tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Gość STIG0013   
Gość STIG0013

8-20 kg siarki na tonę nasion podają. Nie stosowałem nic siarki na wiosnę i nie było nic złego widać, jesienią poszło 69,65 S bo tyle wyszło z innych nawozów przedsiewnych. Ale teraz będzie inny przedsiewny to spróbuję na 1 dawkę saletrosan 30 i zobaczymy co to da.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JD1188    126

A propo siarki to stosował ktoś może siarczan wapnia (gips) przedsiewnie? Np dawka 500 kg AgroSulCa dostarcza 85 kg czystej siarki czyli praktycznie pokrywa zapotrzebowania na minimum 4 t/ha. Tylko czy wiosną siarka będzie jeszcze dostępna, siarka jest łatwo wymywana więc nie wiem czy takie nawożenie na zapas zda egzamin, wypowie się ktoś? :)  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Sporo zależy od gleby, na cięższych, zwięzłych pewnie zda egzamin. Jak cenowo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JD1188    126

Ja w sumie tylko na takich rzepak sieje, i chyba się skusze w tym roku na to. Znalazłem nie "markowy" odpowiednik http://drplon.pl/sklep/nawozy-wapniowe/siarczan-wapnia-siartech-s-0-01mm-big-bagu-ca-21-s-17/ i myślę że cena bardzo przystępna, praktycznie za 50 zł mamy załatwione całe nawożenie siarką ;) 

Teraz pozostaje sprawa magnezu, zawsze coś wiosną szło w kizerycie, jakieś propozycje? Dolomit przedsiewnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

To nie głupio wychodzi bo ja myślałem że to sama siarka jak Wigor S, ale tutaj jest też wapń czyli nie będzie zakwaszania jak przy Wigorze. W sumie rozsiać RCW przed gruberem po ściernisku to nie problem.

Edit. Doczytałem że to chyba gips

Edytowano przez Tomek90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slay6    16

Ja daje 300 polifoska 6. Kizeryt 100kg i saletrzak 100 kg i skkadnikowo nie narzekam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
And2ej1    4

Ja daje NPK 10-20-30 dawka 500 kg plus kredy granulowanej 400 kg i 100 kg super star i jest ok, Wiosna 200 kg soli potasowej plus kizeryt 200kg plus sulfan w pierwszej dawce 300 w drugiej 250 i nie zmieniam... odnośnie Saletrosanu dobry tylko zakwasza bardzo a nie ma wapnia dlatego ja stosuje wszystko z wapnem ;) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michael31    36

Ja daje NPK 10-20-30 dawka 500 kg plus kredy granulowanej 400 kg i 100 kg super star i jest ok, Wiosna 200 kg soli potasowej plus kizeryt 200kg plus sulfan w pierwszej dawce 300 w drugiej 250 i nie zmieniam... odnośnie Saletrosanu dobry tylko zakwasza bardzo a nie ma wapnia dlatego ja stosuje wszystko z wapnem ;)

 

Jakie masz plony rzepaku przy takim nawożeniu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
And2ej1    4

różnie bywa :) Wszystko zależne od klasy ziemi a potem ph;) Ciężko jest dokładnie zdefiniować plon, rok rokowi nie jest równy a zamiary to  plon celowany jest w 4 tony i często jest tak że średnia wyjdzie poniżej 4 ale są pola co rzepaczek ładuje ponad 4 tony a są co ledwo ponad 3 tony... Rzepak to taka roslina że jeden błędny zabieg albo spóźniony albo za wczesny i już spadek z plonu.... Tego roku rzepaczki mają się ok jesień była dobra zasiewy udane wiosna też ok tylko był jeden przymrozek poważny u nas (-5) i ciekawe jest jak to się odbije na plonie , na oko ładnie wszystko na oko na 5 ptk dałbym 4.9ptk . Czekamy na żniwa i w tedy można coś powiedzieć o plonie racjonalnie... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slay6    16

Ja sypie 300 polifoski 6. 100 kizerytu i 100 saletrzaku. WioSną po 100 soli potasowej i kizeryt i 500 saletry w dwóch dawkach. Plus ze trzy zabiegi mikro dokładnie. Plon od 3,5 do 4 ton. Tylko ubiegły rok 2,4

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

trochę mało potasu a tak to wszystko ok

 


Ja daje NPK 10-20-30 dawka 500 kg plus kredy granulowanej 400 kg i 100 kg super star i jest ok, Wiosna 200 kg soli potasowej plus kizeryt 200kg plus sulfan w pierwszej dawce 300 w drugiej 250 i nie zmieniam... odnośnie Saletrosanu dobry tylko zakwasza bardzo a nie ma wapnia dlatego ja stosuje wszystko z wapnem ;)

 

taka ilość wapnia  to śladowe ilości.


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michael31    36

trochę mało potasu a tak to wszystko ok

 

 

Twoim zdaniem 150 kg potasu to mało? To ile ty sypiesz? A poza tym po czym możesz twierdzić czy mało czy dużo jak nie znasz zasobności gleby w potas?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

pierwsza rzecz chyba nie uwazasz że te 60 kg  K z soli wiosna  rzepak w całości przyswoi ???

druga rzecz dorodny rzepak przy plonie 4 t potrzebuje  240 kg czystego potasu odejmując już nawet niech będzie te 150 nie sądzę żebyś miał tak zasobną glebę .


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

trochę mało potasu a tak to wszystko ok

 

 

taka ilość wapnia  to śladowe ilości.

Chyba kolego za dużo książek sie naczytałeś albo rzepak siejesz na VI klasie jeśli uważasz że takie ilości nawozów są za małe jak napisał kolega którego zacytowałeś. Przy normalnym roku rzepak przy takim nawożeniu na III -  IV klasie powinien oddac 4 tony a  przy dobrym nawet koło 5 ton. Grunt to dobra jesien i żeby nie zabrakło wody. Pochwal sie swoim nawożeniem jeśli uważasz że takie jest małe. Wapno też super sprawa 400 kg na podtrzymanie ph w zupełności wystarczy a nie tak jak piszesz śladowe ilości. Chyba każdy kto sie zna wie że wapno granulowane jest do podtrzymania ph a nie do jego podnoszenia. Ja w tym roku dałem koło 200 N 120 K 60 P i licze na plon 4+ klasa ziemi na jednym kawałku 4-5 klasa ph 4,5 - 5 a na lepszej ziemi III klasa nawożenie identyko mysle może byc blisko 5 ton. Nie wiem jak wy gospodarujecie że z takim nawożeniem po 3,5 tony zbieracie może czas zmienić branże?

Edytowano przez knoro93

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek28_28    2095

Juz kiedyś pisałem o nawożeniu ale w kukurydzy. Gdzie oplacalonosc jak sypie sie 2x więcej nawozów jak potrzeba. Mój kuzyn nawożenie na oborniku, jesienią 500 polifoski 6, wiosna 400 soli, 500 saletrosanu i 700 saletry na ha. Trochę chyba duzo co? A jak przychodzi co do czego ma 200-300 kg więcej niż ja a u mnie wiosna dałem 250 korn kali i około 600 saletry.

Edytowano przez przemek28_28

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Sypać można ale trzeba umieć dostrzec tą granice kiedy to przestaje byc opłacalne. Jak sie zacznie sypać tak jak w książkach piszą zapotrzebowanie na 1 tone ziarna razy plon to sie z torbami pójdzie. Czasem troche myślenia trzeba do tego wszystkiego dołożyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

Chyba kolego za dużo książek sie naczytałeś albo rzepak siejesz na VI klasie jeśli uważasz że takie ilości nawozów są za małe jak napisał kolega którego zacytowałeś. Przy normalnym roku rzepak przy takim nawożeniu na III -  IV klasie powinien oddac 4 tony a  przy dobrym nawet koło 5 ton. Grunt to dobra jesien i żeby nie zabrakło wody. Pochwal sie swoim nawożeniem jeśli uważasz że takie jest małe. Wapno też super sprawa 400 kg na podtrzymanie ph w zupełności wystarczy a nie tak jak piszesz śladowe ilości. Chyba każdy kto sie zna wie że wapno granulowane jest do podtrzymania ph a nie do jego podnoszenia. Ja w tym roku dałem koło 200 N 120 K 60 P i licze na plon 4+ klasa ziemi na jednym kawałku 4-5 klasa ph 4,5 - 5 a na lepszej ziemi III klasa nawożenie identyko mysle może byc blisko 5 ton. Nie wiem jak wy gospodarujecie że z takim nawożeniem po 3,5 tony zbieracie może czas zmienić branże?

 

najniższą klasę mam koło Wrocławia IVa napisałem  że wszystko jest ok oprócz potasu więc o co chodzi ,w branży rolnej oprócz gosp. pracuje sporo lat więc mnie uczyć nie musisz ,i doradzam o wiele większym gospodarstwom niż twoje ty jesteś za duży cwaniak co wszystko wie więc po co ci rady dawać a 400 kg kredy to raptem około 200 kg caO  a na samo zniwelowanie  zakwaszania z azotu (saletra ok 600 kg  potrzeba  300-350 CaO więc 400kg CaCo3 to śladowa ilość i drenowanie kieszeni .ps  co z ciebie za gospodarz ze masz ph 4,5 nawet na piątej klasie powinno być 5.5-6.


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
S-Piotr    58

Desykcja jest ekonomicznie nie opłacalna przy ścieżkach poniżej 15m , czym szerszy tym lepiej.


Wszystko należy robić w sposób tak prosty, jak to tylko możliwe,i ani trochę prościej.
.......... [Albert Einstein]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

najniższą klasę mam koło Wrocławia IVa napisałem  że wszystko jest ok oprócz potasu więc o co chodzi ,w branży rolnej oprócz gosp. pracuje sporo lat więc mnie uczyć nie musisz ,i doradzam o wiele większym gospodarstwom niż twoje ty jesteś za duży cwaniak co wszystko wie więc po co ci rady dawać a 400 kg kredy to raptem około 200 kg caO  a na samo zniwelowanie  zakwaszania z azotu (saletra ok 600 kg  potrzeba  300-350 CaO więc 400kg CaCo3 to śladowa ilość i drenowanie kieszeni .ps  co z ciebie za gospodarz ze masz ph 4,5 nawet na piątej klasie powinno być 5.5-6.

200 kg caO plus meneralizacja słomy. Fakt faktem w bilansie może być za mało ale nie mów że to śladowe ilości bo na połowe napewno wystarczy a to juz nie tak mało. Po za tym brawo dla kolegi że daje wapno i myśli o tym że trzeba pokryć co roczne potrzeby na wapno a duża czesc osób o tym zapomina. Jesli chodzi o moje ph to fakt nie ma sie czym chwalić i wiem jakie jest i ile trzeba z tym zrobic ale to nie taka prosta sprawa i nie bede sie nad tym rozwodzic. W tym roku moze sie uda ze 4 tony kredy z mielnika sypnąć, Ale sam przynzaj że deko przesadziłes z tym potasem bo dawki nawozów jakie sypie kolega są naprawde duże i spokojnie wystarczą na plon 5 ton przy dobrych warunkach wilgotnościowych które są tak naprawde czynnikiem ogarniczającym plon jeśli niczego nie brakuje. Tak jak napisałem w tym roku u nas warunki były świetne i rzepaki będą sypać jak nic nie wypadnie do żniw a nawożenie dałem tak jak napisałm.

Edytowano przez knoro93

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

200 kg caO plus meneralizacja słomy. Fakt faktem w bilansie może być za mało ale nie mów że to śladowe ilości bo na połowe napewno wystarczy a to juz nie tak mało. Po za tym brawo dla kolegi że daje wapno i myśli o tym że trzeba pokryć co roczne potrzeby na wapno a duża czesc osób o tym zapomina. Jesli chodzi o moje ph to fakt nie ma sie czym chwalić i wiem jakie jest i ile trzeba z tym zrobic ale to nie taka prosta sprawa i nie bede sie nad tym rozwodzic. W tym roku moze sie uda ze 4 tony kredy z mielnika sypnąć, Ale sam przynzaj że deko przesadziłes z tym potasem bo dawki nawozów jakie sypie kolega są naprawde duże i spokojnie wystarczą na plon 5 ton przy dobrych warunkach wilgotnościowych które są tak naprawde czynnikiem ogarniczającym plon jeśli niczego nie brakuje. Tak jak napisałem w tym roku u nas warunki były świetne i rzepaki będą sypać jak nic nie wypadnie do żniw a nawożenie dałem tak jak napisałm.

Jak dal mnie to tego potasu to nie jest ani dużo ani mało wszystko zależy co jest w glebie. Co do tej kredy straty wapnia przez wymywanie dochodzą do 350 kg CaO (w zależności od gleby) dodając pobranie przez rzepak 50 kg/t i równoważnik na zakwaszenie przez stosowane nawozy itp to robi się delikatny deficyt.

Bardziej mnie zastanawia czemu was w oczy nie kuje ta polifoska połączona z kredą...  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Jedni piszą ze krede i polifoske można mieszać inni ze nie sam juz nie wiem gdzie leży prawda. Masz jakieś potwierdzone info na ten temat bo w tym roku będę wapnowal i polifoske zamierzałem tez sypac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj