tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

warchest    253
Dnia 27.03.2018 o 20:03, maatiik napisał:

Mam pytanie, uznali mi z koła rzepak do zaornia 2 ha zjedzony totalnie i czy muszę go zaoralem czy mogę zostawić go na poplon lub jak coś odbije na ziarno, nie mam go czym przesiac bo był pryskany command na jesień więc jęczmienia nie mogę a kukurydza i łubin napewno bd zjedzony jak ten rzepak więc mija się z celem 

kolego gdzie zglaszasz rzepak bo mi tez sarny powyjadaly sporo rzepaku nigdy nie bylo az takich problemow . gdzie mam znalesc pod jakie kolo naleze i jak wielkie szkody musza byc by oni je uznali ? czy moge chociaz zadzwonic i ich poinformowac zeby zredukowali stado saren czy cos w tym stylu bo coraz wiecej ich sie robi u nas w terenie i wieksze szkody sa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mario5    49
panowie a jaki regulator polecicie na rzadki rzepak żeby dobrze się rozgałęził na jesień dałem 0,5 caryxu + 0,5 tebu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maaxx    34
1 godzinę temu, Siemanr1 napisał:

Na jakiej klasie ziemi oddał 3 t?u mnie klasa 3b i 4 a

Klasa 4 a ale klasa tylko pośrednio wpływa na plon 

24 minuty temu, Mario5 napisał:

panowie a jaki regulator polecicie na rzadki rzepak żeby dobrze się rozgałęził na jesień dałem 0,5 caryxu + 0,5 tebu

metakamozol najmocniej reguluję 

I jest najlepszym rozwiązaniem bo mocno zwalcza choroby 

Ale wszystkie regulatory skracają korzeń i nadmiar jest szkodliwy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245
13 godzin temu, Elektryk napisał:

https://www.google.pl/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.agro-890501e9-cf36-40e8-b090-7f8b5847f0a0/c/4.pdf&ved=2ahUKEwjFrZeljpHaAhVBVywKHS4ED1sQFjACegQICRAB&usg=AOvVaw2uIMlGEd-koOHtJiIji9Tt

U mnie w zeszłym roku sarny ostro poszalały, na 1ha znalazłem tylko 2 liście, a tak to tylko kikuty wystawały z ziemi. 1/3 obsady wypadła a połowa tego co zostało miała uszkodzone stożki. Do kwietnia było łyse pole bez oznak wegetacji, ale rzepak nadrobił uszkodzenia i opłaciło sie go zostawić. Jak chcesz to odezwij się na PW, mam troche zdjęć plantacji i przekrojów roślin to sobie porównasz.

różne są efekty po przygryzieniach, wszystko zależy od jakiej fazy występują bo np. u mnie przygryzały kawałek od fazy 3 liści i rzepak nie miał jak wykształcić rozety bo cały czas był od tej fazy gnębiony, efekt? szyjka korzeniowa ledwo 6- max. 8mm rzepak katastrofa pod samym lasem, i zmarzł w tym miejscu. Co innego np jak wejdą np od fazy pełnej wykształconej rozety tj 10-12 liści wtedy zostaje albo i nie piękna szyjka i korzeń oraz stożek ja już mam z tym doświadczenie spore a tą publikację co udostępniłeś to m.in. mojego promotora i innych nauczycieli akademickich którzy mnie szkolili.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Artis    50
42 minuty temu, Maaxx napisał:

Klasa 4 a ale klasa tylko pośrednio wpływa na plon 

metakamozol najmocniej reguluję 

I jest najlepszym rozwiązaniem bo mocno zwalcza choroby 

Ale wszystkie regulatory skracają korzeń i nadmiar jest szkodliwy 

masz jakieś opracowanie co do skracania korzeni? Wiem, że są takie pogłoski o ccc, ale patrząc na skracanie jesienne to większy i mocniejszy korzeń więc gdzie tu sens?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240
5 godzin temu, Maaxx napisał:

Klasa 4 a ale klasa tylko pośrednio wpływa na plon 

metakamozol najmocniej reguluję 

I jest najlepszym rozwiązaniem bo mocno zwalcza choroby 

Ale wszystkie regulatory skracają korzeń i nadmiar jest szkodliwy 

"Metakamozol" najmocniej reguluje? Jakieś przykłady, porównaniu do typowych substancji regulujących jak np. Chlorek mepikwatu mógłbyś przedstawic, czy bazujesz  na własnym doświadczeniu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldii1    122

W jakim oprysku występuje ta substancja bo jakoś takiej nie znalazłem nigdzie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

"Metakamozolu" nie znam więc właśnie zapytałem jak ta substancja wypada na tle typowych regulatorów wzrostu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maaxx    34
7 godzin temu, Artis napisał:

masz jakieś opracowanie co do skracania korzeni? Wiem, że są takie pogłoski o ccc, ale patrząc na skracanie jesienne to większy i mocniejszy korzeń więc gdzie tu sens?

Tak mam własne obserwacje i to potwierdzają doradcy że każdy środek skraca korzenie potem one się regenerują  

Tu przykład z tego roku największe rośliny bez skracania średnie tebu 0,5l najmniejsze tebu 0,5 + ccc0,5 

IMG_20171027_133459.jpg

Rośliny same się skracają przykład w tym roku chyba że zima przychodzi nagle np listopad 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PUSSY    34
22 minuty temu, loquito napisał:

"Metakamozolu" nie znam więc właśnie zapytałem jak ta substancja wypada na tle typowych regulatorów wzrostu.

Kolega ma na myśli metkonazol zawarty w formie czystej w preparacie Caramba.

koledzy fachowcy

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maaxx    34
2 godziny temu, loquito napisał:

"Metakamozol" najmocniej reguluje? Jakieś przykłady, porównaniu do typowych substancji regulujących jak np. Chlorek mepikwatu mógłbyś przedstawic, czy bazujesz  na własnym doświadczeniu?

Bazuje na własnych doświadczeniach ale regulatory źle wpływają na rośliny jeśli mam stosować to w ograniczonych dawkach i takie co nie tylko skracają a też chronią 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lolq1660    189
koledzy co rzucacie bądź lejecie na pierwszą dawkę, chodzi mi azot +siarka czy sam azot?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240
25 minut temu, Maaxx napisał:

Tak mam własne obserwacje i to potwierdzają doradcy że każdy środek skraca korzenie potem one się regenerują  

Tu przykład z tego roku największe rośliny bez skracania średnie tebu 0,5l najmniejsze tebu 0,5 + ccc0,5 

IMG_20171027_133459.jpg

Rośliny same się skracają przykład w tym roku chyba że zima przychodzi nagle np listopad 

Dawka 0.5 Tebu poradziła sobie z chorobami?

Edytowano przez loquito

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maaxx    34

Ja daję siarczan amonu a potem rsm bo jest najtańsza opcja 

Z tą regulacja i plonami to troszkę skomplikowane bo jest wiele zależność i zależy od pogody agrotechniki odmiany ale mam część rzepaku wcale nie skracanego tego z póżniejszeg siewu i jest super wizualnie wygląda tak jak ten wcześniej ściany i 2razy skracany 

Na twoje pytanie może odpowiedzieć ośrodek naukowy żeby było obiektywne bo to trzeba doświadczenie zrobić i to nie jedno

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sdcrisis    0

Czy difenikonazol 0.5 l plus tebu 0.5 dobrze rozgalezi rzepak bo zastanawiam sie czy jechac toprex czy wlasnie ta mieszanina? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PUSSY    34
26 minut temu, sdcrisis napisał:

Czy difenikonazol 0.5 l plus tebu 0.5 dobrze rozgalezi rzepak bo zastanawiam sie czy jechac toprex czy wlasnie ta mieszanina? 

sugeruję wybór Caryx 0,5 l plus tebu 0,5, difenkonazol dobrze działa tylko w opowieściach przedstawicieli Chemirolu tak mi się wydaje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mareg    66

W tamtym roku sąsiad nie skracał, fakt ze 50 procent rzepaku mu leżało ale plon miał na poziomie od 4,5 do 5 ton, rzepak naprawdę mocno wyrośniety, wiem bo jeździłem parę razy z nim na skup, wilgotność od 8 do 10 procent, także trochę prawdy w tym chyba jest ze  regulatory nie pod każdym względem  działają na plus, sam osobiście stosuje caryx w pełnej dawce ale w tym roku chyba poczytam jakie Wy mieszanki robicie i raczej spróbuję coś zmienić 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Elektryk    140
12 godzin temu, warchest napisał:

kolego gdzie zglaszasz rzepak bo mi tez sarny powyjadaly sporo rzepaku nigdy nie bylo az takich problemow . gdzie mam znalesc pod jakie kolo naleze i jak wielkie szkody musza byc by oni je uznali ? czy moge chociaz zadzwonic i ich poinformowac zeby zredukowali stado saren czy cos w tym stylu bo coraz wiecej ich sie robi u nas w terenie i wieksze szkody sa

Szkodę zgłaszasz do koła łowieckiego, które ma w dzierżawie obwód, na którym znajduje się twoje pole.

Które to koło dowiesz się w gminie, koło ma obowiązek wyznaczyć osobę odpowiedzialną za szkody i poinformować gminę. Możesz też znaleźć w internecie mapę obwodów lowieckich. Szukasz jaki numer ma obwód na którym masz działke i po numerze obwodu szukasz w internecie koła łowieckiego.

Na stronach izb rolniczych są też poradniki dla rolników i wzory wniosków, polecam też przeczytać rozporządzenie ministra w sprawie szacowania szkód łowieckich, dużo wyjaśni. 

Edytowano przez Elektryk
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240
46 minut temu, Mareg napisał:

W tamtym roku sąsiad nie skracał, fakt ze 50 procent rzepaku mu leżało ale plon miał na poziomie od 4,5 do 5 ton, rzepak naprawdę mocno wyrośniety, wiem bo jeździłem parę razy z nim na skup, wilgotność od 8 do 10 procent, także trochę prawdy w tym chyba jest ze  regulatory nie pod każdym względem  działają na plus, sam osobiście stosuje caryx w pełnej dawce ale w tym roku chyba poczytam jakie Wy mieszanki robicie i raczej spróbuję coś zmienić 

Jaki środek stosował Twój sąsiad?  Jeżeli nie "skracał", a zwalczał choroby to chyba musiał zastosować albo czysty difenokonazol, prochloraz, tiofanat metylowy lub protiokonazol. Bo nie wiem czy jest jeszcze jakaś inna substancja powszechnie stosowana w piereszym wiosennym zabiegu  która zwalczała by choroby a nie wpływała na pokrój rośliny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bools    19

niewiem jak to u was wyglada w tamtym roku w exprice mialem slaba obsade od 10 -15 sztuk  i zastosowalem toprex 0.5 l  jak mial 8-10 cm zatrzymalo go dobrze rozgalezil sie i plon byl 4.3 t/ha  wiec niewiem czy bez toprexu by tak sie rozgalezil   i plus tego tez byl taki ze rowno kwitl i dalo sie bez desykacji sksic , wiec niewiem  co w tym roku zrobie ale w dk exquisite mam obsade 20 sztuk m miejscami wiecej i chyba tez trzeba bedzie tak zrobic jak  w tamtym roku  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

środki tylko wyrownuja kwitnienie tzw. skracanie powoduje że pedy boczne kwitna razm z pędem głównym. a to ile jest pędów bocznych jest zalezne od ilosci lisci jesienią

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maniek101    144

Znacie coś na gwiazdnice i tasznika bo na poprzeczniaku mi wyrosły i pasowało by poprawić a za bardzo nie ma czym, może jakiś środek bez rejestracji w rzepaku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
popo73    78
2 godziny temu, Maniek101 napisał:

Znacie coś na gwiazdnice i tasznika bo na poprzeczniaku mi wyrosły i pasowało by poprawić a za bardzo nie ma czym, może jakiś środek bez rejestracji w rzepaku?

Odpuść sobie,te chwasty nie mają wpływu na plon rzepak je zadusi.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil2963    39

Witam wszystkich. Chciałbym zasięgnąć porady, z racji że mam do czynienia tylko z pszenica i uprawami ogrodniczymi (marchew, pietruszka, brokuł) mam problem z decyzją odnośnie skracania. 

Na jesień zastosowałem 0.3 toprexu, wacham się czy kontynuować z kolejną dawka 0.5 ponieważ przeczytałem kilka opini na temat ,, zrzucenia płatków,, po tym właśnie zabiegu. Czy miał ktoś podobne doświadczenia?   

Poniżej zdjęcie, w tym roku 16.03 udało mi się już wjechać z pierwszą dawka azotu. 

IMG_20180330_181413.jpg

IMG_20180330_181618.jpg

IMG_20180330_181601.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

za***iscie w uj wygląda cześć nadziemna, pod już bez szału. 

 

Czym siane, jaka obsada? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj