tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
asmodan28    47

Niektórzy to maja wywody ...

 

Jary rzepak jest bardzo zawodny w plonowaniu udaje się średnio raz na kilka lat, ostatnio 2012 plonował delikatnie ponad 4 tony w okolicy, w ubiegłym sezonie mało który opłacało się młócić ( w okolicy)

 

Teraz widać co daje silne "skrócenie" rzepaku, te wybujałe sarny niszczą a te z sałatą wbite w ziemie tylko przygryzają listki, u mnie też sarny się pasa co dzień ale na razie uszkodzeń brak

Nie cieszyłbym sie zbytnio. U mnie tez tak na początku było . Same liście żarły. A teraz racicami kopia wyrywają z korzeniami...i nic nie da ten nisko osadzony stozek. U mnie to samo co kolega pisał wcześniej po 40 sztuk na polu....ludzie czego ja nie robię jeżdzę samochodem trąbie, petardami strzelam.. Tak pomyślałem ze chyba tylko idiotę z siebie robię. Chociaż w dzień ich nie widziałem kilka dni myślałem ze je trochę przeploszylem....guzik z obiadu przeszły na późną kolacje ...jadę kiedyś w nocy patrzę a tam znowu całe stado...jak tak dalej pójdzie to nawóz zostanie na coś innego :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Panowie sypiecie już azot na rzepaki? Może moje pytanie wydac się głupie na przełomie stycznia i lutego ale tu na północy znam przypadki co walą ostro N zarówno pod rzepak jak i zboża :blink:

Ja już słyszałem o kilku śmiałkach ale to dawali sól potasową, siarczan magnezu lub co najwyżej siarczan amonu. A jak ktoś dał saletrę to niech się nie dziwi że rzepak mu wyleci podczas nadchodzących mrozów.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slay6    16

U mnie w okolicy są dwa wielkie gospodarstwa gdzie w jednym właścicielem jest Duńczyk a  w  drugim Niemiec.

Duńczyk dwa dni temu latał rozsiewaczami po polu z ciekawości podjechałem dzis zobaczyc i na  moje oko przypomina mi to saletrzak.

Niemiec szykuje opryskiwacze i z tego co wiem bo znajomy u niego pracuje po niedzieli wyjeżdżają rsmami bo juz przyszły cysterny z NIemiec.

tylko patrząc  na  pogode na  nastepny tydzien pewnie  sie wstrzymaja.

Chyba bedzie tydzien prawdy u niejednego z nas. pola gołe mroz -10 i wiatr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wilhelm    408

Co to jest -10 w obecnej sytuacji, jak wegetacja od ponad miesiąca zatrzymana...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2198

Właśnie nie wiem co za strach. Rok temu około 20 poniżej zera, wiatr 3-4 dni i co prawda u mnie nie było nic ale ci co siali zaraz za plugiem okolo 10 sierpnia i hamowali 2 razy nawet mieli i po 4t. Także 10,13 poniżej kreski bez wiatru powinien wytrzymać luzno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

A jednak są przypadki.

Zakłądając że nie bedzie już większych mrozów to chyba dobre posunięcie. Sam już nie wiem. Wegetacja pewnie za jakiś miesiąc dopiero ruszy. Sporo tego azotu wyparuje do tego czasu.

Zobaczyłeś 2 czy 3 idiotów z nawozami i co też chcesz do nich dołączyć? Trzeba mieć swój rozum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pojechałem dziś zobaczyć do rzepaku a tu takie dziwy :o sarenki się trochę pasą ale może coś z tego będzie, jak myślicie? śniegu jak widać jeszcze troche jest oprócz odgrzebanych miejsc a od wtorku mrozy do -15.post-54133-0-76826200-1486217142_thumb.jpgpost-54133-0-75995800-1486217177_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Jeśli stożek nie naruszony to coś tam odbije ale nie będzie to 100 % potencjału jakie miało przed objedzeniem przez sarny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Zobaczyłeś 2 czy 3 idiotów z nawozami i co też chcesz do nich dołączyć? Trzeba mieć swój rozum.

Kolego nie oceniaj ludzi których nie znasz tylko dlatego, że robią inaczej niż inni.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

A jak mam oceniać kogoś kto na początku lutego sieje azot na rzepak gdzie w nastepnym tygodniu zapowiadają mrozy w nocy po kilkanaście stopni na minusie? Skoro ich pochwalasz rozumiem że też już posiałeś?

Po prostu uważam że na wszystko jest odpowiednia pora i nie ma co się wyrywać z niektórymi zabiegami agrotechnicznymi bo często nie mają sensu. Druga sprawa z tego co widze co roku coraz wczesniej ludzie zaczynają siać azot. Czytam pare lat te forum i widze że niektóre osoby tylko siedzą czytają i szukają aż ktoś napisze że już posiał azot na rzepak czy pszenice i że w okolicy już sieją też po czym zaczyna się sianie azotu na hura w połowie lutego. Ewidetnie widać że niektórzy nie mogą doczekać się wiosny i chcą coś przyśpieszyć ale czy to tak działa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163
Napisano (edytowany)

Skoro ich pochwalasz rozumiem że też już posiałeś?

Ależ jesteś przewidywalny. Wiedziałem, że to napiszesz chociaż nigdzie nikogo nie pochwaliłem, więc zaskoczę Cię, nic jeszcze nie rozsiewałem.

 

Czym dany gość się kierował to jego sprawa, może ma tak specyficzne warunki, że później nie wjedzie z I dawka, ale nie ma to znaczenia i nie upoważnia nikogo żeby tak pisać o osobie której się nie zna.

 

Co do nawożenia to sam planuje ruszyć w drugiej połowie lutego, a kiedy to się jeszcze okaże.

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3438

Ale przyznaj że sianie w takich warunkach niema sensu,rok temu 15 luty było wszystko wysiane ,ale w tym roku to będzie raczej koło 15 ale marca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2198

Była już taka sytuacja, że ludzie rozsiali nawozy i nasypało śniegu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jasiu987    52

Panowie i Panie co dajecie na pierwszą dawkę N i ile?? Bo przyznam się pierwszy raz posiałem rzepak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilc017    163

JA też pierwszy rok posiałem ale daję Salerosan 26N 13S w ilości 300kg a druga dawka też saletrosan w ilości 200kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163
Napisano (edytowany)

Czyli dawka N na 2,5t/ha.

O chłopacy mnie wyprzedzili.

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilc017    163

Dostał na jesieni 100kg mocznika więc wychodzi all coś koło 176kg. A możliwe że jeszcze dołoże 100kg mocznika na pąk i przekroczy 200 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163
Napisano (edytowany)

To co dałeś jesienią jesienią się kończy. Wiosnę liczy się osobno, w sumie na nowo.

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

a to co w ziemi to nie łaska dodać

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163
Napisano (edytowany)

Nie.

Powinno się nawozic z nawiązką, bo rzadko się zdarza (raczej nigdy), że są idealne warunki do 100% pobrania przez roślinę składników pokarmowych podanych w nawozach sztucznych.
Gdzieś widziałem takie opracowanie, że szacuje się iż tylko w ok 80% roślina wykorzystuje N podany w nawozach. Ile w tym prawdy to nie wiem i też nie pamiętam czy to dokładnie taka wartość była, mimo wszystko było to sporo poniżej 100%.

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheBociek1996    598

raczej zostało uwzględnione bo 130kg N/50 = +/- 2,5kg, rzepak na 1 tonę ziarna pobiera 50-60kgN teoretycznie

ja zawsze przyjmuję 55kg N na 1 tonę ziarna a zapas N pochodzący z mineralizacji 30 kgN chociaż wiadomo że może być 20 a nawet i 100kg trzeba by robić badania które i tak nie zawsze są miarodajne bo trzeba wiedzieć np kiedy i jak pobrać próbkę gleby

a to co podał Kula że nawożenie 130kg/N = plonowi 2,5t/ha to tylko w teorii bo przecież plon nie zależy od samego azotu ale od zbilansowania odpowiednio wszystkich składników, gleby i jej odczynu, stanu roślin i przede wszystkim warunków atmosferycznych.


Wiem, że nic nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2198

Nie zależy zgadza się, ale azot jest tutaj budulcem głównym zresztą jak w większości upraw. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheBociek1996    598

jeśli w glebie nie ma odpowiednich ilości przyswajalnych form fosforu, potasu, siarki, magnezu i innych makro i mikro przynajmniej tych podstawowych i przede wszystkim odpowiedniego ph gleby to może i walić 300kg czystego N a i tak nic z tego nie będzie, także budować plon azotem oczywiście, ale makro i mikroelementy to cały fundament. i wiem że piszę teraz jak jakiś profesor ale każdy wie ze tak jest :D


Wiem, że nic nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj