tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Wojtu    2

Z tego co czytałem w czasopismach to ten nawóz http://www.nawozy.pl/nawozy-potasowe/potasowo-siarczanowy/ jest nowością z luveny co do ceny to nie pamiętam dokładnie ale raczej podawali że jest tańszy od kizerytu pytanie tylko jak z działaniem itp...

 

piszą, że w całości rozpuszczalny w wodzie  to działanie i dostępność powinno być ok a jeśli chodzi o porównanie kizerytu do granulowanego siarczanu magnezu to w kizerycie jest 25 Mg i 50 SO3 całkowicie rozpuszczalnych w wodzie w siarczanie magnezu np z luveny to tylko 6,5 % MgO jest rozpuszczalne w wodzie a o SO3 już nic nie piszą,,, http://www.nawozy.pl/nawozy-potasowe/potasowo-siarczanowy/ ..... ale ten potasowo -siarczanowy jest bardzo kuszący

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

A co powiecie o moczniku na drugą dawkę w ilości 200 kg/ha ? Bo z tego co widzę większość daje saletrę lub RSM.

 

Ja zawsze stosowałem technologię 350 saletrosan i później 200 kg mocznika, i wychodziło to bardzo fajnie- plony z liniowych oscylowały 4-4,5 tony. W tym roku jednak ze względu na posiadane nawozy, muszę zrobić korektę i zastosować coś czego nigdy nie robiłem i dać 3 dawki. Jak tylko się da 250 kg saletrosanu, początek wegetacji 200 saletra i 5 tyg przed kwitnieniem kolejne 200 kg saletry. Zobaczymy co z tego wyjdzie, ale nie ma wyjścia innego:)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Ten pomysł to może Tobie nie wypalić, jak puści ziemia na poczatku wegetacji to bliźniaki albo kapeć 600. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

Na obecną chwilę to twierdzę, że ciągnik 100 KM na wąskich butach przejdzie na wiosnę spokojnie-przynajmniej u mnie. Prawie 3 lata koszmarnej suszy, mało śniegu w tym roku także o to się nie martwię:) 4 lata temu po lekkim roztopie wszystko pływało w koło stawu, a narazie nawet nie połowa zbiornika:( Także i takie miejsca w Polsce są.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slay6    16

na rzepak stosujesz kizeryt? i w jakiej ilosci go wysiewasz?  oraz  saletry jaka ilosc? 

 

pod korzen  300 kg/h polfoska 6 + 100 saletrzak

Kizeryt wiosną 100-150 kg/h +300 kg/h saletra i 250 saletra

moim zdaniem takie rozsądne dawki i patrząc na składniki i na  cene

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asmodan28    47

Szanowni rolnicy szykować rozsiewacze, opryskiwacze..
Dwa dni temu jadąc S8 w okolicy Wrocławia widziałem 6 dużych kluczy gęsi !!
To co ? Wiosna ? Czy tylko ptasia grypa ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Quercus78    5

A u mnie pier**lone sarny i jelenie wszystko zeżarły na 3 ha. Jak zrobię zdjęcia to wam pokaże, ale nawet nie chce mi się tam iść bo mnie szlag trafia.


Zetor Team

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A u mnie pier**lone sarny i jelenie wszystko zeżarły na 3 ha. Jak zrobię zdjęcia to wam pokaże, ale nawet nie chce mi się tam iść bo mnie szlag trafia.

odrośnie tylko zjadły liscie bo ziemi zamarznięta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lukejro   
Gość lukejro

Szanowni rolnicy szykować rozsiewacze, opryskiwacze..

Dwa dni temu jadąc S8 w okolicy Wrocławia widziałem 6 dużych kluczy gęsi !!

To co ? Wiosna ? Czy tylko ptasia grypa ;)

 

Spokojnie, jak widać dzisiaj w Polsce nawet gęsiom nie można ufać... ;-) Słyszeliście, że od tego roku zmieniają się przepisy dotyczące OSN-ów. Cały kraj będzie objęty strefą. Z azotem nie będzie można jechać wcześniej jak po 15 lutym i to pod warunkiem że nie będzie ziemia zamarznięta no i oczywiście nie będzie pokryta śniegiem.  Jeśli te warunki nie będą spełnione to sztuczne nawozy azotowe będzie można stosować dopiero po 1 marca.... Także w rzepaku będzie się trzeba bawić w partyzanta...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

wczesniej jak w marcu nie wyjade  bo czekam na rozsiewacz

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
caseihc    29

U mnie też sarny wjebały 1 ha rzepaku i to ugryziony przy samej ziemi stożek czy taki rzepak odbije?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
crvx40    11

wątpię żeby odbił u mnie w tamtym roku kola takie powyjadaly i w tych kołach nie było nic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slay6    16

Jeżeli korzeń w ziemi zdrowy to rzepak odbije. serce przyschnie ale pusci po kilka pędów bocznych bez pędu głównego. sam miałem takie przypadki plon 1tona mniej z hekatara no i nierównomierne dojrzewania i rozwoj rzepaku. no i nerwówka bo trzeba patrzec na niego. Koło łowieckie zwrócilo mi za 300 kg/h wiec jezeli bede miał p-odobny przypadek to chyba lepiej szacowac straty po skoszeniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Zdaniem "specjalistów" z PZŁ, taki przygryziony rzepak ma większy potencjał plonowania. Kto jak kto, ale myśliwy zna się na rzeczy :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

u mnie dwa lata temu z ziemi wystawały tylko takie kikuty. Do tego doszedł silny mróz. Na całym polu był to tylko tylko jeden dołek około 30a. Szacowanie szkody i werdykt "znawców" z koła łowieckiego: rzepak wyleciał przez niskie ph gleby. Plon 2,20t/ha na reszcie pola plonował 4,6t/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Quercus78    5

Cihu , zjedzony był na tym dołku czy na całym polu bo nie rozumiem. 2,2 tony było z tego zjedzonego? Szykuję się na walkę z tymi mądralami, ale wiem że to łatwe nie będzie. Ciekawe czy ogrodzenie pastuchem coś by dało. Albo żeby czymś opryskać żeby im nie smakowało.


Zetor Team

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Z tą dziką zwierzyną trochę jest tak jak walka z wiatrakami, koła łowieckie zwalają na nadleśnictwo że za mały plan 10letni do odstrzału dzikiej zwierzy, z kolei nadleśnictwo zwala na koła łowieckie, że nie pilnują upraw a i tak po tyłku dostaję rolnik jeżeli nie będzie jakaś ustawa stworzona i nie zmieni się prawo łowieckie to problem zawsze będzie wracał.


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Cihu , zjedzony był na tym dołku czy na całym polu bo nie rozumiem. 2,2 tony było z tego zjedzonego? Szykuję się na walkę z tymi mądralami, ale wiem że to łatwe nie będzie. Ciekawe czy ogrodzenie pastuchem coś by dało. Albo żeby czymś opryskać żeby im nie smakowało.

 

 

Powiem ci że coś jest w siarce. Kiedyś jak zboża były dobrze rozkrzewione na jesieni zwierzyna na tym koczowała, My jako jedyni w okolicy zaczeliśmy rzucać saletrosan na pierwsza dawkę i akurat zwierzyna zaczęła siedzieć po sąsiadach. Może tu jest rozwiązanie? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asmodan28    47

Powiem ci że coś jest w siarce. Kiedyś jak zboża były dobrze rozkrzewione na jesieni zwierzyna na tym koczowała, My jako jedyni w okolicy zaczeliśmy rzucać saletrosan na pierwsza dawkę i akurat zwierzyna zaczęła siedzieć po sąsiadach. Może tu jest rozwiązanie?

Ty poważnie z tym saletrosanem ? Kiedy go dajesz ?

Dzisiaj byłem zobaczyć rzepak...powygryzane do samego korzenia.

Myśliwych nie widać... Ale jak zacząłem rzucać petardami do saren to za chwile pojawił sie Pan w samochodzie w kapelusiku z piórkiem i podejrzliwie zapytał czy aby tylko petardami strzelam...po za tym stwierdził ze nie powinno sie w ten sposób straszyć zwierzyny bo sie potem wystrzałów boją...dobrze ze był ze mną ojciec na polu ...bo bym mu tą petardę w d.....odpalił.... Natomiast jak zapytałem o szkody to powiedział ze teraz nie widać szkód, żeby na wiosnę złożyć podanie i pojechał..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

Wyżarły dołek o powierzchni 30 arów. Całe pole miało równo 5ha. Pasowało im tam bo rzepak był najbardziej wyrośnięty. W dodatku dookoła górka i miały dobre schronienie. Średnia z całości pola 5ha to 4.60t/ha. Ale dołek kosiłem oddzielnie bo był strasznie pogryziony, przerósł zielskiem i bałem się, żeby całej partii nie spaskudzić zanieczyszczeniami. Z resztą wydawało mi się, że tam nie ma wcale tego rzepaku. Rzepak na tych 30 arach sypał na poziomie 2,2t/ha ale w przeliczeniu na hektar. 

 

mam nadzieję, że teraz jest już jasne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krychu    152

Korn Kali lepsze od soli potasowej z luveny? Chcę podać 60 P także soli musiał bym dać 100 kg natomiast Korn Kali 150. 100 kg soli wyjdzie 134 zł, Korn Kali 150 kg 175 zł. Warto dopłacać 40 zł do ha na rzecz Korn Kali?
Oczywiście K powinno być. W apce nie idzie edytować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

W KK masz jeszcze magnez. Sam dałbym KK ale wszystko zależy od tego czego oczekujesz od nawozu. Jeżeli sameg K to taniej wyjdzie sól. Jednak uważam, że warto dołożyć parę złotych i mieć nawoz bardziej "kompleksowy".

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Ciekawe byłoby doświadczenie z potasem, ale cholera pierdzielenia z tym, a bez własnej wagi to już wogóle. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj