tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Tydzień temu w czwartek siałem to prawie mnie zlinczowali że za wcześnie a teraz wszyscy by chcieli mieć wysiane mentalność. Zawsze trzeba patrzeć na pogodę i na swoje warunki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

Audi Witam, a co masz zakupione? czy dopiero będziesz kupował? i z jakiego regionu jesteś? jeśli chodzi o azot czy siarkę to najlepiej saletrosan, jeden nawóz a załatwisz wszystko, dawka w zależności os stanu plantacji jak jej zbytnio nie brakowało N na jesieni i rozeta powyżej 8 liści to dałbym z 70-80kg N, jeśli były niedobory lub rzepak mniejszy to 90-100kg, zależy jeszcze jak gleba zasobna, jaka klasa.

 


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba24051    467

tylko ile trzeba tego saletrosanu sypnac zeby w miare tego skladnika dostarczyc.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

300-400kg. Normalna dawka.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Przelicz sobie skład to będziesz wiedział czy za mało czy nie.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
And2ej1    4

Polecam sulfan według mnie saletrosan przereklamowany mało tego zakwasza ziemię strasznie tak że sulfan mniejsze zło hehe dawka na dziś 350kg a później 250kg do tego kizeryt 200kg na ha maksymalnie i ma być ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Po czym wnosisz, że Sulfan mniej zakwasza od Saletrosanu?


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja dzisiaj również siałem Sulfan  i fajnie się siało od 4 rano do 10 lecz tam gdzie kałuże zamarznięte to robiły się koleiny. Oprócz mnie nikt nie siał dzisiaj w okolicy... W tygodniu jak pogoda pozwoli to reszta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

300 kg siarczanu daje 72kg S saletrosanu musialoby byc ok 550 kg.....

Rzepak pobiera na 1t 8-13kg S. Dając 300kg Saletrosanu wprowadzasz 40kg S czyli średnią dawkę na plon w wysokości 4t/ha. Więc po co dawać 70kg?

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba24051    467

rzepak pobiera 8-20kg na 1t nasion 20x4t wychodzi 80kg wiec nie wiem czy za duzo ;) kazdy ma swoje zdanie temat rzeka :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Skład wziąłeś te 20kg? Nawet na Nawozy.eu podają, że potrzeby pokarmowe rzepaku na siarkę wynoszą od 8-12kg.

To sa potrzeby pokarmowe a nie nawozowe, nawozowe zależą od zasobności gleby.

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba24051    467

wlasnie na nawozy.eu jest napisane ze wymagania pokarmowe rzepaku na 1t nasion 8-20kg. wole zeby bylo siarki pod dostatkiem niz jej brakowalo co roku stosuje siarczan w dawce 300kg/ha i nie narzekam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

wlasnie na nawozy.eu jest napisane ze wymagania pokarmowe rzepaku na 1t nasion 8-20kg. wole zeby bylo siarki pod dostatkiem niz jej brakowalo co roku stosuje siarczan w dawce 300kg/ha i nie narzekam

Czytaj ze zrozumieniem

"

Wymagania pokarmowe

Rzepak ozimy charakteryzuje się bardzo dużymi wymaganiami pokarmowymi i nawozowymi i już w okresie jesiennym pobiera znaczne ilości składników pokarmowych, głównie azotu i potasu (po 60-80 kg N i K2O z ha). Z plonem 1 t nasion i odpowiednią masą słomy przeciętnie pobierane jest: 50-60 kg azotu (N), 24 kg fosforu (P2O5), 50-60 kg potasu (K2O), 50-60 kg wapnia (CaO), 8-10 kg magnezu (MgO), 8-12 kg siarki (S) lub w przeliczeniu na SO3 – 20-30 kg, 60 g boru (B), 10-40 g miedzi (Cu), 100 g manganu (Mn), 1-2 g molibdenu (Mo) i 60-150 g cynku (Zn), czyli z plonem 3 t nasion z ha pobierane jest około 150 kg azotu, 75 kg fosforu, 150 kg potasu, 150kg wapnia, 30 kg magnezu i 30 kg (S) siarki."


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

W zakładce "vademecum nawożenia" jest 8 ÷ 20kg S,a w zakładce "poradnik nawożenia " jest 8 ÷ 12kg S. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    824

Właśnie widziałem prognozę, że w najbliższym czasie ma być cieplej, a później ochlodzenie i jeszcze niezła zima, prawdziwa wiosna może być dopiero od okolic maja.. Na wp.pl jest artykuł..
Byłyby niezle jaja jakby to się miało sprawdzić.. :-/ było przecież już tak parę lat temu, że już wiosna ludzie podawali azoty a później miesiąc śnieg leżał jeszcze..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

A widzisz, stąd ta rozbieżność, tylko skąd u nich taka różnica?

Mnie zawsze uczyli, że 1t plonu wymaga podania ok 10kg S.

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jano7711    65

Kula, a nie jest tak, że sulfan zakwasza mniej od saletrosanu? W sulfanie jest dodatkowo  12% CaO. Nawozy eu podają, że do zneutralizowania jednego kg S potrzeba 2 kg Cao, więc przy 400kg/ha to CaO by wystarczyło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

No prawda, zapomniałem o tym.

Co do prognozy i wp. Co jak co, ale wp to nie jest pewne źródło informacji.

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Jakby każdy wszystko książkowo dawał i to max dawki to z torbami by dawno poszedł. przykład ja robię saletrosan + saletra , a spółdzielnia tylko saletrą jedzie i nie daje żadnej siarki i plony wcale nie gorsze. kumpel w tamtym roku dał 2 x saletre i miał 0,5t więcej rapsu ode mnie a ziemie podobne. do wszystkiego trzeba z rozwagą i umiarem 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Ot prawdę rzeczesz.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba24051    467

ja zawsze sprawdzam na twojapogoda.pl przewaznie sie sprawdza ;)
hmmm dlaczego w jednym artykule pisza co innego a w drugim co innego ?? dziwne...
a co z azotem? jaka wg was powinna byc startowa dawka N na ha w rzepaku ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

sulfan zawiera 24% N (pół na pół azotanu i amonowej) i 6% S MgO 1,5% CaO 12% a saletrosan 26% N (19 amonowej i 7 azotanu) 13% S 

 

czy korzystniej stosować sulfan czy saletrosan 26 to powie nam tylko magiczne pojęcie jakim jest cena poszczególnych nawozów, sulfan ma korzystniejszy stosunek N:S jeśli chodzi o zboża zaś saletrosan korzystniejszy na raps

Edytowano przez proxy8441

My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj