tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
koniu    841
Napisano (edytowany)

 Fakt źle tam napisałem. Ale dajemy tak: Saletra 34 ok 250kg, Polifoska 21 ok 250kg i Saletra 34 ok 250kg.  Za rok chyba trzeba będzie dać z 400kg saletrosanu i z 300 saletry i zamknąć temat nawożenia bo może nie ma sensu wjeżdżać 3 razy z nawozami. Tylko pytanie jak to wyjdzie w plonowaniu.

Edytowano przez koniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3495

U mnie przed ruszeniem wegatacji polifska 21-350 kg ,około 2 tyg. póżniej 200 kg saletry i za kolejne 2 tyg.czyli koniec marca kolejne 200 kg saletry ,jak póżniejsza wiosna to mniejsze odstepy,najważniejsze żeby skończyć nawożenie najpóżniej do początku kwietnia ,w zeszłym roku był to 20 marzec ,a pierwsza dawka  była15 luty miedzyczasie dwa razy dolistnie po 25 kg mocznika plon 4,8 do 5,4,ostatni rok 3,45 tony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3871

 Fakt źle tam napisałem. Ale dajemy tak: Saletra 34 ok 250kg, Polifoska 21 ok 250kg i Saletra 34 ok 250kg.  Za rok chyba trzeba będzie dać z 400kg saletrosanu i z 300 saletry i zamknąć temat nawożenia bo może nie ma sensu wjeżdżać 3 razy z nawozami. Tylko pytanie jak to wyjdzie w plonowaniu.

my na 2 strzały lecimy z 10 lat i plony różne od 3.6 do 5.2 tony


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841

W tym roku jeszcze damy tak jak napisałem tylko z tym Dalmagiem. Na przyszły rok pójdą te dwie dawki, albo pół pola 2 dawki i drugie pół 3 dawki bo będzie 26ha. Chociaż V klasa na przemian z piaskami i iłem to tam plon był max 3,7 tony 4 lata temu, więc nie ma się co łudzić że będzie sypał bóg wie ile.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

3 razy? bo nie bardzo rozumiem twoj zapis.

My lecieliśmy zwykle saletrosan / yara bella czy polifoskę 21s w okolicach 1-10 marca, później koło 1 kwietnia saletre i zwykle koło 25 kwietnia rzepak juz dobrze zaczynał kwitnąć.

 

 

Nie dawaliście przypadkiem azot na 3 dawki, albo 2 dawka mocznik? Coś mi tak jakbyś kiedyś tak pisał. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1530

ja w tamtym roku dawałem 300kg saletrosanu a później 400kg saletry i koniec

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3871

raz był mocznik na drugi strzał, wtedy polecieliśmy 10 dni po azocie z siarką, bo wiadomo azot z mocznika dłużej przechodzi z granuli do formy dostępnej dla rośliny


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Kula07 pokaz to sianie N na pąka w Kietrzu.

Wpisz sobie Kietrz-nawożenie.

 

Już tu kiedyś pisałem na temat 3 dawki, ale między innymi powoduje wzrost MTN.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
margoo78    533

@yacenty W ubiegłym sezonie planowałeś bodajże podwójną ochronę fungicydową na płatek i co z tego wyszło, czy się opłacało?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3871

planowałem ale zrobiłem klasycznie na 1 strzał


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szaman1    159

Co waszym zdaniem będzie lepsze na 1 strzał saletrosan czy salmag z borem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darek-11    0

Witam wszystkich, do tej nie uczestniczyłem w dyskusjach no i dziś postanowiłem to zmienić. Na początku chciałbym się odnieść do wcześniejszych rozważań na temat siarczanu magnezu i kizerytu. Uważam, siarczan magnezu jako substancja silnie higroskopijna czyli chłonąca wilgoć nawet z powietrza (bo używana jako osuszacz) bardzo szybko się rozpuści w wodzie i też szybko dostanie do roztworu glebowego...i już w tejże samej chwili siarka jak i magnez będzie dostępny dla roślin. Czemu zatem miałbym przepłacać za Kizeryt skoro jest niemal 2 razy droższy i do tego nie jest produkowany u nas w kraju ? Proszę mnie przekonać ze się mylę.


I druga sprawa to azot na wiosnę... Skoro już dostarczamy siarkę i magnez w postaci siarczanu magnezu czy kizerytu nie zastanawiam się już nad saletrosanem. Ja osobiście dawkę startową wykonuję saletrą około 150 kg i zaraz po tym jadę mocznikiem. Druga dawka też mocznik tylko odpowiednio wcześniej niż gdyby to miało być wykonane saletrą. Mój rzepak lubi gdy patrzę na niego uśmiechnięty i lepiej rośnie wtedy. A ja jestem uśmiechnięty gdy aplikowany azot jest tani....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

I wszyscy są uśmiechnięci.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841
Napisano (edytowany)

może trzeba sprawdzić jakiś jest skład siarki w siarczanie a jaki w kizerycie? Bo nawet nie wiem ile siarki ma kizeryt bo nigdy nie używaliśmy. I ja też jestem usmiechnięty :D

Edytowano przez koniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3871

a paliwo masz za frytę? 3 zabiegi? może lepiej kupić droższy nawóz i pojechać w pole raz? liczyłes to?

nie twierdze że twoje rozwiązanie jest droższe ale nigdzie nie wspominasz o tych zabiegach tylko o tym, że sam nawóz jest tańszy


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841

Yacenty czytałeś jego post? Też się uśmiechnij ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

A jaki koszt dodatkowego przejazdu rozsiewacza bo u mnie około 1L ON/ha. Jak rzepak słaby to lepiej sprawdza się Saleta i siarczan amonu niż saletrosan.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darek-11    0

Kizeryt to nazwa minerału, kopaliny o wzorze chemicznym MgSO4 x H20 czyli uwodniony siarczan magnezu. A siarka to siarka czy w kizerycie czy w siarczanie magnezu za 650 zł netto z Tarnobrzega. To że kizeryt to uwodniony siarczan magnezu nie czyni siarki szybszej czy też lepszej niż tej w silnie higroskopijnym siarczanie magnezu. Jeśli chodzi o aplikowanie mocznika drugą istotną rzeczą jest fakt że jon saletrzany ma ten sam ładunek co jon iłu zatem się odpychają i to czyni że jon saletrzany jest wypłukiwany z wodą jeśli nie zostanie na czas pobrany przez korzenie. Natomiast jon amonowy ma ładunek przeciwny niż jon iłu zatem się przyciągają co uniemożliwia wypłukanie go. To ważny powód by rozważać użycie mocznika. Ponadto ja kupiłem tira mocznika na jesieni płacą 930 zł netto za tonę. Czyli 1 kilogram czystego azotu kosztował mnie 2 zł netto. Całe nawożenie wiosenne azotem coś ponad 500 zł. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

samym mocznikiem siejesz?


Co waszym zdaniem będzie lepsze na 1 strzał saletrosan czy salmag z borem?

jeżeli będziesz dawał kizeryt lub siarczan mg to salmag a jak nie to saletrosan...ale zależy na jaką roślinę. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilc017    163

Napisał że na start daje 150 saletry a potem mocznik. Głupotą by było siać odrazu mocznik dlatego że gdy roślina pobiera azot z mocznika jest wtedy bardzo uwodniona a gdyby przyszły mrozy to już wiesz co by się stało.


Mam pytanie jeszcze jedno czym się różni saletrzak od saletry ? To i to ma po połowie azotu saletrzanego i amonowego. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darek-11    0

Saletrzak zawiera odrobinę wapna 2% i odrobinę magnezu 4%. A przecież my rolnicy podjemy wapno wapnując pola i magnez podjemy w siarczanie magnezu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slonju77    56

Napisał że na start daje 150 saletry a potem mocznik. Głupotą by było siać odrazu mocznik dlatego że gdy roślina pobiera azot z mocznika jest wtedy bardzo uwodniona a gdyby przyszły mrozy to już wiesz co by się stało.

Mam pytanie jeszcze jedno czym się różni saletrzak od saletry ? To i to ma po połowie azotu saletrzanego i amonowego. 

I tu nie masz racji bo rzepak się rozhartuje od azotu saletrzanego a nie amidowego,a saletre się daje wczesną wiosną bo działa najszybciej ,mocznik dany wczesną wiosną zadziała zbyt póżno poniewaz potrzebuje czasu na przejście do formy przyswajalnej dla roslin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj