tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Koło piątku ma się obchodzić ciekawe czy na dłużej ale 2 w minusie trochę mało.
Na chwilę obecną jednak dobrą decyzję podjąłem że wysiałem wcześniej nawóz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slonju77    56

No właśnie 50-60kg/ N zżera na tonę, od tego trzeba odjąć Nmin z warstwy 0-90cm... A nie odlicza się jeszcze tego azotu, co rzepak pobrał już jesienią?

 

Drugie pytanie do bardziej doświadczonych - jak ugryźć z nawożeniem rzepak jary? Bo będę siał 2 ha, II klasa, stanowisko po wyciętym sadzie jabłoniowym.

Masz jeszcze chwile czasu do siewów zrob badania gleby 25 złoty koszt i bedziesz wiedział co jest w ziemi i poznasz ph

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

U mnie wczoraj przeprowadziłem lustrację rzepaku po zimie. Śnieg jeszcze w całości nie zeszedł ale już większość roślin widać. Stan wydaje się super, tylko największe górne liście przemarzły a reszta zielona. żadnych uszkodzeń a rzepak jakby już chciał w górę iść. Będę chciał wysiać po 200 kg kizerytu i soli ale czekam aż cały śnieg zejdzie. Boję się że nawoz popłynie z wodą z roztopów. Potem pójdzie rsm32 250l/ha ale zwykle robię to już jak da się wjechać na pole. Gleby średnie do lekkich to dość szybko obsychają. Generalnie u mnie w lubelskiem wszystkie zabiegi później z uwagi na nieco późniejszą wiosnę jak w innych regionach. 


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wilhelm    408

W innych regionach też żadnej wiosny nie ma. Na Śląsku nawet jeszcze śnieg całkowicie nie stopniał, ziemia rozmarzła na max.5 cm, wszędzie wody pełno po ostatnich deszczach.. Nikt nawet nie myśli jeszcze nad jakimiś nawozami.. Będą warunki to ruszymy, póki co do takich warunków jeszcze daleko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilc017    163

Zależy jakie wojewódźtwo ja w lubelskim mam jeszcze śnieg na polach ale planuję tak na początku sierpnia zależy wszystko od pogody.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    460

Ja narazie czekam aż rozmarznie bo taka ciapa w polu że hej . Może za około tydzień może dwa pójdzie wjechać z saletrosanem ale narazie trzeba czekać . Dobrze  że ostatnio na zamarznięte udało się wysiać  sól potasową . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slay6    16

TO wyglada na to że cała POlska ruszy razem w pola

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248

ja dziś dałem 80kg N z Saletrosanu 26 na rzepak ale na jedno pole tylko- próba i ok. 90kg N z saletrzaku (planowałem 80kg) na pszenicę z 2 rozkrzewieniami na mokrzejsze pole gdzie potem mogę mieć problem z wjazdem. Z resztą czekam. Śląsk

Edytowano przez proxy8441

My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248

rozmarzło ale nie całkiem, poszedłem ok. 23 wczoraj zobaczyć -3st było i ładnie chwycone w placu to postanowiłem "coś" rzucić, myślałem że się będzie załamywać ale pięknie sie pracowało, tylko ryzyko, rozsiałem na rzepak ponad 1ha i na pszenice podobnie a rozsiałbym jakbym się uwinął całą I dawkę na wszystko ale strach, nie wiadomo co z tą pogodą, a na zboża mam tylko saletrzak.

Edytowano przez proxy8441

My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fugeo    281

Panowie lepiej wysiewać nawóz w jednej dawce 300kg/ha (Saletrosan) czy w lepiej w dwóch. Z tym, że ta pierwsza byłaby siana jak tylko zginie śnieg z pol czyli pewnie następny tydzień.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mieto35    2

A do kiedy  najpóźniej można rozsiać saletrosan na pierwszą dawkę , bo nie wiem kiedy się uda wjechać dopiero śnieg już prawie stopniał woda stoi , a jest sens na przykład zamienić saletrę na pierwszą dawkę a saletrosan na drugą bo mam już kupiony .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinus    2

Witam czy można zmieszać razem siarczan amonu z saletrą czy może lepiej wysiać osobno?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr30piotr    168

nie ma co się martwić bo jeszcze wegetacja nie ruszyła , więc wysiew saletrosanu nie jest spóźniony. Nie wiemy kiedy ruszy wegetacja bo raz nadają zimę a raz wiosnę , aktualnie za oknem pada deszcz , wczoraj zniknęły prawie wszystkie zastoiska z pól , więc mam nadzieję że jutro też ich nie będzie.

Kilka dobrych lat temu byłą taka sytuacja że po mokrym lecie i jesieni przyszłą śnieżna zima która trzymała do połowy marca , szybka odwilż i woda dosłownie była wszędzie , nawozy siane były w kwietniu i to przy koleinach po kolana . Jak na razie to nie ma co się zamartwiać jak ziemia rozmarznie całkowicie to wilgoć szybko przemieści się głębiej , w opolskim mamy spore deficyty wody chyba że tam koledzy bliżej gór mają więcej wody , u mnie w środkowej części myślę że 100 litrów gleba przyjmie oczywiście jak rozmarznie.

W tamtym roku posiałem saletrosan 10 lutego i nie byłem zadowolony , wszystko się ślimaczyło było chłodno padało i myślę że sporo nawozu poszło na straty.

Kolega siał nawóz na początku marca i było widać efekt jak dostał rzepak czy pszenica kopa

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Witam czy można zmieszać razem siarczan amonu z saletrą czy może lepiej wysiać osobno?

mieszać można ale gratulacje jest inna, siarczan nie poleci tak daleko jak saletra

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248

u nas Ci co w ub. roku rozsiali w lutym to świetny był efekt, zboża korzystały z krótkiego dnia, pięknie się dokrzewiały te które miały braki jednym słowem w ub. roku przedwiośnie było świetne dla późno sianych zbóż. Opadu jakiegoś kosmicznego nie było także azot został w glebie, siali już po 15 lutego ja osobiście całość I dawki jakoś koncem 26-28.02.

 

Saletrosan sobie zastosuj na I dawkę, saletra na II


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kondziu1832    202

Tak się zastanawiam czy Kizerytu i RSM'u 28 nie zamienić może na Saletrosan. Coś jakoś mi się wydaje że ciężko będzie w wjazdem ehhh.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poderwa    24

Tak się zastanawiam czy Kizerytu i RSM'u 28 nie zamienić może na Saletrosan. Coś jakoś mi się wydaje że ciężko będzie w wjazdem ehhh.....

 

Cz polifoska 21 może być na 1 zabieg? i w jakiej ilości?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj