tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Lukasz82    3

Mam pytanie. co jest jak najmłodsze liście rzepaku żółkną od brzegu liścia a nerwy zarazie są zielone? Czego brak mu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy    3

Łukasz jest to typowy objaw braku siarki, na wiosnę siarczan amonu ok 25 kg czystej siarki na ha. pozdrawiam jerzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarekUA    968

Zgadzam sie z poprzednikiem ja daje 200kg/ha siarczanu amonu na jesien:) i na wiosne tez tyle samo ;)


"pionierem najpierw ogłoszonym był , kułakiem potem, a Polakiem-zawsze" Kaziemierz Pawlak
"tylko żalmi naszych mlodych co za kiese po banana wyruszyli wmałpi gaj" Wodecki-raj
""Możesz robić to co chcesz, możesz byc kim chcesz ..." Mesajeh
Rolnictwo to nie wszystko..., ale wszystko bez rolnictwa to h<>J :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
menos    7

witam mam pytanie posiałem w tym roku pierwszy raz rzepak i mam pytanie kiedy najlepiej wysiać nawoź na wiosnę bo powoli zaczyna się nam robić wiosna mam 500kg siarczanu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel6485    242

systemy nawozenia siarka obejmuja 2 terminy pierwszy przed ruszeniem wegetacji drugi pełna wegetacji do fazy kwitnienia

Jest taki wzór na dawke siarki 4;1 i 5;1 dawki N

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

witam mam pytanie posiałem w tym roku pierwszy raz rzepak i mam pytanie kiedy najlepiej wysiać nawoź na wiosnę bo powoli zaczyna się nam robić wiosna mam 500kg siarczanu

 

 

Lustracja plantacji po zimie, zacznij od sprawdzenia stanu systemu korzeniowego.

Pierwsza dawka azotu w formie szybko dostępnej ( zazwyczaj saletra amonowa, bądź RSM jak posiadasz odpowiedni sprzęt) w terminie ok. 2 tygodnie przed ruszeniem wegetacji ( na moje oko ok. 10 marca w moim rejonie - Kujawy), dawka w przedziale 90-120 N/ha zależnie od stanu przezimowania. Zarazem dopuszczalny jest wysiew siarczanu amonu (ok 250-280 kg/ha) w celu dostarczenia siarki.

Druga dawka za 2-3 tygodnie, w początku pąkowania (do wyboru z nawozów : mocznik, saletrzak z Mg, S).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
menos    7

Lustracja plantacji po zimie, zacznij od sprawdzenia stanu systemu korzeniowego.

Pierwsza dawka azotu w formie szybko dostępnej ( zazwyczaj saletra amonowa, bądź RSM jak posiadasz odpowiedni sprzęt) w terminie ok. 2 tygodnie przed ruszeniem wegetacji ( na moje oko ok. 10 marca w moim rejonie - Kujawy), dawka w przedziale 90-120 N/ha zależnie od stanu przezimowania. Zarazem dopuszczalny jest wysiew siarczanu amonu (ok 250-280 kg/ha) w celu dostarczenia siarki.

Druga dawka za 2-3 tygodnie, w początku pąkowania (do wyboru z nawozów : mocznik, saletrzak z Mg, S).

ok dzięki a ta drugą dawkę np saletrzaku to w jakich ilościach a chciałem się zapytać czy stosuje ktoś z was opryski furgicydowe caramba,horizon,toprex jeden z tych będzie chyba dobrym wyborem bo służą też jako regulator wzrostu a wy jakie stosujecie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszjarm    4

ja w woj opolskim nysa chcem dac pierwsza dawke saletry maonowej w ilosci 400 kg i za dwa tygodnie 200kg i tak sie zastanawiam czy nie bedzie za duzo tego bo jesienia dostal jeszcze 100 kg mocznika . ktos z was daje takie duze dawki ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Menos:

Ustalasz zapotrzebowanie na azot, potem odejmujesz od niego azot zmineralizowany, z przedplonów, wysianym wraz z nawozami jesienią, azot z wywiezionego obornika - także pod przedplony (obornik "działa" 3 lata). Ustalasz wynik. Następnie dzielisz go przez 80%, tyle wynosi maksymalne wykorzystanie azotu z nawozów mineralnych. Ilorazem będzie dawka całkowita azotu, która powinna zaspokoić wymagania na spodziewany plon.

1 dawka to zazwyczaj 1/3 - 2/3 dawki całkowitej (90-120 kg/N/ha)

2 dawka pozostała część ( 60-90 kg/N/ha)

 

Lukaszjarm:

Trudno zza klawiatury stwierdzić czy podane przez Ciebie dawki są prawidłowe. Ważna jest ocena przezimowania, zagęszczenie po zimie, suma i rozkład opadów wiosną. Śniegu także w tym roku nie brakowało, są straty wynikające z wymycia azotu z gleby.

Podane przez Ciebie nawożenie wymaga optymalnego uzupełnienia Siarki, plonotwórczego składnika.

Wg mnie zakładasz nawożenie pod min. 4t/ha?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

ja w woj opolskim nysa chcem dac pierwsza dawke saletry maonowej w ilosci 400 kg i za dwa tygodnie 200kg i tak sie zastanawiam czy nie bedzie za duzo tego bo jesienia dostal jeszcze 100 kg mocznika . ktos z was daje takie duze dawki ?

200N na wiosne rzepak łyka bez problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszjarm    4

ok dzieki za podpowiedz a siarke to rzepak dostanie pewnie dolistnie . pytam sie bo ojciec mowi ze zwariowalem z ta pierwsza dawka i wylozy sie albo bez desykacji sie nie obejdzie

ja w zeszlym roku dalem 500 kg saletry lacznie w 4t z ha bylo i teraz tez bym tak chcial

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Daj jeszczde dolistnie siarke i bor ze 2 razy albo siarczanem magnezu +odżywke z dużą zawartością boru

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
menos    7

a jak dam na pierwsza dawkę siarczan w ilości 250kg/h to mogę dać na drugą dawkę np saletrę can w ilości 100kg/h rzepak wydaje się ładny jestem z małopolski chciałbym uzyskać jakiś dobry plon kupiłem już siarczan magnezu i odżywki z borem myślicie ze nawożenie wystarczy myślę pryskać jeszcze na grzyba

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy    3

Drodzy koledzy piszecie o nawożeniu wiosennym azotem o podziale dawek itd a co z nawożeniem wapnem i potasem ? Najpierw należy pomyśleć o wymaganiach pokarmowych a potem o plonach rzędu 4 t/ha lub więcej. Czy ktoś wspomniał o pobraniu wapna w ilości 70 kg, potasu 80 kg, 20 kg fosforu, 15 kg siarki i 8 kg magnezu na tone plonu. Czyli kłania się Ph (wapnowanie) gleby oraz jesienne nawożenie P i K a bez tego rzepak nie pobierze wysokich dawek azotu. Największe zapotrzebowanie na siarkę i magnez rzepak ma okresie zielonego pąka do fazy kwitnienia i wtedy należy zasilać rzepak Mg i S.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
menos    7

pierwszy raz sieje rzepak ale na jesień sypnąłem 300kg polifoski 6 nie widziałem zebu liście miały przebarwienia więc p i k może wystarczy a wy kiedy ruszacie z pierwsza dawka azotu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszjarm    4

ja jesienia sypalem pod rzepak wapno tlenkowe i pryskalem UG MAXEM wiec pH powinno byc ok i przebarwien a lisciach tez nie bylo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

a ten siarczan magnezu to dolistnie mam dac i kiedy ?

możesz dawać przy okazji odchwaszczania lub zwalcznia szkodników, łącz zabiegi .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy    3

Uregulowany odczyn gleby i brak objawów braku składnika jest to baza - jest to plan minimum. Dopiero badania chemiczne gleby jak wskazują na zawartość bardzo wysoką można rozmawiać o plonach rzędu 4 t, rzepak jest rosliną wymagającą i obnaża wszystkie slabe strony pola jak na dłoni widac gdzie i jakie braki składnikowe wystepują i nie trzeba map zasobności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Daj jeszczde dolistnie siarke i bor ze 2 razy albo siarczanem magnezu +odżywke z dużą zawartością boru

 

W żadnym wypadku dokarmianie dolistne siarką nie zastąpi nawożenia doglebowego. Aplikowanie dolistne (np. siarczanem magnezu, nawozami wieloskładnikowymi) jest mało plonotwórcze, poza tym jednorazowo można wnieść co najwyżej 1-2 kg siarki, to strasznie mało, idąc dalej pierwiastek ten słabo przemieszcza się z liści do organów generatywnych.

 

Z tym borem też nie przesadzajcie, na 1 hektar rzepaku ozimego wystarczy 0,5-1 kg Boru.

Pamiętajcie, że po rzepaku najczęściej sieje się pszenicę i pszenżyto, te rośliny za borem nie przepadają.

 

Menos:

W dwóch dawkach łącznie to tylko 84 kg/N/ha. Jeżeli dawka wynosi 100 kg/N/ha i jest jedyną dawką, musi zostać wysiana jednorazowo. Bez sensu ekonomicznego jest podział na 2x50 kg/N/ha. Dodaj do siarczanu saletrę amonową, tak z 200kg/ha. Ta z wapniem (can) na pierwszy strzał jest niewskazana. Co innego w drugiej dawce, ale chociaż ze 250 kg/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszjarm    4

TOREZ :

mam pytanie to jak najlepiej rozwiazac ten problem z siarka ? co mam zastosowac? i w jakich dawkach ? zeby plon na poziomie 4t z ha byl w miare pewny . w zeszlym roku nie stosowalem zadnego dokarmiania siarka i mialem 4 tony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Lukaszjarm:

Bezpieczna dawka 50 kg/S/ha.

Siarczan amonu, saletrzak z siarką itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszjarm    4

a co to jest ten kizeryt ? ile sie yego daje na 1ha ? i ile to kosztuje ?

acha no i co jeszcze móglbym dac oprcz siarczanu amonu i saletrzaku z siarka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxiben    23

kizeryt 25% mgo 20% siarki nawoz bdb calkowicie rozpuszczalny w wodzie ale cen sie wysoko 1250zl netto big bag kto stosuje nawozenie potasem na wiosne bo chce dac 100 kg soli co o tym myslicie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj