tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Zenon5072    0

jakie nawozy i dawki stosujecie na rzepak wiosną jakie plony uzyskujecie może bym coś zmienił u siebie ziemie mam dobre 1-2 czarnoziem

Lepiej napisz jakie sam stosujesz nawozy i ile na takich ziemiach, mysle ze wiekszosc z Nas ma ziemie duzo slabsze od Twoich, w moim przypadku najlepsza to IIIb do V czasem VI, plony jakie uzyskujemy przy sprzyjajacych warunkach i wysokim poziomie agrotechniki to od 3,5t do nawet 5t. Mysle ze jak na te ziemie to bardzo dobry wynik ale na te 5t to juz naprawde trzeba miec grunt, uregulowane ph, dobre zmianowanie, wysokie nawozenie, stosowanie conajmniej 2x regulatorów wzrostu, ochrona przed chorobami szkodnikami etc.

W naszym rejonie przoduje uprawa ziemniaka i tu juz zaczyna sie problem z ph, bo niby ziemniak lubi od 5,5 do 6 ale w to nie wierze na takich polach zawsze wystepuje parch zwykly, lepsze sa parametry 5ph a tu juz problem z rzepakiem- jest to dla niego zbyt kwasny odczyn, skladniki sa mniej mobilne i dostepne dla rosliny...Jednym slowem ciezko to wszystko pogodzic ale niektorzy jakos sobie radza, a po wysokim plonie rzepaku sieja pszenice i przy wysokim poziomie agro uzyskuja ponad 8t/ha tak wiec jednak da sie...:)

A i zapomnialem tez o tym ze duzo daje odmiana, ja sieje conajmniej 2 na jednym kawałku tj mieszam sam odmiane hybrydowa z liniowa- mysle ze dobre rozwiazanie:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szczepan84    21

od 3,5t/ha polifos 6 300kg/ha wiosną saletra pierwszy raz 150-200kg/ha drugi 100kg/ha 2x od grzyba zapobiegawczo i 2x od robaka ale to na słabych polach kupionych lub w dzierżawie teraz mam na włsnych tu mam wszystko doprowadzone do ładu pszenica przy polfos 6 200kg/ha wiosną 3dawki 200-150-100 7-8t/ha ale zależy od roku bywa i 5-6t/ha dlatego pytam bo może ktoś mi coś podpowie trzymam od 3lat opasy zwiększam co roku żeby miec naturalny nawóz bo tego brakuję daję pod żyto na kiszonkę i qq plony są bardzo dobre

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenon5072    0

A robiles badania gleby? Moze warto bo tak naprawde nie wie sie co ma bez nich choc ich autentyczność czasem pozostawia wiele do zyczenia:/ Mysle ze na takich glebach powinienes spokojnie pow 4t miec,a co do herbicydów...radze pryskac na jesien tuz po zasianiu np butisan star, drogo ale bezpiecznie...zaiwera metazachlor i chinomerak jego odpowiednikiem tez jest Rapsan Plus SC...Moim zdaniem pryskanie na jesieni srodkiem typu command jest bez sensu bo z pewnoscia odbija sie to na wigorze jesiennym. (chlomazon)

A tak w ogole to moze rzuc jeszcze jakies odzywki na wiosne, cos z potasem przede wszystkim i siarka, oraz jakies mikro zeby było.

Siejesz liniówke czy hybryde?

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szczepan84    21

nie pamietam ale chyba pryskałem właśnie Rapsanem na jesień

tak próby trzeba zrobic już dawno robiłem na wiosnę będę robił każdą działkę pod dopłaty więc się okaże czego brakuję tak u nas 4t mają nawet o 5 słyszałem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenon5072    0

na nowo nabytych gruntach o ph czasem poniżej 5 sieje rzepak ,no bo co innego i plony są na poziomie 3 ton mysle że przyzwoite

Moim zdaniem kazdy plon moze byc przyzwoity tylko ze wszystko jest kwestia za ile wyprodukowales...mowi sie ze gdy jest plon to jest oplacalnosc, pewnie cos w tym jest ale czasem jest tak ze bedziemy inwwestowac inwestowac a tu np warunki pogodowe beda do du... i wyjdziemy blisko kreski lub na zero...nie wazne jaki ma kto plon tylko ile PLN zostaje mu w kieszeni:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nie    2053

ja czytałem, że na tonę wyprodukowanego ziarna rzepak potrzebuje:

 

50kg N

25kg P2O5

50kg K2O

10kg S

 

i najlepiej podanych dolistnie:

 

500g Mg

800g B

30g Mo

 

i pH ziemi 6,2-6,6

 

podane dawki mogą być o 10-20% mniejsze lub większe w zależności od tego kto je zaleca, gdyż nikt nie ma monopolu na wiedzę i nie ma jednej, jedynej złotej recepty na sukces

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    348

a co byście mi poradzili na rzepak ale dolistnie

 

chodzi o to że prawdopodobnie w tym roku po zbiorach będę musiał oddać pole i nie chce w nie zbyt inwestować

 

rośnie na nim rzepak ktory dostał jesienią przed siewem 200kg/ha polifoski M NPK(MgS) 5-16-24-(4-7)

 

teraz na wiosnę nie wiem jak zaplanować dalsze nawożenie (zarówno makro jak i mikroelementami) by jak najwięcej wokorzystała roślina a jak najmniej zostało w glebie zatem pomyślałem o nawożeniu dolistnym

 

co poradzicie ?

Edytowano przez tobago

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeF    43

Ja wjeżdżam w tym tygodniu z kizerytem granulowanym i solą potasową, a po dniu azot. We wtorek ostatni dzień nocnych przymrozków a wg meteo group (sprawdza mi się ta długoterminowa pogoda) do 3 marca na plus (bo dalej nie pokazuje).


Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

a co byście mi poradzili na rzepak ale dolistnie

 

chodzi o to że prawdopodobnie w tym roku po zbiorach będę musiał oddać pole i nie chce w nie zbyt inwestować

 

rośnie na nim rzepak ktory dostał jesienią przed siewem 200kg/ha polifoski M NPK(MgS) 5-16-24-(4-7)

 

teraz na wiosnę nie wiem jak zaplanować dalsze nawożenie (zarówno makro jak i mikroelementami) by jak najwięcej wokorzystała roślina a jak najmniej zostało w glebie zatem pomyślałem o nawożeniu dolistnym

 

co poradzicie ?

 

żeby wyciągnąć max z tego pola postaraj się sprzedać słomęrzepaczaną na jakąś spalarnię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

u nas nikt nie ryzykuje nawet potentaci co mają po 200- 300ha rzepaku nie sieją nawozu dopiero po ruszeniu wegetacji odziwo w tym roku


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
S-Piotr    58

Zapoznajcie się z treścią tego artykułu i cyt." N powinien on być podany roślinom jeszcze przed pełnym rozmarznięciem gleby. - Nie wolno się spóźnić nawet o 1 dzień" . http://www.agrofoto.pl...zete,34271.html .


Wszystko należy robić w sposób tak prosty, jak to tylko możliwe,i ani trochę prościej.
.......... [Albert Einstein]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
west    46

Ja jutro i we wtorek ruszam z azotem w rzepak prognozy długterminowe zapowiadają długotrwałą odwilż, później można już nie wjechać do polowy marca. Ziemia jest zmarźnięta bardzo głęboko więc nie ma obawy o wypłukanie azotu a puszczająca wierzchnia warstwa skutecznie go przyjmnie. Rzepaki wyglądają lepiej niż w ubiegłym roku więc Panowie start

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szczepan84    21

trzeba będzie wjechac po przymrozku najlepiej rankiem zanim ziemia puści rzepak na jesień miał niedobory fosforu podobno sucha spowodowała brak uwalniania się z gleby był bardzo silny niedługo po siewie na jesieni przysiadł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siwy7406    47

Panowie a co u was śniegu niema?


Szymczak Robert (@deer) - Człowiek Roku Wielkopolski - wyślij sms o treści WLKP.20 na numer 72355 (koszt 2.46 zł z VAT)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeF    43

U mnie już stopniał. Z resztą było go tyle co nic. Dziś w najcieplejszym momencie dnia było +5 C.


Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

u nas jeszcze śnieg i trochę wody stoi również poza tym przymrozki bedą jeszcze na początku marca teraz mamy dopiero 20 lutego wczoraj rozmawiałem z właścicielem dużego gosp w tym sporo rzepaku jak on to ujął nie ma nic gorszego od sraczki


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
redek    47

U nas wczoraj było jeszcze 10cm śniegu, całą noc padał deszcz, dzisiaj na polach jeziora i błoto prawie po kostki. Łatwo napisać w książce czy gazecie "Nie wolno się spóźnić nawet o 1 dzień" ,a życie swoje, będą warunki to się spokojnie posieje i urośnie.

A odnośnie cytowanego artykułu fachowiec który mówi o krzewieniu rzepaku nie jest dla mnie autorytetem.

Edytowano przez redek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BARABUS    6

dziś jest 19 luty a wy już chcecie siać nawóz ? u mnie dopiero dziś stopniał śnieg, a na polu zrobiło sie błoto więc na wjazd nie ma już szansy, teraz to tylko czekać aż obeschnie albo az lekko w nocy przymrozi, bez paniki na początku marca się wysypie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
west    46

Każdy robi jak uważa jeden woli mieć okazje zabłysnąć w galerii ,,wpadka tygodnia" i czeka aż ziemia puści aby zryć pole koleinami, inny rozsiewa nawóz wcześniej aby takich sytułacji uniknąć. Jedno jest pewne rzepaki potrzebują azotu jak najwcześniej szczególnie tak osłabione mrozami warunki są idealne śnieg stopniał ziemia w wierzchniej warstwie lekko puściła więc rozsiany nawóz spokojnie wniknie w ziemię i będzie czekał strat nie powinno być bo głębiej jest zmarznięte więc nie ma obawy o przepłukanie go.

Każdy ma inne warunki na polach i decyzje musi podejmowac sam, jutro jadę z kizerytem we wtorek z polifoską 21.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

nie krytykuje ale dla mnie za wcześnie ja czekam na początek marca zresztą mam na takich polach rzepak ze kolein nie zrobie


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

u mnie jeszcze 20cm śniegu, obecnie pada deszcz, boję się widoku po stopnieniu, niewiadomo co z tego bedzie po takich mrozach. Aż strach pomysleć.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chomik111    18

nie ma co się spieszyć panowie jest luty a w marcu może przyjść kilka stopni mrozu np do minus 10 i bardzo silny wiatr przez kilka dni i wszystko wysmali.... ale każdy region jest inny na zachodzie Polski już mrozu może nie być tej "zimy" a na wschodzie jak np u u mnie może być do połowy marca, więc nie krytykujcie innych i niech każdy patrzy na plantacje i regiony w których mieszka..

 

ja to raczej wcześniej jak koło 5 marca nie ruszę nawozami a w tym czasie dla zachodu Polski będzie już za późno..

 

muszę najpierw w tym tyg wykopać rzepak ja będę miał czas i ocenić czy przezimował a później ryzykował z nawozami...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenon5072    0

Ja równiez moze w tym tyg rzuce lubofoske ale z azotem jeszcze chyba poczekam, nie wydaje sie wam ze cos za wszesnie na koniec tej cholernej zimy? najgorzej jak rzepak ruszy z impetem po N a przyjdzie mroz...z tego co slyszalem w prognozie to zapowiadaja jeszcze do -20 st, tzn teraz ma byc odwilz a pozniej przyjdzie znowu zima;/ ch*j wie co robic za przeproszeniem tymbardziej ze jestem z centralnej PL i lubi zawiac chlodem;/

 

Mozesz mi przyblizyc w jaki sposob to oceniasz? Na co zwracac uwage itd? z góry dzieki:)

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szczepan84    21

no co wy już chcecie siac nawozy ale jeszcze mamy marzec i niewiadomo co pokaże czytałem ten artykuł i piszżc że trzeba wcześniej to myślałem może połowa marca u mnie jest 20cm śniegu i nie wydaje mi się żeby się roztopił szybko jestem ze wschodu z lubelszczyzny u nas nie da się wcześnie wjechac na pola jak na zachodzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj