tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
farmermf    80

200-220N rzepak z miłą chęcią przyjmie, z tym mocznikiem na kwitnienie to w mym klimacie bym go kosił pod koniec sierpnia , a nie lipca. Po za tym nie spotkałem się z żadnymi zaleceniami by w rzepaku dawkę dzialić na 3. Pierwsza jak najwcześniej, druga 2 do 3tyg po pierwszej i to tyle w nawozeniu N.

Edytowano przez farmermf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

No ale 250kg plus to co pod korzeń (powiedzmy nawet 3dt poli 6) wychodzi prawie 270kg. Czy to aby nie za dużo? Znam ludzi majacych 4t przy 140kg/ha azotu na ziemiach 3 i 4 klasy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekgizio    4

Nie sumuje się jesiennego nawożenia N z wiosennym. Rozumiem że te 4 tony przy takim nawożeniu to mają rok w rok?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
west    46

Trzeba pamiętać o azocie mineralnym zawartym w glebie którego zazwyczaj nikt nie bada a który na średnim stanowisku (gleba utrzymana w dobrej kulturze)jest w wysokości 40-70kg jeśli przedplonem były motylkowe to jeszcze bonus 40kgN/ha.

Dlatego dawka azotu dostarczona w postaci nawozu wiosną wydaje mi się wystarczająca w przedziale 160-200 kgN/ha powyżej to raczej rozrzutność nie uzasadniona ekonomicznie.

Ale każdy robi jak chce jak kogoś stać niech sypie nawet 300kg czystego składnika szkoda tylko zanieczyszczonego środowiska, wód skażonych azotanami bo rośliny tego nie wykorzystają. Szwedzi mają rację oskarżając nasze rolnictwo o zanieczyszczenie Bałtyku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siwy7406    47

Mam pytanie z innej beczki : Czy ktoś z Was stosuje nawozy FCA Microsol C i Prosanan w uprawie rzepaku? Może jakieś doświadczenia w tym kierunku? Bo mam zamiar użyć tej niby dobroczynnej technologi bakteryjnej.


Szymczak Robert (@deer) - Człowiek Roku Wielkopolski - wyślij sms o treści WLKP.20 na numer 72355 (koszt 2.46 zł z VAT)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gospodarz92    0

200-220N rzepak z miłą chęcią przyjmie, z tym mocznikiem na kwitnienie to w mym klimacie bym go kosił pod koniec sierpnia , a nie lipca. Po za tym nie spotkałem się z żadnymi zaleceniami by w rzepaku dawkę dzialić na 3. Pierwsza jak najwcześniej, druga 2 do 3tyg po pierwszej i to tyle w nawozeniu N.

 

Widzisz ja swój rzepak kosiłem ok. 20 lipca, dokładnie ci teraz nie powiem, wcześniej zdesykowałem go Roundapem Trans Energy i dodałem NU FILM, przeciwko osypywaniu się nasion, i to tyle w mojej plantacji i wierz mi to nie był sierpień.

 

A co do jesiennego nawożenia to kolego marekgizio słusznie powiedział, że się go nie liczy do wiosennego, i jesienią wystarczy spokojnie ok. 30kg/N..

 

Ja na następny rok chcę zastosować emy chociaż na kawałku, zobaczymy jaki będzie efekt...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Rok rokowi nie równy. Ale nie pamiętm by jeden z nich miał poniżej 3,5 przy podobnym nawożeniu. U mnie razem z jesiennym będzie 200 i uwazam że to dużo. Marku mówisz że nie sumuje sie nawożenia to i kosztów moge nie sumować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gospodarz92    0

Mam pytanie z innej beczki : Czy ktoś z Was stosuje nawozy FCA Microsol C i Prosanan w uprawie rzepaku? Może jakieś doświadczenia w tym kierunku? Bo mam zamiar użyć tej niby dobroczynnej technologi bakteryjnej.

 

Ja słyszałem o stosowaniu Mikrostar PZ ale to jesienią....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rami    18

najważniejsze jest kompleksowe nowożenie wiecie sam azot nie czyni cudów jak wcześniej nie dasz innych składników to nie trzeba tyle azotu wysiewać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Polifoska 8 w ilości 3-3,5dt/ha. Siany głównie po zbożach, słoma zebrana

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka31    31

Widzisz ja swój rzepak kosiłem ok. 20 lipca, dokładnie ci teraz nie powiem, wcześniej zdesykowałem go Roundapem Trans Energy i dodałem NU FILM, przeciwko osypywaniu się nasion, i to tyle w mojej plantacji i wierz mi to nie był sierpień.

 

A co do jesiennego nawożenia to kolego marekgizio słusznie powiedział, że się go nie liczy do wiosennego, i jesienią wystarczy spokojnie ok. 30kg/N..

 

Ja na następny rok chcę zastosować emy chociaż na kawałku, zobaczymy jaki będzie efekt...

 

te 30kg N to słoma zeżre na rozkład, a rzepak będzie głodował, chyba że posiany po motylkowych lub okopowych roślinach, czemu się nie liczy jesiennego nawożenia N?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
west    46

W ubiegłym roku stosowałem Prosan w rzepaku na próbę dałem 200kg/ha dość nieźle wychodził cenowo w przeliczeniu na składniki ciekawe jaka będzie jego cena w tym roku.

Efekt stosowania trudny do oceny bo ten rok był wyjątkowo niekrzystny dla rzepaków w moim regionie ale ten kawałek gdzie stosowałem wydawał się lepszy.

Nie będe w tym roku stosował tylko z tego powodu że nie nadaje się on do rozsiewania na duże szerokości ja mam 24 metry ścieżki, trochę jest pyłu i wiatr znosi, plus miły zapach melasy ;) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siwy7406    47

Mikrostar to zupełnie co innego. Nawozy z FCA zawierają odpowiednie bakterie wspomgające uprawę inne dla rzepaku (Microsol C ) i inne dla Zbóż (Microsol T) to są nawozy do stosowania na jesień a Prosan pogłównie na wiosnę w pierwszym terminie jak siarczan amonu. W celu zapoznania się ze składem odsyłam do strony http://procam.pl/index.php zakładka nawozy


Szymczak Robert (@deer) - Człowiek Roku Wielkopolski - wyślij sms o treści WLKP.20 na numer 72355 (koszt 2.46 zł z VAT)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Ciekawa rzecz którą przeczytałem niedawno to to że nadmiar nawożenia potasem na jesień wpływa niekorzystnie na zimowanie gdyż w zbyt dużym stopniu kumuluje sie ten skladnik w roślinach i na kawałkach gdzie jest bardzo duża zasobność myśle żeby za roczek jeszcze ograniczyć nawożenie K

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siwy7406    47

Cena Microsol C na jesieni 2200zł, Prosanu grudzień 2011 1630zł. Ja z rozsiewem nie miałem problemu.

  • Like 1

Szymczak Robert (@deer) - Człowiek Roku Wielkopolski - wyślij sms o treści WLKP.20 na numer 72355 (koszt 2.46 zł z VAT)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gospodarz92    0

Polifoska 8 w ilości 3-3,5dt/ha. Siany głównie po zbożach, słoma zebrana

 

Ja stosuje Polifoskę 6 pod korzeń, w tym roku 4,5dt/ha i coś dołożę Kizerytu jak mam... A szóstkę dla tego że ma trochę więcej potasu...

W tym roku rzepak mam po pszenicy, a w ubiegłym był w monokulturze i po jęczmieniu jarym... Na następny rok pójdzie obornik to na pewno coś ujmę na jesień...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
west    46

Jeśli to cena brutto to nie jest źle, w porównaniu do np Timaca.

Też rozsiałem ale trzeba uważać na wiatr a wiosną każdy dzień się liczy dlatego raczej preferuje nawozy z dużą granulą które można rozsiewać w każdych warunkach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gospodarz92    0

Ciekawa rzecz którą przeczytałem niedawno to to że nadmiar nawożenia potasem na jesień wpływa niekorzystnie na zimowanie gdyż w zbyt dużym stopniu kumuluje sie ten skladnik w roślinach i na kawałkach gdzie jest bardzo duża zasobność myśle żeby za roczek jeszcze ograniczyć nawożenie K

 

Ja też czytałem o potasie że hamuje wzrost dlatego np. zalecano stosowac go dolistnie w tym roku by rośliny nadmiernie się nie wybujły... A co myślicie o zastosowani potasu w formie soli potasowej pod skibę....?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siwy7406    47

Jeśli to cena brutto to nie jest źle, w porównaniu do np Timaca.

Też rozsiałem ale trzeba uważać na wiatr a wiosną każdy dzień się liczy dlatego raczej preferuje nawozy z dużą granulą które można rozsiewać w każdych warunkach

Niepamiętam brutto czy netto jestem na vat i nie bardzo mnie to interesuje, od Timaca jest sporo tańsze ale odbiegamy od tematu.


Szymczak Robert (@deer) - Człowiek Roku Wielkopolski - wyślij sms o treści WLKP.20 na numer 72355 (koszt 2.46 zł z VAT)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siwy7406    47

Jak tak czytam te posty ile to nawozow dajecie to mnie aż głowa boli. Znając zasoby swojej ziemi stosowałem połowę NPK co wy N 200KG wiosna + jesień w (saletrze+ zasoby glebowe+ dolistnie) a plony min. 4,2t a max. jaki osiągnołem to 5,4t odmiana nelson.


Szymczak Robert (@deer) - Człowiek Roku Wielkopolski - wyślij sms o treści WLKP.20 na numer 72355 (koszt 2.46 zł z VAT)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Senator    45

A co myślicie o zastosowani potasu w formie soli potasowej pod skibę....?

 

My w tym roku tak daliśmy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj