Skocz do zawartości
tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Tydzień temu w czwartek siałem to prawie mnie zlinczowali że za wcześnie a teraz wszyscy by chcieli mieć wysiane mentalność. Zawsze trzeba patrzeć na pogodę i na swoje warunki

proxy8441    72

Audi Witam, a co masz zakupione? czy dopiero będziesz kupował? i z jakiego regionu jesteś? jeśli chodzi o azot czy siarkę to najlepiej saletrosan, jeden nawóz a załatwisz wszystko, dawka w zależności os stanu plantacji jak jej zbytnio nie brakowało N na jesieni i rozeta powyżej 8 liści to dałbym z 70-80kg N, jeśli były niedobory lub rzepak mniejszy to 90-100kg, zależy jeszcze jak gleba zasobna, jaka klasa.

Wiadomość z agroFakt.pl

kuba24051    96

tylko ile trzeba tego saletrosanu sypnac zeby w miare tego skladnika dostarczyc.....

kuba24051    96

to nie za malo ? ja samego siarczanu daje 300kg i 300kg saletry

Kula07    139

Przelicz sobie skład to będziesz wiedział czy za mało czy nie.

And2ej1    0

Polecam sulfan według mnie saletrosan przereklamowany mało tego zakwasza ziemię strasznie tak że sulfan mniejsze zło hehe dawka na dziś 350kg a później 250kg do tego kizeryt 200kg na ha maksymalnie i ma być ok

Kula07    139

Po czym wnosisz, że Sulfan mniej zakwasza od Saletrosanu?

kuba24051    96

300 kg siarczanu daje 72kg S saletrosanu musialoby byc ok 550 kg.....

Ja dzisiaj również siałem Sulfan  i fajnie się siało od 4 rano do 10 lecz tam gdzie kałuże zamarznięte to robiły się koleiny. Oprócz mnie nikt nie siał dzisiaj w okolicy... W tygodniu jak pogoda pozwoli to reszta.

Kula07    139
Napisano (edytowany)

300 kg siarczanu daje 72kg S saletrosanu musialoby byc ok 550 kg.....

Rzepak pobiera na 1t 8-13kg S. Dając 300kg Saletrosanu wprowadzasz 40kg S czyli średnią dawkę na plon w wysokości 4t/ha. Więc po co dawać 70kg?

Edytowano przez Kula07

kuba24051    96

rzepak pobiera 8-20kg na 1t nasion 20x4t wychodzi 80kg wiec nie wiem czy za duzo ;) kazdy ma swoje zdanie temat rzeka :)

Kula07    139
Napisano (edytowany)

Skład wziąłeś te 20kg? Nawet na Nawozy.eu podają, że potrzeby pokarmowe rzepaku na siarkę wynoszą od 8-12kg.

To sa potrzeby pokarmowe a nie nawozowe, nawozowe zależą od zasobności gleby.

Edytowano przez Kula07

kuba24051    96

wlasnie na nawozy.eu jest napisane ze wymagania pokarmowe rzepaku na 1t nasion 8-20kg. wole zeby bylo siarki pod dostatkiem niz jej brakowalo co roku stosuje siarczan w dawce 300kg/ha i nie narzekam

Kula07    139

wlasnie na nawozy.eu jest napisane ze wymagania pokarmowe rzepaku na 1t nasion 8-20kg. wole zeby bylo siarki pod dostatkiem niz jej brakowalo co roku stosuje siarczan w dawce 300kg/ha i nie narzekam

Czytaj ze zrozumieniem

"

Wymagania pokarmowe

Rzepak ozimy charakteryzuje się bardzo dużymi wymaganiami pokarmowymi i nawozowymi i już w okresie jesiennym pobiera znaczne ilości składników pokarmowych, głównie azotu i potasu (po 60-80 kg N i K2O z ha). Z plonem 1 t nasion i odpowiednią masą słomy przeciętnie pobierane jest: 50-60 kg azotu (N), 24 kg fosforu (P2O5), 50-60 kg potasu (K2O), 50-60 kg wapnia (CaO), 8-10 kg magnezu (MgO), 8-12 kg siarki (S) lub w przeliczeniu na SO3 – 20-30 kg, 60 g boru (B), 10-40 g miedzi (Cu), 100 g manganu (Mn), 1-2 g molibdenu (Mo) i 60-150 g cynku (Zn), czyli z plonem 3 t nasion z ha pobierane jest około 150 kg azotu, 75 kg fosforu, 150 kg potasu, 150kg wapnia, 30 kg magnezu i 30 kg (S) siarki."

loquito    14

W zakładce "vademecum nawożenia" jest 8 ÷ 20kg S,a w zakładce "poradnik nawożenia " jest 8 ÷ 12kg S. 

skywalker89    39

Właśnie widziałem prognozę, że w najbliższym czasie ma być cieplej, a później ochlodzenie i jeszcze niezła zima, prawdziwa wiosna może być dopiero od okolic maja.. Na wp.pl jest artykuł..
Byłyby niezle jaja jakby to się miało sprawdzić.. :-/ było przecież już tak parę lat temu, że już wiosna ludzie podawali azoty a później miesiąc śnieg leżał jeszcze..

Kula07    139
Napisano (edytowany)

A widzisz, stąd ta rozbieżność, tylko skąd u nich taka różnica?

Mnie zawsze uczyli, że 1t plonu wymaga podania ok 10kg S.

Edytowano przez Kula07

Jano7711    14

Kula, a nie jest tak, że sulfan zakwasza mniej od saletrosanu? W sulfanie jest dodatkowo  12% CaO. Nawozy eu podają, że do zneutralizowania jednego kg S potrzeba 2 kg Cao, więc przy 400kg/ha to CaO by wystarczyło.

Kula07    139
Napisano (edytowany)

No prawda, zapomniałem o tym.

Co do prognozy i wp. Co jak co, ale wp to nie jest pewne źródło informacji.

Edytowano przez Kula07

Zenonim    47

Jakby każdy wszystko książkowo dawał i to max dawki to z torbami by dawno poszedł. przykład ja robię saletrosan + saletra , a spółdzielnia tylko saletrą jedzie i nie daje żadnej siarki i plony wcale nie gorsze. kumpel w tamtym roku dał 2 x saletre i miał 0,5t więcej rapsu ode mnie a ziemie podobne. do wszystkiego trzeba z rozwagą i umiarem 

kuba24051    96

ja zawsze sprawdzam na twojapogoda.pl przewaznie sie sprawdza ;)
hmmm dlaczego w jednym artykule pisza co innego a w drugim co innego ?? dziwne...
a co z azotem? jaka wg was powinna byc startowa dawka N na ha w rzepaku ?

proxy8441    72
Napisano (edytowany)

sulfan zawiera 24% N (pół na pół azotanu i amonowej) i 6% S MgO 1,5% CaO 12% a saletrosan 26% N (19 amonowej i 7 azotanu) 13% S 

czy korzystniej stosować sulfan czy saletrosan 26 to powie nam tylko magiczne pojęcie jakim jest cena poszczególnych nawozów, sulfan ma korzystniejszy stosunek N:S jeśli chodzi o zboża zaś saletrosan korzystniejszy na raps

Edytowano przez proxy8441

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez yacenty
      Witam!
      po ile placicie za saletre i inne nawozy?
      ja mam oferte po 670 za tone a slyszalem ze juz jest nawet po 800, jak to wyglada u was?

pozdrawiam
      YacentY
    • Przez benek79
      Witam. Po ile płaca lub beda płacic za rzepak w sezonie 2008.
      Ja sprzedaje do ZT kruszwica ale ceny jeszcze nie podali,bedzie pewnie za pare dni.
    • Gość Profil usunięty
      Przez Gość Profil usunięty
      Czy może ktoś mi pomóc w rozpoznaniu tych maszyn rolniczych? Poproszę o nazwy, będę bardzo wdzięczna
      1.
      2.
      3.
      4.
      5.
      6.
      7.
      8.
      9.
      10.
      11.

• Przez MultiEko
      Sprzedam nawozy dolistne w cenach producenta- gwarancja najniższych cen, bez pośredników. Przykładowo boramina 7zł/l w detalu, 6,75 w hurcie. Pozostałe produkty w podobnych i niższych cenach.

• Przez maxhack0303
      kupię obornik koński bydlęcy z transportem lub bez najlepiej do 150 km od krakowa