tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

My dziś sialiśmy siarczan w dawce około 170 kg na hektar. Zaczął padać snieg ale musieliśmy skończyc bo dziś była ostatnia noc z przymrozkiem.Za około 2 tygodnie chcemy wjechac z azotem. B)

 

ja dzisiaj po 190kg saletry na rzepak sypnąłem, a w przyszłym tygodniu siarczan posieje po 300kg a potem jeszcze saletry po 120kg i myśle że będzie ok, żeby tylko zima nie wróciła :/

czemu odwróciłeś kolejność rzeczy? najpierw powinno sie sypnac siarczan bo powoduje ze roślina pobudza sie do przyswajania azotu. <_< Jakaś nowa technologia uprawy? :huh:


sprzedam białoruske z masztem (widlakiem) z przodu stan dobry cena 7 tys

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

ja uprawiam -widziałem tylko z daleka że coś się zieleni ale u nas w ogóle nie ma strat, był śnieg

no właśnie u mnie śniegu zero więc stwierdzam że najprawdopodobniej przezimował najsłabiej


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

U mnie jak każdy bellevue. Górna część liści tylko poprzymrażana a reszta ładnie sie trzyma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenon5072    0

można zmieszać, sprawdziłem w tabeli ;) ale co do mieszania z solą potasową to można tylko na krótko przed siewem ;)

A coz masz za tab kolego? moze bys sie podzielil z nami:) z góry dzieki:)

 

A propo nawozu, mialem zamiar dzis wyjechac tylko z wieloskl bez azotu narazie, ale troszke mi sie przyspalo i chyba dobrze bo ten snieg przyszedl itd... Ogladam pogode i na weekend zapowiadaja przymrozki tak wiec poczekam w noc pon tez ma byc tak wiec da sie rade:) z jednej str wydaje mi sie zbyt wczesnie choc jak wiem juz dwoch gospodarzy ode mnie pojechali z azotem, jeden RSM a drugi jakies granule... nie wiem co robic naprawde, ta pogoda mnie zalamuje:/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

ja mam tabele w książce do Produkcji roślinnej z technikum ;)


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

w tym momencie to jeszcze uważałbym z azotem mozna go jeszcze poparzyć znaczy stożki i zrobić sobie problem jeszcze większy niż kilkudniowa głodówka co innego wieloskładnikowe ten nawet jak rzepak szlag trafi to sie nie zmarnuje


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

wydaje mi się ze sianie nawozów wieloskładnikowych (chodzi mi tu o P i K) pogłównie mija się z celem.. przecież one wymagają wymieszania z glebą, moim zdaniem lepiej zastosować przedsiewnie większą dawką (oczywiście nie za wysoką) a niedobory na wiosnę uzupełnić dolistnie.. ale to tylko moje zdanie ;)


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Właśnie wydaje ci sie. Fosforu nie warto siać pogłównie, ale za to potas np. w formie soli potasowej daje bardzo dobre efekty takie zastosowanie na wiosne na rzepaki i na zboża, wiem to bo sprawdzałem i w tym roku tak sieje na wszystko. Wczoraj znajomy pojechał rano siać nawóz na rzepak a było tylko -4, siał U-914, siadł na środku pola, zaczeło szybko puszczac i nie mogli niczym dojechac do niego i jeszcze dzis w południe ciagnik stał w polu. Ale był pierwszy w okolicy.

Edytowano przez poosa21

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

muszę spróbować :)


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kiju221    17

Hmm, więc @poosa21 dlaczego to fosforu nie warto mieszać z glebą? Co prawda istnieje ryzyko retrogradacji ale uczono mnie, że wieloskładnikowe siać przedsiewnie. Sami zawsze staramy się wieloskładnikowe wymieszać z glebą i wszystko jest w jak najlepszym stanie.


Sprzedam Claas Variant 360 na części!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

ja też daje przedsiewnie wieloskładnikowe, ale z tym potasem to możliwe że działa dobrze pogłównie bo poprawi dodatkowo gospodarke wodną i lepiej sobie roślina poradzi w susze, spróbuje kiedyś :) a fosfor miesza się z glebą. Tylko np. przy formach pylistych nawozu (np. superfosfat pylisty) może zajść zjawisko uwsteczniania się czyli przejścia w formę nie dostępną dla roślin, przy nawozach granulowanych ryzyko jest mniejsze ;)

 

@poosa21 pewnie robi tak że daje P i K przedsiewnie a na wiosne dodatkowo sypie potas. Jeżeli sie myle to mnie poprawi :P

Edytowano przez losktos

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

zależy jakie wieloskładnikowe nawozy pewne firmy robią chłam i należy tylko mieszać ale sa pewne npk które sa dobre i pogłównie nie będe tutaj reklamował ja sieje 2/3 dawki jesienią reszta wiosną tak sie już przyzwyczaiłem a sól potasową z powodzeniem mozna siać czy też nawóz potasowy pogłownie


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ksys    23

u nas rano było minus8 a miejscami -10 i nikt nawet nie mysli o wyjeździe na pole bo jednak nawozy trochę kosztują

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Tam troche źle sie wyraziłem. Nie warto siac fosforu pogłównie, bo nic to nie da. Ale zastosowanie wczesną wiosną oprysku PK daje ładny efekt. Ja na rzepak daje 300kg polifoski M przed siewem i na wiosne 100kg soli potasowej. Sami spróbujcie na jednej ścieżce. Zobaczycie różnice. A na pszenice jak sieje po rzepaku, burakach czy ziemniakach to nic nie daje przed siewem tylko na wiosne 100kg soli potasowej i 170N plony średni z 4 lat to 6,3t/ha pszenicy ozimej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

ja jestem z podkarpacia i narazie w okolicy nikt nie sieje nawozow , u mnie pogoda to taka ze 2 dni ciepla i 2 dni mrozu wie narazie czekam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rami    18

ja tam dzisiaj posiałem na rzepak 200kg/ha saletry tylko miejscami się zapadał ale się nie kopał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Tam troche źle sie wyraziłem. Nie warto siac fosforu pogłównie, bo nic to nie da. Ale zastosowanie wczesną wiosną oprysku PK daje ładny efekt. Ja na rzepak daje 300kg polifoski M przed siewem i na wiosne 100kg soli potasowej. Sami spróbujcie na jednej ścieżce. Zobaczycie różnice. A na pszenice jak sieje po rzepaku, burakach czy ziemniakach to nic nie daje przed siewem tylko na wiosne 100kg soli potasowej i 170N plony średni z 4 lat to 6,3t/ha pszenicy ozimej.

zdecydowanie popieram Twoją technologie :)


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Co do fosforu to jasne że nie warto pogłównie, byt mało mobilny nawóz. A co do potasu to zależy jaka zima i jaka gleba jak mokro na lekkiej glebie to potas na jesień i wiosne jest wskazany. A ciężka gleba utrzyma potas i tak . U mnie na średniej glebie daje 72-84kg w tym roku przedsiewnie w polifosce 8 (bo składnikowo na jesień wychodziła najtaniej nie licząc mieszanki soli z fosforanem) a na wiosne 52kg w NK 21:21. Składnikowo nie drogi nawóz i robie potas i część azotu z jednym przejazdem, do tego dodaje siarczan amonu (jak kupowałem to azot w nim był jednym z tańszych nie licząc siarki która również jest potrzebna) I tym sposobem w wprowadzam wczesną wiosną 105kg N, 60kg S i 52kg K.

 

Na pszenice również taka mieszanka z tym że troche mniejsze ilości

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BARABUS    6

Ja również w tym roku postanowiłem dać potas na wiosnę, do tej pory przedsiewnie dostał 350kg Polifoski 4, czyli 112kg K w czystym składniku, na wiosnę dam mu jak tylko będzie można wjechać na pole 100kg soli potasowej, czyli 60kg K w czystej postaci, co da mi w sumie 172kg tego pierwiastka, do tego na pierwszy strzał 400kg Saletrosanu i na drugą dawkę jeszcze nie wiem... ale myślę że około 200 litrów (264kg ) RSM32... chyba mu wystarczy, jestem ciekaw plonu, mam nadzieje że pogoda będzie bardziej sprzyjająca jak do tej pory i zeszłego roku :) mój rekord to 3,2 t/ha ale przy sporo niższym nawożeniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

Panowie z Podkarpacia czy próbował już ktoś siac nawozy?

wczoraj kolega widział jednego gościa i zaraz mnie się pytał dlaczego ja nie jadę. nie wiem co on siał ale ja jeszcze zaczekam. W przeciwieństwie do niego (Ten co siał to najbogatszy rolnik w okolicy) ja biedny jestem


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

a z jakich okolic jestes?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj