tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Michal225    14

Każdy robi jak uważa i jakie ma warunki ..... Ja w poniedziałek wysypałem sól i kizeryt ....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Kurcze to jak to wkońcu jest bo mam zaplanowane sypnąć sól potasową na rzepak w najbliższym czasie ale tu czytam teraz że jednak nie warto a chce spróbować bo tak to nigdy nie siałem potasu na wiosne . No i już sam nie wiem .

Syp i się nie zastanawiaj.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

zwolennicy sypania PK wiosną pewnie byli na szkoleniach sponsorowanych przez YARA czołowego producenta nitrofosek . nie wiem jak tam oni fosfor maja ale to jest nierealne aby przemieścił się tam gdzie jego miejsce.

 

A kto tu pisze oprocz Ciebieo sypaniu fosforu na wiosnę ? CO DO SOLI i kizerytu to jak najbardziej można sypać jak śniegu nie ma B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lukejro   
Gość lukejro

A ja chyba pojadę solą żeby lód na polu rozpuścić :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Jedź.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek1609    5

Witam,

Długo czytam informacje na forum, często głupoty, czasem można coś ciekawego wyciągnąć. Mniejsza z tym.

@Kula po jakiego grzyba rżnąć cwaniaka i odpowiadać ironicznie na posty ?. Fakt, że nie zawsze jest z czym się zgodzić, ale po co wtrącenia typu: Jedź, nic, dobrze itd. ?. Nabijanie postów ?. Nic do Ciebie nie mam osobiście i do nikogo tutaj, ale takie zachowanie i posty tego typu ujmują jeszcze i tak już przeciętnej wartości tego miejsca. Pozdrawiam i spokoju życzę wszystkim  ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ejczbio    82
Napisano (edytowany)

Ludzie czy Wy pierwszy raz pole widzicie na oczy czy jak? Jak można powiedzieć, że potas wiosną trzeba lub nie trzeba nie znając jakie ktoś ma gleby, jaką zasobność itd. Rozmowa jak przy wioskowym sklepie pewnych jegomości...

 


EDIT: Wojtek1609 nic dodać nic ująć.

Edytowano przez ejczbio

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163
Napisano (edytowany)

Witam,

Długo czytam informacje na forum, często głupoty, czasem można coś ciekawego wyciągnąć. Mniejsza z tym.

@Kula po jakiego grzyba rżnąć cwaniaka i odpowiadać ironicznie na posty ?. Fakt, że nie zawsze jest z czym się zgodzić, ale po co wtrącenia typu: Jedź, nic, dobrze itd. ?. Nabijanie postów ?. Nic do Ciebie nie mam osobiście i do nikogo tutaj, ale takie zachowanie i posty tego typu ujmują jeszcze i tak już przeciętnej wartości tego miejsca. Pozdrawiam i spokoju życzę wszystkim ;)

Cwaniaka nie mam w zwyczaju rżnąć i tego nie robię, zresztą co jest "cwaniakowego" w słowie "jedź"?

Mi zwracasz uwagę, ale gościowi który napisał, że chyba pojedzie solą lód rozpuszczać na polu już nie. A co to jego post jest bardziej wartościowy od mojego? Albo Twój?

 

Co do ilości postów, zobacz kolego w jak wąskim gronie tematów operuje. Więc ilość postów mam gdzieś.

 

Co do nawożenia to w zeszłym sezonie w tym okresie już planowałem wyjazd z KK.

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209
Napisano (edytowany)

Ludzie czy Wy pierwszy raz pole widzicie na oczy czy jak? Jak można powiedzieć, że potas wiosną trzeba lub nie trzeba nie znając jakie ktoś ma gleby, jaką zasobność itd. Rozmowa jak przy wioskowym sklepie pewnych jegomości...

 

 

EDIT: Wojtek1609 nic dodać nic ująć.

Dokładnie! Edytowano przez 20CBR12

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek1609    5

Wiesz, nie chodzi o to, że ktoś pisze bzdury, bo po co to komentować w ogóle. Nie ma najmniejszego sensu. Nie uważam, że nie masz pojęcia w temacie itd, tylko te ironiczne, często jednowyrazowe stwierdzenia nie są potrzebne.

Co do samego KK nie wypowiem się bo zwyczajnie nie stosuję. Jednak w moim przypadku stosowanie polidapu,czy też soli wiosną na rzepak pogłównie uważam za mało rozsądne. Jednak mówię tutaj o sobie i nie twierdzę, że na innych rodzajach gleb (itd) nie jest to skuteczne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

No widzisz, to powinieneś też zwrócić uwagę koledze 20CBR12 a tego nie zrobiłeś.

Co do potasu, to rzepak z 1t plonu nasion i odpowiedniej ilości słomy pobiera 50-60kg K. Czyli na 4t ponad 200kg/ha K. Ile potasu podaje się jesienią 100-120kg? A gdzie reszta? Wiele osób stwierdzi, że dużo potasu zostało z przedplonu, ale pytanie ile i jaka część z tego będzie dostępna? Dlatego warto rzucić te 50-60kg K/ha wiosna ale wczesną.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek1609    5
Napisano (edytowany)

Nie wpadł mi w oko takim zachowaniem, za to Ty tak. Dlatego powiedziałem co myślałem. Zresztą koniec dyskusji.

Dobrze piszesz, ze wszystkim się zgadzam, ale czy jesteś przekonany, że na każdym rodzaju gleby pogłówne zastosowanie przyniesie efekt ?. Ile z tych podanych 50-60 kg wspomnianych przez Ciebie pobierze rzepak ?. U mnie na pewno nie wiele

Edytowano przez Wojtek1609

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2260

Jeśli będzie potrzebował to łyknie wszystko - proste. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

No widzisz, to powinieneś też zwrócić uwagę koledze 20CBR12 a tego nie zrobiłeś.

 

Co do potasu, to rzepak z 1t plonu nasion i odpowiedniej ilości słomy pobiera 50-60kg K. Czyli na 4t ponad 200kg/ha K. Ile potasu podaje się jesienią 100-120kg? A gdzie reszta? Wiele osób stwierdzi, że dużo potasu zostało z przedplonu, ale pytanie ile i jaka część z tego będzie dostępna? Dlatego warto rzucić te 50-60kg K/ha wiosna ale wczesną.

 

Gdzie reszta? a no w ziemi zdaje się. Każda gleba charakteryzuję się zasobnością w ten składnik. Tak ap-ropo jeśli komuś nie jest obca fizjologia rośli i chemia rolna wie, że rośliny korzystają z form składników zawartych w glebie a nie w nawozie. Nawozy stanowią jedynie sposób na uzupełnienie tych ubytków w kompleksie sorpcyjnym gleby. Tak więc jeśli mówimy o wysokich plonach zaczynajmy rozmowę od podania zasobności gleby i pojemności kompleksu sorpcyjnego dawki nawożenia stanowią kolejny element układanki. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163
Napisano (edytowany)

Śledzisz wszystkie moje posty?

Pobierze napewno więcej niż w przypadku gdy nic się nie zastosuje. Pamiętaj, że wiosną rzepak rośnie ok 5 miesięcy, więc ma tyle czasu żeby skorzystać z tego dodatkowego potasu.


Gdzie reszta? a no w ziemi zdaje się. Każda gleba charakteryzuję się zasobnością w ten składnik.


Masz rację, ale ile z tego jest dostępne dla rośliny?

Ja mam wysoką zawartość K w glebie na której mam rzepak dlatego odpuściłem KK, ale mimo wszystko przedsiewnie dałem 400kg/ha PK. Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

To teraz magiczna układanka:

60 kg K = 60000g K/ha 

1ha= 10000m2

obsada 40 roślin /m2

= 1,5 g nawozu na 1 rośline z czego przyswajalne jest ok 60%

oznacza to ,że roślina ma potencjalnie do dyspozycji 0,9 g K  i to pod warunkiem że wszystko znajdzie się w zasięgu korzeni włośnikowych.

 

No niestety rzepak należy do roślin z palowym systemem korzeniowym tak więc dużo tych korzeni włośnikowych na głębokości do 10-15 cm nie ma.

Nie neguje ,że potas zapodany wiosną jest zbędna rzeczą, wręcz przeciwnie. Ale nie mówmy tu już o nawożeniu rzepaku w aspekcie luksusowego poboru potasu przez roślinę. Na pewno taka technika pozwala na szybsze zregenerowanie rozety po okresie zimy i wytworzenie nowego aparatu asymilacyjnego, a to tylko pośrednio wpływa na plon końcowy. Dla tego też powinniśmy dołożyć starań aby ten korzeń który tworzy się nam w głównej mierze jesienio był jak najsilniejszy bo to własnie on wyciągnie nam z dolnych pokładów podglebia to co najważniejsze. A jeśli nastawiamy się na plony 4+ przygotujmy pierw stanowisko. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr30piotr    168

Przy wysokiej zawartości P i K to i bez jego stosowania można 4 t w sprzyjającym roku nakosic. Jedyny problem ze się wydoi glebę . Gorsza krzywda jak czasami widzę sprzedającech słomę rzepaczana. Mając wysoka zawartość nawozimy pod ilość składnika zabranego z nasionami plus 20 %. bo patrząc na całkowite pobranie to tylko jak zabieramy słomę łuszczycy i korzenie ewentualnie jak mamy niedobory potasu i jego zawartość na niskim poziomie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel1990    31

Kula07 idz chłopaku do szkoły albo weź książkę. Mówisz że masz wysoką zawartość w glebie czyli ile, znasz przynajmniej zasobności? Chemitropizm znasz? Jak można sypać bez sensu nawozy wiosną przy wysokich zasobnościach ? W celu nadmiernego zasolenia czy w celu ogranicseniz wzrostu korzeni?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163
Napisano (edytowany)

Kula07 idz chłopaku do szkoły albo weź książkę. Mówisz że masz wysoką zawartość w glebie czyli ile, znasz przynajmniej zasobności? Chemitropizm znasz? Jak można sypać bez sensu nawozy wiosną przy wysokich zasobnościach ? W celu nadmiernego zasolenia czy w celu ogranicseniz wzrostu korzeni?

Tak się składa, że skończyłem już szkołę.

 

Próbujesz mnie doprowadzić do pionu a to ja ponownie Cię zaskoczę, znam zawartości, proszę bardzo: gleba ciężka, pH 6,82 (odczyn obojętny), P2O5 38,9 (bardzo wysoki), K2O 47,1 (bardzo wysoki), Mg 11 (bardzo wysoki), S-SO4 2,16 (bardzo wysoki).

 

Coś jeszcze?

 

Dodatkowo mała uwaga, radziłbym zacząć czytać ze zrozumieniem, wyraźnie napisałem, że zasobności mam wysokie dlatego odpuściłem sobie w tym roku KK także bajki o nadmiernym zasoleniu czy o ograniczeniu wzrostu korzenie wsadź sobie między książki.

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel1990    31

Tak się składa, że skończyłem już szkołę.

 

Próbujesz mnie doprowadzić do pionu a to ja ponownie Cię zaskoczę, znam zawartości, proszę bardzo: gleba ciężka, pH 6,82 (odczyn obojętny), P2O5 38,9 (bardzo wysoki), K2O 47,1 (bardzo wysoki), Mg 11 (bardzo wysoki), S-SO4 2,16 (bardzo wysoki).

 

Coś jeszcze?

 

Dodatkowo mała uwaga, radziłbym zacząć czytać ze zrozumieniem, wyraźnie napisałem, że zasobności mam wysokie dlatego odpuściłem sobie w tym roku KK także bajki o nadmiernym zasoleniu czy o ograniczeniu wzrostu korzenie wsadź sobie między książki.

To masz ponad 1,5 t przyswajalnego K na ha, Masz zły stosunek K:Mg i za dużo P co ogranicza Ci pobieranie Zn. Idz lepiej jeszcze raz do szkoły. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2260

Jest problem z pobieraniem magnezu bo się nie lubią z potasem  :mellow:

Ale przyznaj chciałbyś chciałbyś mieć taka zawartość składników co Paweł  :D

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

To masz ponad 1,5 t przyswajalnego K na ha, Masz zły stosunek K:Mg i za dużo P co ogranicza Ci pobieranie Zn. Idz lepiej jeszcze raz do szkoły.

Dzięki za troskę, zamiast samej krytyki przydałaby się rada, ale spoko poradzę sobie z nawożeniem.

 

Co do powrotu do szkoły, wybacz ale wyrosłem z tak prostackich zaczepek.

 

Jest problem z pobieraniem magnezu bo się nie lubią z potasem :mellow:

Ale przyznaj chciałbyś chciałbyś mieć taka zawartość składników co Paweł :D

Magnez podaje w mikro.

 

Nie wiem jakie zawartości ma Paweł, ale ze swoich jestem zadowolony.

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3520

Rok temu siałem polifoske 21,a w tym ,może na początku marca sie uda

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychuuuuu    46

Pod korzen dawalem npk 8-20-30 300kg/ha i obornik. Teraz na start bede sial siarczan amonu 200kg/ha, pózniej tylko saletra 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj