tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

losktos    356

Dzisiaj poszedł oprysk "na płatek" Pictor + Mospilan

 

Rzepak ładny, na kawałku gdzie pryskane było c-330 ciągnik miejscami nie dawał rady jechać :P


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hardkor113    637

jakie nawozy proponujecie pod korzeni jake na wiosne i w jakich dawkach i czym będziecie pryskali glebe po zasiewie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

pod korzeń może być Polifoska, Lubofos itp, dawka zależnie od gleby i stanowiska (przy Polifosce 6 np. 300-400 kg/ha)

na wiosne na początek coś z siarką (Siarczan amonu, Saletrosan, Polifoska 21) dawka 200-300 kg/ha, następnie saletra amonowa 200-300 kg/ha. Można jeszcze dać 3 raz mocznik ale to już wszystko zależy od tego ile już wcześniej da się nawozu, od wyglądu rzepaku itp. Ogólnie rzecz biorąc te 150-180 kg N/ha w czystym składniku powinien dostać ;)

co do oprysku to może być Butisan Star, Butisan + Command itp. Dawek nie pamiętam.

 

W tym roku poszło u mnie tak:

pod korzeń 300 kg Polifoski 6

na wiosne 200 kg Polifoski 21, 250 kg Saletry amonowej i zależnie od kawałków 150-200 kg Mocznika ;)

Edytowano przez losktos

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

A po co polifoska M skoro to jest NPK i na wiosne nie ma takiego efektu jak pod korzeń. Chyba że ja już liczysz pod rośline następczą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    637

zawsze pryskaj krotko po siewie (najskuteczniej)... do 3 dni... srodki kolega wymienil powyzej,,, dawki na pewno sa na nich napisane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krychu    153

butisan star 2-2,5 l/ha u nas w zupełności wystarcza 2 litry. Co roku pryskamy 7 dni po zasiewie bądź więcej czekamy aż wzejdzie rzepak. Tylko raz nas zawiódł butisan ponieważ musieliśmy zrobić drobną poprawkę galeria na wiosnę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

A po co polifoska M skoro to jest NPK i na wiosne nie ma takiego efektu jak pod korzeń. Chyba że ja już liczysz pod rośline następczą.

Pomyłka, chodziło oczywiście o Polifoske 21 ;)


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Toru    15

Hej,

Będę siał rzepak po raz pierwszy w tym roku i nie wiem co zrobić ze ścierniskiem po przenicy którą wykoszę pod koniec lipca(jak pogoda pozwoli) a rzepak chce posiać po 15 sierpnia, nie posiadam sprzętu który pociągnie talerzówkę czy agregat ścierniskowy i później orka.

Doradźcie czy zrobić podorywkę i za 2tyg. znowu orać głęboką orką, i przygotowywać pod siew, czy zruszyć gruberem(raczej nie wymiesza tak jak agregat :P ) i od razu głęboka orka i siew?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

z tym gruberem to może nie być najlepszy pomysł.. Nie wiem jakie masz gleby, jeśli bardzo podatne na susze to dobrze by było zrobić podorywke żeby ograniczyć parowanie (ale tu najlepsza by była talerzówka albo agregat) Zawsze to będziesz miał lepsze wschody jeśli później nie przesuszysz gleby. Bo robiąc podorywkę zwykłym pługiem i później zaraz orać to wszystko będzie na wierzchu..

Jeżeli byś zebrał słome i w miare nisko skosił to po tym gruberze może by nie było tak źle. Ale jeżeli masz tylko zrobić gorzej to lepiej odrazu zrobić razówke ;)

jeszcze nie wiadomo kiedy żniwa wyjdą i ile będzie czasu na te prace..


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Toru    15

Słoma raczej pójdzie w sieczkarnie, nie mam co z nią zrobić.

Może zaraz po żniwach zrobić głęboką orkę żeby trochę siadło, a później przed siewem już tylko agregatem uprawowym wyrobić? Czy lepiej orać zaraz przed siewem? Tylko wtedy pasowało by czymś ubić bo za miękko będzie chyba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

oraj przed siewem, bo inaczej przesuszysz glebe i będziesz miał słabe wschody.. Jak nie masz wału do pługa to zrobisz 2 razy agregatem żeby trochę ubić i będzie dobrze ;)


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam mam pytanie co może być przyczyną że w niektórych miejscach na polu mój rzepak jest jakby nierozwinięty tzn. wyrósł ale prawie nie ma łuszczyn ma za to na odnogach listki wygląda jak by "dziko rósł". Większość rzepaku juz wysycha natomiast on jest cały zielony. Kwitnął też bardzo dziwnie bo podczas kiedy wiekszość przekwitła on zaczynał. Czy powodem tego nierozwinięcia może być to że po siewie pola nawiedziła duża ulewa i część rzepaku wcześniej wzeszła a część nie przez co kwitl pozniej i nie był chroniony przed słodyszkiem w takim samym stopniu jak rzepak który wcześniej kwitł?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Na forum jest już temat o braku łuszczyn w rzepaku. Poszukaj.

Jeżeli nie dałeś boru to nie musisz szukać :D


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BARABUS    6

@milanreal1 chyba nie wiesz co piszesz :)

Z tego co opisał @Patryk 198913 wnioskuje że po prostu rzepak przemarzł zimą, co spowodowało że na wiosnę wypuścił boczne pędy z korzenia które niestety zakwitły ze sporym opóźnieniem w stosunku do tych roślin które przetrwały zimę bez problemu. Wiem co pisze bo mam coś podobnego na jednej działce która mocno mi przemarzła (słaba gleba, odmiana Kolumb) . Rośliny te sa bardzo dziwne, mają dużo liści a mało łuszczyn, lub łuszczyny bardzo poskręcane i o dziwnych kształtach. W miejscach gdzie mocno przemarzł zrobiło sie ponownie zielono. U mojego znajomego pole po mocno przemarzniętym rzepaku zrobiło się całe zielone, aż tak mocno że przykryło prawie dojrzały gotowy do koszenia rzepak, w takim wypadku bez desykacji się nie obejdzie, a kto liczy na lepszy plon z tego nowego zielonego rzepaku niech się lepiej nie łudzi i nie czeka do września aż dojrzeje :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Mówiłem o braku łuszczyn. Co do pędów bocznych i dziwnych objawach w pełni sie z Toba zgadzam.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@milanreal1 bor był tak samo jak nawożenie i wszelkie środki żwiązane z ochrona rzepaku.

@Barabus piszesz dokladnie o takich samych objawach jakie wystepuja u mnie. Mówisz ze przyczyną może być przemarzniecie rzepaku ok tylko zastanawia mnie fakt braku łuszczyn ? Przecież pozniejsze kwitnienie nie powinno przyczynic sie do ich braku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Patryk, z tego gówno bedzie, jedź z randapem, i to 5l min. bo tego dziadostwa nawet glifosat nie chce brac. Miałem tak 2 lata temu i po 3l to wykosiłem go po zbożach a i tak było zielono.To nie rzepak juz tylko chwast z tych odrostów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    637

100% tak jak pisze kolega @barabus! Mam podobnie na swoim polu.. tyle tylko ze u mnie zdążył zawiązać łuszczyny i coś tam z tego będzie... ale widać wyraznie na polu że jest bardzo nie równy, tzn jeden już sie robi zółty a drugi ciągle zielony... więc mam pewien problem z terminem desykacji... Ale ostatnio zauważyłem że w miejscach gdzie był mocno przemarznięty wyrósł na nowo, porobiły się takie sterczące krzaki na 1,8m! ale z tego już nic nie ma i traktować to należy jako chwast.

Kolega @farmermf dobrze pisze że trzeba będzie zwiększyć dawkę środka bo może być nieciekawie...:/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jack83    28

dosyp siarczanu amonu bo na taki ch*jary zielone to nawet glifosaty same nie działaja a 5l to przeinwestowanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brus87    0

Gdzie moge na lubelszczyźnie kupić nasiona rzepaku ozimego?

Oczywiście równierz nawóz, opryski itp.

I jak moge zbadac ziemie pod wzglede zawartości składników by dobrze dobrac nawóz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Pobierasz próbke i wieziesz do stacji chemiczno-rolniczej (nie wiem czy tak dokładnie się to nazywa :P) a nawozy i środki kupisz w każdym sklepie rolniczym ze środkami do produkcji ;)


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj