tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Quercus78    5

Wy tu o nawożeniu, a ja myślę czy orać czy zostawić. Nie umiem dodawać zdjęć ale może się uda.

 

post-43460-0-33412300-1485722779_thumb.jpg

post-43460-0-08147500-1485722794_thumb.jpg

post-43460-0-90867300-1485722804_thumb.jpg


Zetor Team

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

o k**wa gdzie tak ladnie wjebaly

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
renovoltage    480

Kiepsko to wygląda, sarny sarnami ale widać że rośliny nieźle wyniesione były bo cały pąk zjedzony i sam badyl został, rzepaku "wbitego" w ziemie by tak nie załatwiły

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Quercus78    5

Świętokrzyskie, powiat starachowicki. Może troszke wyniesione były, ale na działce gdzie jeszcze nie zeżarły rzepak jest OK. Co radzicie z tym zrobić?


Zetor Team

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Cześć Panowie.

 

Takie małe zapytanie, dygresja, mianowicie co powiecie na takie nawożenie?

 

I dawka Saletrosan 300kg/ha

II dawka Saletra Kędzierzyńska 350kg/ha

III dawka (przez pokazaniem się zielonego pąka)100-150kg/ha Saletrosanu.

 

Częściowo wiem co większość powie ale może ktoś napisze ciekawą sugestie.

 

Pozdrawiam.

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
anto    14

Cześć Panowie.

 

Takie małe zapytanie, dygresja, mianowicie co powiecie na takie nawożenie?

 

I dawka Saletrosan 300kg/ha

II dawka Saletra Kędzierzyńska 350kg/ha

III dawka (przez pokazaniem się zielonego pąka)100-150kg/ha Saletrosanu.

 

Częściowo wiem co większość powie ale może ktoś napisze ciekawą sugestie.

 

Pozdrawiam.

220-233 kg N/ha. dużo. zawsze tyle dajesz? Ten azot w III mnie nie dziwi , tylko chyba wolałbym rzucić  saletre . nie wiem czy ta siarka jeszcze coś da? wszystko zależy kiedy ruszy wegetacja. bo jak 02/03  to ok. , ale jak przesunie się gdzieś na 03/04 to za mało czasu żeby to dzielić na 3 dawki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

jak chcesz koniecznie podać 3 dawkę to ja bym poszedł w saletre zamiast saletrosanu


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Świętokrzyskie, powiat starachowicki. Może troszke wyniesione były, ale na działce gdzie jeszcze nie zeżarły rzepak jest OK. Co radzicie z tym zrobić?

 

Orać trudno po zdjęcich ocenić ale wygląda że szyjki ogołocone to kapusta będzie tylko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mi się wydaje że 3 dawka zbędna. Zwiększ pierwszą o te 50-100 kg i git...azot z 3 dawki czy to saletrosan czy saletra nie zostanie wykorzystany gdyż później rzepak nie potrzebuje azotu tylko bardziej potasu żeby zbudować plon...także ja bym został przy 2 dawkach i na zamarzniętą ziemię kk lub kizeryt...ale być może mylę się ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2261

292N - 52P - 98K Z czego 31N - 52P - 98K w postaci profoski i 42N w RSMie na słomę.

Reszta azotu wsioną + siara. 

350 kg saletrosan

400kg RSM 

Jakby nie było azot jest tutaj budulcem i jak będzie wszystko co ponad 4t/ha w górę to super.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
androproteam    23

w tym roku sarny daja wszędzie popalic, u mnie nie mocno ale tez sie czepiają rzepaku

post-81678-0-00849700-1485797236_thumb.jpg

post-81678-0-43732200-1485797439_thumb.jpg

Edytowano przez androproteam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3523

Ilość N odpowiednia na ponad 5 ton ,sam tyle sieje ,tylko saletrosan tak póżno ,będzie padać? ,no i siarka nie zadziała 

 

 

 

Na 20-30 cm ziemia jest zmarznięta śniegu bylo może 1- 2 cm i z niego już woda staneła w zanizeniach,jak  bym teraz wysiał jakikolwiek nawóz i spadnie tylko 5-10 litrów wody to posplywaja nawozy,dlatego czekam aż przyjdą roztopy ,a nastepnie przymrozki

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2261

Zbyt późna dawka azotu może opóźnić dojrzewanie, widziałem przypadki że raps kwitł dwa razy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Zawrzało i dobrze :)

Plan był taki by dać 450kg/ha Saletrosanu na start a później 350 saletry.

Na III dawkę najlepszy byłby mocznik. Bo dłużej by działał, a że mocznika nie mam to planowałem dać Saletrosan. Raz że siarka jest potrzebna podczas budowania plonu dwa, że azot z Saletrosanu starczy "na dłużej". Wiem, że ogólnie przyjmuje się, że rzepak do zielonego pąka potrzebuje najwoęcej N, a później jużnie, jednak dalej rośnie i wytwarza to co najważniejsze czyli nasiona. Wiem, że może spowodować wydłużenie okresu dojrzewania. Pytanie co z siarką, czy zostanie wykorzystana? Dlatego planuje rozsiać Saletrosan przed wytwarzaniem pąków kwiatowych żeby było jeszcze trochę czasu na przyswajanie składników.

Nie wiem jeszcze czy takie nawożenie zastosuje, wszystko zweryfikuje pogoda, ale jest to jakiś pomysł, czy dobry? Ciężko to określić nie próbując.

 

Edit.

 

Co do całkowitego nawożenia to na części plantacji (po jęczmieniu jarym) poszło jesienią 30N, 80P, 120K, 28Ca oraz 55S. Natomiast na stanowisku po grochu 60P, 90K, 20Ca, 32S. Działki te mają uregulowane pH,natomiast zasobność w P,K,S,Mg wahają się od bardzo wysokich do wysokich/średnich zawartości. Nie ukrywam, że celuję w plon 4+t/ha. Jeżeli da 4t, to będzie ok, jak 4,5t to będę bardzo zadowolony a jak powyżej 4,5t to będzie super.

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Cześć Panowie.

 

Takie małe zapytanie, dygresja, mianowicie co powiecie na takie nawożenie?

 

I dawka Saletrosan 300kg/ha

II dawka Saletra Kędzierzyńska 350kg/ha

III dawka (przez pokazaniem się zielonego pąka)100-150kg/ha Saletrosanu.

 

Częściowo wiem co większość powie ale może ktoś napisze ciekawą sugestie.

 

Pozdrawiam.

Już kiedyś się spieraliśmy w tym temacie i do tej pory chyba żaden zdania nie zmienił. ;)

 

Taki cytat przytoczę:

"W prawidłowo prowadzonym łanie zasadnicza faza akumulacji azotu kończy się na początku kwitnienia. Do tego czasu rośliny pobierają około 80-90% całkowitej ilości azotu. Pozostałą ilość azotu łan rzepaku pobiera w fazie kwitnienia i zużywa do wzrostu pędów bocznych. W prawidłowo prowadzonym łanie podstawowym źródłem azotu w okresie kwitnienia są zasoby glebowe składnika pochodzące z mineralizacji azotu organicznego. Nieznaczny niedobór azotu w fazie kwitnienia o ile występuje ma niewielkie znaczenie dla przyszłego plonu nasion. Znacznie bardziej niebezpieczny jest nadmiar składnika, gdyż pobudza roślinę do tworzenia nowych pędów wegetatywnych dalszego rzędu, co zawsze odbywa się kosztem pędów, a zwłaszcza łuszczyn już wytworzonych na pędach starszych."

 

Też uważam że ten saletrosan jest kiepskim rozwiązaniem ze względu na większe straty azotu w tym terminie niż z saletry. No i ta siarka nie zdąży zadziałać. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slonju77    57

Zawrzało i dobrze :)

 

Plan był taki by dać 450kg/ha Saletrosanu na start a później 350 saletry.

 

Na III dawkę najlepszy byłby mocznik. Bo dłużej by działał, a że mocznika nie mam to planowałem dać Saletrosan. Raz że siarka jest potrzebna podczas budowania plonu dwa, że azot z Saletrosanu starczy "na dłużej". Wiem, że ogólnie przyjmuje się, że rzepak do zielonego pąka potrzebuje najwoęcej N, a później jużnie, jednak dalej rośnie i wytwarza to co najważniejsze czyli nasiona. Wiem, że może spowodować wydłużenie okresu dojrzewania. Pytanie co z siarką, czy zostanie wykorzystana? Dlatego planuje rozsiać Saletrosan przed wytwarzaniem pąków kwiatowych żeby było jeszcze trochę czasu na przyswajanie składników.

 

Nie wiem jeszcze czy takie nawożenie zastosuje, wszystko zweryfikuje pogoda, ale jest to jakiś pomysł, czy dobry? Ciężko to określić nie próbując.

 

Edit.

 

Co do całkowitego nawożenia to na części plantacji (po jęczmieniu jarym) poszło jesienią 30N, 80P, 120K, 28Ca oraz 55S. Natomiast na stanowisku po grochu 60P, 90K, 20Ca, 32S. Działki te mają uregulowane pH,natomiast zasobność w P,K,S,Mg wahają się od bardzo wysokich do wysokich/średnich zawartości. Nie ukrywam, że celuję w plon 4+t/ha. Jeżeli da 4t, to będzie ok, jak 4,5t to będę bardzo zadowolony a jak powyżej 4,5t to będzie super.

Co roku stosujesz tak duża dawkę azotu? Jakie plony masz przy takim nawozeniu i jaki nakład na 1 ha?Mocznik na ostania dawke azotu ok tylko trzeba by było go troche wczesniej rozsiac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841

my dajemy mniej więcej w takich dawkach:

I dawka: Saletra 34% - 250-300kg

II dawka: około tydzień po I dawce: Polifoska 21 - 250-300kg W tym roku na próbę pójdzie siarczan magnezu granulowany z Agrii

III dawka: Saletra 34% - 250-300kg przed lub w czasie puszczania pąków

W zeszłym roku plon na poziomie 3,5 tony, dwa i trzy lata do tyłu plon 5,2 i 5,6t.

Edytowano przez koniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kondziu1832    202

Ja mam takie coś w planach:

 

Esta Kieserit  - 150kg/ha

RSM 28%  - 300l/ha

RSM 28%  - 300l/ha

 

Może coś tam uleci z tego rapsu....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    637

jak o planach mowa...

 

na weekend szykuje się z Korn Kali 170kg/ha

jak pogoda pozwoli to w ostatnich dniach lutego

I dawka 350kg/ha Saletrosanu

II dawka 300kg/ha Saletry

 

Liczę na 4t/ha

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

400kg saletry w pierwszej dawce i przed ruszeniem wegetacji jeśli dobrze rozumiem? Nie żebym się czepiał ale stosowanie azotu w takiej formie przy takiej dawce i w takim terminie to trochę zabójstwo. rozumiem np Saletrosan, czy mocznik ale saletra?

 

Nie nie to są ogólne dawki , termin zastosowania bedzie taki żeby wmiare równo podzielić azot na 2 dawki


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    460

Dobra to plany takie :

Sól potasowa 100kg + wapno granulowane 200kg/ha jak to wszytko odmarznie 

1- dawka 300kg/ha saletrosan 

2- 300kg/ha saletry 

Co będzie okaże się w żniwa . Czy basfoliar  + bor + siarczan magnezu + tytanit będzie dobre zestawienie do nawożenia dolistnego?

Tylko że ta wiosne chyba wcześnie w tym roku nie przyjdzie bo w prognozach ostatnio była duża odwilż a teraz znowu ciąg dalszy zimy pokazuje w 16 dniowej . 

Edytowano przez SawekBraczyk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtu    2

zmiana tematu . dzisiaj na jednym polu brat naliczył ok 30 -35 żurawi --- czy są szkodnikiem dla rzepaku czy nie ma czym się przejmować ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slay6    16

Panowie co sądzicie?czy coś w tym jest?

Rozmawiałem  z  dwoma  "znawcami" , jeden teoretyk z rolnictwa z drugi z koła łowieckiego iż rzepak który jest dobrze przyhamowany na jesieni tzn szyjka nie  wystaje dużo ponad ziemie to zwierzęta tak go nie  ogryzą a jedynie  tylko te liście które pewnie  po zimie  i tak zgniją. bo jak bedzie   wyrośnięty to obgyrzą liście  wraz z korzeniem a to już jest lipa. co podany przykład bodajże wstawiał Quercus dwie strony wyżej.

Sam rzepak mam po przejściach ale  na  dzień dzisiejszy zostaje, poniżej zdjęcia


Planuje mu zapodać

100 kg kizeryt + 100 kg KK lub Sól potasowa

350 saletra 34

250 saletra 34

post-175816-0-30701400-1485896779_thumb.jpg

post-175816-0-42731600-1485896804_thumb.jpg

post-175816-0-26539100-1485896822_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

kolego obawiam się że to się nada do zaorania a jak zostawisz to możesz mieć z nim ciekawię potem ale to już twoja decyzja

 

 

Edytowano przez maniek20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj