tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

16HDR008    0

W ubiegłym roku rzepak siany po raz pierwszy. Działka 1 ha, plon 3,88t :D . Uprawa, nawożenie i ochrona według wskazówek bardziej doświadczonego gospodarza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    637

u nas pomimo wieloletniej uprawy (ponad 15 lat) plonu większego niż 4,2T/ha nie udało się uzyskać(ziemia przeważnie klasa IV)... Powiem więcej co rok to chyba jest gorzej... Ta pogoda naprawde ma wielki wpływ na plony... w tym roku mam kawałek na którym chciałbym żeby dał 1T/ha...:/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BARABUS    6

u nas max plon to 3,5t/ha... najmniejszy zeszłego roku, bez bicia się przyznam... 600kg/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
henio2    545

Jak uważacie czy stosownie środków typu Toprex Caramba wpływa na dojrzewanie rzepaku ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

moim zdaniem wpływa, z moich obserwacji wynika ze plantacja jest równiejsza, przez co kwitnienie jak i później dojrzewanie przebiega z zbliżonym czasie, nie ma problemów ze kwitnienie jest rozciągnięte na 3-4 tygodnie


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

 

Tak jak napisał wcześniej jack83, zmień dystrybutora,bo jakoś w zeszłym roku my mieszaliśmy i nic niepokojącego się nie działo.

 

Daros, losktos, redek - polecam sobie przeczytać http://msdssearch.do...fromPage=GetDoc

 

I będzie wszystko jasne :)

 

dzięki za link ;) miałem stare opakowanie i tam jeszcze nie miał rejestracji w rzepaku ;)

 

co do środków typu Toprex to zgadzam się z @yacenty, wprawdzie stosuje go dopiero 1 rok ale już na jesieni było widać efekt więc i teraz wierze w to co piszą ;)


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

 

Zawsze zakłądałem 4t a gowno z tego było ... ledwo 3t średnio udało sie wyciagac :)

 

Widzisz Hubert bo tylko w 30% decydujesz o końcowym plonie. ;) Pytałem o plon na jaki prowadzone są zabiegi. Wiadomo, że agrotechnika na 3 tony różni się od tej na 5 ton. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siwy7406    47

Dziwicie się że rzepak co rok to mniej sypie a przyczyna jest prosta za często jest siany na polu /brak płodozmianu/ tak jest też z burakami jak niema minimum 4-5 lat przerwy to plony spadają i żadne nawożenie nie pomoże. Mój płodozmian to strączkowe /bobik lub łubin/, pszenica, żyto hybrydowe /na lepszych ziemiach pszenica/, rzepak, i znowu zboża jak poprzednio max. plon rzepaku jaki osiągnołem to 5,2t/ha odm. Nelson w sezonie 2008 przesiętnie daje 4,3t sieję tylko mieszńce i żałuję pieniędzy na NPK-i teraz jadę na Microsolach C i T a azotu 200kg w czystym składniku.


Szymczak Robert (@deer) - Człowiek Roku Wielkopolski - wyślij sms o treści WLKP.20 na numer 72355 (koszt 2.46 zł z VAT)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość murtek   
Gość murtek

Siwy7406

 

Zgadza się. Obserwuję to zjawisko również w swojej okolicy. Niegdyś płodozmian w moim gospodarstwie wyglądał mniej więcej tak: pszenica- pszenica- jęczmień- rzepak (a jeszcze wcześniej były również i buraki, lecz obcokrajowcy dali radę polskim plantatorom). Obecnie wygląda to tak: pszenica- rzepak (zauważyłem również w okolicy rzepak- rzepak...).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

przesiętnie daje 4,3t sieję tylko mieszńce i żałuję pieniędzy na NPK-i teraz jadę na Microsolach C i T a azotu 200kg w czystym składniku.

Az boję się pomyśleć jaki mógłbyś mieć średni plon gdybyś pieniędzy na NPK nie pożałował

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siwy7406    47

A ja nie. Niema sensu inwestować w nadmiar skladników w ziemi gdy są wysokie zasobności. Słomy nie zbieram i nie sprzedaję wszystka trafia do ziemi po uprzednim opryskaniu bakteriami stąd podejrzewam że jest duża ilość prochnicy i łatwo przyswajalnych PK i jakoś się kręci a kasa zostaje w kieszeni można gdzieś za nią z rodziną w zimę wyjechać i niczego sobie nie żalować.

 

Żeby wam udowodnić, że rzepaki w chodowane w mojej myślę że ekonomicznej hodowli niczym się nie rożnią od waszych a może są nawet zdrowsze bo nie porażone chorobami / Microsol C posiada w swym składzie grzyby Coniothyrium minitans które są naturalny antagonistą czerni krzyżowych i zgnilizny -apustnych/ pokażę wam zdjęcia z przed kilku dni 04.III Dostał Prosan 200kg a 07-08.III Saletra 200kg

2 pierwsze zdjęcia to Artoga F1 10ha

2 następne Nelson 2 ha

Mam jeszcze Abakusa 11ha stan podobny ale nierobilem tam zdjęć.

http://www1.zippysha...62916/file.html

http://www1.zippysha...58326/file.html

http://www1.zippysha...52204/file.html

http://www1.zippysha...37954/file.html

Przypomnę że jestem z północy a u nas wszysko później względem poludnia kraju dobre dwa - trzy tygodnie.

Edytowano przez murtek3
Nie pisz posta pod postem. Używaj opcji edytuj !

Szymczak Robert (@deer) - Człowiek Roku Wielkopolski - wyślij sms o treści WLKP.20 na numer 72355 (koszt 2.46 zł z VAT)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

 

Widzisz Hubert bo tylko w 30% decydujesz o końcowym plonie. ;) Pytałem o plon na jaki prowadzone są zabiegi. Wiadomo, że agrotechnika na 3 tony różni się od tej na 5 ton. :)

 

Prowadząc agrotechnikę na 5 ton czesto osiagać będziesz 3t....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

Żeby wam udowodnić, że rzepaki w chodowane w mojej myślę że ekonomicznej hodowli niczym się nie rożnią od waszych a może są nawet zdrowsze bo nie porażone chorobami / Microsol C posiada w swym składzie grzyby Coniothyrium minitans które są naturalny antagonistą czerni krzyżowych i zgnilizny -apustnych/ pokażę wam zdjęcia z przed kilku dni 04.III Dostał Prosan 200kg a 07-08.III Saletra 200kg

2 pierwsze zdjęcia to Artoga F1 10ha

2 następne Nelson 2 ha

Mam jeszcze Abakusa 11ha stan podobny ale nierobilem tam zdjęć.

http://www1.zippysha...62916/file.html

http://www1.zippysha...58326/file.html

http://www1.zippysha...52204/file.html

http://www1.zippysha...37954/file.html

Przypomnę że jestem z północy a u nas wszysko później względem poludnia kraju dobre dwa - trzy tygodnie.

po ile sprzedajesz bakterie?


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siwy7406    47

Nic nie sprzedaję tylko używam a to zasadnicza różnica a, że widzę różnicę międz tym jak nieużywałem to się dzielę doświadczeniem niech inni też skorzystają z dobrodziejstw natury. Nie jestem chytry ani zawistny żeby komuś nie pomóc albo źle radzić jak co niektórzy dobrzy rolnicy.

Nie promuję żadnych preparatów a jest ich wiele każdy musi sam wybrać co mu jest potrzebne albo czego mu w ziemi brakuje.


Szymczak Robert (@deer) - Człowiek Roku Wielkopolski - wyślij sms o treści WLKP.20 na numer 72355 (koszt 2.46 zł z VAT)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

 

Prowadząc agrotechnikę na 5 ton czesto osiagać będziesz 3t....

 

Konkrety...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

A ja nie. Niema sensu inwestować w nadmiar skladników w ziemi gdy są wysokie zasobności. Słomy nie zbieram i nie sprzedaję wszystka trafia do ziemi po uprzednim opryskaniu bakteriami stąd podejrzewam że jest duża ilość prochnicy i łatwo przyswajalnych PK i jakoś się kręci a kasa zostaje w kieszeni można gdzieś za nią z rodziną w zimę wyjechać i niczego sobie nie żalować.

Jeśli PK pochodzi z przyoranej słomy, to w jaki cudowny sposób podwaja się jego zawartość , zakładając oczywiście przykładowo, że połowa tych składników znajduje się w nasionach, a połowa w słomie?

Bo jak wynika z postu nasion po wykoszeniu nie przyorujesz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siwy7406    47

Xsemit aleś ty Grubiański. Jeśli dobrze czytaleś to co napisałem to powinieneś dojść do jakichś wniosków. A jak nie to cię oświecę mam wysokie zawartośi PK w glebie dlaczego niewiem ale są, w płodozmianie są strączkowe ktore mają zdolność przysfajania fosforu w niedostępnych dla innych roślin formach który potem oddają rośliną następczym, pozatym podnoszą składniki odżywcze w górne partie gleby. Rzepak natomiast pozostawia dużo potasu a zabiera trochę fosforu.

Wszyskie te procesy są jakoś wspomagane przez nawozy NKS+ Na z kompleksem grzybów i bakterii i bakteriami dawanymi na słomę i jakoś się kręci dlaczego dokladnie to niewiem i niebędę się w to zagłębiał grunt to, że plony są jakość dobra i pieniądze na ochronę wydane nie wysokie. Mam jeszcze jeden przykład dlaczego warto stosować bakterie mianowicie posialem zeszłej jesieni Pszenicę Turkis zimotrwałość 4,5 na dwóch polach 8 i 6ha na tym drugim jednym nie opryskalem słomy bo mi nie dowieźli i niedalem żadnego nawozu pole po rzepaku. Kawałek 8ha wygląd jakby to byla łąka a 6ha wymarzł całkowicie i musiałem zasiać jarą a pola są w jednej miejscowości niedaleko od siebie. Mając to na uwadze drugi raz takiego błędu nie popełnię bo coś w tym jest nawet przedstawiciel z firmy w którj zaopatruję się w śroki chemiczne i mat. siewny był zdziwiony efektem ktory widział.


Szymczak Robert (@deer) - Człowiek Roku Wielkopolski - wyślij sms o treści WLKP.20 na numer 72355 (koszt 2.46 zł z VAT)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
redek    47

Od jak dawna stosujesz takie nawożenie ?

Badasz zasobność ziemi regularnie ? Zawartość P,K,Mg nie spada ? Szczególnie myślę o zawartości fosforu, gdyż większość potasu faktycznie zostaje w ziemi ze słomą, ale fosfor wynosi się z nasionami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

"Rzepak natomiast pozostawia dużo potasu a zabiera trochę fosforu."

Zapytam z ciekawości nie polemizując z resztą twojego postu.

Skąd wziął się pozostawiony potas , skoro rzepak zostawił go więcej niż pobrał?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Mając zasobność 30mg/100g gleby posiadasz na 1ha 900kg przysfajalnego składnika. Więc jak brakuje Ci do zaspokojenia potrzeb w nawożęniu to wcale tak długo nie będziesz wyjaławiał tej gleby. Zależy od plonów jakie wyciągasz i ile dajesz dokladnie. Chyba że pozatym djesz jeszcze obornik to też trzeba dołożyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
redek    47

Ale na kilka lat wystarczy, zanim pokażą się niedobory, dlatego wszyscy sprzedawcy "cudownych" nawozów każą kilka lat czekać na efekty.

Co się sprzeda, to się sprzeda, a za kilka lat wymyśli się nowy "cudowny" środek i poszuka się nowych klientów z zasobną ziemią ( i kieszenią ).

Edytowano przez redek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
henio2    545

moim zdaniem wpływa, z moich obserwacji wynika ze plantacja jest równiejsza, przez co kwitnienie jak i później dojrzewanie przebiega z zbliżonym czasie, nie ma problemów ze kwitnienie jest rozciągnięte na 3-4 tygodnie

A co jest lepsze Toprex czy Caramba ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

nigdy nie stosowałem obu środków w identycznych warunkach więc ci nie odpowiem - nie wiem


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
henio2    545

A cenowo co taniej ;) ?

 

Nigdy nie cytujemy poprzednich postów.

Edytowano przez przemrolnik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj