tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
kryssr    52

Jak tak czytam te posty ile to nawozow dajecie to mnie aż głowa boli. Znając zasoby swojej ziemi stosowałem połowę NPK co wy N 200KG wiosna + jesień w (saletrze+ zasoby glebowe+ dolistnie) a plony min. 4,2t a max. jaki osiągnołem to 5,4t odmiana nelson.

A jakie masz gleby ?? bo jak są lekkie gleby to raczej bez takiego nawożenia to plonu za dużego nie będzie, i dodatkowo ryzyko braku wody

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siwy7406    47

Jestem z północy gleby od II do IVb ale przewaga ok 75% to III. Wysokie wody gruntowe, u nas są plony jak jest sucho pamiętam sezon 2007 lub 8 kiedy było bardzo ciepło i sucho pszenica i pszenżyto dawało z niektórych kawałków 12t/ha, wbiło mi się to w pamięć bo miałem w tedy nowy kombajn i myślałem że nieumiem go ustawić tak czujniki strat wariowały.


Szymczak Robert (@deer) - Człowiek Roku Wielkopolski - wyślij sms o treści WLKP.20 na numer 72355 (koszt 2.46 zł z VAT)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Senator    45

Sporo daliście tej soli...??? Jak wyglądają rośliny..???

Mało, bo całe 150kg/ha :) Rzepak jak rzepak, aż za duży, jak zresztą wszędzie w okolicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gomez181    197

ja dalem wtym roku 150kg wapana (tego w big bag) plus 250kg zawozu tarno grunt chyba z borem jakos tak i do tego na hektar 15Nkg i na wiosne dostanie w dwoch dawkach raz 300 kg saletry 32 i potem 200kg i mysle ze styka co wy na to?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rami    18

gomez 181 wiesz myśle że masz złe proporcje 300kg na raz to strata nawozu i pieniędzy przy obecnych cenach ja myśle że dwa razy po 200kg i do tego 100kg kizeryt ja tak myśle posiać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kruszek    0

ja dalem wtym roku 150kg wapana (tego w big bag) plus 250kg zawozu tarno grunt chyba z borem jakos tak i do tego na hektar 15Nkg i na wiosne dostanie w dwoch dawkach raz 300 kg saletry 32 i potem 200kg i mysle ze styka co wy na to?

 

Wapno OK tylko na glebach swieżo zwapnowanych ograniczone jest pobieranie boru... Można dokarmiać dolistnie. W pierwszej dawce azotu na ruszenie wegetacji nigdy nie dawaj więcej niż 250kg/ha.

Jednorazowo możemy dostarczyć 80kg N w czystym składniku. Jeżeli masz saletre 32%N to pierwsza dawka powinna wynosić 200-220kg/ha. Druga dawka powinna wyglądać mniej więcej tak samo. A co zrobisz dalej to nie wiem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kryssr    52

Jestem z północy gleby od II do IVb ale przewaga ok 75% to III. Wysokie wody gruntowe, u nas są plony jak jest sucho pamiętam sezon 2007 lub 8 kiedy było bardzo ciepło i sucho pszenica i pszenżyto dawało z niektórych kawałków 12t/ha, wbiło mi się to w pamięć bo miałem w tedy nowy kombajn i myślałem że nieumiem go ustawić tak czujniki strat wariowały.

no właśnie przy takim roku będę miał też 12 ton ale z 4 ha przy takiej pogodzie. U Ciebie rośliny dużo pobiorą składników z gleby a na słabych (IV, V,) to musisz to wszystko podać w nawozach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siwy7406    47

To opłacalność raczej wątpliwa przy takiej uprawie i nawożeniu? Trzeba się zastanowić czy warto siać tak wymagające rośliny jak rzepak na tak słabych ziemiach.

Edytowano przez Siwy7406

Szymczak Robert (@deer) - Człowiek Roku Wielkopolski - wyślij sms o treści WLKP.20 na numer 72355 (koszt 2.46 zł z VAT)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kruszek    0

Nastały takie czasy gdzie bez dużego nawożenia i odżywek nie osiągnie sie zadowalających plonów. Nawozy i wszystko inne jest drogie, ale też cena rzepaku jest o wiele większa niż w ostatnich latach (1800z/t). Pamiętam jeszcze jak ojciec robił na roli.. dużego wkładu nie było a plon bardzo dobry.. choć wtedy cena była niska. W dużej mierze zależy wszystko od pogody. Oby ten rok dla rolników był dobry i tego Wam życzę.

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Magnez z siarką :) Im większa dawka tym mniej pobierze bo w sumie część sie ulotni. Wiadomo ze lepiej częściej i mniejszymi dawkami ale cena paliwa nie jest nik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kruszek    0

co toj ets ten kizeryt? on jest zamiast? to co 300kg saletry nie pobierze?

 

Jest to nawóz magnezowo-siarkowy. No chlopie 300kg saletry? To już lepiej po 150kg sypnąć w II dawkach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

co toj ets ten kizeryt? on jest zamiast? to co 300kg saletry nie pobierze?

Ty ich nie słuchaj, pobierze te 300kg i powie że mało. Całe nawożenie rzepaku jest oparte na 2 dawkach. Pierwsza startowa i za 20dni druga. Kiedy tu się bawić w dzielenie dawki? Chyba, że ktos ma areał pola 1ha i ma dużo czasu to i co dziennie po 10kg saletry może sypać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gospodarz92    0

Święte słowa, pobierze spokojnie i nawet ponad 300kg saletry w dawce startowej, a z tą drugą to jest różnie, można ją dać już po 14 dniach, ale to jest zależne od pogody a co się z tym wiąże z rozpoczęciem wiosennej fazy wegetacji rzepaku. W tym roku na przykład obserwowaliśmy dłużej utrzymujące się niskie temperatury, dlatego patrząc na rośliny i ich zdolność poboru składników druga dawka szła w czasie od 20 do 30 dni po pierwszej... A wracając do niskiego nawożenia N, to czy się posieje mało, czy dużo to i tak straty są nieuniknione, zwłaszcza gdy nawóz zalega a rośliny go nie pobierają, tylko po tych stratach z wysokiej dawki coś im zostanie a z niskiej nie za bardzo... Więc jak ktoś wcześniej bardzo mądrze powiedział- Niech dopisze nam pogoda- i tego też wszystkim życzę.... :)

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz612    0

Moja pierwsza dawka będzie wyglądała tak 370kg/ha saletrosanu gdzie będzie wniesione 96kg/ha azotu i 48kg/ha siarki, natomiast 14-20 dni druga dawka i to będzie saletra z Yara 33,5N w dawce 280kg/ha i to ma wystarczyć 190kg/ha azotu.

Edytowano przez lukasz612

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kruszek    0

Ja na pierwszą dawkę przeważnie daję 400 kg saletry. Druga z 250.

 

Nie wypali Ci tego rzepaku? I aż się dziwie ile Ty tego sypiesz.. chyba dokładasz do tego interesu. A pochwal się lepiej plonami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

Ale w zaleceniach nie raz się spotkałem o dawce azotu na rzepak 220-240 kg. Rzepak wszystko przyjmie. Pytanie czy się będzie opłacać.

Kiedyś na drugi raz dałem 350 kg. Różnica w plonie była 100 kg, więc nie opłacało się. Plony to różnie, bywają dużo lepsze, lepsze od sąsiadów, ale i bywają takie same. Wszystko przede wszystkim zależy od pogody.

Teściu często pryska mocznikiem. Raz mu zostało, a dawał z 20-30 kg/ha. Pojechał jeszcze raz po rzepaku. Chciał zobaczyć czy spali czy nic nie będzie. I nic nie było. Rzepak był ładny.

Ja jak dawałem RSM to wjechałem w rzepak w czasie kwitnienia, kawałek przy miedzy na próbę co będzie. Na dyszach 7 otworkowych i nie spaliło.

Raz znajomy pyta się czy mi się opłaca tyle dawać bo on nawet połowę nie daję i jest bardzo zadowolony. No to policzyliśmy. Wyszło na to że mi z 1 hektara zostało 800 zł więcej niż jemu. A on jeszcze ma lepsze pole. W drugim roku stosował już podobnie jak ja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Wg nnie 400kg to już przesada choć na słabych kawałkach gdzie był żadki dawałem i więcej (w tym roku będe regulował to opryskiem mocznikiem) ale to sporadyczne przypadki bo azotu nie sieje sie wszędzie tak samo ani do terminu. Wszystko zależy jak to wygląda na polu. Podoba mi sie nawożenie które podał lukasz612@: 370 saletrosanu + 280kg yary 33,5. 190kg/ha to tak optymalnie. Choć jestem za tym by jeszcze obniżać tą dawke. U mnie na wiosne będzie nawożenie 105 + 67 kg + mocznik.

a łącznie wiosna jesień: N P K S Mg: 200,5 84 136,5 91,5 34

Staram sie ograniczać troche fosfor i potas z powodu dużej zzawartości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siwy7406    47

Ja na wiosnę zastosuję 200 kg Prosanu ok 7dni póżniej 220-250 saletry a po 21dn 200-220 saletry. W dokarmianiu dolistnym 4kg/ha plonwit opty, 10 kg sirczanu magnezu, 3-4 kg nutriboru, 0,6 asahi i dość. Na jesieni zastosowałem Microsol C 200kg/ha ze względu wysokich zawartości PK w glebie NPK niestosuję. Gwrantuję ,że ponad 4t/ha będzie lekko.


Szymczak Robert (@deer) - Człowiek Roku Wielkopolski - wyślij sms o treści WLKP.20 na numer 72355 (koszt 2.46 zł z VAT)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

Gwarantować to sobie można, a i tak wszystko zależy od pogody.

Koło mnie w tym roku sypały do 2,5 tony a na Legnicy do 2 ton. A tam dużo lepsze ziemie. A rzepaki w kwietniu piękne były.

Po drugie zależy od ziemi. Na mocnych ziemiach można dać mniej, ale na słabych nie poszaleję się. Bo co z tego że da się nawozu jak w czerwcu nie będzie deszczu i po plonie.

Ja nie raz widzę jak u mnie na polach robi się biało i złoto a 5 km dalej jest dalej zielono.

Z pięć lat temu było tak że koło mnie już było biało, a pojechałem z 10 km za mnie w góry, za Bolkowem a tam zielono jak w maju u mnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

BY wyprodukować 1t rzepaku potrzeba 50N, można liczyć że ten azot co jest w glebie zostanie skonsumowany przez jesień i zimę, a wiosną trzeba na te 4t 200N dać. Wiadomo , że część ucieknie N tak czy siak , więc dawki 150N będą raczej głodzące. Całą dawkę dzielimy na 2, przy czym pierwsza to 60%, a druga 40% choć u mnie wychodzi po 50%, ale daje azot jak juz cała Polska zasili, nawet do miesiąca róznicy w wegetacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

To skąd u nas przy 160kgN kilka lat temu plony 4,5t. Z tego co piszesz to widocznie nie możliwe. Znajomy wyciąga przy nawożeniu 100kg ponad 3t

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj