tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

proxy8441    245

wędkarzwycz u mnie podobnie, rok rocznie to samo, od grubszych miedz czy łąk tak robią, tyle że u mnie zżerają korzeń a zostaje rozeta niby nietknięta tzw. żywy trup, można ją podnieść i sobie zaszklić w domu.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Panowie, nie za późno na sól? Miałem siać dzisiaj w nocy bo zapowiadają przymrozek, a gdzies na tygodniu jak da radę to lecieć z saletrosanem. Na ten moment ziemia rozmarznięta na jakies 10-15 cm, pod spodem beton. Zastoiska zniknęły, rzepak tak jakby chciał ruszać bo albo mi się wydaje, albo delikatnie zaczyna się zazieleniać.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Napewno to ostatni dzwonek, ale już taki spóźniony.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Zobaczymy czy da się wjechać, wstanę o 2-3 i przejde się po polu, jak butów nie zostawie to podjadę i będzie z głowy. A może posiać sól z saletrosanem? będzie spokój.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martinoss    21

U mnie zapowiadają -1, czyli tyle co nic. Posiałbym już tą saletrę, nie mówiąc już o Korn Kali, które mam do rozsiania, ale wjechać nie ma jak...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlus224    2624

Moim zdaniem poniżej minus 6 w to błoto nie ma sensu się wybierać ;) zmarznie cienka warstwa gleby która miejscami może się zalamac i wtopa gotowa , po za tym nadają śnieg po przymrozku wiec znów nawóz może popłynąć ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mareg    66

mozecie mi pomoć w ustaleniu dawek na rzepak ? myślałem wysiac na I dawke 400 saletrosanu a za 3 tygodnie 300 saletry , rozmawialem z sasiadmi mowia ze za duzo bo w zniwa bedzie zielony ( jestem z okolic Lublina ),  na zime dostał 400 kg polifoski 6 i 400 wapna granulowanego , oraz odzywki i skracanie , czekam na wasze rady :)

 

 

post-50920-0-47595700-1487930785_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Nic za dużo, w sam raz z azotem. Sąsiedzi jakie mają plony, że tak doradzają?


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mareg    66

jak mają ponad 4 to się cieszą :D czytałem wczesniejsze posty i sporo osób tak daje takie dawki jak napisalem , u nas trochę krótsza jest wegetacja , no i nie chce zeby pozniej w zniwa sie smiali ( a  nie mówilem ) a mój rzepak bd zielony tak jak mi mówią to teraz ,       oni dają po 300 saletrosanu a pozniej 200 saletry i twierdzą , że " to dość " 

 

Edytowano przez Mareg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

To dobrze, że się cieszą. Ale pytanie czy te plony na oko czy ważone, dawniej tak było z hektarami zanim weszły dopłaty.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mareg    66

plony ważone bo u nas od razu każdy jedzie do skupu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Nawieź azotem tak jak planujesz, najwyżej będziesz desykował, a na drugi rok poprawisz swój plan nawożenia jeżeli będzie taka potrzeba. U siebie lecę 400 kg saletrosanu, później 300 saletry plus ochrona i plony są przyzwoite, w miarę się młoci mimo niedosuszania.

Edytowano przez master20002

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wilhelm    408

Zielony od azotu, to w żniwa napewno nie będzie.. Conajwyżej to nie zdąży pobrać całego N z drugiej dawki 300 kg saletry, dlatego nie można opóźnić tej dawki. Najlepiej, jakby była podana do końca marca - początku kwietnia. Tak czy siak, rzepak końcem kwietnia - początkiem maja rozpoczyna kwitnienie i pobieranie N z gleby ustaje, tak że te 4 tygodnie przed kwitnieniem jak dla dawki 100 kg/ha N, jest optymalnym terminem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ramzes1224    2

Jak bedzie przymrozek to jutro wysieje 250kg siarczanu amonu. Na jesien dawalem obornik. Plon licze na 5t/ha. Ile pozniej dac jeszcze saletry i czy podzielic na 2 dawki czy dac na raz? Myslalem zeby dac pozniej 300kg  saletry lub zrobic 2 dawki po 200kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mf25    13

Ja myslalem ze moze jutro sprubowac ale wieje jak cholera nic z tego ... a szkoda bo ma byc przymrozek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wilhelm    408

Żeby zbierać 5 t/ha rzepaku, to trzeba mieć trochę doświadczenia w uprawie tej rośliny, a i tak mało który rok jest tak sprzyjający by uzyskiwać taki plon. Idąc podobnym tokiem rozumowania, to może wypada w tym roku zapodać 250 kg N, bo "celuje" w 6 ton. .uj z tym, że rośliny jesienią wykształciły max 8 liści, obsada zaniżona ze względu na suszę w trakcie wschodów, no ale przecież musi oddać 6 ton, bo w taki plon celuję z agrotechniką :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

podsumowując- trzeba mierzyć siły na zamiary, odnośnie tematu odpowiednio dobrać dawkę N do możliwości stanowiska i rozwoju oraz kondycji roślin.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Torridon    1

wschodnie mazowieckie u nas nie dało żadnego nawozu posiać jeszcze, najpierw 15-20 cm śniegu a teraz błoto, niby w nocy ma być mróz te -4 ale to za mało na dodatek na niedziele zapowiadają znowu śnieg.. prawdopodobnie rzepak będzie musiał trochę pogłodować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ramzes1224    2

5,2 t/ha to najwiekszy plon jaki udalo mi sie uzyskac, i przewaznie nigdy nie mialem mniej jak 4t/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr30piotr    168

Kolega miał ponad pięć ton z ha do tego nigdy nie kosi mniej jak 4 i pyta o radę co do nawożenia ? To kolega Ramzes powinien udzielać rad

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Slomek    186

Jak sądzicie N dany na śnieg (3cm) przypali rzepak nie ?
Dziś nocka z przymrozkiem ładnym można by może wjechać z N ale w ciągu dnia spadło 5cm śniegu z czego 2 się stopiły :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Filipo    15

Jak wjedziesz to ja bym spokojnie sypał, ziemia nie jest zmarznieta wiec nic nie spłynie tylko ładnie w dzien wsiąknie, sam chce wjechac rano ale raczej watpie czy sie to uda bo przy -2 za wiele nie zmarznie.

Edytowano przez Filipo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wilhelm    408

4 t/ha rozumiem, okolice 5 raz na jakiś czas też się zdarzają, ale przeważnie "coś" blokuje uzyskiwanie plonów rzędu 5 ton...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Slomek    186

no u mnie już jest aktualnie -2 więc to rana powinno ładnie przemrozić... tylko kwestia tego śniegu i przypaleć (rozeta i tak jest już mocno uszkodzona ponieważ mróz dał w kość) :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj