tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Przemo    0

@LeF Zapomniałem dodać że na wiosne był stosowany Sulfammo ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magda1713    0
Napisano (edytowany)

Jest, jest Izba Rolnicza w Hajnówce ;-) przy ulicy Piłsudskiego Panie HubertOjdana

Edytowano przez magda1713

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

A no tak... nie wiem jak mogła mi uciec uwadze :P a od kiedy ona jest?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Rośliny pobierają siarkę w formie jonów siarczanowych(VI), a jej transport odbywa się z korzeni do pędów poprzez tkankę przewodzącą. W roślinach występuje głównie w formie zredukowanej w grupach sulfhydryfrylowych aminokwasów, jedynie w nie wielkim stopniu w formie nieutlenionej jako sulfolipidy znajdujące się w błonie komórkowej. Także jak już wcześniej ktoś napisał, lepiej jest dostarczać siarkę po przez rozsiew nawozu, niż dolistnie, mamy wtedy pewność, że składniki będzie w całej roślinie. Jedynie w przypadku objawów chlorozy można ratować się dolistnym podawaniem siarki, ale musi mieć pewność czy roślina nie ma dodatkowych chorób, bo wtedy pobranie siarki wiąże się z infekcją. Tym samym uważam, że korzystniej jest dać siarkę już wcześniej w postaci nawozu stałego i mieć spokój. smile.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafco1991    7

mam mały kawałek tak koło 0,30 ha rzepaku na IV i V klasie i planuje rozlać gnojowice co o tym myślicie?


Sprzedam Orkan 2 w db stanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Gnojowica jest bardzo dobrym nawozem pod rzepak. W 2009r wiosenne nawożenie azotowe zastąpiłem w 100% nawożeniem gnojowicą (kawałek 5ha) efekt był porównywalny do nawożenia Azotem.

Nie wiem czy badasz zawartość składników w gnojowicy - ułatwia to plany nawozowe. Jezeli nie to przyjmij srednią:

 

N 9kg/1m3

P205 5,6kg/1m3

K20 4,4kg/1m3

CaO 2,8kg/1m3

MgO 3,8kg/1m3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafco1991    7

najbardziej boje się poparzenia roślin gdyż są bardzo małe max 5 liści. W Top Agrar napisali ostatnio ze od połowy lutego można rozlać gnojowice ale przecież jest zakaz wywozu nawozów naturalnych do końca lutego także nie wiem co tu robić czekać do marca?? i nie można rozlewać przed i po silnych mrozach


Sprzedam Orkan 2 w db stanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Z tym kiedy można a nie można to powiem tyle że to tylko przepis. W praktyce możesz rozlewać i w styczniu. Nic się nie stanie, oczywiście najkorzystniej jest rozlać tuż przed ruszeniem wegetacji, ja lałem jesienią na mniejsze rośliny i po tej dawce ,,koksu'' świetnei wyglądały.

Nie bój się o poparzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Gnojowice to każda roślina lubi. Tylko jedni ją mają a drudzy nie :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Zostało mi 2 czy 3 5l bi58 i zaczyna mi się kończyć termin przydatności do sporzycia :D , wyczytałem ze kres prewencji na pszczoły to 21 dni.Pytanie jest takie czy jak dam pół dawki bi58 i pół dawki mospilanu w pierwszym zabiegu w rzepaku to czy pszczoły się nie pogniewają? Czy jednak rzepak zakwitnie przed upływem 21dni. Czy lepiej zużyć go np. w pszenicy przy zabiegu fungicydowym na kłos?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka31    31

bi lubi wyższe temperatury,lepiej zostawić go na pszenice i nie drażnić pszczół :D mi też terminy powychodziły, aby sanepid nam do d... się nie dobrał :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leniwy27    48

dobrze że jeszcze są rolnicy którzy zwracają uwage na pszczoły(chwalić) bo nieraz widze jak ludzie pryskaja w pełni kwitnienia a każdy zabieg w tej fazie jest grozny i to za zwyczaj ci co maja od zaj... gleby bo wieczorami sie nie wyrobiają !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

ale mospilankiem to raczej wolno w czasie kwitnienia(przynajmniej tak pisze na ulotce). 30% rolników nie wie co to jest kres prewencji niestety.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka31    31

kiedyś ci nie zalezało na pszczołach, ważne jest by po nich nie pryskać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leniwy27    48

no nie własnie kazdy oprysk jest szkodliwy jak bezposrednio bedzie podany na pszczoły i mospilan nie jest szkodliwy ale i tak trzeba pryskac pod wieczór po oblocie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

z tego co kojarzę to jest przynajmniej jeszcze jeden środek nie robiący krzywdy pszczołom prócz mospilanu, jak sobie przypomnę to napiszę jaki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszjarm    4

miszka31

zalezy mi na pszczolach ale chcem takzed miec jak najwiekszy plon rzepaku ale nieprzeplacajac . nigdy do tej pory nie pryskalem jak rzepak kwitl , w tym roku 1 raz i okazalo sie ze bardzo duzo to pomoglo .

z tego co znajomi mowia to alert sprawdzal sie bardzo dobrze ale juz nie wolno nim pryskac i czym go teraz zastapic zeby efekt byl i cenowo bylo ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

możesz go zastąpić dowolnym środkiem dwuskładnikowym, , a żeby było taniej to wymieszać dwa na przykład coś z traiazolem , powiedzmy tebu, i do tego coś z innej grupy , na przykład prorok

co do oprysków na robala to ja zawsze robiłem jak były już pąki i pojawiał się słodyszek to dawałem nurelle, lub sam ją robiłem z dursbanu i fastacku, a na drugi zabieg już jak kwitł to mospilan.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Ważne żeby pryskać wieczorem. Bo po za tym to większość insektycydów na rzepaki nie jest taka groźna na pszczoły.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
groszek    0
Napisano (edytowany)

Witam byłem dziś na rzepaku, jak do tej pory przezimował 100%, Zapowiadają mrozki na weekend co myślicie aby go posiać azotem już tak wczeście, później może być różnie i nie bedzie można wjechac na pole jak w ubiegłym roku, posiałem dopiero 15marca (wykopałem kilka korzeni i wydaje mi się że pojawiają się tegoroczne odrościki co świadczy o ruszeniu wegetacji czy to możliwe ?? wydaje mi sie ze tak, ostatnio ciepło w moim regionie ) niewiem czy na saletre jeszcze nie za wczeście, może posiać mocznikiem lub saletrzakiem siał ktoś tak wcześnie azot na rzepak tj około 10 luty co o tym sądzicie ??

Edytowano przez groszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
popo73    78

za wczesnie zapowiadaja mrozy i snieg i azot pojdzie w dreny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzela    0

W sezonie 2008 posiałem azot 14 lutego i to była bardzo dobra decyzja, też wtedy przymroziło i to był ostatni atak zimy. Rzepak posypał właśnie miedzy innymi tym wcześnie posianym azotem. Móc przewidzieć pogode to byłaby dobra sprawa. Ale ja też w tym roku zaryzykuje i 250kg saletry w sobotę tj. 12 lutego walne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj