MarcinC360

Ile byków dam radę utrzymać?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
sabek27    1

ja na 14ha ornych z tego 4 łoki trzymałem po 5-6 ale wyły po 700kg 2letnie

Edytowano przez Nikita_Bennet
ortografia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinPykuS    68

Witam, mam do was pytanie. Ile jestem w stanie wychować byków na około 11 hektarach ziemi (pewnie uda się jeszcze coś wynająć). Mam zamiar zasiać 3 hektary zboża, 3 hektary kukurydzy na kiszonkę, a resztę, czyli około 5 hektarów na trawę (1 hektar bym kosił na "dzienną porcję", 3 hektary na sianokiszonkę-może trochę mniej, a resztę na siano), siał bym również na poplon żyto ozime, z czego bym potem robił kiszonkę (3 hektary). Jeszcze oczywiście będę dokupywać jakieś pasze, może i trochę zboża też. Z góry dziękuje za pomoc... :)

EDIT.Byczki chciałbym kupować co 6 miesięcy, a co około 18 miesięcy je sprzedawać, więc nie wiem ile sztuk bym mógł kupić...

 

POZDRAWIAM...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czarnyyyy    4

Jak za duzo nie chcesz dokupowac to wiecej niz 30 sztuk nie powinienes wstawiac. A jakiejs gorzelni nie masz w okolicy?? Bo jak masz to wezmiesz wywar,ktory czesto jest za darmo,dodatkowo dasz slome,ktora z wywarem chetnie jedza i juz mozesz obsade zwiekszac. A jak byczki bedziesz kupowal co 6 miesiecy to tez co 6 bedziesz sprzedawal.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

czy dało by się chodować byczki tak żeby jak najmniej dawać pasz treściwych, bo dostęp do zielonki i siana mam nieograniczony a przy obecnych cenach zboża to jak mam dokupowac paszę to za dużo na tych bykach nie zarobie, czy np. na sianokiszonkach lub kiszonce z sorga dało by się wychodować byki? ile stosujecie pasz treściwych i czym to uzupełniacie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czarnyyyy    4

Pewnie,ze by sie dalo,tylko kwesia jak dlugo by rosly i jakby wygladaly. My na 70 sztuk tygodniowo zuzywamy ok. 1 tone paszy,ktora sklada sie z pszenzyta i jezczmien +sruta rzepakowa + kreda + koncentrat dla opasow + dodatek mineralny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

na 70 sztuk tylko tona na tydzień? to chyba dużo w tym stadzie jest młodzierzy i całkiem małych cielaczków?

a z objętościowych jakie pasze?

 

mi prawie tyle schodzi na 15-16 krów dojnych i drugie tyle młodzierzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czarnyyyy    4

Stado jest typowe dla opasow,czyli cos malych cielakow,troche srednich i troche duzych. Malych,ktore pija mleko jest obecnie ok. 15. Dodatkowo codziennie wypijaja 2 000 tys litrow wywaru, jedza okolo 100 kg slomy, 200 kg siana, troche sianokiszonki i ok 500 kg wyslodkow.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinPykuS    68

W okolicy niestety nie ma żadnej gorzelni, jedynie co bym mógł im dawać to jest serwatka, tylko ją dawałbym małym byczkom,

chyba wolno...??? :)

 

Coś paszy bym tam kupił, a ty @czarnyyyy ile masz hektarów (czego ile siejesz itd.)...???

 

Tak, chciałbym co 6 miesięcy kupować z 10-12 sztuk, a po 18 miesiącach je sprzedawać...

 

Niestety zamknęli cukrownie, z której mógłbym kupować wytłoki buraczane, fabryka była oddalona od gospodarstwa jakieś 1km... :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czarnyyyy    4

Nie wiem,bo nigdy nie dawalem serwatki. Hektarow mamy 60. Ale dla bydla to zboze starcza z niecalych 10. Dodatkowo wyslodki i siano z prawie 7 ha lak. Czasami robimy sianokiszonke.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinPykuS    68

Czyli jak bym tak popatrzeć, to ty te 70 byków uchowasz na 10 hektarach ornych i 7 hektarach łąk...???

 

No i jeszcze wysłodki i wywar z gorzelni...

 

No to wydaje mi się, że jak bym kupił jeszcze zboże to mógłbym trochę więcej byków uchować... :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czarnyyyy    4

No tak,ale te wyslodki i wywar to dosyc wazna sprawa. Bo to glowne pasze objetosciowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nhcr    5

@marcinC360 chował byś byki do 500 kg a później z nimi co

@czarnyyyy wywar kupujesz w płynnej formie a czy jest dostępny w stałej czyli tak jak kiszonka np czy coś w tym stylu ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlody3320    6

witam. To zalezy jak szybko by ci sie one pasly, a to zalezy od pasz ktore bys im dawal. u mnie sasiad nastawil sie na krowy i trzyma 12 krow a oprocz tego zostawia byki...i tak zeby byk u niego wazyl 600kg. to musi go trzymac przeszlo 2 lata, zas u mnie na 600kg byk stoi srednio rok i 3 miesiace- wydaje mi sie ze roznica jest duza. Tak ze zalezy jak karmil bys te byki...ale wydaje mi sie ze 50 powinienes wychowac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czarnyyyy    4

@nhcr wywar dostajemy w plynnej formie. Kiedys byl do kupienia suszony,ale kosztowal ponad 600 zl/tone i nikt go nie bral i chyba przestali tym handlowac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
morowa91    6

u mnie w gospodarstwie bydło też dostaje wywar, ale u nas 1000 litrów kosztuje 7 zł i co 2 dni taką beczke przywoże. A jest to pozostałość po produkcji spirytusu w pobliskiej gorzelni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
5314    0

No ja też daje swoim krową wywar jest bardzo dobrą paszą wywar działa na bydło przeczyszczająco ;)


..::-U-R-S-U-S-::..
moc , potega , siła , niezawodnosc , klasa , wytrzymalość , to tylko kilka zalet tej maszyny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75
jak masz słabe ziemie to spróbuj sorgo albo nutri honey a jak lepsze to tylko kukurydza

co to nutri honey?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

jakim cudem można zkosić wysoko na poziomie 10-18cm (chyba starą lisztwówką ) i zostawić zeby podwiędło na sianokiszonkę

 

ps. jak myślicie dało by się to ususzyć na siano?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
morowa91    6

można skosić na takim pozionie za pomocą np. starej maszyny konej lub osy.

A na siano spokojnie da się ususzyć, bo ja to w zeszłym roku siałem ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez dziku
      Jakie są ceny bydła w waszych rejonach?
       
      Dyskusja o najbardziej aktualnych cenach bydła przeniesiona tu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/72443-ceny-bydla-rzeznego-2014//page__view__getlastpost
       
      Wątek o cenach w 2013 i dyskusja z tym związana dostępna tu: http://www.agrofoto....-rzeznego-2013/
       
       
       
       
      Witam. Mam do sprzedania 3 byki i juz po nie przyjechali i oferowali mi 4,60zł za kg. ale mówili zebym sie wstrzymał jeszcze tydzien bo prawdopodobnie troche cena podskoczy. To nie szprzedałem ich i czekam. A u Was jaka jest cena ??. I piszcie o jakim regionie piszecie. Pozdrawiam.
    • Przez SIEWCA
      Jak u Was z tym problemem? Czy obsługujący waszą oborę weterynarz radzi sobie ze zdiagnozowaniem i leczeniem operacyjnym?
      Czy leczy skutecznie? W mojej oborze były 4 takie przypadki i wszystkie interwencje chirurgiczne były trafne i skuteczne.
      Jak macie pytania to chętnie odpowiem.
    • Przez dex
      po czym opasy najszybciej przybierają na wadze?
    • Przez koma666
      Witam jak w temacie
      zastanawiam sie nad tym ile musiałbym miec słomy aby utrzymac stado 20 byków w oborze wolnostanowiskowej na głebokiej sciółce, stado podzielone by było na 2 kojce a w kazdym po 10 szt i powiedzmy 10 byłoby z jednego roku powiedzmy 2013 a pozostałe powiedzmy o rok starsze czyli 2012 po to zeby 10 sztuk sprzedac co roku.
    • Przez fioletowy
      Witam wszystkich, od jakiegoś czasu zastanawiam się nad rozpoczęciem hodowli byków opasowych. W tej chwili trzymamy kilka krów i po kilka jałówek i byków, ale ja rozmyślam nad poważnym podejściem do hodowli, więc te kilka krów nie wystarczy, żeby się utrzymać. Na krowy nie ma zbytnio warunków (żadnych pastwisk blisko obory)
      mamy stodołę o wymiarach 12.5 x 10 metrów przebudowaną w 2003r. (wcześniej była to starodawna stodoła) i oborę uwięzieniową ze sklepieniem o wymiarach 8.40 x 10 metrów. Jest to w zasadzie jeden budynek oddzielony od siebie ścianą. Wydaje mi się, że przebudowa stodoły na oborę wolnostanowiskową nie będzie kosztowna, ale jest kilka kwestii o które muszę spytać.
      Przede wszystkim ile byków da radę trzymać w takim budynku? Dodam tylko, że zakładam dobudowanie niewielkiego wybiegu ( mniej więcej 4x12.5 metra)
      Niektóre ściany w stodole są z drewna, czy dla hodowli byków trzeba będzie to zmienić i zrobić normalne murowane albo blaszane ściany?
      Czy bykom w takiej stodole nie będzie trochę zimno w zimę?
      Czy przebudowanie obory uwięzieniowej na wolnostanowiskową będzie zgodne z warunkami ue ? Chodzi o to, czy nikt nie będzie robił problemów, że najpierw zwierzęta w tej samej oborze były uwiązane, a ja miałbym je teraz trzymać wolno?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj