tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Mich9    671
przemek28_28 napisał:

Ja z kolei znam goscia co posiał  rzepak z nasion 2 rok po centrali i z działki 4.8ha sprzątnął 5.5 tony, a wcale złe z drogi nie wyglądał jak sie autem jechało.

mieszańca nie można siać w 3 pokoleniu, ktoś mało rozumny sam sobie problemu narobił

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392
1 minutę temu, Mich9 napisał:

mieszańca nie można siać w 3 pokoleniu, ktoś mało rozumny sam sobie problemu narobił

Nie zawsze, ale czasem samosiewy mieszańca w rzepaku bardzo dziwne rosną.

W siewniku co 12,5cm i 40 nasin/m2 wychodzi co 20cm w rzędzie. Co drugą czyli 25cm co 10cm w rzędzie.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

Ale wiadomo też że nie zawsze 3kg/ha oznacza że będzie mniejsza obsada niż 4kg/ha. Więc pisanie w kilogramach że np. Ja sieję tą czy tamtą odmianę 3kg/ha i jest super, może spowodować że ktoś to przeczyta i weźmie to sobie do serca i posieje też 3kg/ha tą odmianę nie patrząc na metkę na worku i sobie może narobić tedy krzywdy bo okaże się że odsady brakuje. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mich9    671
ansu napisał:

1 minutę temu, Mich9 napisał:

mieszańca nie można siać w 3 pokoleniu, ktoś mało rozumny sam sobie problemu narobił

Nie zawsze, ale czasem samosiewy mieszańca w rzepaku bardzo dziwne rosną.

W siewniku co 12,5cm i 40 nasin/m2 wychodzi co 20cm w rzędzie. Co drugą czyli 25cm co 10cm w rzędzie.

no bo tak jest w 1 pokoleniu mieszańca porażenie jest 0% w drugim 5% w trzecim już 50 % tworzy się taka choinka która nie ma łuszczyn, siałem mieszańca w drugim pokoleniu i oddał 4 tony w tamtym roku, te samosiewy mogły wyrosnąć nasiać się itd. dlatego niektóre dziwnie wyglądają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Dodatkowo takie mutanty wiecznie zielone podnoszą zanieczyszczenia i wilgotność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Ja sieje czesć własnych nasion populacje i mieszańce. W pierwszym roku nie ma żadnych zniżki plonu, sypią tak samo jak kupowane, drugi raz nie siałem mieszańca. 

Raz przypadkowo siałem odmianę Mickey 3 razy, ktoś mi ją wcisną za pół ceny, a że nie desykowałem ją to siałem z 5-8 ha rocznie.  Dwa razy sypła normalnie, szału nie było w  3 roku siana ze swoich nasion dała 5,2 t/ha najlepiej ze wszystkich odmian co miałem. Nawet mieszańca przeskoczyła. Dodam ze była siana na średnim polu, a jeszcze bardzo słabo z boku wyglądała. 

Od tej pory sieje w 50% swoje nasiona, wyjątek jest ten rok, bo miałem inwazje mszycy w jesieni a  w czerwcu pogoda spaliła rzepak i jest brązowy, więc strach siać swoje nasiona bo nie wiadomo co wyjdzie.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AleksanderX    522

jo tez populacyjny posiałem trzeci rok po kwalifikacie -zobaczymy co urosnie w tym roku było nawet niezle

Edytowano przez AleksanderX

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
galan99 napisał:

5 minut temu, Roxer napisał:

Nie wiem kapec czy z kolei ty sobie też nie żartujesz, bo znam osoby które miały z tym problem w przypadku pszenicy

Gospodarstwo powyżej 10 ha jak kupuje materiał siewny z centrali powinno zapłacić daninę .

https://www.tygodnik-rolniczy.pl/articles/pieniadze-i-prawo/oplata-za-wykorzystanie-materialu-siewnego/

https://www.prawo.pl/akty/dz-u-2015-88,18159213.html

Przeczytaj jeszcze raz ten materiał i nie powielaj bzdur 😋

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
androproteam    23

Ile dać glifosatu na samosiewy rzepaku?  Bo chce opryskać rzepaczysko. Samosiewy są małe, może 3-5cm, 1,5l wystarczy i 150l wody na hektar?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841

ja bede dawał 4-5l/ha żeby skasować trochę perz i inne chwasty głównie przy rowach i miedzach. Od żniw ściernia nie ruszana i już fajnie się zazieleniło od samosiewów. Będzie pryskane w przyszłym tygodniu żeby postało do gruberowania przed siewem pszenicy czyli koniec września, pierwsza połowa października.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9235

Jakbym miał kasować perz to też bym pryskał. W innym przypadku tylko talerzowanie i orka przed siewem. Wystarczy tej chemii.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

W ubiegłym roku u znajomego opryskany 3l glfosatu i siew pszenicy agregatem uprawowo-siewnym / brona aktywna Amazone KG + siewnik talerzowy.

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robercikj100    1010
1 godzinę temu, derek2223 napisał:

A jeśli nie ma perzu itp. to warto kasować samosiewy glifosatem czy lepiej przyorać jako poplon?

Jak nie ma jakiegoś syfu n polu to ja bym wolał zruszyc talerzowka , gruberem niż lać glifosat. Zawsze to więcej rzepaku wzejdzie 


AndrzejRo vel Anetka1 vel AleksanderX vel AndrzejLewoc to forumowy transwestyta!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mecha    110

Napisze ktoś więcej o zabiegu na ślimaka? 

Podobno niektórzy mieszają granulat  z azotem na jesień.

Mam zamiar dać 350kg polifoski na ha pod pług i 500kg nordkalk na orkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siemanr1    23
1 godzinę temu, Mecha napisał:

Napisze ktoś więcej o zabiegu na ślimaka? 

Podobno niektórzy mieszają granulat  z azotem na jesień.

Mam zamiar dać 350kg polifoski na ha pod pług i 500kg nordkalk na orkę.

Daj odwrotnie bo wapno może szkodzić wschodzącemu rzepakowi

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841

nordkalk raczej nie zaszkodzi rzepakowi, gorzej jakby to był oxyfertil. Chociaż raz widziałem gdy rzepak był fazie liścieni i duże gospodarstwo sypało po 300kg/ha tego wapna, niby po to żeby coś tam załatwić ślimaki, ale jaki był tego efekt to nie wiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

U mnie po nordkalk były problemy ze wschodami i teraz wapnuje tylko na przedplon rzepaku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sybiuszek24    21

A ja chcę dać granulowane wapno jak już rzepak powschodzi w pazdzierniku nie dowiezli mi jeszcze tirem a rzepak trza siać i co zrobić 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Audi213    143

Przyszedł i Duke. Waga 6.63 MTN 4.3 siła kiełkowania 98%. Znowu w tym roku będzie zabawa w ustawianie Poznaniaka.

IMG_20190816_121150.jpg

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj