tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

miszka31    31

Chcialbym na wiosne popryskac rzepak (Lisek odmiana liniowa) popryskac regulatorem wzrostu i mam takie pytanie kiedy najlepiej wykonac oprysk,czego sie wystrzegac,jakich bledów nie popelniac przy zabiegu i czy wogole jest sens takiego zabiegu.

na jesieni nic nie dawałeś? chodzi mi o jakiś regulator(tebukonazol)? na wiosne przed wystrzeleniem rzepaku w pęd, gdy tylko temperatura przekroczy 12C, gdy ci rzepak ucieknie , to o skracaniu nie ma mowy,najlepszy efekt uzyskuje się stosując dwa razy w sezonie, tj na jesieni i na wiosne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gnat    0

witam mam pytanie co lepiej wysiać na wiosne pod rzepak mocznik czy saletre ....

wysiewam w dwóch dawkach 1 mocznik 250kg i 2 saletra 200kg czy to wystarczy czy proponujecie inaczej ..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus1991    10

A co waszym zdaniem lepsze na pierwszą dawkę saletra + siarczan amonu, czy saletrosan?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Saletrosan tak pewnie nie zakwasi ziemi ale osobiście jeśli by zmieszać by wyszedł ten sam skład to brałbym co tańsze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka31    31

próbowałeś siać tą mieszanke? czemu saletrosan nie zakwasi gleby?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
redek    47

Saletrosan to mieszanina saletry amonowej i siarczanu amonu, więc zakwasi ziemię tak samo, jak te dwa nawozy podane oddzielnie.

Co prawda ma w swoim składzie jeszcze mączkę dolomitową, ale nie wiem, czy tak mała ilość dolomitu będzie miała jakiekolwiek znaczenie.

Dla mnie główną zaletą saletrosanu jest to, że dobrze się wysiewa przy większych szerokościach roboczych, a z siarczanem jest problem, nawet grubokrystalicznym.

No i lepszy jest stosunek N:S, wystarczy jeden przejazd, żeby dać odpowiednią ilość siarki i azotu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19
Napisano (edytowany)

@Miszka siałem w poprzednim roku ale siarczanu małą dawke dałem w mieszance. Ale sam siarczan na 18m bez dużego wiatru da rade wysiać. Najwyżej dasz troche większe obroty.

W sumie to pewnie macie racje że podobnie zakwasi. Mój błąd. Choć w sumie mogliby podać ile tej mączki dolomitowej tam jest.

No ale oczywiście licząc wysiew trzeba policzyć koszty paliwa dodatkowego przy dwóch wjazdach.

Edytowano przez silva

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19
Napisano (edytowany)

Oj jak domieszałem do 250kg saletry 50kg siarczanu to bardzo nie poszalałem. Ale to tak musiało być. Szkod było mi jeździć po polu siejąc 50kg na ha a do tego starym rozsiewaczem nawet bym nie ustawił takiej dawki. Wogóle porażka była

Edytowano przez milanreal1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

Wiam.

My byśmy chcieli dać na wiosnę azot z siarką i do tego potas trochę, jaki nawóz rozwiąże mój problem z wprowadzeniem tych trzech składników? A czy np można wprowadzić siarkę do rzepaku razem z opryskiem na np chowacza? Czy to już za późno może być dla siarki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

a w jakiej dawce dajesz? czy na mieszańca inaczej się dawkuje jak na liniowy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Ja tam daje tak samo i na to i na to. ok 2,5dt siarczanu amonu + 2,5dt NK 21:21 praktycznie razem z ruszeniem wegetacji. Zależy też jak to będzie wyglądać po zimie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
redek    47

Byli dzisiaj u mnie przedstawiciele Azotów Tarnów i zapytałem, jak to wygląda z zawartością mączki dolomitowej w saletrosanie. Rzeczywiście nie ma jej za dużo, ilość Ca wynosi około 1% plus trochę magnezu. Czyli faktycznie trochę mniej zakwasza ziemię, niż siarczan amonu i saletra stosowane osobno, chyba, że mówimy o saletrze z magnezem, wtedy wyniki będą podobne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majranjd    8

My życie utrudnili sobie tak: NK 21:21- 250 kg, 200 kg Kizerytu, reszta azotu w saletrze. Ale czy to nie będzie nawożenie pod coś jarego, to się okaże...


DEZERTER

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siwy7406    47
Napisano (edytowany)

Z wiosny pierwszy NKS 16-5-40so3 /Prosan/  250kg po 1 -2tyg. 220kg saletry potem 250saletry a między czasie dolistnie mocznik i npk., nutribor.

Edytowano przez Siwy7406

Szymczak Robert (@deer) - Człowiek Roku Wielkopolski - wyślij sms o treści WLKP.20 na numer 72355 (koszt 2.46 zł z VAT)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chomik111    18

ja na wiosnę ja nie daje żadnego pk tylko NS w postaci saletrosanu w dawce 400 - 500 kg/ha później dokarmianie dolistne w postacie yara vita rzepak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenon5072    0

Witam!

chciałbym 'dokarmic' rzepak wiosennym nawozeniem szczegolnie potasem i siarka, mysle nad zastosowaniem LUBOFOSKA 3,5-10-20 na zmarznieta glebe przed pierwsza dawka azotu. Jak myslicie dobre bedzie to rozwiazanie? tak w ilosci 200kg/ha .

Co do nawozów azotowych mogłby mi ktos przyblizyc jak dzialaja poszczegolne formy (amidowa azotanowa etc). Oraz jaką forme polecacie na 1 dawka a jaka na 2 oraz ta druga w jakiej fazie? Z góry dzieki:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukas21    3

Jak potrzebujesz potasu i siarki to najtaniej i najefektywniej będzie jak na zamarzniętą glebę dasz sól potasową a po tym saletrosan który zawiera siarkę, lubofoska odpada


Trend is your friend

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeF    43

Lubofoska odpada ze względu na to, że bardzo wolno się rozkłada i rośliny nie za bardzo z niej skorzystają. Zwłaszcza z fosforu, który jest mało mobilny.

Jak chcesz dać potas i siarkę to tak jak kolega napisał wyżej albo możesz zastosować korn-kali i uzupełnić sam azot lub możesz dać kizeryt granulowany+ sól potasowa i uzupełnić później azotem.

 

Na pierwszą dawkę azotu polecam coś z NO3 (azotanową), może być saletra amonowa, RSM, i inne...


Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    32

Zenon5072 forma azotanowa szybciej przyswajalna, amonowa wolniej chyba dobrze ;) zgadzam sie z kolegą lukas21 tylko taniej wyjdzie zastosować siarczan amonu :rolleyes:

Edytowano przez rafto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

a te nawozy yara np. yara mila npk 16.16.16 to jest to samo to co yara pk 15-30 tylko ze azotu nie ma?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj