MarcinC360

Ile byków dam radę utrzymać?

Polecane posty

Egzo    27

Tez się ostatnio interesowałem tym tematem i kolego jeśli przyjmiesz schemat żywienia niektórych kolegów z forum czyli  kukurydza + młoto browarniane i słoma to jest możliwe kolo 30-40  uchować (o ile Ci styknie kuku) a siano będziesz dawał tylko młodzieży.Zboże to se od razu odpuść bo lepsza opłacalność z kuku będzie No ale trzeba się liczyc że zboże,słomę i młóto trzeba kupic a jak jeszcze jeśli bedzie na głębokiej ściółce to trochę słomy będzie ci potrzeba :) wiec musisz sobie to sam przeliczyć

 

Edytowano przez Egzo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6863

Kolejny temat z serii ILE BYKÓW DA SIĘ UTRZYMAĆ NA ... HEKTARACH. Oczadzieć można czytając kolejny bezsensowny temat. A moderatorzy oczywiście jeszcze pewnie balują i nikt porządku zrobić z tym nie może

Drogi Robercie, nikt nie siedzi 24 godziny na dobę na forum. Zamiast narzekać możesz raportować takie tematy i będą szybciej załatwione. Pozdrawiam.

 

Połączyłem wszystkie podobne tematy i od dziś piszemy w jednym- ogólnym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

nie wiem dlaczego taki zdziwiony jesteś to ile tobie wychodzi Ton z ha                                                                                                                                                            tomcio123 jakie odmiany siejesz      

 

konkrety!  a nie rzucanie pustych haseł. Tylko jak widze mam podstawy ku temu aby Ci nie wierzyć, bo nie potrafisz odpowiedzieć na proste pytanie.

Odpowiedzcie mi jeszcze na jedno pytanie ,jaki ma sens ekonomiczny wyciąganie z V-VI klasy 4-5ton zboża. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tomcio123   
Gość tomcio123

a jaki ma sens wyciąganie z II klasy ziemi 8 lub wiecej ton zboża

jeśli chodzi o odmiany pszenzyta to Witon Remiko Grenado

Edytowano przez tomcio123

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sumek666    5083

Witam. Każdy z Was pisze byki to byki tamto. A może mi ktoś powiedzieć, że byk każdej rasy czy to mięsna czy mieszaniec ma takie samo zapotrzebowanie na pasze objętościowe treściwe pastwiska? Ludzie no. Nie po to mamy dziesiątki ras bydła żeby wszystkie w ten sam sposób hodować. Mam rację?


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylip    44

Poniekąd. Niektórych ras nie warto żywić intensywnie, bo i tak nie urosną szybciej, czy nie będą miały odpowiedniej mięsności. Typowe duże rasy mięsne i ich mieszańce mają największy potencjał zarówno w kwestii przyrostów jak i mięsności, którego zwierzęta ras mlecznych nigdy nie uzyskają więc i nie warto w nie tyle pompować, ponieważ nie wykorzystają paszy w odpowiedni sposób.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sumek666    5083

Właśnie o to mi chodziło. To tak jakby tuningowac malucha ładować ile się ma kasy a co nie zrobisz to i tak będzie maluch. Po prostu się nie opłaca. Dlatego jak ktoś się tu wypowiada to niech odpowie jaka rasę ma na myśli mówiąc o swoich "możliwościach przerobowych" :)


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek14    1

mam pytanie odnośnie byków ile potrzeba pola na utrzymanie 40 sztuk bydła w tym 20 cielaków. mam zamiar kupować małe cielaki odpajać na mlekopanie i trzymać na duże ok 800 kg. jak by duże miały swoją wage to bym sprzedawał i kupował drugie tyle chodzi mi oto aby było 20 dużych i 20 małych

kukurydza nie wchodzi w grę

klasa ziemi 4-5

Połączone

Edytowano przez danielhaker

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jonkszi    66

Nie wiem co znaczy odpajać na mlekopanie  ale jeśli chcesz karmić byczki sztucznym mlekiem to raczej sobie odpuść w ogóle nie zastępuje mleka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

sztuczne mleko zastępuje naturalne w 100 procentach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Palmusny    76

Dokładnie tak jak mówi marekfarmer :) zastanawia mnie jedno czemu kolejny temat o bykach na ile ha? każdy musi sobie sam kalkulować a nie liczyć na cudotwórców z agrofoto wiadomo można podpowiedzieć ale nikt ci bez tego jaka dokładnie ziemia warunki itp nie powie ile utrzymasz + trzeba liczyć na to że może być susza , powódź (chociaż i ona by się przydała.) poza tym musisz nabrać doświadczenie np na 10 szt , potrzymaj z rok półtora i będziesz widział jak  i ile jedzą . Nie znam się dokładnie ale musisz sobie przygotować odpowiednie dawki żywieniowe dla zwierząt , ważne jest to czy chcesz trzymać byki typowo mięsne które charakteryzują się w miarę szybkim przyrostem masy mięśniowej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donweter1989    2932

sztuczne mleko zastępuje naturalne w 100 procentach

Teoretycznie tak powinno być. Z badań wynika, że preparat mlekozastępczy jest nawet bardziej wskazany w odpajaniu cieląt niż mleko pełne. Tyle teoretycznie, a w praktyce jest zupełnie inaczej. Kto odpaja część cieląt na mleku krowim, a część na preparacie to ma porównanie idealne. Cielak na preparacie zawsze zostaje w tyle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Baks00    4340

100% procent ma racje.

Nie cytuj poprzedniego posta

Edytowano przez danielhaker

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maestro80    0

Mam pytanie ile byków dam rade utrzymać na 12ha jeśli mam 1,5ha łąk. W grę wchodzi tylko własna pasza bo nie mam zamiaru kupować zboża. Klasy ziemi to 3-5 a plony średnie zależy jak się sypnie nawozu. Proszę o odpowiedz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To ile masz ha pól uprawowych. A co do karmienia to są śruty, wysłodki, siano, sianokiszonki dla małych cieląt siemie lub mleko w proszku.

Część postów nie na temat usunięta

Edytowano przez danielhaker

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adi89    0

Witam. Mam pytanie czy warto trzymac kilka byków. Gdy trzeba wszystko kupować. Nie mam pól. Pracuje na etacie a te byki to ma byc tylko dorobienie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tymtus    42

z 7ha kukurydzy 5ha użytków zielonych i 3ha zboża. to na chów intensywny. powinno starczy na 30 sztuk.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jogi7137    0

tymtus a ta kukurydza to tylko na kiszonkę czy też ziarno. Ja czytałem że na 1byka na dzień potrzeba 4kg śruty to z tych 3ha zboża nie da rady. Możesz napisać jak to u ciebie wygląda żywienie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tymtus    42

moje żywienie wygląda bardzo speyficzne bo żywię ekstensywnie. 3ha zboża to jakieś 18ton tak średnio licząc więc powinno być akurat. u mnie byli dostawaly 2kg przy masie 400kg+ więc średnio jakoś przez cały okres opasu 1.6kg/dzien/sztuka wiec zboża powinno starczyc. poza tym nie uznawał zboża za główną pasze kukurydza dasz energii a kiszonka, najlepiej z lucerny czy koniczyny napchasz białka. Do tego te troszkę sruty i powinieneś mieć zadowalające przyrosty. Przy dobrej genetyce na poziomie 1.4-1.6kg/dzień. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jogi7137    0

A co sądzisz o kiszonce z  żyta można by te 7h zasiać żytem a na wiosnę zebrać i posiać kukurydzę. Jaką ilość bel by potrzeba na taką ilość sztuk na głębokiej ściółce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sokol2    139

7ha kukurydzy i 5ha traw starczy lekko na 60 szt. wiadomo zboża bedzie duzo za mało ale objetosciowej paszy starczy lekko. Wiem to po sobie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez dziku
      Jakie są ceny bydła w waszych rejonach?
       
      Dyskusja o najbardziej aktualnych cenach bydła przeniesiona tu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/72443-ceny-bydla-rzeznego-2014//page__view__getlastpost
       
      Wątek o cenach w 2013 i dyskusja z tym związana dostępna tu: http://www.agrofoto....-rzeznego-2013/
       
       
       
       
      Witam. Mam do sprzedania 3 byki i juz po nie przyjechali i oferowali mi 4,60zł za kg. ale mówili zebym sie wstrzymał jeszcze tydzien bo prawdopodobnie troche cena podskoczy. To nie szprzedałem ich i czekam. A u Was jaka jest cena ??. I piszcie o jakim regionie piszecie. Pozdrawiam.
    • Przez SIEWCA
      Jak u Was z tym problemem? Czy obsługujący waszą oborę weterynarz radzi sobie ze zdiagnozowaniem i leczeniem operacyjnym?
      Czy leczy skutecznie? W mojej oborze były 4 takie przypadki i wszystkie interwencje chirurgiczne były trafne i skuteczne.
      Jak macie pytania to chętnie odpowiem.
    • Przez dex
      po czym opasy najszybciej przybierają na wadze?
    • Przez koma666
      Witam jak w temacie
      zastanawiam sie nad tym ile musiałbym miec słomy aby utrzymac stado 20 byków w oborze wolnostanowiskowej na głebokiej sciółce, stado podzielone by było na 2 kojce a w kazdym po 10 szt i powiedzmy 10 byłoby z jednego roku powiedzmy 2013 a pozostałe powiedzmy o rok starsze czyli 2012 po to zeby 10 sztuk sprzedac co roku.
    • Przez fioletowy
      Witam wszystkich, od jakiegoś czasu zastanawiam się nad rozpoczęciem hodowli byków opasowych. W tej chwili trzymamy kilka krów i po kilka jałówek i byków, ale ja rozmyślam nad poważnym podejściem do hodowli, więc te kilka krów nie wystarczy, żeby się utrzymać. Na krowy nie ma zbytnio warunków (żadnych pastwisk blisko obory)
      mamy stodołę o wymiarach 12.5 x 10 metrów przebudowaną w 2003r. (wcześniej była to starodawna stodoła) i oborę uwięzieniową ze sklepieniem o wymiarach 8.40 x 10 metrów. Jest to w zasadzie jeden budynek oddzielony od siebie ścianą. Wydaje mi się, że przebudowa stodoły na oborę wolnostanowiskową nie będzie kosztowna, ale jest kilka kwestii o które muszę spytać.
      Przede wszystkim ile byków da radę trzymać w takim budynku? Dodam tylko, że zakładam dobudowanie niewielkiego wybiegu ( mniej więcej 4x12.5 metra)
      Niektóre ściany w stodole są z drewna, czy dla hodowli byków trzeba będzie to zmienić i zrobić normalne murowane albo blaszane ściany?
      Czy bykom w takiej stodole nie będzie trochę zimno w zimę?
      Czy przebudowanie obory uwięzieniowej na wolnostanowiskową będzie zgodne z warunkami ue ? Chodzi o to, czy nikt nie będzie robił problemów, że najpierw zwierzęta w tej samej oborze były uwiązane, a ja miałbym je teraz trzymać wolno?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj