MarcinC360

Ile byków dam radę utrzymać?

Polecane posty

MIKOLAJ276    106

Wszędzie dobrze gdzie nas niema ;)
Na krowach też kokosow niema a ile musisz się przy tym na robić to moim zdaniem nie warto.
Na opasach licząc wszystkie koszty to powinno zostać tyle samo co na krowach no może trochę mniej, ale chociaż miej powinno być przy tym roboty.


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Rzekł bym że nawet 1/3, nie masz tylu chorób, szczepień, inseminacji, poronień, ciężkich wycieleń, dojenia, zapaleń wymienia, mycia dojarki, zbiornika itd, walisz papu i usuwasz to co wyleci tyłem i po robocie i trochę uwagi cielętom poświęcasz. Zysk też sporo mniejszy. Na 20 ha 40 szt spokojnie utrzymasz jak ziemie nie najgorsze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MIKOLAJ276    106

Rzekł bym że nawet 1/3, nie masz tylu chorób, szczepień, inseminacji, poronień, ciężkich wycieleń, dojenia, zapaleń wymienia, mycia dojarki, zbiornika itd, walisz papu i usuwasz to co wyleci tyłem i po robocie i trochę uwagi cielętom poświęcasz. Zysk też sporo mniejszy. Na 20 ha 40 szt spokojnie utrzymasz jak ziemie nie najgorsze

Mądrego to aż miło posłuchać :)

Chce mieć tak 20dużych na rok do sprzedania. Szału nie będzie ale chce spróbować i zobaczyć jak na tym będę wychodził.


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Nie wiem czy mądrego, obsiej to zbożem i jeszcze mniej roboty będzie - ale czy o to chodzi? Jaką masz wydajność tych krów to po pierwsze 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomas1987    52

Dokładnie nie ma nic za darmo trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie czy warto mniej zarabiac kosztem wzrostu wolnego czasu.czy masz wogole dostęp do cielakow? Łatwo się mówi trudniej kupic i odchować te 20 sztuk. Każdy idzie w opasy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daanny    33

kup najpierw to 20 szt cielaków z mieszaniny bo pewnie z jednej obory będzie ciężko, jak nie dopilnujesz wpadnie jakiś wirus i połowa padnie a reszta w wieku dwóch lata będzie miała po 500 kg to szybko zmienisz zdanie że to taki piękny biznes,  mam kilku takich znajomych co przeszli z mleka na mięso po kilku latach zrezygnowali bo nie mieli takich dochodów jak wcześniej 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MIKOLAJ276    106

Z kupnem to raczej nie będzie problemu tylko z cena za te cielaki.
Z krowami też nie jest tak różowo, policzyć wszystkie koszty no i te uwiazanie to szału nie ma.
Teraz dopiero zaczęli jakoś sensownie płacić ale ciekawe jak długo :P
Jak nie spróbuję to się nie przekonam mam nadzieję że nie będzie tak źle.


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sokol2    140

ja na 27 ha(10ha zboza 7 trawy 6 zyto pozniej qq i 4ha qq )mam ponad 100 byków od cielaka do dwuletnich, dokupje tylko premiksy i śrutę rzepakowa, wg tego co piszecie to 60 sztuk bym musiał trzymać...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

Napisal przeciez ze od cielaka po duze a moze miec nawet na 20 grup podzielone wiekiem co za roznica....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sokol2    140

Tak jak pisze mikrus byki sa w najróżniejszym wieku bo kazdy jeden jest niestety na łańcuchu czasami kupie jednorazowo 20 cielaków a czasami tylko jednego od sąsiada i zas tak to wyglada. Te 4 ha też na kiszonke bo to na takich ziemiach co po życie qq nie urośnie albo bedzie kiepska (glina). Teraz powoli bede wchodził w grupy po ok 10 szt co 2 miesiące bo ruszam z budowa bukaciarni na prow i w końcu byki beda luzem bo przy tylu sztukach na łancuchu to można oszaleć... Te łancuchy to mi sie normalnie śnia po nocach coś strasznego albo sie zerwie albo przełoży przez łeb albo spuści albo wrośnie, to przewiązywanie pojedynczo byków po sprzedaży (sprzedaż 1 byka to 3 trzeba przewiązać bo tak mam podzielone ). Jak beda luzem to otwierasz kojec przeganiasz i masz wszytko w du... bo jak dobrze zrobione  kojce to sie nic nie moze wydarzyc chyba ze byk byka załatwi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lexiflexi    20

czesc chlopaki !!! zastanawiam sie nad wprowadzeniem mamek do chowu w swoim gospodarstwie... chciałbym kupić 8 krów limousine na cielak, które trzymałbym do duzej wagi... ceny cielaków ostatnio są przesadzone... cielak do 6 miesiąca chodziłby z matka po pastwisku ok 80 arów oczywiscie dokarmiane bo na tej powierzchni 8 sztuk... po 6 miesiacach tucz ok 12 miesięcy... teraz pytanie czy krowy te będą miały ruję gdy jeszcze cielaki są przy nich ? czy trzebaby wczesniej odsadzać ? Nigdy nie miałem krów w stadzie... łącznie jeszcze z dorosłymi to byłoby 24 sztuki... mam 13 ha ornego i ok 7 ha łąk z których 4-5 ha nadaje sie na porządną paszę a te 2 ha mógłbym zaorać bo tam słaba trawa... mam także mozliwość dokupienia pewnych ilości pól i łąk... dałbym radę to utrzymać? ziemie 4-6 klasa na plony nie narzekam, gdyż dba się o ziemię, duzo obornika, wapno, poplony orane, odpowiednie nawożenie... Aktualnie mam 16 sztuk bydła i 20 sztuk świń... ze świn chcę zrezygnować i trzymac tylko jedną maciorę i max 4 tuczniki reszta na sprzedaż... do tej pory zboża nie dokupowałem wręcz zostawało na bite 2 nawet 4 miesiace... sprzęt mam z tych 5 ha łąk około 130 rolek kiszonki zrobię na luzie+ ewentualnie z żyta... Sieję 1 ha qq na kiszonkę... trzebaby zwiekszyc do ok 2-2,5 ha tak sądzę... dodaję jeszcze wysłodki i standardowo koncentraty, trochę ziemniaków

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kolo5ful    0

witam mam zamiar  trzymać byki i chciałem co pól roku sprzedawać 3 sztuki 

5 ha orny 

1 ha łąk 

i cos można ziemi dobrać 

Edytowano przez kolo5ful

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Na tylu godzinach , to wiele nienatrzymasz .B|

Edytowano przez zetorki12

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Taki żarcik kolego .

h - to symbol godziny . Symbol hektara to ha .

Nie wiem czy ktoś może odpowiedzieć na pytanie , bo jeden z ha ukosi 1 tonę , a drugi 10 .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marecki2922    514

Mm kolegę co utrzymuje na 5ha ornych około 30szt byków kupuje siano ,dokupuje zboże , słomę , czasem wytłoki z jabłek lub marchewki i twierdzi że coś mu się zostaje 


Kupię rozsiewacz do wapna o ładowności 5 ton i więcej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartunio95    1

to i ja się zapytam ziemi własnościowej niemam nic ale dostałem w dzierżawę 3 h ugoru który juz zaorałem bedzie tam pszenica jara i owies do łąk na siano to i z 10h by sie znalazło z sprzętu to mam wszystko do zboża , c360 planuje kupić kosiarkę i zgrabiarkę a do prasowania w baloty wynajmować do zainwestowania w to wszystko miał bym oko 25 tysięcy od czego zacząć krowy na cielaki czy odsatki doradźcie

Edytowano przez bartunio95

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Zacznij od nauki symbolu hektara .:ph34r:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BoskiEllwaro    12

Zeby trzymac byki trzeba spelnic trzy czynniki pieniadze pieniadze i pieniadze wolny obrut a zyc i inwestowsc w to trzeba 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartunio95    1

no już głupka z siebie zrobiłem z tym hektarami ale dobra szczegół bo ja normalnie pracuje na koparce w firmie u ojca i bydło chciałem z tym powiązać a pracuje krótko b 8 godzin dziennie i pytam sie was od czego lepie zacząć z kierunkiem mięsnym nabyci jałówki i je za cielac czy kupować odsadki czy cielaki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez dziku
      Jakie są ceny bydła w waszych rejonach?
       
      Dyskusja o najbardziej aktualnych cenach bydła przeniesiona tu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/72443-ceny-bydla-rzeznego-2014//page__view__getlastpost
       
      Wątek o cenach w 2013 i dyskusja z tym związana dostępna tu: http://www.agrofoto....-rzeznego-2013/
       
       
       
       
      Witam. Mam do sprzedania 3 byki i juz po nie przyjechali i oferowali mi 4,60zł za kg. ale mówili zebym sie wstrzymał jeszcze tydzien bo prawdopodobnie troche cena podskoczy. To nie szprzedałem ich i czekam. A u Was jaka jest cena ??. I piszcie o jakim regionie piszecie. Pozdrawiam.
    • Przez SIEWCA
      Jak u Was z tym problemem? Czy obsługujący waszą oborę weterynarz radzi sobie ze zdiagnozowaniem i leczeniem operacyjnym?
      Czy leczy skutecznie? W mojej oborze były 4 takie przypadki i wszystkie interwencje chirurgiczne były trafne i skuteczne.
      Jak macie pytania to chętnie odpowiem.
    • Przez dex
      po czym opasy najszybciej przybierają na wadze?
    • Przez koma666
      Witam jak w temacie
      zastanawiam sie nad tym ile musiałbym miec słomy aby utrzymac stado 20 byków w oborze wolnostanowiskowej na głebokiej sciółce, stado podzielone by było na 2 kojce a w kazdym po 10 szt i powiedzmy 10 byłoby z jednego roku powiedzmy 2013 a pozostałe powiedzmy o rok starsze czyli 2012 po to zeby 10 sztuk sprzedac co roku.
    • Przez fioletowy
      Witam wszystkich, od jakiegoś czasu zastanawiam się nad rozpoczęciem hodowli byków opasowych. W tej chwili trzymamy kilka krów i po kilka jałówek i byków, ale ja rozmyślam nad poważnym podejściem do hodowli, więc te kilka krów nie wystarczy, żeby się utrzymać. Na krowy nie ma zbytnio warunków (żadnych pastwisk blisko obory)
      mamy stodołę o wymiarach 12.5 x 10 metrów przebudowaną w 2003r. (wcześniej była to starodawna stodoła) i oborę uwięzieniową ze sklepieniem o wymiarach 8.40 x 10 metrów. Jest to w zasadzie jeden budynek oddzielony od siebie ścianą. Wydaje mi się, że przebudowa stodoły na oborę wolnostanowiskową nie będzie kosztowna, ale jest kilka kwestii o które muszę spytać.
      Przede wszystkim ile byków da radę trzymać w takim budynku? Dodam tylko, że zakładam dobudowanie niewielkiego wybiegu ( mniej więcej 4x12.5 metra)
      Niektóre ściany w stodole są z drewna, czy dla hodowli byków trzeba będzie to zmienić i zrobić normalne murowane albo blaszane ściany?
      Czy bykom w takiej stodole nie będzie trochę zimno w zimę?
      Czy przebudowanie obory uwięzieniowej na wolnostanowiskową będzie zgodne z warunkami ue ? Chodzi o to, czy nikt nie będzie robił problemów, że najpierw zwierzęta w tej samej oborze były uwiązane, a ja miałbym je teraz trzymać wolno?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj