tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
yacenty    3867

A jaki koszt dodatkowego przejazdu rozsiewacza bo u mnie około 1L ON/ha. Jak rzepak słaby to lepiej sprawdza się Saleta i siarczan amonu niż saletrosan.

a ciagnik i rozsiewacz kto kupił? nawóz kto załaduje? jak tata albo dziadek to rzeczywiscie koszt posiania nawozu 5zł:)

 

jesienia dawałem i caryx i tebu, ale nie na raz tylko w 2 zabiegach


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darek-11    0

I dlatego daję 150 kg saletry czyli około 25 kg w formie saletrzanej i 25 kg w formie amonowej a dopiero resztę w formie amidowej która będzie dostępna gdy zrobi się ciepło czyli wtedy też gdy rzepak tak naprawdę się obudzi. Forma amidowa potrzebuje coś około 4 dni by przejść do formy amonowej w temperaturze 8 stopni C zatem zdąży by rzepak mógł ją pobierać. Na  początku rzepak będzie jadł azot z saletry.


Nawozy kupuję w big bagach więc nie ładuje dziadkiem czy ojcem tylko ładowarką.

 


Nie lubię caryxu bo drogi... A drogi bo zawiera metkonazol i chlorek mepikwatu czyli substancje opatentowane przez firmę Basf. Ja pryskałem mieszaniną chlorku chlorokwatu (produkowany przez wszystkich kto chce bo patenty "wyszły") czyli stabilanem i tebukonazolem czyli tez czymś tanim bo też patenty wyszły. Koszt takiego zabiegu około 40 zł.


Pozdrawiam Yacentego. Część i chwała i słowa uznania....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3867

czyli pracownikiem albo swoim czasem i pewnie jakimś paliwem. Dalej to tak super wychdzi kosztowo?

amidowa do amonowej tylko 4 dni? cos jakos mega szybko sie wydaje, czemu wiele osob zaleca aby mocznik w rzepaku dac 10 dni szybciej niz saletre w ktorej mamy i forme saletrzana i amonowa?


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darek-11    0

Napisałem że daję 150 kg saletry na początku i zaraz po tym czyli natychmiast lub jak kto woli "tego samego dnia". Te pierwsze 50 kg azotu z saletry jest już i reszta z mocznika za kilak dni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3867

hydroliza a dostępność dla rośliny to to samo? Nie wydaje mi się ale ekspertem nie jestem


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szaman1    159

samym mocznikiem siejesz?

jeżeli będziesz dawał kizeryt lub siarczan mg to salmag a jak nie to saletrosan...ale zależy na jaką roślinę. 

Dzięki za odp będę dawał siarczan mg i jak w temacie pod rzepak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sunf    32

hydroliza a dostępność dla rośliny to to samo? Nie wydaje mi się ale ekspertem nie jestem

 

 

teraz sam mocznik pogłownie jest nie ekonomiczny gdyz na rynku mamy dostepny mocznik z inhibitorem ureazy Super N 46 i moNolith 46

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darek-11    0

Pamiętajcie by mocznik dawać na wilgotną glebę, czyli taką jaką mamy na wiosnę, wtedy nie ma strat azotu. Jak będziemy tego przestrzegać wystarczy stosować ten "zwykły" i nie będziemy płacić drożej za wynalazki które nie mówię że są złe a tylko droższe co powoduje czasami brak uśmiechu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2244

Witam wszystkich, do tej nie uczestniczyłem w dyskusjach no i dziś postanowiłem to zmienić. Na początku chciałbym się odnieść do wcześniejszych rozważań na temat siarczanu magnezu i kizerytu. Uważam, siarczan magnezu jako substancja silnie higroskopijna czyli chłonąca wilgoć nawet z powietrza (bo używana jako osuszacz) bardzo szybko się rozpuści w wodzie i też szybko dostanie do roztworu glebowego...i już w tejże samej chwili siarka jak i magnez będzie dostępny dla roślin. Czemu zatem miałbym przepłacać za Kizeryt skoro jest niemal 2 razy droższy i do tego nie jest produkowany u nas w kraju ? Proszę mnie przekonać ze się mylę.

 

I druga sprawa to azot na wiosnę... Skoro już dostarczamy siarkę i magnez w postaci siarczanu magnezu czy kizerytu nie zastanawiam się już nad saletrosanem. Ja osobiście dawkę startową wykonuję saletrą około 150 kg i zaraz po tym jadę mocznikiem. Druga dawka też mocznik tylko odpowiednio wcześniej niż gdyby to miało być wykonane saletrą. Mój rzepak lubi gdy patrzę na niego uśmiechnięty i lepiej rośnie wtedy. A ja jestem uśmiechnięty gdy aplikowany azot jest tani....

Też postawiłem na siarczan magnezu, ale rozpuszczalność magnezu w wodzie ma 16% a nie pełne 21. Czy to produkt krajowy ma znaczenie? Dla mnie osobiście nie bo jeśli mam taniej na wschodzie to biorę tam bo dlaczego nie? Skoro pszenice ciągną z Ukrainy taniej, a swojego maja w d*pie.

 

Co do mocznika to jest tani azot i tylko tyle dla mnie, bo jest mało precyzyjny w czasie działania. Wole postawić na droższy azot ale w 3 formach. Dodatkowo ci więksi zwyklego mocznika powyżej 27m nie rzucą rownomiernie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sunf    32

Pamiętajcie by mocznik dawać na wilgotną glebę, czyli taką jaką mamy na wiosnę, wtedy nie ma strat azotu. Jak będziemy tego przestrzegać wystarczy stosować ten "zwykły" i nie będziemy płacić drożej za wynalazki które nie mówię że są złe a tylko droższe co powoduje czasami brak uśmiechu...

 

ostatnie lata pokazały ze ciezko trafic w wilgotna glebe na czas aplikacji azotu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darek-11    0

Jeśli rozpuszczalność jest mniejsza kilka procent to fakt że kosztuje połowę tego co kizeryt pozwala nam rzucić troszkę więcej i tak jest taniej niż kizerytem. Ja rzucam mocznik na 18 metrów i nie ma z tym problemu. Przypominam że na początek daję 150 kg saletry. Nie zgadzam się że mocznik ma mało precyzyjny czas działania. Musi być podany odpowiednio wcześnie i na wilgotna glebę z czym nie ma problemu wiosną.

 


Ile płacisz za siarczan magnezu z ukrainy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2244

Trzeba by policzyć bo jakby nie było kizeryt ma inne proporcje, ale pewnie siarczan magnezu wyjdzie taniej.

Nie chodziło mi o SMgO tylko o RSM czy NPK litwy a kiedyś tam mocznik z Białorusi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2244
Napisano (edytowany)

Kizeryt 25-50
Siarczan 21-30
Odpowiednio magnez i siarka. Chyba tyle.

Powiem inaczej. Różnią się ilością siarki i magnezu hmm?

Edytowano przez Tomek90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darek-11    0

Bezwodny siarczan magnezu to biała, dobrze rozpuszczalna w wodzie (33,5 g w 100 g H2O) substancja drobnokrystaliczna. W stanie bezwodnym wykazuje silne właściwości higroskopijne. Tworzy kilka hydratów, najważniejsze spośród nich to heptahydrat MgSO4·7H2O (minerał epsomitsól gorzkasól angielska) oraz monohydrat MgSO4·H2O, występujący w przyrodzie jako minerał kizeryt. W temperaturze pokojowej trwały jest heptahydrat. Po ogrzaniu do ok. 150 °C przechodzi on w MgSO4·H2O, który odwadnia się całkowicie powyżej 200 °C. Po dodaniu do wody wywołuje ścieśnienie jej struktury, prowadzące do spadku objętości (graniczna cząstkowa objętość molowa siarczanu magnezu wynosi -1,4 cm3 mol-1, tzn. dodanie jednego mola do dużej objętości wody powoduje spadek objętości o 1,4 cm3)[2].


Kizeryt to:

Główne zalety:

  • Magnez i siarka w postaci siarczanowej są całkowicie rozpuszczalne w wodzie i natychmiast przyswajalne przez rośliny.
  • Skuteczny niezależnie od pH gleby, może być stosowany na wszystkich stanowiskach
  • Granulat charakteryzuje się jednolitymi wymiarami, twardością i sypkością.
  • nawóz ekologiczny

Skład %: 

  • MgO- 25;
  • SO3 - 50; 

jest tam 50 ale SO3 czyli ile czystej siarki ?


25 MgO czyli ile czystego magnezu ?


siarczan magnezu to sól magnezowa kwasu siarkowego występująca w przyrodzie w postaci hydratu i ten minerał jest nazywany kizerytem ale to to samo co produkowany w tarnobrzegu siarczan magnezu...nie uważaliście na chemii ?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2244

Nie wiem, ale porównując do siarczanu to raczej nie ma znaczenia bo tam w tych samych formach czyli 30SO3 i 21 mgo z czego 16 rozpuszczalne w wodzie.

Wychodzi na to że jeśli cenowo wyjdzie podobnie, to kizeryt wygrywa tym że poprostu mniej jego stosujemy na ha. Co rzucić 2 worki a 4?
Czy się mylę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darek-11    0

Oczywiście że się mylisz.


Skąd wziąłeś tą informację że tylko 16 z 21 magnezu jest rozpuszczalne w wodzie ?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wadzyn26    0

w tamtym roku przetestowałem Rsm i chciałbym kupic w tym roku cała cysterne bezposrednio z Puław czy jest taka możliwość ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darek-11    0

Kizeryt to hydrat siarczanu magnezu czyli coś co ma w dołączoną cząsteczkę wody


Zatem 1 kg kizerytu będzie zawierał mniej siarki i magnezu niż czysty 1 kg siarczan magnezu. Wiesz dlaczego ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2244

Oczywiście że się mylisz.

 

Skąd wziąłeś tą informację że tylko 16 z 21 magnezu jest rozpuszczalne w wodzie ?

Stąd skąd Ty informacje o kizerycie, czyli z internetu. Pierwsze lepsze w google o siarczanie i właściwości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darek-11    0

Bo w kilogramie kizerytu są cząsteczki wody których brak w siarczanie magnezu który dzięki temu jest silnie higroskopijny co nam rolnikom jest na rękę bo szybko chłonie wodę i przechodzi do profilu glebowego, prawda ?


No to pogooglaj jeszcze ....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2244

Czyli tzw rozpuszczalność.
To podaj rzeczywistą zawartosć składników w kizerycie według ciebie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darek-11    0

Opis produktu

 

ESTA Kieserit granulowany to siarczanowy nawóz zawierający magnez i siarkę w postaci siarczanowej całkowicie rozpuszczalne w wodzie i natychmiast przyswajalne przez rośliny. Skuteczność nie zmienia się zależnie od pH gleby, może być stosowany na wszystkich stanowiskach. Granulat o jednolitych wymiarami, twardości i sypkości. Idealny do mieszanek mechanicznych
Zgodnie z rozporządzeniem unijnym Nr 834/2007 i regulacjami rozporządzenia Unii Europejskiej 889/2008, ESTA Kieserit granulowany dopuszczony jest do stosowania w uprawach ekologicznych oraz w programach pielęgnacji terenów zielonych.

Rodzaj: posypowy
Forma fizyczna: granulowany

Główne zalety:
  • Magnez i siarka w postaci siarczanowej są całkowicie rozpuszczalne w wodzie i natychmiast przyswajalne przez rośliny.
  • Skuteczny niezależnie od pH gleby, może być stosowany na wszystkich stanowiskach
  • Granulat charakteryzuje się jednolitymi wymiarami, twardością i sypkością.
  • nawóz ekologiczny

Skład %: 
  • MgO- 25;
  • SO3 - 50; 

 


Teraz trzeba znaleźć masę molową siarki i tlenu i policzyć


i podobnie z magnezem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj