Skocz do zawartości
tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
eMWu    484

Spodziewać się możesz lepszych plonów, niż na polach, gdzie rzepak (kapustowate) występuje w płodozmianie

Od kilku lat siejemy w rozstawie powyżej 20cm, ostatnie 2 lata było w granicach 28cm, i w przypadku rzepaku mieszańcowego widać, różnicę poprzez lepsze rozkrzewienie, a co za tym idzie lepszy plon, jest również mniejsza presja roślin na pobór wody bo nie są tak zagęszczone.

Z tego co wyczytałem, to jedynym plusem takiego siewu (dla siewnika mechanicznego) jest lepsze przewietrzenie łanu i przez to podobno niższa presja chorób. U siebie nic takiego nie zauważyłem. A rzepak gorzej się krzewi, bo odległości pomiędzy roślinami sa mniejsze (w rzędzie) i do tego są większe na boki, więc rzepak trochę nienaturalnie rozwija swój system korzeniowy (patrząc z góry prostokątnie). Siejąc w każdą redlicę sprawiamy, że minimalne odległości między poszczegónymi nasionami są większe, rzepak ma więcej miejsca i korzeń rozwija się bardziej "kuliście", czyli naturalnie, patrząc od góry. Były badania niemieckie - pomijając siew punktowy, zdecydowanie lepszym pomysłem jest siew w odstępy 12-15cm, wtedy rzepak lepiej plonuje.

Piszesz, że jest mniejsze zagęszczenie roślin w przypadku siewu w szerokie rzędy - jakim cudem? Bo norma wysiewu jak najbardziej może być taka sama, i w przypadku siewu w wąskie rzędy jak najbardziej można ją zmniejszyć. Większa presja na pobór wody i składników pokarmowych jest w przypadku siewu w szerokie rzędy, wtedy odległości między roślinami w rzędzie są niewielkie, dochodzi do konkurencji pomiędzy posczególnymi roślinami w rzędzie o składniki pokarmowe, a w konsekwencji, do zmniejszenia plonu (opisane wyżej i zbadane przez niemców). Wyniki badań były ukazane niedawno w top agrar albo są w ich poradniku odnośnie uprawy rzepaku.

Edytowano przez eMWu

Michalmeer    366

jeśli już piszemy o nawozach to powiem wam ciekawostke kuzyn ważył kiedyś big bagi z nawozem i wyszło że w prawie kazdym z gatunków nawozu brakuje żależnie od rodzajau nawozu od 15 do nawet 30 kg w big bagu .. wage miał dokładną hakową granica błedu przy tonie to okooło 5 kg

mtz55    0

Witam mam pytanie o uzupełnienie npk? Rzepak dostał 320kg polifoski petroplon chciałbym coś jeszcze rzucić na wiosne co polecacie. Z azotowych to na pierwsza dawke pójdzie 380kg saletrosanu druga 200kg saletry. Zawartosć potasu i fosforu niska, magnezu wysoka.

Edytowano przez mtz55

Wiadomość z agroFakt.pl

Zenonim    47

Fajnie rzepak już ruszył wypuszcza nowe liście chyba poczuł wiosnę????? i większy mróz pozamiata

kryssr    50

to po co tak wcześnie go siałeś... ogólnie u mnie tez rzepak jak i zboża sobie powoli ale rosną.

tomek73    189

Przy tych temperaturach to normalne że zaczyna się wegetacja.

W tamtym roku kawałem siałem co 25cm 30 szt/m i tak sobie, ale raczej ładniejszy był.

W tym jakoś nawet nie pomyślałm, a zwiększeniu roztawu, bo byłem zdenerwowany że musiałem orać i odpóściłem zmianą roztawu.

Ja rzepak staram się siać jak naj wcześniej, a jestem z Dolnego Śląska, termin mam do 30, a sieję jak mogę 22 i to jest to, dużoładniejsze rośliny, a skrócić zawsze mogę.

Po drugie każdy dzień spóźnienia to przynajmniej 50 kg/ha mniejszy plon.

Po drugie koniec z Randapowaniem.

skywalker89    39

Witam mam pytanie o uzupełnienie npk? Rzepak dostał 320kg polifoski petroplon chciałbym coś jeszcze rzucić na wiosne co polecacie. Z azotowych to na pierwsza dawke pójdzie 380kg saletrosanu druga 200kg saletry. Zawartosć potasu i fosforu niska, magnezu wysoka.

przy tych zawartościach potasu i fosforu dosyć nikłe nawożenie zastosowałeś, ja przy co najmniej średnich zawartościach stosuję 400kg/ha polifoski 6 bądź 8 i to zastanawiam się czy nie za mało, ale plony przyzwoite od ok 4t wzwyż uzyskuję.. Ja bym ten petroplon dał właśnie na wiosnę jakbym już go koniecznie chciał dawać.

Najszybciej i najłatwiej będzie chyba zastosowanie właśnie polifoski 6 czy 8, w dawce co najmniej 200kg/ha. Ja na jednym kawałku dałem mniej i właśnie na wiosnę tez planuję dosypać i mam zakupiony ten npk ze wschodu 7-20-30, zobaczymy co z tego będzie, bo na jesieni też będzie dawany pod rzepak ;)

Joachim    0

ja bym proponował przeliczyć jaki jest zysk z hektara przy tych cenach nawozów i cenie rzepaku na tą chwile 1500zł

skywalker89    39

masz rację, przy tych nakładach i tej cenie zysk staje się niewielki, ale co - nic nie dawać to nie wiem czy opłaci się zbierać.. Z tego co widziałem na forum to są użytkownicy, którzy jeszcze więcej "ładują" w ten rzepak..

Szkoda, że ta cena tak poleciała a tym bardziej, że zaryzykowałem i posiałem więcej..

Michalmeer    366

jeszce nic nie wiadomo wiosna pokarze co bedzie i wtedy bedziemy sie martwić jak bedzie czym .. kiedy już cos robic to robic to dobrze a zasiać i zaniedbać to głupota i ziemi szkoda

maxiben    14

gdzie wcześnie 23-24.08 i 2,09 to wcześnie???

kolega miał na myśli ze wcześnie ale rano! popoludniu byłoby w sam raz a tak na poważnie co do pogody tez mi się nie podoba i zgadzam się z kolega michalmeer oraz dodałbym ubezpieczenie by wiosna nie plakac

Igor03    2

Dziś jechałem samochodem to widziałem ,że już top farms Głubczyce pryska rsm na rzepaki.

Igor03    2

Rozmiawłem z kierowcą ciągnika to mówił ,że leją 80 l/ha... a po co , a po to żeby lepiej przezimował (odpowiedz kierowcy) .

Zenonim    47

To spoko rozbujają rzepak i lepiej przezimuje napewno?? może wierzą w brednie że to już wiosna...

Michalmeer    366

wypowiadali sie profesorowie i ludzie z odr .. " Pod zadnym pozorem nie wolno teraz podawac jakiedo kolwiek nawozu , podanie doprowadzi do pobudzenia wzrostu i z znacznym spadkiem zimotrwałośći .. rolnicy nie dawajcie pod żadnym pozorem nawozów na uprawy " tak to było jakoś

PawelWlkp    333

Widać wzieli sobie do serca prognozy cen i postanowili go przesiać na wiosne drogim jeczmieniem. Za zmiane planów zapłaci ubezpieczyciel, bo napewno mają ubezpieczony.

• Like 1

ogar118    62

ile dajecie mocznika na 2 strzał? ja mam w planie 200 kg dać... może wypowie się ktoś na ten temat co stosuje mocznik w rzepaku?

losktos    120

w ubiegłym roku na pierwszy raz dawałem 300 saletry a na 2 właśnie 200 mocznika, plon 4-4,2 tony

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez yacenty
      Witam!
      po ile placicie za saletre i inne nawozy?
      ja mam oferte po 670 za tone a slyszalem ze juz jest nawet po 800, jak to wyglada u was?

pozdrawiam
      YacentY
    • Przez benek79
      Witam. Po ile płaca lub beda płacic za rzepak w sezonie 2008.
      Ja sprzedaje do ZT kruszwica ale ceny jeszcze nie podali,bedzie pewnie za pare dni.
    • Gość Profil usunięty
      Przez Gość Profil usunięty
      Czy może ktoś mi pomóc w rozpoznaniu tych maszyn rolniczych? Poproszę o nazwy, będę bardzo wdzięczna
      1.
      2.
      3.
      4.
      5.
      6.
      7.
      8.
      9.
      10.
      11.

• Przez MultiEko
      Sprzedam nawozy dolistne w cenach producenta- gwarancja najniższych cen, bez pośredników. Przykładowo boramina 7zł/l w detalu, 6,75 w hurcie. Pozostałe produkty w podobnych i niższych cenach.

• Przez maxhack0303
      kupię obornik koński bydlęcy z transportem lub bez najlepiej do 150 km od krakowa