tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Przemo    0

mam pytanie czy koledzy z województwa Warmińsko- Mazurskiego wysieli już nawozy na swoje rzepaki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

podlaskie to może po niedzieli ale chyba raczej koło 1 kwietnia jak zwykle, narazie wnocy śnieg a w dzień deszcz a na polu 50% pod zleżanym śniegiem a ten tak szybko niepuści

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzenio    17

A ja już 2 dawke N dałem na rzepak najpierw 200kg Siarczanu amonu gdzies koło 5 marca a dziasiaj 200kg Saletry. Na dolnym śląsku dzisiaj 15C było, a wczoraj 8C, więc miejmy nadzieje że wiosna zawitała na dobre.


Bierzcie pieniądze póki dają bo długo to nie potrwa!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MrRemi    0

Ja wysiałem 16-17 marzec saletre amonową w dawce 300-350kg/ha w zależnosci od pola i zaraz siarczan w ilości 150kg/ha, ziemia jeszcze była zmarznięta, śnieg miejscami ale to w niczym nie przeszakadza.Drugą dawkę dam jak pola obeschną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Ja polecam zasilenie rzepaku potasem na wisnę około 50kg K, w takim przypadku na jesień można ograniczyć nawozenie patasem,

 

Dawka dzielona jest w pełni uzasadniona na glebach lżejszych (rzepak hybrydowy), z tym że dawka wiosenna nie może przekraczać 75% dawki całkowitej K.

Gleby mocniejsze korzystniej nawozić potasem jesienią. Ewentualnie można wykonać dawkę uzupełniającą w ilości 40-60 kg/K/ha po śnieżnej zimie.

 

Fosfor tylko i wyłącznie jesienią. Gdy cena fosforu jest stosunkowo niska (2,4-2,5 zł/kg/P) można nawozić glebę na 2 lata. Praktykowane przeze mnie od dłuższego czasu z pozytywnym skutkiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
west    46

Moim zdaniem wszystkie skladniki podatne na wymywanie a wszególności potas, azot, siarka powinny być dostarczane w dzielonych dawkach aby zapewnić roślinom jak najlepsze ich wykorzystanie i uniknąć ewentualnych strat. Nawozy są zbyt drogie aby pozwolić sobie na sypanie na zapas, podstawa okresowe badanie zasobności gleby najlepiej co roku max co dwa lata. Szczególnie jak zauważył Torez na glebach lżejszych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Nawożenie fosforem na zapas jest ekonomicznie uzasadnione. Kupujemy fosfor w czasie obniżki cen nawozów, wysiewamy dawkę na 2 góra 3 lata. Uchroni to nas przed podwyżkami i ewentualnym pomniejszaniem dawek z tegoż powodu.

 

Warunek jest jeden - odczyn gleby obojętny.

Gleby kwaśne i bardzo kwaśne odpadają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

czy jeśli teraz dam polifoskę 21 (zawiera dużo siarki) to nie będzie juz za późno na ową siarkę? Zaznaczę, że wcześniej dałem azot w postaci saletry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pOngO88    4

Witam.!

 

Mam pytanie, a mianowicie:

-posiałem rzepak odmiana Californium (dosyc go zepsułem bo siałem w sucha ziemie agregatem uprawno siewnym i mam wolne place w miejscach po kołach tam gdzie wułka sciągała sucha ziemie)

-ale tak na jesień dostał pod korzeń lubofoske 300kg/ha i popryskałem Butisanem

-wiosna wystartowałem 25marca bo szybciej nie bylo kiedy i dostal 200kg/ha Saletry 34%

-10 kwietnia poprawka mocznikiem 200kg/ha

-15 kwietnia oprysk w składzie Agil,Sheprpa i Dursban

 

i teraz pytanie:

- za dwa tygodnie mam zamiar opryskac na słodyszka Sherpa i dursbanem badz Nurella i do tego Riza na grzyba i czy moge to zmieszac razem.? i drugie pytanie co mu dac jeszcze siarczan magnezu.? czy jakies odrzywki jak odrzywki i jakie (jak mozecie to podajcie dawkowanie na ha i cene) dodam do tego ze opryskiwacz ze zwykłymi dyszami

 

dodam tyle ze obsada rzepaku jest rzadsza niz normalnie ale nie wyglada to tragicznie , i stwierdzilem ze go nie zaoram i

chce go podratowac troszke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka31    31

możesz mieszać, daj siarczan,bor też jest wskazany, a te zwykłe dysze to jakie? płasko strumieniowe 0,3na 110,czy jakie? na robaki to proponuje zmieniać substancje ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Odżywki i mocznik daje się do kwitnienia.Dwa tygodnie temu dawałem po 20 kg mocznika /ha plus odżywki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenon5072    0

Witam! Chciałbym Was zapytać o dawki nawozu pod rzepak, już niebawem nadejdzie termin siewu a bede robił to po raz pierwszy. Pole klasy IV i V nasiona kupione tylko nie pamietam nazwy, jakieś niemieckie na typowo slabsze grunty- odmiany liniowe. W tym roku byla pszenica na tym polu plon byl w dość dobry jak na ten grunt ok 6t/ha lecz późno zostało skoszone i obawiam sie że bede robił od razu orke po ściernisku uwazacie to za dobry pomysł? i jakie nawozy dac? zakupilem juz polifoske 6 czy bedzie dobra? w jakiej dawce? a moze cos do tego? P.S. jestem nowy na forum tak wiec jesli robie cos zle to prosze, poprawiajcie mnie:) Pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kalu    0

witam :)Mam pytanie czy w fazie 2-3 lisci i miejscami siewek mozna stosowac nawozenie N? .zastosowałem dosc sporo npk lecz w tym roku znaczna czesc wymyło i rzepak powschodził i stoi w mijscu praktycznie;/ Wiadomo ze plon sie tworzy włąsnie teraz wiec warto by zadbac aby był w bdb kondycji przed zima . Mozna by go zasilic ok 30kg n lecz nie wiem czy nie zadziałą to na niekorzysc w tej fazie pozdrawiam i licze na szczera odpowiedź:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szeryff    0

Słyszałem o dokarmianiu rzepaku rozpuszczonym cukrem,teraz jesienią,czy to ma jakiś sens?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem o dokarmianiu rzepaku rozpuszczonym cukrem,teraz jesienią,czy to ma jakiś sens?

 

Tak ale tylko jeśli go rozpuścisz w Coca-Coli Zero :)

 

@jerzy Jeśli nie cukier puder to ze 2 razy pewnie trzeba :)


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

na wiosnę mam zamiar wysiac w pierwszej dawce 100kg Siarczanu Amonu wraz z Saletrą Amonową sprawdzałem w tabeli zgodności nawozów i zgadzają sie na mieszanie wyżej wymienionych nawozów. Czy ten siarczan amonu nie będzie zbyt późno?


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

100kg razem? czy 100 siarczanu i 100kg saletry?

Bo ja na wiosne daje 200kg siarczanu i 250kg saletry a po 3-4 tygodniach daje 150kg mocznika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

na wiosnę mam zamiar wysiac w pierwszej dawce 100kg Siarczanu Amonu wraz z Saletrą Amonową. Czy ten siarczan amonu nie będzie zbyt późno?

Zamiar jest prawidłowy.

Możesz pokusić się o wysiew w dawce 200-250 kg/ha siarczanu.

Z pożytkiem dla plantacji.

Jeżeli chodzi o termin to na krótko przed ruszeniem wegetacji, na przymarzniętą glebę, po ustąpieniu śniegu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj