tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

miszka31    31

 

Ja mimo że jestem ze wschodu oprysk na insekcydy i fungicydy w rzepaku planuję dać 2 kwietnia - co to będzie ? Prawdopodobnie zdecyduję się na Impact 0,75l/ha + Dursban z Minuetem od robactwa + jakies odzywki Borowo-magnezowo-siarkowe, tydzien bądz dwa tygodnie poźniej druga dawka azotu, myślę, że wówczas pąk zacznie się pojawiać. Jak zobaczę naloty robactwa na pąkach to wjazd z drugim opryskiem fungicydowym ale i również skracającym, chyba Carambę zastosuję 1,0l/ha, najtaniej wychodzi + do tego Minuet od robakó i odzywki jak w 1 wjezdzie..

 

Plany planami, zobaczymy jak wyjdzie

 

ile ty zbiegów fungicydowych planujesz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

na dwie tony to musi byc nawet nie taki zły rzepak w tym roku to raczej nie liczyłbym na takie plony przemrożony rzepak nie będzie sypał

Mam podobne wrażenie. Jesli plantacja z 12-15 nędznymi roślinami ma plonować w granicach 2 ton , to jak plonują plantacje z obsadą 50-60 szt zdrowych roślin po łagodnej zimie ?

Ciekawe również czy sprawdzi się prognoza pogody która przewiduje opady śniegu i mrozy w niedalekiej przyszłości.

Zastanawia mnie również czy są plantacje rzepaku których rozwój wegetatywny jest tak intensywny, by w glebie nie pozostało nic z pierwszej dawki azotu i istniała natychmiastowa konieczność wysiewu drugiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jarecki21    35

Ja na drugi zabieg pojadę kultywatorem trójbelkowym. W okolicy Wrocław - Wołów -Żmigród - Ścinawa nie spotkałem żadnego, który nadawał by się do dalszej uprawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

I to jest najbardziej skuteczny zabieg.

Po prostu, większość z nas jest chrześcijanami i zbliżający się czas Wielkanocy uczy że zmartchwystanie dotyczy Pana Jezusa,lub popopo..pózniej Łazarza, ale o przypadku rzepaku nie powiada ni ewangelia ni żadna historia.

P.s.

Jak doczytałem w posiadanych żródłach historia odnotowała różne zimy i w najzimniejszym roku średnie plony z pozostawionych rzepaków oscylowały na poziomie 1,13t/ha , gdy w najkorzystniejszych okresach dochodziły do 2,6t/ha.

Pamiętajmy że odmiany erukowe z tamtych lat plonowały stosunkowo wysoko i ich zimotrwałość była znacząco wyższa niż odmian obecnych, a tegoroczne mrozy są wspominane przez najstarszych tubylców jako niebywałe i nie mające odniesienia do żadnych z żywota.

A tu dyskusje nawet o 5.5 t /ha.

Pokładam się i tarzam ze śmiechu.

Obym tylko nie skonał.

Edytowano przez xemit

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka31    31

u mnie jeszcze teraz wypadają rośliny, puścił nowe listki i powoli zaczyna umierać, wyrywając taką roślie można zobaczyć jak ona od korzenia zaczyna się psuć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Coś dla ostudzenia emocji.

 

Masa tysiąca nasion dla rzepaku to ok 3g . 1ha to 10000m2. Jeśli przyjąć plon na poziomie 2t/ha , 1m2 musi zapewnić 200g rzepaku. 200 gram rzepaku stanowi więc liczbę 66000 nasion. Jeśli więc na plantacji pozostało 10 roślin to każda z nich powinna wydać aż 6600 nasion lub przy obsadzie 15 roślin jedynie 4400 nasion.

Życzę powodzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomtu    1

Rzepak jest rośliną dość dobrze regenerującą mieliśmy plantacje które w zeszłym roku były miejscami wygryzione i wymrożone i w tych miejscach dała plon w zależności od gleby 0,8-1,8t a obsada około (15-20) a problem z określeniem obsady jest taki że w jednym miejscu może być 25 do 15 roślin to jeszcze bym zostawił ale na polu są place gdzie nie ma nic. a najgorsze to to że już 3 tygodnie po pierwszej dawce i dwa tygodnie ładnej pogody a rzepak nic nie reaguje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Mam podobne wrażenie. Jesli plantacja z 12-15 nędznymi roślinami ma plonować w granicach 2 ton , to jak plonują plantacje z obsadą 50-60 szt zdrowych roślin po łagodnej zimie ?

Ciekawe również czy sprawdzi się prognoza pogody która przewiduje opady śniegu i mrozy w niedalekiej przyszłości.

Zastanawia mnie również czy są plantacje rzepaku których rozwój wegetatywny jest tak intensywny, by w glebie nie pozostało nic z pierwszej dawki azotu i istniała natychmiastowa konieczność wysiewu drugiej.

 

 

Nie wiem czy kojarzysz, ale mamy na forum experta z firmy BASF dziwnym nicku @BASF, który to w swoich artykułach na oficjalnej stronie AGRo.BASF zaleca stosowanie 2 dawki azutu maksymalnie do połowy marca :)

 

http://www.agrofoto.pl/forum/topic/80-pszenica-ozima-i-jara/page__st__2480__p__911051#entry911051

 

W poście #2481 masz rozwiniecie mojej myśli oraz link do artykułu w którym to Dr Witold Szczepaniak opisuje sposoby nawożenia rzepaku..

 

Niby człowiek wykształcony, z tytuem doktora przed nazwiskiem a wydaje mi się, że jego zalecenia są nieco z innej bajki...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sajgon    12

Hubert Ojdana miałeś szkody wyrządzone przez żubry w rzepaku i czy RDOŚ już był na oględzianach. Mam szkody w jęczmieniu pszenżycie i pszenicy. Złożyłem wniosek 6 marca i wciąż czekam.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Sajgon@ w tym roku regularnie przeganialismy żubry z pol i strat nie mamy w oziminach. Widziałem natomiast w siosce Puciska jak zniszczyły doszczetnie rzepak chyba Klimiuka...w ubiegłym roku złożyłem wniosek o odszkodowanie w marcu a oględziny były podczas kwitnienia rzepaku, czyli w maju. Dziwne to jest ale straty oceniają RDOŚ na podstawie kwiatów rzepaku :/ odszkodowanie za 5ha w wysokosci 16,000zł zostało przyznane w listopadzie dopiero ....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sajgon    12

mam sprawę w śądzie z RDOŚ za zeszły rok. Zobaczę jak to będzie.

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

rzepak sie dobrze regeneruje to fakt ale po takim mrozie jaki był u nas bez okrywy śnieżnej korzeń dostał po d*pie bardzo roślina będzie się męczyć jestem pewny że nie da plonu .


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

taa...po żubrze dobrze się regeneruje ?? Powodzenia....

 

Sajgon@ w którym miejscu te żubry Ci wyjadły rzepak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sajgon    12

@Hubert Ojdana Nowosady i Dubiny

Rzepaku już nie sieje bo nie mam gdzie. Nawet na Nowokorninie mi chodziły

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

no na Nowokorninie sporo zniszczyły...trzeba się jakoś porzadneij zając ,,tym'' problemem, leśnictwo i Puszcza Białowieska nic w tej sprawie nie pomogą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
16HDR008    0

Dzisiaj poleciałem Proteusem. Teraz zastanawiam się czy mogę połączyć na oprysk na grzyba z funkcją regulatora wzrostu ( Syrius ) z odżywkami ( OSD Micro Rzepak) + Epo Top + śladowe ilości mocznika, czy lepiej osobno ( koszty :( ). Jak myślicie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja dzisiaj wyskoczyłem z drugą dawką w ilości 180kg/ha saletry amonowej a na chowacza jade za dwa dni

 

PS;co to jest "nowokorninie"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jarecki21    35

Czy po rzepaku pryskanym Butisanem, Commandem i gramicydem można zasiać przenicę jarą? Rzepak skasowany gruberem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    637

wczoraj wysiana druga dawka... Na lepszym kawałku poszło 200kg/ha saletry na słabszym gdzie tych roślin jest o wiele mniej dałem tak ok 170kg...

Teraz tylko czekać i patrzeć jak rośnie:) mogłoby popadać...:/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metiu20    16

jarecki, poczytaj etykiety środków to będziesz wiedział. Po butisanie i commandzie jak przeorzesz na 15cm można, ale czy po tym gramicydzie można to nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

w zeszłym roku wymarzł nam kawałek rzepaku opryskany na jesieni.

wg etykiet można było siać rzepak lub qq. My przekornie posialiśmy jęczmień tylko 2 razy głęboko talerzując.

Powschodził pięknie, wystartował całkiem rześko, po czym stanął w miejscu. Koniec końców nie wiem czy plon przykrył 0.5t z ha


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Kiedy siejecie 2 dawke na rzepak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

w zeszłym roku wymarzł nam kawałek rzepaku opryskany na jesieni.

wg etykiet można było siać rzepak lub qq. My przekornie posialiśmy jęczmień tylko 2 razy głęboko talerzując.

Powschodził pięknie, wystartował całkiem rześko, po czym stanął w miejscu. Koniec końców nie wiem czy plon przykrył 0.5t z ha

A cóż to był za szatański preparat użyty w tym rzepaku i w jakiej dawce zastosowany? Czy nie czasem Kerb?

Edytowano przez xemit

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj