, a na części ornego łubin słodki a po nim rzepa ścierniskowa. Trzeba dopilnować odpowiednio a z kilku ha można wyprodukować spore ilości paszy. Zboże często kupowałem zaraz po żniwach i do tego jakieś tam koncentraty, rzepak oraz soje. Na zimę zamawiam zawsze kilka ton marchwi odpadowej i jakoś się uchowało to bydło. Wyniki tez w miarę dobre bo 17miesieczne byki po 600kg i więcej. Nie tam jakieś mięsne ale mieszance czarno-białe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pronarek82    1

Na tych 10ha można utrzymać jakieś 13 sztuk ale bez kiszonek nie ma konkretnych przyrostów wiem z doświadczenia u mnie byczki w ciągu 18 miesięcy dorastają do 800kg a niektóre są nawet większe i są to zwykłe mieszańce. Dlaczego sprzedawać 500kg zwierze, na skupach im większe zwierze tym lepsza cena a 500kg byki mają najlepszy przyrost dzienny i moim zdaniem szkoda z nich kiełbachę tak szybko robić :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian18    3

lemysz1 nie sztuką jest utrzymanie dużej ilości zwierząt na kilku ha a utrzymanie tych zwierząt i zarobek bo z tego co piszesz to pewnie dokładałeś do interesu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jo też uważam że byki 500 kg szkoda sprzedawać bo dosyć dobrze wtedy rosną ale z drugiej strony mięsko z takiego byczka jest lepsze niż np.z byka 800 kg :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rzeznik13    287

Bez kiszonki będziesz miał renifery, a tak na moje oko to z 10

Zakończ. Czym chcesz je karmić zimą ?

 

Ja tez mam 16 hektarów i 50arów łąki i trzymam 20 byków i nie sieje kukurydzy na pryzmę tylko QQ dostają od maja do września resztę wysłodki śruta i granulki i kiszonka i rosną

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kombinator18    18

Panowie ile potrzebuje zboża mniej więcej na 10 byków przy opasie w dużym udziale śruty z zboża i dodatków.

Sianko oczywiście do oporu.

Narazie z 10 sztukami ruszę w lecie zobaczę jak to się będzie układało.


DROGIE HOBBY - ROLNICTWO

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

Pasza treściwa nie może przekroczyć 14% dziennej dawki pokarmowej, u Mnie wynosi ona do 10% czyli średnio 5kg na sztukę, więc sobie policz ;)


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kombinator18    18

Tez właśnie czytając książki około 4 kg dziennie.

A w okresie letnim (wiosna-jesień) co lepiej dawać siano czy kosić trawę i trawa skarmiać.

Co lepiej wpływa na wzrost???

Byczki będą cały czas na uwięzi.


DROGIE HOBBY - ROLNICTWO

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

U mnie siano to jedzą cielne, lub zaraz po wycieleniu, a także cielaki do 4 miesięcy, później to już tylko same kiszonki. Łąk mamy mało, bo wszyscy powykupowali nieużytki i teraz kosiarkami bijakowymi koszą dwa razy do roku to nie widać, że zbierane nie jest a mi trawa by się przydała. ;) Wydaje

Mi się, że w świeżej będzie więcej wartości odżywczych ale wykształcenia rolniczego nie mam to Ci nie odpowiem


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Kosząc trawę dla bydła, podsusz ją ze dwa dni i zbieraj. Wtedy zaczyna przypominać siano, bo jest zapach, + - 30% suchej masy i o wiele mniejsze straty składników niż przy suszeniu na siano.

W kosztach także do przodu, bo oszczędność na przewracaniu, prasowaniu (do tego doliczyć sznurek), no chyba, że wozisz luźne.

 

Co do dawek paszy treściwej, to zależy z czego będzie ta śruta i od konkretnych możliwości danej sztuki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kombinator18    18

Myślę jeszcze by zasiać mieszankę bo mam 1 ha ciężkiej ziemi mieszanka typu lucerna słonecznik itp. pamiętam jak mama siała takie coś dawno temu i cielą na takiej sieczkarni i świnkom.

A ja bym to kosił i spasał na bieżąco.

Co do siana to raczej przy tradycyjnej metodzie mi jak narazie pozostaje w kostkę bo nie mam zbytnich warunków w stajni na bele.

I zbytnio niema kto ich jak narazie zrobić.

A co do śruty to raczej będzie to mieszanka pszenżyta, jęczmienia, pszenicy i dowartościowanie prowitami czy jak to się zwie B)


DROGIE HOBBY - ROLNICTWO

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. mam teraz taki dylemat byki czy ogólnie bydło miesne. a jeżeli byki to czy mieszańce z hf czy rasowo mięsne np limousine jak sądzisz?? i co byś powiedział na taką strukturę zasiewów: 1,5 ha lucerny, 3 ha łaki(mieszanka traw), 1 ha buraki pastewne, 1,5 ha kukurydza i 3 ha zboża. ile wtedy bym mógł trzymać byków mam również dostep do wywaru. I jak rozpocząć hodowle od ilu byków w jakim wieku i wadze i w jakiej sprzedawać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor6441    2

Jeżeli same byki to na tych 10ha można 30 czy więcej, zależy od ziemi, systemu utrzymania, zadawanych pasz itp., ludzie, od których bierzemy byczki na 10ha mają bydła ogółem 30 sztuk, są to krowy dojne i jałówki z przeznaczeniem na krowy, cielaki sprzedają od razu, z tym, że ziemie to 3 klasa, krowy mają bardzo dobrą wydajność, cena mleka jest dobra, nie narzekają, jak widać nawet na tych 10ha można jakoś przyzwoicie żyć :) jak masz kasę to wybuduj porządną oborę, byki na rusztach i git, super sprawa już ok.15 lat temu gościu z okolic miał takową oborę, super sprawa, boksy po 5-6 sztuk, jakiś pastuch, ważne też żeby byczki w podobnym wieku były, sam jakbym miał kasę to bym taką wybudował :)

 

Odnośnie wypowiedzi powyżej kolegi to na pewno lepiej mieć własne stado, cielaki są drogie i jak policzyć wszystkie koszty to nie jest tak różowo

 

Podsumowując to jak będzie się kupować większość pasz to i ze 40 można trzymać, tylko słomę też będzie trzeba dokupywać ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez dziku
      Jakie są ceny bydła w waszych rejonach?
       
      Dyskusja o najbardziej aktualnych cenach bydła przeniesiona tu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/72443-ceny-bydla-rzeznego-2014//page__view__getlastpost
       
      Wątek o cenach w 2013 i dyskusja z tym związana dostępna tu: http://www.agrofoto....-rzeznego-2013/
       
       
       
       
      Witam. Mam do sprzedania 3 byki i juz po nie przyjechali i oferowali mi 4,60zł za kg. ale mówili zebym sie wstrzymał jeszcze tydzien bo prawdopodobnie troche cena podskoczy. To nie szprzedałem ich i czekam. A u Was jaka jest cena ??. I piszcie o jakim regionie piszecie. Pozdrawiam.
    • Przez SIEWCA
      Jak u Was z tym problemem? Czy obsługujący waszą oborę weterynarz radzi sobie ze zdiagnozowaniem i leczeniem operacyjnym?
      Czy leczy skutecznie? W mojej oborze były 4 takie przypadki i wszystkie interwencje chirurgiczne były trafne i skuteczne.
      Jak macie pytania to chętnie odpowiem.
    • Przez dex
      po czym opasy najszybciej przybierają na wadze?
    • Przez koma666
      Witam jak w temacie
      zastanawiam sie nad tym ile musiałbym miec słomy aby utrzymac stado 20 byków w oborze wolnostanowiskowej na głebokiej sciółce, stado podzielone by było na 2 kojce a w kazdym po 10 szt i powiedzmy 10 byłoby z jednego roku powiedzmy 2013 a pozostałe powiedzmy o rok starsze czyli 2012 po to zeby 10 sztuk sprzedac co roku.
    • Przez fioletowy
      Witam wszystkich, od jakiegoś czasu zastanawiam się nad rozpoczęciem hodowli byków opasowych. W tej chwili trzymamy kilka krów i po kilka jałówek i byków, ale ja rozmyślam nad poważnym podejściem do hodowli, więc te kilka krów nie wystarczy, żeby się utrzymać. Na krowy nie ma zbytnio warunków (żadnych pastwisk blisko obory)
      mamy stodołę o wymiarach 12.5 x 10 metrów przebudowaną w 2003r. (wcześniej była to starodawna stodoła) i oborę uwięzieniową ze sklepieniem o wymiarach 8.40 x 10 metrów. Jest to w zasadzie jeden budynek oddzielony od siebie ścianą. Wydaje mi się, że przebudowa stodoły na oborę wolnostanowiskową nie będzie kosztowna, ale jest kilka kwestii o które muszę spytać.
      Przede wszystkim ile byków da radę trzymać w takim budynku? Dodam tylko, że zakładam dobudowanie niewielkiego wybiegu ( mniej więcej 4x12.5 metra)
      Niektóre ściany w stodole są z drewna, czy dla hodowli byków trzeba będzie to zmienić i zrobić normalne murowane albo blaszane ściany?
      Czy bykom w takiej stodole nie będzie trochę zimno w zimę?
      Czy przebudowanie obory uwięzieniowej na wolnostanowiskową będzie zgodne z warunkami ue ? Chodzi o to, czy nikt nie będzie robił problemów, że najpierw zwierzęta w tej samej oborze były uwiązane, a ja miałbym je teraz trzymać wolno?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj