tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Gość   
Gość

Sprawna drenarka to podstawa. Niestety, w kraju dużo "rolników" którzy nie mają bladego pojęcia jak to ma funkcjonować i nie robią nic w tym kierunku.. Najlepiej ominąć takie miejsca, co roku zataczając coraz większy krąg...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slonju77    56

Zbieram się i nie moge zebrac,mam koparke więc to nie problem tylko że dreny przechodzą nie tylko przez moje pole i żeby problem rozwiązać kompleksowo trzeba by było lecieć po kolei i naprawić całą nitke

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr30piotr    168

żeby naprawiać dreny to musi być sucho. najlepiej jest poznaczyć sobie miejsca jak jest mokro a kopać jak jest sucho po żniwach .

kupiłem pole po byłym PGR w jednym miejscu od kilkunastu lat zawsze robiło sie zastoisko i rosła trzcina , jedyne co trzeba było zrobić to rozkopać drenę 1,5 m od strony rowu i udrożnione.

czasami jest tak że rów jest zamulony i nic kopanie nie da bo po prostu nie ma ujścia drena jest znacznie poniżej dna rowu ja w skrajnych przypadkach miałem drenaż ponad 1 metr poniżej dna rowu tak był zamulony i zaniedbany .

I najlepiej jest znaleźć najpierw ujście w rowie a dopiero poźniej okna rewizyjne spirala i sprawdzanie .

pomaga też cienki miedziany drucik w szukaniu drenażu

Edytowano przez piotr30piotr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
baksik    2

Odnośnie nawożenia to tak myślę czy zamiast kizerytu który jest dość drogi, nie lepiej było by zastosować WAP-MAG (Ca28-Mg16-S10) który kosztuje około 430 zł/t. W potrójnej dawce cenowo wyjdzie podobnie jak kizeryt a magnezu dostarczy sporo więcej (+23 kg/ha), siarki mniej (-20 kg/ha) ale dodatkowo dostarczy 84 kg/ha wapnia. Jak myślicie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

Nie bez powodu Kizeryt jest drogi, a Wap Mag tani. Kizeryt jest porządny, a Wap Mag nie bardzo. Jeśli nie Kizeryt to już lepiej jest zastosować Siarczan magnezu granulowany z Siarkopol lub  MagSul albo Luboplon Magnezowo siarkowy. 

Edytowano przez loquito

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slay6    16

Kizeryt czy aż taki drogi ok 1200 zl/t? ale swoje robi. kupisz cos taniego i efekt bedziesz miał duzo słabszy albo i wogóle w roslinie na która go wysiałeś.

to tak samo jak by porównać Polifoske do jakiś Suprofosów Lubofosów niby składniki podobne różnica cenowa też jest widoczna ale efekt końcowy też jest widoczny .

sam kizeryt stosuje od kilku lat i do tego saletre na pierwsze uderzenie i mysle ze to dobre rozwiązanie  choć co niektórzy zachwalają saletrosan

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

panowie jak myślicię czy to dobre naworzenię

250kg sulfana i na drugi raz 250kg salety

czy lepiej

250 kg saletry i jakiś siarczan i na drugi raz saletrę 250 kg czy za mało

przed siewnie 350 kg polifoski 6 i wapnowane magnez wysoki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kazik8888    6

a może zamiast KK/kizerytu, luboplon potasowo siarczanowy? K (Ca, Mg, SO3)  14 (15,5 - 6 - 48) stosował ktoś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
androproteam    23

Kizeryt czy aż taki drogi ok 1200 zl/t? ale swoje robi. kupisz cos taniego i efekt bedziesz miał duzo słabszy albo i wogóle w roslinie na która go wysiałeś.

to tak samo jak by porównać Polifoske do jakiś Suprofosów Lubofosów niby składniki podobne różnica cenowa też jest widoczna ale efekt końcowy też jest widoczny .

sam kizeryt stosuje od kilku lat i do tego saletre na pierwsze uderzenie i mysle ze to dobre rozwiązanie  choć co niektórzy zachwalają saletrosan

 

 

na rzepak stosujesz kizeryt? i w jakiej ilosci go wysiewasz?  oraz  saletry jaka ilosc? 

Edytowano przez androproteam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841

żeby naprawiać dreny to musi być sucho. najlepiej jest poznaczyć sobie miejsca jak jest mokro a kopać jak jest sucho po żniwach .

kupiłem pole po byłym PGR w jednym miejscu od kilkunastu lat zawsze robiło sie zastoisko i rosła trzcina , jedyne co trzeba było zrobić to rozkopać drenę 1,5 m od strony rowu i udrożnione.

czasami jest tak że rów jest zamulony i nic kopanie nie da bo po prostu nie ma ujścia drena jest znacznie poniżej dna rowu ja w skrajnych przypadkach miałem drenaż ponad 1 metr poniżej dna rowu tak był zamulony i zaniedbany .

I najlepiej jest znaleźć najpierw ujście w rowie a dopiero poźniej okna rewizyjne spirala i sprawdzanie .

pomaga też cienki miedziany drucik w szukaniu drenażu

 

W czym ten "Cienki miedziany drucik" ma pomóc bo nie ma bardzo rozumiem? Mam kawałek 26ha i drugi 10 ha gdzie jest pełno sączków i drenów oczywiście funkcjonują, ale o Twoim sposobie nie słyszałem nigdy...

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
androproteam    23

Ja stosuje Kizeryt na rzepak Jesienia 100 kg i na wiosne 150 kg i efekty ładnie widać .

 

Na wiosne juz saletrosanu nie dajesz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2242

a może zamiast KK/kizerytu, luboplon potasowo siarczanowy? K (Ca, Mg, SO3)  14 (15,5 - 6 - 48) stosował ktoś?

 

 

Piękna sprawa, ale raczej droga. Po ile to masz?? Znajomy stosował to zadowolony, ale on chyba jeszcze dorzucał Prosan hmm nie pamiętam. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ElGrAnDo    0

A co powiecie o moczniku na drugą dawkę w ilości 200 kg/ha ? Bo z tego co widzę większość daje saletrę lub RSM.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35
ElGrAnDo

W zależności od ph gleby ustalasz czy mocznik u Ciebie zda rezultat i stosowanie go będzie ekonomicznie uzasadnione.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Piękna sprawa, ale raczej droga. Po ile to masz?? Znajomy stosował to zadowolony, ale on chyba jeszcze dorzucał Prosan hmm nie pamiętam. 

Z tego co czytałem w czasopismach to ten nawóz http://www.nawozy.pl/nawozy-potasowe/potasowo-siarczanowy/ jest nowością z luveny co do ceny to nie pamiętam dokładnie ale raczej podawali że jest tańszy od kizerytu pytanie tylko jak z działaniem itp...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gorecki331    0

Witam . Panowie co sądzicie o Polifosce 21, chcę go zastosować zamiast Saletrosanu.Stosował już ktoś z was wiosną na rzepak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

saletrosan do mnie bardziej przemawia, jak dla mnie niepotrzebna forma amidowa azotu w Polifoske

 

 

A co powiecie o moczniku na drugą dawkę w ilości 200 kg/ha ? Bo z tego co widzę większość daje saletrę lub RSM.

 

kiedys stosowałem mocznik w drugiej dawce. Trochę przytrzymuje zielono rośliny, ale jak zastosujesz nie za późno to może być


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
androproteam    23

saletrosan do mnie bardziej przemawia, jak dla mnie niepotrzebna forma amidowa azotu w Polifoske

 

 

 

kiedys stosowałem mocznik w drugiej dawce. Trochę przytrzymuje zielono rośliny, ale jak zastosujesz nie za późno to może być

Losktos na pierwsza dawke bedziesz dawal saletrosan? Co bedzie szlo na druga dawke i ile?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

I -saletrosan, II - saletra, odpowiednio 350-400 i 300


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
androproteam    23

Dzieki. Mam jeszcze jedno pytanie, jak rozsieje saletrosan(o przymrozku) gdy wegetacja zaczyna ruszac to ten azot z saletrosanu nie ulotni sie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3482

Witam . Panowie co sądzicie o Polifosce 21, chcę go zastosować zamiast Saletrosanu.Stosował już ktoś z was wiosną na rzepak?

Ja nie widze różnicy w działaniu między tymi nawozami,ale sieje wcześnie 2-3 tyg przed ruszeniem wegetacji,polifoska wychodzi ciut taniej i dodatkowo magnezu troche

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kazik8888    6

Piękna sprawa, ale raczej droga. Po ile to masz?? Znajomy stosował to zadowolony, ale on chyba jeszcze dorzucał Prosan hmm nie pamiętam. 

 

właśnie chciałem zastosować w tym roku na próbę, ale w okolicy nie moge dostać tego...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj