tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Siwy7406    47

Druga dawka po 2-4 tygodniach gdy rzepak osiągnie min 25-30cm.


Szymczak Robert (@deer) - Człowiek Roku Wielkopolski - wyślij sms o treści WLKP.20 na numer 72355 (koszt 2.46 zł z VAT)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karols21    0

Wy tu wszyscy o drugiej dawce N a u nas jeszcze nikt nawet z pierwszą nie wyjechał .U mnie we wsi panuje tak tendencja że przed 15 marca w pole nikt nie wyjeżdża. Ja może w sobotę siarczan posieją jak się da na pole wjechać.

Edytowano przez Karols21

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ramona    2

Tylko słuchać naciągaczy tak zwanych specjalistow i już siać nawóz w lutym a w marcu odpalac kombajn ,trzeba przekonać się samemu, i teoria nie pokrywa sie z praktyką. Rzepak po 1 dawce po dwoch tygodniach to ma co najmniej 20 c wysokości .DZISIAJ jechałem tąm samą trasą co 2 tygodnie temu i wtedy siali a efekt marny .Ja jeszcze nie sialem ,ale po niedzieli to w pole.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    635

Byłem wczoraj na moim rzepaku (pierwsza dawka była dana 4marca) i musze powiedzieć że wygląda marnie! Powiem więcej.. wygląda gorzej niż w momencie gdy siałem nawozy... teraz nie wiem co robić... kurde pięknie się ten rok zaczyna!::/:/:/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

No tak jest niestety, podczas siania nawozu też się cieszyłem, że wszystkie stożki ładne zielone a teraz inaczej to wygląda. Gdzie jest zielony to widać, dużo jest natomiast brązowych gdzie stożek odpada i korzeń gnije. I zauważyłem, że to tak placami jest-gdzie rzepak jesienią i wczesną zimą wyglądał ładnie, nie głodował, nie był fioletowy to tam zostanie a gdzie był słaby wyleci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    635

koledzy do kiedy dajecie sobie czas z podjęciem decyzji zostawić-zaorać?? No i co po tym? Dodam że nie prowadzę hodowli, zboża będe sprzedawał i rzepak również... Już wiem że pszenice poległy... pszenżyto ledwo ledwo się trzyma, nie wiem co z rzepakiem... i jak teraz nie daj Panie Boże wszystko mi pójdzie to będe musiał zasiać jęczmień i mieszankę owies-jęczmień... tylko w tym mam jakieś doświadczenie i całe szczęście nie że jeszcze wszystkiego nie sprzedałem... Ale po żniwach kto mi to kupi???:/:/:/ Normalnie masakra! Nawozy mam zakupione ale tylko azotowe mi zostały a teraz jak będe musiał przesiewać to znowu będe musiał kupić jakieś polifoski itp... że o paliwie nie wspomnę... A już miałem ułożony plan zakupu ciągnika na żniwa..:(:( a tak... D**A!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

u mnie rzepak wygłada na do zaorania w momencie kiedy siałem nawozy był zielony i wygladał dużo lepiej teraz widać stożki są przemarznięte jednak i niestety mażą sie nic z tego nie bedzie do zaorania czekam tylko na ubezpieczalnie


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

po waszych postach az boje sie co jest u mnie jutro musze obejrzecz rzepak. po zimie było w miare ładnie srodki zilone ale po siewnei nawozu i przed było do -10 w nocy :(


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brutus44    5

macie rację-byłem na polu ,rzepak masakra-tydzien temu był ładny-normalnie rok katastrofa-teraz jest pytanie co siać jak nie ma żadnych nasion w centrali

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siwy7406    47

Siejcie rzepak jary!


Szymczak Robert (@deer) - Człowiek Roku Wielkopolski - wyślij sms o treści WLKP.20 na numer 72355 (koszt 2.46 zł z VAT)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość murtek   
Gość murtek

Potwierdzam, z dnia na dzień coraz gorzej. A o pszenicy nie wspomnę. Myślałem, że chociaż w tym roku będę miał normalny rzepak- przeliczyłem się.

 

Ps. W zeszłym roku ci, co posiali rzepak jary uzyskali plon (o ile wjeżdżali kombajnem do 500 kg).

Edytowano przez murtek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki19903    0

Część mojego też jest do zaorania;/ Teraz nie wiem czy lepiej zasiać po tym rzepaku pszenicę jarą czy jęczmień? Wiem, że jak kiedyś posiałem pszenicę jarą po rzepaku to miałęm 2t z hektara;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

A jakie nawozy sypaliście na zamarzniętą ziemie chodzi mi o tych którym sie pogorszył rzepak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
HORTUS    32

Wydaje mi się że nawozy nie mają znaczenia. Rzepak rozpoczynał wegetację, gdyż nie zgnił jeszcze do konca korzeń, teraz gnije coraz więcej i chyba wyleci wszystko. U mnie lepiej trzymają się rośliny z dobrze rozwinietym systemem korzeniowym ale i one zaczynają padać.Twn korzen jest jakiś suchy jak go się przekroi a te rosliny bardzo powoli zamieają,

A tak w nawiązaniu do twojego pytania to ja sialem saletrosan.

Jeśli ktoś jest z lodzkiego to mam jęczmien jary STRATUS.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeF    43

Z rzepakami to wszędzie coraz gorzej. Mój też się pogorszył po przymrozku z wtorku na środę rzędu -10C. Środki zielone a teraz zamierają....

Zgłosiłem do ubezpieczalni i czekam.... Może zapowiadana ciepła pogoda coś zmieni na lepsze!


Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siwy7406    47

Siejcie jary rzepak mi dał w zeszlym roku prawi 3t/ha tylko decyzje trzeba podjąć szybko ze względu na wymaganą wilgoć.


Szymczak Robert (@deer) - Człowiek Roku Wielkopolski - wyślij sms o treści WLKP.20 na numer 72355 (koszt 2.46 zł z VAT)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037

zaraz sie okarze że jary daje co nie którym tyle co zimowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Jest żle i myślę że najbliższe 2-3 dni wyjaśnią sprawę z rzepakiem. Ja w każdym bądz razie nie będę go przesiewał z uwagi na pełna ochronę chwastobójczą jesienią. Uważam że 8-10 q i aplikacja 300 kg saletry na ha jest lepszym wyjściem jak przesiew zbożem jarym o nieznanych parametrach, które muszę zakupić , kosztami ochrony , nawożenia itd.

Co najgorsze, niszcząc ten rzepak tracę ważny el. płodozmianu , który stanowi wymierną wartość.

Co do stanu rzepaku, to jak widać w większości nie doceniliśmy potęgi mrozu, zachłyśnięci wiarą w ekstra-power lutowej aplikacji saletry, dla której lepszym miejscem od pola z gnijącym rzepakiem byłaby stodoła lub magazyn GS.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Mówicie że nie nawozy?Rozumie saletrosan czy polifoska 21. Ale saletra? Po co budzić rośline jeśli jeszcze nie pora wstawać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

To nie azot budzi rośliny. Czyni to temperatura i długość dnia.

Problemem zbyt wczesnego wysiewu nawozu są straty oraz brak możliwości dokładnej lustracji plantacji, co w tak specyficznym roku jak ten skutkowało aplikacją saletry na trupa, lub prawie trupa.

Niestety "nie pomogą wody Wisły , kiedy jaja już obwisły"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

iron i tak może być! Ozimy mógł dac np. w zeszłym roku 2t/ha na piasku a Jary da 2t/ha na zwięzłej! nie sprzeczajcie sie bo o to nie chodzi trzeba się poprostu zastanowić sam nie wiem, spodziewam się ubezpieczyciela w tym tyg. jedna plantacja napewno do zaorania 100% zgryziona. Ciekawe czy reszta zgnije oby nie.

 

Xemit no właśnie ja głównie z tego powodu wprowadziłem rzepak do struktury zasiewów, chodzi o stanowisko, gdybym wiedział że da te chociaż 10q to bym również się nie wahał, jednak są obawy np o zachwaszczenie miejscowe itd z tym może być później problem oraz zbiór. Ja dałem 100 Saletry i 100 Siarczanu najbliższe dni zadecydują o rzepaku ozimym w Polsce.

Edytowano przez proxy8441

My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Jak uczy życie rolnictwo ma więcej wspólnego z religia jak z nauka.

Czyli ? Nic nie możemy wiedzieć, możemy tylko wierzyć.

Jesienią w dobre wschody, zimą w przezimowanie , wiosną w wodę, a latem w łaskawy zbiór.

Podobnie jak możesz tylko wierzyć że zasiane na rzepaku zboże wynagrodzi Ci poniesione koszty.

Edytowano przez xemit

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj