Skocz do zawartości
tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
bialy2005    193

ja tez dzis rozsiałe msaltrosan na rzepaki i  co zostało po pszenicy.  Na reszte ozimin planuje za tydzien  w postaci saletry. dzis bylo fajnie rano z przymrozkiem pózniej troszke sie mazało ale ogólnie na polach sucho.

agroyoko    29

U mnie tak do 8 rano dalo rade siac.. Pozniej slonce blyskawicznie rozpuszczalo wierzchnią warstwę i na ilastej glebie ni chu... chu...

miwigos    80

2 dawka na Dś powinna przypadać gdzieś między 20 -31 marzec

Mój dostał 70 N ,10 luty, koło piątku pójdzie nastepne  70 N i pod konieć marca reszta,ten co zostanie

Wiadomość z agroFakt.pl

ManiakUrsus    0

Wczoraj dałem siarczan na rzepak jak mówicie sypać jeszcze saletrosan czy wystarczy jak rozleje rsm za jakieś 2-3 tygodnie?

warchest    44

tragedia z rzepakiem co neiktory sam wychodzi z ziemi jak sie lekko pociagnie korzen wychodzi zgnity najgorrsze ze sporto takeig orzepaku pewnie trza bedzie przesiac . a iel musi byc roslin na metrze kwadratowym mieszancoweg orzepaku zeby g ozostawic ? najgorsze ze sa tez place calkeim puste

scoffer    1140

tragedia z rzepakiem co neiktory sam wychodzi z ziemi jak sie lekko pociagnie korzen wychodzi zgnity najgorrsze ze sporto takeig orzepaku pewnie trza bedzie przesiac . a iel musi byc roslin na metrze kwadratowym mieszancoweg orzepaku zeby g ozostawic ? najgorsze ze sa tez place calkeim puste

Tego nie da się tak w prosty sposób określić. 

Rośliny które przeżyły , mają uszkodzony korzeń oraz część nadziemną odpowiedzialną za asymilację. Istnieje przypuszczenie , ze już jesienią ich pokrój był gorszy niż roślin z lat o normalnej wegetacji jesiennej.

Stąd opinie że 10 czy tez 15 roślin/m2 może wydać przyzwoity , mogą się sprawdzić , ale gdy taka obsada jest np skutkiem zbyt rzadkiego siewu , lub zaskorupienia gleby po zasiewie i związanej z tym niskiej obsadzie.

Takie plantacje maja wtedy małą obsadę, ale doskonale wyrośniętych roślin , o grubym korzeniu , duzej liczbie liści i świetnym wigorze.

Niestety w tym sezonie nawet pełna obsada  , w wypadku uszkodzenia roślin nie gwarantuje dobrego plonu.

Rośliny będą tracić czas na regenerację , część z tych roślin nie wyda nasion , a cześć będzie kwitła w nieskończoność , zaśmiecając zbiór.

Przecież natura nie da temu rzepakowi dodatkowego czasu , tylko podobnie jak normalnie , dojrzeje on , a w zasadzie najmniej uszkodzone rośliny w okolicach 20 lipca .

Przy redukcji do 20-30 % stanu początkowego , oraz placowych wypadach , szanse na uzyskanie rozsądnego plonu maleją dramatycznie.

W 2012 , takie plantacje potrafiły plonować na poziomie 3-5q . a bywało ze i nie warto ich było zbierać.

Moim zdaniem jeśli plantacja nie rokuje zbioru min 15 q/ha , należy ją przesiać , jeśli jest na to szansa , zostawić , jednak pamiętając że nawożenie i ochrona jak dla super rzepaku jest w tym wypadku niecelowa.

losktos    118

Co myślicie o Polifosce 21 w rzepak na pierwszy wjazd? A później saletra.

na Polifoske robi się już troche za późno

Jakoś nie było jak wcześniej a planowałem ,

Polifoska 21 - 300kh/ha ---> 10-14 dni Saletra, 250kg/ha ----> 10-14dni 100kg/ha saletra.

A teraz to sam już nie wiem. 

piotr1201    0

witam co radzicie na pierwsza dawkę pod rzepak podkarpaciu  1 2 klasa ziemi ?

200kg/h polifoska 21

250 kg/h siarczan amonu

150kg/h mocznika i 150kg/h saletry

co najlepiej zastosować z tych trzech pozdrawiam

kamils    4

Na część wjadę jutro bo nie jest strasznie mokro a resztę we wtorek , oczywiście jak nie będzie padać. lubelskie

Ja też jestem z lubelskiego i chciałem siać w sobotę ale nie szło wiechać bo pole nie równe i glinka to jak na lodzie myślałem że w poniedziałek wjadę a tu znowu pada ! Już nie wspomnę że na jednym kawałku na 3ha to dobre 2 sarny zeżarły że gołe pole !!! cały czas pd górkę !!!

warchest    44

Tego nie da się tak w prosty sposób określić. 

Rośliny które przeżyły , mają uszkodzony korzeń oraz część nadziemną odpowiedzialną za asymilację. Istnieje przypuszczenie , ze już jesienią ich pokrój był gorszy niż roślin z lat o normalnej wegetacji jesiennej.

Stąd opinie że 10 czy tez 15 roślin/m2 może wydać przyzwoity , mogą się sprawdzić , ale gdy taka obsada jest np skutkiem zbyt rzadkiego siewu , lub zaskorupienia gleby po zasiewie i związanej z tym niskiej obsadzie.

Takie plantacje maja wtedy małą obsadę, ale doskonale wyrośniętych roślin , o grubym korzeniu , duzej liczbie liści i świetnym wigorze.

Niestety w tym sezonie nawet pełna obsada  , w wypadku uszkodzenia roślin nie gwarantuje dobrego plonu.

Rośliny będą tracić czas na regenerację , część z tych roślin nie wyda nasion , a cześć będzie kwitła w nieskończoność , zaśmiecając zbiór.

Przecież natura nie da temu rzepakowi dodatkowego czasu , tylko podobnie jak normalnie , dojrzeje on , a w zasadzie najmniej uszkodzone rośliny w okolicach 20 lipca .

Przy redukcji do 20-30 % stanu początkowego , oraz placowych wypadach , szanse na uzyskanie rozsądnego plonu maleją dramatycznie.

W 2012 , takie plantacje potrafiły plonować na poziomie 3-5q . a bywało ze i nie warto ich było zbierać.

Moim zdaniem jeśli plantacja nie rokuje zbioru min 15 q/ha , należy ją przesiać , jeśli jest na to szansa , zostawić , jednak pamiętając że nawożenie i ochrona jak dla super rzepaku jest w tym wypadku niecelowa.

czyli c otrzeba bedzie pewnie przesiewac ? bo jak wychodzi korzen to jzu nic z tego nie bedzie ?

Renault85-15TX    167

U mnie też raczej rzepak do przesiania wydawało mi się że coś z niego będzie ale dzisiaj byłem patrzeć i co drugi rzepak wychodzi z ziemi ze zgnitym korzeniem, ten co był większy i lepszy korzeń przetrwał ten co był mały zmarzł i raczej plantacja do przesiania nie będzie rzepaku w tym roku u mnie  ;[.

Ja też jestem z lubelskiego i chciałem siać w sobotę ale nie szło wiechać bo pole nie równe i glinka to jak na lodzie myślałem że w poniedziałek wjadę a tu znowu pada ! Już nie wspomnę że na jednym kawałku na 3ha to dobre 2 sarny zeżarły że gołe pole !!! cały czas pd górkę !!!

U mnie też wyleciało ponad 3ha rzepaku, część w ogóle nie wzeszła w wystarczającej ilości na jesieni (za sucho) a na drugim kawałku na jesieni do pewnego momentu szło ok a później nagle staną i mróz zrobił swoje. pozostałe 8ha wygląda nie najgorzej ale że było trochę eksperymentów z siewem i widzę że ten który poszedł z nawozem dosiewnym był rzadko posiany ale iwdać w nim "moc" ;).

scoffer    1140

czyli c otrzeba bedzie pewnie przesiewac ? bo jak wychodzi korzen to jzu nic z tego nie bedzie ?

Nie żałuj , z dnia na dzień będzie tylko gorzej . . Jak to napisał Dołęga-Mostowicz w słynnym powiedzeniu Dyzmy zasłyszanym od Kunickiego 

"umiejętność kierowania polega na umiejętności natychmiastowej decyzji "

Choć przykro , że w tak ciężkich czasach dopadła Cię strata.

warchest    44

nom niesteyy lipa jest ale coz jeszcze i tak poczeka ten rzepak ja to chyba pecha mam do rzepaku jak wiecej sie zasieje to zawsze strata

piteroo    1

na ale jeśli korzeń wychodzi a widzę że puszcza młode korzonki to chyba nie będzie gorzej?

Jaki nawoz donasienny stosowales? Granulat, a moze jakis plynny?

mikrogranulat Pinkstart. W okolicy kilak osób testowało i mówili że jest znaczący wzrost plonu, no zobaczymy jak to wyjdzie.

agroyoko    29

No tak przypuszczalem, ze pewnie Pinkstart.. U mnie w okolicy duzy dystrybutor nasion tez usilnie przekonuje do tego nawozu.. Niestety osobiscie tego jeszcze nie testowalem. Moze w tym roku...

areksz125    0

Sprawdziłem dziś u siebie i rzepak zapowiada się fatalnie po zimie.U mnie 8-10/m2 roślin poradźcie czy warto w niego inwestować czy lepiej przesiać na wiosnę?

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się