tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
TheBociek1996    598

2 dni temu wg prognozy z piątku na sobote w nocy w moim mieście prognozowali -1, wczoraj -2 a dziś juz -4 także jeszcze wszystko się może zmielić. może być -10 a może być i +10
Mogę powiedzieć tyle, że w tamtym roku też był przymrozek przez jedną noc (wcześniej było ciepło i deszczowo jak w tym roku) i było wtedy -4 i Zetorem 7211 z rozsiewaczem 850l szło dobrze, jedynie drugim razem jak się jechało po ścieżce to lubiło się załamać ale nie było źle.


Wiem, że nic nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Slomek    186

no ok ale mi głównie o poparzenie roślin chodzi

ja już 3 sezon z rsm w rzepaku, ja daję 2x po 250l/ha rsm 32N

Na moje nie ma sensu dawać 3 dawki... u mnie pierwsza załóżmy idzie 1 marca a druga 3 tygodnie później tj 21 marca i jest okej

Formy N ułożone są tak by były dostępne przez długi czas, zaraz po wylaniu odrazu dostępna część formy amonowej i dalej kolejno etapowo przekształcane w formę przyswajalną pozostałe dwie części. (tak jak zastosowanie mocznika). Ludzie wysiewają na 1 dawkę saletrę i tego samego dnia drugą mocznik i nie ma przerwy w dostawach N. 

Co do strat N lepiej dać dwie dawki  niż 3 bo właśnie ta trzecia będzie dana tuż przed kwitnieniem gdzie są duże temp i jest mniejsze prawdopodobieństwo że przemieści się w ziemię wraz z deszczem. 

Ja stosowałem najpóźniej do fazy zielonego pąka ( raz taki eksperyment i dodatkowe 50kg N bo rzepak był słaby ) to wizualnie poparzenia były dość duże. Ale szybko zniknęły i na plonie się to raczej znacząco nie odbiło, a rzepak dogonił te mocniejsze plantacje :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mf25    13

A Slomek na pszenice tez chcez juz lac N czy tylko na rzepak narazie??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1537

ja już 3 sezon z rsm w rzepaku, ja daję 2x po 250l/ha rsm 32N

Na moje nie ma sensu dawać 3 dawki... u mnie pierwsza załóżmy idzie 1 marca a druga 3 tygodnie później tj 21 marca i jest okej

Formy N ułożone są tak by były dostępne przez długi czas, zaraz po wylaniu odrazu dostępna część formy amonowej i dalej kolejno etapowo przekształcane w formę przyswajalną pozostałe dwie części. (tak jak zastosowanie mocznika). Ludzie wysiewają na 1 dawkę saletrę i tego samego dnia drugą mocznik i nie ma przerwy w dostawach N. 

Co do strat N lepiej dać dwie dawki  niż 3 bo właśnie ta trzecia będzie dana tuż przed kwitnieniem gdzie są duże temp i jest mniejsze prawdopodobieństwo że przemieści się w ziemię wraz z deszczem. 

Ja stosowałem najpóźniej do fazy zielonego pąka ( raz taki eksperyment i dodatkowe 50kg N bo rzepak był słaby ) to wizualnie poparzenia były dość duże. Ale szybko zniknęły i na plonie się to raczej znacząco nie odbiło, a rzepak dogonił te mocniejsze plantacje :)

 

dzięki za info, czyli mówisz żeby po saletrosanie dać w jednej dawce 400l na raz? ja mam rsm 26. może to i dobre bo w końcu rsm ma 3 formy azotu to zanim pierwsze 2 wykorzysta roślina to 3 za ten czas się rozłoży. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jano7711    65

Panowie co będzie lepsze? 330kg Sulfanu i potem 350 saletry czy 2x 300 saletry? Zaznaczam, że rzepak jest wygłodniały azotu, jakby dać najpierw sulfan i za 2-3 tygodnie saletrę? Za tym rozwiązaniem przemawia dodatkowa siarka i wapń.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

Nie wiem jak tam u was ale u mnie w lubelskim puszcza na całego - błoto , woda zaczyna wsiąkać a więc i ziemia rozmarza już całkowicie , do tego leje deszcz ;)

 

Nie ma szans na wjazd w pole nawet przy minus 5 .

 

 Dlatego zastanawiam się jak siać nawóz ?

- na pierwszą dawkę saletra , za 2 tyg saletrosan

-na pierwszą dawkę saletrosan a za (jaki?) czas saletra

- na pierwszą dawkę saletra + siarczan a na drugą saletra ?

U mnie jak się da wjechać 400 kg saletrosanu i za 3-4 tyg zależnie od pogody 300 kg  saletry. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bylem dzisiaj w polu i ziemia już rozmarzla i śnieg tylko przy wyzszej miedzy. Obsada rzepaku to od 60-70 m2. Zwierzyna tez trochę obgryzla ale ogólnie nie jest zle. Rzepak jest dobrze ukorzeniony ale zastanawia mnie jedna rzecz bo jak jednen rzepak wyciagnalem to na korzeniu ma taka kulke... Co to może być ?post-168635-0-52342900-1487860776_thumb.jpgpost-168635-0-60375300-1487860845_thumb.jpgpost-168635-0-18731000-1487860894_thumb.jpg

Edytowano przez Przemysawuszczak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

Bylem dzisiaj w polu i ziemia już rozmarzla i śnieg tylko przy wyzszej miedzy. Obsada rzepaku to od 60-70 m2. Zwierzyna tez trochę obgryzla ale ogólnie nie jest zle. Rzepak jest dobrze ukorzeniony ale zastanawia mnie jedna rzecz bo jak jednen rzepak wyciagnalem to na korzeniu ma taka kulke... Co to może być ?attachicon.gif20170223_141349.jpgattachicon.gif20170223_141302.jpgattachicon.gif20170223_141333.jpg

 

dales rade wejsc na pole ja jak wszedlem to buty cale sie zapadaja całe  tak mokro jeszcze ze ledwo wyszedłem . tak wyglada rzepak z brzegu bo nie moglem dalej wejsc ocencie chyba w miare przezimował co chociaz za piekny nie jest

post-129947-0-41512600-1487863798_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Panowie co będzie lepsze? 330kg Sulfanu i potem 350 saletry czy 2x 300 saletry? Zaznaczam, że rzepak jest wygłodniały azotu, jakby dać najpierw sulfan i za 2-3 tygodnie saletrę? Za tym rozwiązaniem przemawia dodatkowa siarka i wapń.

dla mnie lepsza opcja z sulfanem, nawet 400 kg by nie zaszkodziło a potem 300 saletry, ale to już zależy w jaki plon celujesz


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martinoss    21

Chyba lipa Panowie z wjazdem w pole w weekend... -1 do -2 zapowiadają, a to niestety za mało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3522

dales rade wejsc na pole ja jak wszedlem to buty cale sie zapadaja całe  tak mokro jeszcze ze ledwo wyszedłem . tak wyglada rzepak z brzegu bo nie moglem dalej wejsc ocencie chyba w miare przezimował co chociaz za piekny nie jest

attachicon.gif20170223_132246.jpg

Co ty chcesz od tego rzepaku nic mu zima nie zaszkodziła ,u nas tylko serduszko jako tako zielone ,reszta obmarzła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

Co ty chcesz od tego rzepaku nic mu zima nie zaszkodziła ,u nas tylko serduszko jako tako zielone ,reszta obmarzła

 

nie no wiem ze rzepak jest ze nawoz sie rozsieje ale te liscie sie porobiły brazowe ale najwazniejsze zeby serduszko było zielone co nie ? i korzen musi sie pozadnie w ziemi trzymac ? bo w tamtym roku to korzenie przegnite były

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Liście po zimie najczęściej i tak zdychaja, wyrwij roślinę, przetnij wzdłuż łodyge/korzeń i zobacz czy nie przemarzł.

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248

od warchesta na 99% nie jest przemarznięty, liście by już dużo gorzej powinny wyglądać, w PN dałem N na jedną działkę rzepaku, muszę liczyć się z lekkimi stratami ale teraz pewnie prędko nie wjedziemy

 

 

Przemysław tak to raczej pokłosie żeru chowacza galasówka, tym bardziej że objaw jest blisko szyjki korzeniowej, poczytaj sobie o nim i o chorobie jaką jest kiła kapusty i porównaj objawy.

Edytowano przez proxy8441

My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mf25    13

Dzis bylem ogladac pola i zauwazylem ze ziemia puscila na ok 10cm a pod spodem beton jutro w nocy i w sobote ma byc niby po -3 nie wiem czy niesprubowac siac saletrosanu ... a od poniedzialku po 10st zapowiadaja , boje sie troche zastoisk wodnych aby sie nieutopic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialytv    2

Ja tez lubelskie  i jak patze w pogode na wysiew po przymrozku nei ma co liczyc  prognozy na 2 tygodnie nie daja szans na wjechanie :(  Załuje ze chociarz siarczany nie rozsiałęm w poniedziałek :(  Bo jescze mozna było spokojnie przejechac . U nas to jeziora na polach jeszcze zamarznieta głębiej ziemia zamarznieta i bloto jest straszne :( Chyba na pierwsza dawke N pójdzie saletra a RSM 26 na druga w rzepaku.

Ja we wtorek siałem kizeryt i KK ,do południa  jeszcze było dobrze ale potem to już się mazało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

od warchesta na 99% nie jest przemarznięty, liście by już dużo gorzej powinny wyglądać, w PN dałem N na jedną działkę rzepaku, muszę liczyć się z lekkimi stratami ale teraz pewnie prędko nie wjedziemy

 

 

Przemysław tak to raczej pokłosie żeru chowacza galasówka, tym bardziej że objaw jest blisko szyjki korzeniowej, poczytaj sobie o nim i o chorobie jaką jest kiła kapusty i porównaj objawy.

 

Rozcialem ja i faktycznie tak to wygląda na tego chowaczka bo jest tam mala dziurka. Mozna to jakoś zwalczyc? Domyslam się ze ma to wplyw na plon, tylko jaki? Jakieś opryski na to polecacie ?

 

 

Miwigos dalem radę, zabardzo nie wchodzilem w środek tylko szedlem przy miedzy po sniegu. Bo jak mowisz- buty prawie zostaly :D

A ten rzepak co jest obgryziony da radę odbic?

Edytowano przez Przemysawuszczak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ramzes1224    2

U mnie rzepak wyglada bardzo ladnie, jak beda warunki to posypie 200kg siarczanu amonu. Potem bedzie saletra.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś też problem z nornicami, u mnie od miedzy metr zjedzone i na środku wszytko zbobrowane na szczęście jedzą tylko liście. Czy w póżniejszych fazach rzepak będzie zagrozony?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilc017    163

Kiedy planujecie wjechać albo czy już wiechaliście w rzepak z Saletrosanem? Woj. Lubelskie. Pytam bo sieje 1 raz rzepak i nie wiem kiedy nawozić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebas99    61

Mokro mokro i ciągle pada. Z nawozami na razie czekać trzeba bo w pole wjechać się nie da niestety. Też Lubelskie. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martinoss    21

Pogoda długoterminowa pokazuje, że od 3.03 do 9.03 będą przymrozki, jeden nawet solidny ok -6 stopni. Tylko jak to z takimi prognozami bywa, praktycznie się nie sprawdzają. Nadzieja umiera ostatnia, gdyby było -6 to powinno dać się wjechać. Póki co pomorskie bardzo mokro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

U mnie z soboty na niedziele nadają -3, -4 stopnie, raczej trzeba próbować wjechac w borowine bo ciężko będzie o kolejne okienko z przymrozkiem. 300kg w rozrzutnik i mniej powietrza w kołach - powinno się udać. W plowizne raczej nie powinno być problemu. Ale okaże sie w nocy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj