tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Quercus78    5

A ile z hektara może sypnąć rzepak jary jakby zaorać ten zjedzony i zasiać jary? Jest jakaś różnica w skupie między jarym a ozimym?


Zetor Team

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheBociek1996    598

już lepiej owies zasiać niż jary rzepak i potem co dwa dni pryskać na robale a to i tak nic nie daje, na koniec miesiąc przez zbiorem go położy a plon dużo mniejszy niż z ozimego. w dodatku robi się krzywdę tym którzy w tym czasie mają rzepak ozimy bo jary to tzw inkubator dla słodyszka i innego badziewia/


Wiem, że nic nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Jak może rzepak jary szkodzić ozimemu? Raczej jest na odwrót. Kiedy ozimy kończy kwitnąć jary zaczyna i cały słodyszek tam leci.   

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
renovoltage    475

Niektórzy to maja wywody ...

 

Jary rzepak jest bardzo zawodny  w plonowaniu udaje się średnio raz na kilka lat, ostatnio 2012 plonował delikatnie ponad 4 tony w okolicy, w ubiegłym sezonie mało który opłacało się młócić ( w okolicy)

 

Teraz widać co daje silne "skrócenie" rzepaku, te wybujałe sarny niszczą a te z sałatą wbite w ziemie tylko przygryzają listki, u mnie też sarny się pasa co dzień ale na razie uszkodzeń brak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Co roku stosujesz tak duża dawkę azotu? Jakie plony masz przy takim nawozeniu i jaki nakład na 1 ha?Mocznik na ostania dawke azotu ok tylko trzeba by było go troche wczesniej rozsiac

Wiosna na rzepak zazwyczaj dajemy ponad 200kg/ha N. Plony powyżej 4t/ha. Koszty ok 3,5-4tyś zł/ha.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slonju77    56
Napisano (edytowany)

 Razem z kombajnem?Czyli wszystko troche ponad 2  tony przy obecnej cenie zostaje w kieszeni ,mam problem 1 raz mam rzepak i nigdzie nie mogę u nas dostac kizerytu ani korn kali a u mnie jest problem z magnezem ,co byś polecił zamiast tego?Wszędzie u nas siarczan magnezu z siarkopolu a nie chcę tego stosowac bo magnez jest tam trudno rozpuszczalny i niewiem czy wogóle coś zadziała na ten rzepak,czy już zaczekac i dać siarczan magnezu dolistnie?Na ściernie  dam dolomit mam do kopalni 10 kilometrów a tona 17 zyla ale ten dolomit jest w siarczanie z siarkopolu to wiadomo to nie to samo co z kizerytu wystarczy popatrzec na granule ten z kizerytu od razu dostępny a ten z siarkopolu nie wiadomo kiedy 

Edytowano przez slonju77

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2199

Po granulach potrafisz stwierdzić? No no, pierwsze słyszę. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slonju77    56
Napisano (edytowany)

Wsyp sobie do szklanki i sprawdz co zostaje na dnie mądralo,poza tym cena nie bierze się znikąd siarczan z siarkopolu 750 zyla a kizeryt dobrze ponad tysiac

Edytowano przez slonju77

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2199

Cena bierze się stąd że tam zupełnie inna ilość siarki i magnezu.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szkodnikbzk    3

Dzisiaj udało mi się odkopac rzepak wyglada przyzwoicie nic mu sie nie dzieje pokrywa jakies 15 cm a u was jak ?

post-39475-0-54729400-1485965699_thumb.jpg

post-39475-0-35810400-1485965799_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1507

u mnie liście i tak zmarzły ale stożek powinien być ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slavik80    111

W ubieglym roku rzepak ozimy zaoralem i posialem jary.plon sredni to 1,8tony z hektara. Na robale 4 opryski.
Konieczne bylo dosuszanie. Sasoiren rzepaku ozimego sie pojawily i stanowily duzy klopot. Wybujaly byl, trzeba uwazac z azotem. Monzoni byl 22 sierpnia. Skupy niektore juz koncentruja sie na pszenicy. Trzeba sie indywidualnie dogadac tak samo jak z kombajnem jesli korzystasz z uslug.
Ziarno jarego jest drobniejsze,plonuje zdecydowanie slabiej anizeli ozimy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garu    6

U mnie na jesień pod orkę poszła tona gipsu teraz chce dać 120 kg/ha Soli zamiast Kizerytu. Jak myślicie ten gips zaspokoi zapotrzebowanie w siarkę ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Gdyby rozpuszczał się należycie to z pewnością by zaspokoił. Ale to gips. Będzie miesiące się rozpuszczał w kwasach organicznych i cytrynianie amonu.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    348

Panowie sypiecie już azot na rzepaki? Może moje pytanie wydac się głupie na przełomie stycznia i lutego ale tu na północy znam przypadki co walą ostro N zarówno pod rzepak jak i zboża :blink:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Siarke lub nawozy fosforowo potasowe to jeszcze jestem w stanie uwierzyć, Ale w życiu Azotu nawet ktoś  mało rozumny teraz nie zapodaje. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    348

A jednak są przypadki.
Zakłądając że nie bedzie już większych mrozów to chyba dobre posunięcie. Sam już nie wiem. Wegetacja pewnie za jakiś miesiąc dopiero ruszy. Sporo tego azotu wyparuje do tego czasu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1785

U naszych zachodnich sąsiadów Mocznik w lutym to norma na Raps, ale jak tam temperature na - mają przez 3 tygodnie w roku to calkiem inna wegetacja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

A jednak są przypadki.

Zakłądając że nie bedzie już większych mrozów to chyba dobre posunięcie. Sam już nie wiem. Wegetacja pewnie za jakiś miesiąc dopiero ruszy. Sporo tego azotu wyparuje do tego czasu.

 

Jak to wyparuje? Nigdzie nie wyparuje. Jak dostanie deszczu to przemieści się w strefę korzeni i będzie sobie czekać na cieplejsze dni. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Jeszcze 2 tygodnie z mrozami i sporą porcją śniegu, jak komuś koszty nie straszne to niech sypie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kondziu1832    202

Jaki azot? Panowie nie wiem czy to jest ważne ale w następnym tygodniu nadają hardcorowe mrozy.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2199

U naszych zachodnich sąsiadów Mocznik w lutym to norma na Raps, ale jak tam temperature na - mają przez 3 tygodnie w roku to calkiem inna wegetacja

 

Właśnie miałem to pisać. W sumie 2 lata temu chyba pomorskie czy zachodniopomorskie sypał azot na raps początkiem lutego. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    839

W zeszłym tygodniu w czwartek jechał gościu z pola a na przyczepie miał saletre i sypać coś na rzepak. Więc już u nas nie wytrzymują.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

na wtorek prognoza -13, na polach zero śniegu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3439

Jak to wyparuje? Nigdzie nie wyparuje. Jak dostanie deszczu to przemieści się w strefę korzeni i będzie sobie czekać na cieplejsze dni. 

Jak sie może przemieścić, jak ziemia zamarznięta i popada ,to nawóz spłynie w dołki,a wtym roku predzej jak w marcu nie wyjedziemy,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj