tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

shiftman    78

Jeżeli mam samosiewy w rzepaku pszenżyta jarego jest możliwość ze go wymrozi i nie trzeba robic jesienia zabiegu na samosiewy zbóż?

Edytowano przez shiftman

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

A czy jak zasiejeszcz pszenżyto ozime to liczysz na to, że wymarznie?


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

przeciez predzej ci rzepak wymarznie niz pszenzyto . wiele razy tak u nas bylo rzepak wymarzl a pszenzyto nie ( oczywiscie osobne uprawy )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2254

Jak ujowo prowadzony to wymarzł. Prawidłowo dobrana odmiana, odchwaszczony, nawożony makro i mikro, wyregulowany przed zimą przeżyje nie jedną odmianę pszenicy czy pszenżyta. Lepsze zdolności regeneracyjne po zimie.

 

btw. co do samosiewów to po zbożach jarych się pryska bez zastanowienia, a tu rozkmina czy ozime wymarznie czy nie hehe. Zresztą potrafi zagłuszyć ten chwast młode rośliny rzepaku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

wymarzl bo kiepsko powschodzil straszna susza była to był rzepak mieszancowy .od chwastow był pryskany ale caryxem nie z tego powodu ze nie bylo pewnosci czy zostanie ten rzepak a i wtym roku co rzepak wymarzł to u wszystkich u nas w okolicy rzepaki powymarzaly i pszenice nawet a takze pszenzyta tez powymarzaly taki rok był tragiczny dokladnie tamten rok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy ktos moze potwierdzic ze przy malej obsadzie rzepak jesienia nie goni tak do gory jak gesty? I czy w takim przypadku mozna sie ograniczyć do tebukonazolu? Obsada to 20-30 roslin, z gory dziekuje za odpowiedz

 

odważna obsada,  pewnie jeszcze powschodzi. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakie polecacie nawozy dolistne na rzepak jesienią? chodzi mi o bor, może fosfor i jakieś mikroelementy jeszcze, mam ofertę ze sklepu co brałem rzepak na nawozy ekoplonu i intermagu, polecają forte rzepak, forte bor i aminomikro albo taniej ekolist bor, rzepak i jakieś mikro w płynie. Warto to jakoś podzielić na dwa czy raczej jedna dawka? patrząc na pogodę to chyba lepiej z jedną się wstrzelić o ile sie da ale może lepiej to podzielić? co sądzicie o preparacie rootstar na lepszy rozrost korzeni jesienią? przepraszam że tyle pytań ale chce w tym roku zrobić rzepak lepiej jak wcześniej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roxer    126

Powodów może być kilka, za głeboki siew, za mokro, za zimno. Nic rośliną nie powinno się siac.

I mówisz że przeżyje? Pogoda nie napawa optymizmem, zapowiadają cały czas opady deszczu i temperature w okolicach 12C w dzień

Edytowano przez Roxer

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol2306    12

Cześć

 

Posiałem rzepak po grochu i jest dużo odbitków w rzepaku. Jest jakiś oprysk na zlikwidowanie odbitków grochu??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Navigator.

I mówisz że przeżyje? Pogoda nie napawa optymizmem, zapowiadają cały czas opady deszczu i temperature w okolicach 12C w dzień


W zeszłym roku miałem podobne objawy. Rzepak przeżył i wydał wysoki plon.

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
shiftman    78

Będzie coś z tego rzepaku. Siany 31.08. Oprysk 1.09. Od momentu siewu było może 7 dni słonecznych z temperaturą powyżej 18C. Reszta to non stop deszcz. W samym wrześniu spadlo ok. W samym wrześniu spadło już ponad 80l. Przed plonem był jęczmień jary. Poplon łubin. 28.08 nawiozlem po 20t na hektar kurzaka. Przed uprawa dana amofoska 5. Ostatnie 2 zdjęcia na rzepak na lekkiej górce.

post-55639-0-49408000-1505976645_thumb.jpg

post-55639-0-88899300-1505976672_thumb.jpg

post-55639-0-82687200-1505976868_thumb.jpg

post-55639-0-71628600-1505976895_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

U mnie siany 25.08 ale wschody srednie niby mokro było ale cos poszło nie tak nie kazda działka nie wiem od czego to zalezy na jednej super a na drugiej wzeszło 50% a siane wszystko 2 dni i oprysk zaraz po zasianiu w nocy 2 dnia.  Narazie zimno rzepak łąpie 4 lisc a nawet nie ma opcji zeby wjechac opryskiwaczem bo ciagle pada a podbno szkodniki juz działaja


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

W tym sezonie warunki pogodowe "sprzyjają" negatywnym skutką działania chlomazonu. Widać to szczególnie na tych później sianych plantacjach i to nie tylko dlatego, że były później siane, ale przede wszystkim te rośliny dużo bardziej zaznyły deszczu który spotengował tylko działanie herbicydów a w miejszym stopniu czynników wpływających pozytywnie na ich rozwój, (zwłaszcza znęczonych opryskami) czyli słońca i ciepła.

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2254

U mnie siany 25.08 ale wschody srednie niby mokro było ale cos poszło nie tak nie kazda działka nie wiem od czego to zalezy na jednej super a na drugiej wzeszło 50% a siane wszystko 2 dni i oprysk zaraz po zasianiu w nocy 2 dnia.  Narazie zimno rzepak łąpie 4 lisc a nawet nie ma opcji zeby wjechac opryskiwaczem bo ciagle pada a podbno szkodniki juz działaja

 

Jakie szkodniki działają przy takiej pogodzie??

Na lekkich glebach rzepak już podczas samych wschodów męczy się po doglebówce przez te opady. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

Ja nie lustrowałem pod kątem szkodników tylko sprzedawaca w sklepie mi mówił jak dzwoniłem za regulatorami ze juz pchełka i smietka jest. Kosze usługowow kukurydze i nie mam czasu na inne prace.

A co do oprysków to tak jak mówisz  tu widze chyba najwiekszy problem. Opryskałem 2 ha w południe  po pierwszym dniu siania na praktycznie sucha ziemie  i popsuł mi sie WOM reszte opryskałem  po zakonczeniu siania w nocy chyba do 2  i juz ziemia była wilgotna z rosy i tam jest gorzej, mocniej meczy rzepaki chlomazon. A ze pózniej jeszcze popadało konkretnie kilka razy to juz całkiem lipa wyszła :( Chyba zrezygnuje z herbicydów przedwschodowych w przyszłym sezonie.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
shiftman    78

Ja opryskalem przedwschodowo dzień po siewie ok.godziny 19 ziemia jeszcze sucha. Na jednym kawałku co była podorywka zrobiona wcześniej czyste pole na drugim nie zdążyłem bo wyjechałem do Niemiec na praktyki i wróciłem 26.08 szybka orka i teraz podbilo samosiewami. Na tym polu co właśnie są samosiewy rzepak wygląda lepiej niż na tym czystym kawałku a znowu obawiałem się tego kawałka bo to drugi rok uprawiam dopiero po 6 latach nieorania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Ja nie lustrowałem pod kątem szkodników tylko sprzedawaca w sklepie mi mówił jak dzwoniłem za regulatorami ze juz pchełka i smietka jest. Kosze usługowow kukurydze i nie mam czasu na inne prace.

A co do oprysków to tak jak mówisz  tu widze chyba najwiekszy problem. Opryskałem 2 ha w południe  po pierwszym dniu siania na praktycznie sucha ziemie  i popsuł mi sie WOM reszte opryskałem  po zakonczeniu siania w nocy chyba do 2  i juz ziemia była wilgotna z rosy i tam jest gorzej, mocniej meczy rzepaki chlomazon. A ze pózniej jeszcze popadało konkretnie kilka razy to juz całkiem lipa wyszła :( Chyba zrezygnuje z herbicydów przedwschodowych w przyszłym sezonie.

 

 A widzisz, ja zawsze pryskałem przedwschodowo i zawsze było czysciutko do samego końca, a w tym roku nie opryskałem bo była susza i myslałem że może nie wzejsc, ale jakos wylazł i teraz nie ma kiedy opryskać na chwast bo wciąż leje, rzepak nie rosnie i wogóle dziwny rok. A co do chlomazonu to przejdzie mu, ale musi się zrobić cieplej, słoneczniej i wkońcu przestac padac.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Dokładnie tak kolego. Nie zniechęcajcie się już na samym starcie.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marek1977    1307

U mnie rzepak słaby,siany 25 ,przed siewem 300kg 6 polifoski i 100kg mocznika, teraz dostał 100 kg saletry i nadal stoi w miejscu,ziemia zbita jak diabli i nie ma znaczenia ,czy pryskany doglebowym ,czy nie.Mam odwzorowanie bo w środku pola brakło mi środka i jest tak samo.Kolega wyżej wstawił fotki i mam dokładnie taki sam i czarno to widzę .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj