Skocz do zawartości
tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

proxy8441    72

Wczoraj skonczyłem siac i dzis od rana zaczeło padac. Jak myslicie jechac doglebówka metazanex + command czy za duże ryzyko? Dodam że tam gdzie zaorałęm to istny popiół na 10cm wypływał spod wału na boki i teraz pole strasznie wyglada :(  Rozważam przejechac to wałem kroskila zeby troszke porównac jak podeschnie po deszczu.  Ogólnie ten sezon to jakoś wszytko pod górke z rzepakiem nowy siewnik ciezko ustawic głebokosc w takim pyle i nie iwem czy za głboko nie posiałęm kilku działek do tego z pośpiechu pomyliłem wage porcji z MTN i wysiałem 30 roslin/m2 Artogi F1 w systemie bezorkowym i mozliwe że nawet na 5cm głeboko ( czy z takiej głebokosci rzepak wyjdzie). Normalnie mam dość :(

powinien powschodzić, zależy na jakiej glebie, na piasku powschodzi, również miałem docisk redlic na min. a i tak zagłębiały się nawet do 6-7cm, wschodzi tam gdzie była jakakolwiek wilgoć, placowo :/  dziś w nocy o 2 przyszło 15mm przelało zaledwie 9cm gleby :( i dalej nic, cały dzisiejszy dzień bez kropli deszczu. Troszkę mnie dziwi że w KRK leje teraz.

Edytowano przez proxy8441

karol19920    12

Mam zamiar zastosować zaraz po siewie Rapsan 500 SC 1,5l/ha + Command 0,15l/ha+ Grounded 0,3l/ha. Myślicie że to dobra kombinacja?

bialy2005    193

sprawdzona  ja dzis takimi srodkami pryskałem tylko bez zwilżacza bo mokro i wieksza dawke rapsanu ( metazachlor) 

CO do głebokosci siewu to głownie przez ten popiól a nie ziemie , ale i mój nowy siewnik ma całkiem inny system regulacji. Reguluje sie opuszczajac lub podnoszac cała belke z redlicami a docisk to sie reguluje jedynie rolek dogniatajacych. I wystarczy lekko uniesc na podnosniku lub łacznikiem centralnym pokrecic i juz od nowa regulowanie :(  A w tym pyle trzeba było kombinowac  czasem na podnosniku  zeby sie nie pchało przed wałem. Ziemie mam ogólnie lekkie i po dzisiejszym deszczu jestem dobrej mysli :) zobaczymy za 2 tygodnie jak to bedzie wygladało :) 

Wiadomość z agroFakt.pl

karol19920    12

No właśnie dziś Pan w centrali odradzał mi wyższe dawki ze względu na objawy fitotoksyczności rzepku. W zeszłym roku poszło 2l metazanexu i 0,2l commandu i faktycznie był ocepiały całą jesień. bialy2005 myślisz że to zbyt słabe dawki?

Vladoo1    9

pierwsza para to 2 liscie własciwe nie mylić z liscieniami które ma sie po skiełkowaniu nasiona

knoro93    168

Podlasie do kiedy max można pokusić się o rzepak ? Po padało dziś parę godz na lepszej ziemi kolo 5 cm przemoc żyło na piachu kolo 2 cm siac czy odpuścić rzepak w tym roku ? ziemia mozaika dlatego się waham na lepszej zejdzie a co ze słabsza jak dalej za bardzo deszczu nie widać.

rocco0987    19

Ja w tamtym roku siałem jeszcze po 10 ale jestem z małopolski..ogólnie to wszyscy straszyli ze termin w rzepaku ma wpływ na plon a średnio u nas uleciało 3,8 t a u innych w okolicy 3,5 i niżej a siali w optymalnym czasie.

PawelWlkp    333

Optymalny termin to by można określić jak by się znało przebieg pogody do zimy. A te terminy agrotechniczne się nie sprawdzają ostatnio bo zimy przychodzą późno albo w moim rejonie prawie wcale a oziminy i rzepaki bujają za mocno. Ale jak raz zima zaskoczy wcześnie a jesień będzie chłodna to późne siewy nie wypalą, szczególnie w rzepaku.

miwigos    85

Jak zasiejecie głębiej jak 4-5 cm to jak napada to będzie miał problemy ze wzejściem ,chyba że będzie padać co drugi dzien ,ale nie ulewnie

Przemek2203    11

<p>Udało się dziś zasiać ale co z tego będzie to nie wiem albo będzie rzepak albo drooogi poplon</p>

Edytowano przez Przemek2203

Renault9514    49

Co pierwsze dać na rzepak Leopard Extra 0,8l/ha na samosiewy czy Navigator 0,3l + Metazanex 1.2l/ha a później samosiewy?  Myślałem pierwsze zwalczyć samosiewy w fazie 2 liści a później w fazie 3-4liści Navigator z Metazanexem ? będzie dobrze ?  pryskacie na robaki jesienią ? w tamtym roku pryskałem od pchełki jak rzepak wschodził a w tym roku nie widać to chyba nie ma sensu pryskać ? ;) 

warchest    46

a u nas zasialismy rzepak tydzien temu i narazie niewschodzi tzn gdzieniegdzie widac kilka roslinek ale nadaja deszcz wiec jest nadzieja czy nie powschodzi juz jak tyle czasu neipowschodzil ?

loquito    14

Czy Dursban 480 w dawce 0,6l/ha powinien sobie dobrze poradzić z pchełkami, śmietką i gnatarzem i rolnicami ? I jak długo działa mniej więcej taki zabieg ?

Ksawery    26

a u nas zasialismy rzepak tydzien temu i narazie niewschodzi tzn gdzieniegdzie widac kilka roslinek ale nadaja deszcz wiec jest nadzieja czy nie powschodzi juz jak tyle czasu neipowschodzil ?

moj tez lezy już 9 dni w ziemi i dalej jest sucho. wydaje mi się, że jak ziarno nie spęczniało to chyba jest jeszcze dobre do momentu gdy nie puści kiełka i uschnie. 

pawlus224    1477

Co pierwsze dać na rzepak Leopard Extra 0,8l/ha na samosiewy czy Navigator 0,3l + Metazanex 1.2l/ha a później samosiewy?  Myślałem pierwsze zwalczyć samosiewy w fazie 2 liści a później w fazie 3-4liści Navigator z Metazanexem ? będzie dobrze ?  pryskacie na robaki jesienią ? w tamtym roku pryskałem od pchełki jak rzepak wschodził a w tym roku nie widać to chyba nie ma sensu pryskać ? ;)

W zeszłym roku pryskałem najpierw navigator 360sl 0,3l/ha a za tydzień leopard extra 05ec 1,0l/ha  rzepak wtedy miał już ze 6 liści , wzieło wszystko pięknie , nie było problemu z samosiewami ani np. przytulią , ale kompletnie nie ruszyło "mokrzecu" , tyle ,że ten chwast rośnie tylko przy ziemi więc dużego problemu nie stanowił .

Pytanie czy jakiś środek ( nawet przed wschodowo) poradziłby sobie z tym chwastem ?

post-4951-0-56459900-1441528037_thumb.jpg

thug    196

W zeszłym roku pryskałem najpierw navigator 360sl 0,3l/ha a za tydzień leopard extra 05ec 1,0l/ha  rzepak wtedy miał już ze 6 liści , wzieło wszystko pięknie , nie było problemu z samosiewami ani np. przytulią , ale kompletnie nie ruszyło "mokrzecu" , tyle ,że ten chwast rośnie tylko przy ziemi więc dużego problemu nie stanowił .

Pytanie czy jakiś środek ( nawet przed wschodowo) poradziłby sobie z tym chwastem ?

kolego a co to jest mokrzec ?

pawlus224    1477

To zdjęcie z zeszłego roku . Mokrzec , mokrzyc , tak się u nas mówi potocznie na ten chwast ( na zdjęciu widać taki drobny jaśniejszy zielony chwast , liście podobne hm.. do rzęsy wodnej , lubi występować w burakach cukrowych ) , w internecie znalazłem nazwę "mokrzec" a jak się nazywa poprawnie nie wiem .

warchest    46

a dlaczego tak jak u nas na polu to samosiewy zboza wywalily duze a rzepak prawie nic ? kombajn niby nie gubił ale to po jeczmieniu i jeczmien sie slabo młocil ale na wszystkich polach tych samosiewow duzo a rzepaku nie ma wiec pryskac nie ma co narazie

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez yacenty
      Witam!
      po ile placicie za saletre i inne nawozy?
      ja mam oferte po 670 za tone a slyszalem ze juz jest nawet po 800, jak to wyglada u was?

pozdrawiam
      YacentY
    • Przez benek79
      Witam. Po ile płaca lub beda płacic za rzepak w sezonie 2008.
      Ja sprzedaje do ZT kruszwica ale ceny jeszcze nie podali,bedzie pewnie za pare dni.
    • Gość Profil usunięty
      Przez Gość Profil usunięty
      Czy może ktoś mi pomóc w rozpoznaniu tych maszyn rolniczych? Poproszę o nazwy, będę bardzo wdzięczna
      1.
      2.
      3.
      4.
      5.
      6.
      7.
      8.
      9.
      10.
      11.

• Przez MultiEko
      Sprzedam nawozy dolistne w cenach producenta- gwarancja najniższych cen, bez pośredników. Przykładowo boramina 7zł/l w detalu, 6,75 w hurcie. Pozostałe produkty w podobnych i niższych cenach.

• Przez maxhack0303
      kupię obornik koński bydlęcy z transportem lub bez najlepiej do 150 km od krakowa